ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.05.2024м. ДніпроСправа № 904/998/24
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Фещенко Ю.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (м. Київ)
до 6-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (м. Павлоград, Дніпропетровська область)
про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 у загальному розмірі 5 483 грн. 48 коп.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з 6-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - відповідач) заборгованість за договором постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 у загальному розмірі 5 483 грн. 48 коп.
Ціна позову складається з наступних сум:
- 4 700 грн. 19 коп. - основний борг;
- 715 грн. 86 коп. - пеня;
- 67 грн. 43 коп. - 3% річних.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 в частині повного та своєчасного розрахунку за поставлений позивачем у період з червня по серпень 2023 року природний газ, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість в сумі 4 700 грн. 19 коп. За прострочення виконання зобов`язання, на підставі пункту 7.2 договору, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню за загальний період прострочення з 16.08.2023 по 06.03.2024 в сумі 715 грн. 86 коп. На підставі статті 625 Цивільного кодексу України, а також пункту 7.2 договору, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 3% річних за загальний період прострочення з 16.08.2023 по 06.03.2024 у сумі 67 грн. 43 коп.
Також позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь сплачений судовий збір у розмірі 3 028 грн. 00 коп.
Ухвалою суду від 08.03.2024 позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (вх. суду № 13725/24 від 19.03.2024), в якому він просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, посилаючись на таке:
- процедура закупівлі 6 ДПРЗ була оголошена 05.05.2023 (UA-2023- 05-05-008802-а). Була подана одна пропозиція ТОВ "Твій Газзбут" з вартістю пропозиції 6 605 грн. 56 коп. (з ПДВ). Під час кваліфікації учасника встановлено, що пропозиція ТОВ "Твій Газзбут" відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення закупівель та вимогам до предмета закупівлі. Зазначене було встановлено на підставі документів, які були подані в складі пропозиції зазначеного учасника. ТОВ "Твій Газзбут" були подані документи в складі пропозиції, які підтверджували, що до учасника процедури закупівлі, а саме: до ТОВ "Твій Газзбут" та службової (посадової) особи зазначеної юридичної особи не застосовано санкції у вигляді заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт чи послуг згідно із Законом України "Про санкції", не застосовані персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції). Крім того, були надані гарантії щодо дотримання санкційного законодавства та надано довідку про відсутність підстав для відмови, передбачених пунктом 44 Особливостей. Документи підтверджували, що до учасника процедури закупівлі, а саме: до ТОВ "Твій Газзбут" та керівника учасника процедури закупівлі директора ОСОБА_1 не застосовано санкції у вигляді заборони на здійснення публічних закупівель товарів, робіт чи послуг згідно із Законом України "Про санкції", відповідно вони не є особою, до якої застосовано зазначені санкції. Взагалі це непоодинокий випадок. За аналогічними обставинами рішенням господарського суду Хмельницької області від 28.09.2023 за порушення вимог закону України "Про санкції" по справі № 924/299/23 було визнано недійсними результати публічної закупівлі № UA-2022-12-08-017183-а, оформлені протоколом № 29 від 21.12.2022 уповноваженої особи Хмельницької спеціальної загальноосвітньої школи № 32, згідно з якими переможцем процедури відкритих торгів на закупівлю електричної енергії визнано товариство з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут". Також, визнано недійсним договір №60AB200-103171-22 від 13.01.2023 про постачання електричної енергії, укладений між Хмельницькою спеціальною загальноосвітньою школою № 32 та товариством з обмеженою відповідальністю ТОВ "Твій Газзбут";
- згідно з Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_2 є кінцевим бенефіціарним власником ТОВ "Твій Газзбут" з відсотком частки статутного капіталу або права голосу 100 %. Так, Указом Президента України № 266/2021 від 24.06.2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування інших персональних спеціальних економічних та обмежувальних заходів (санкцій) стосовно осіб, згідно додатків". У позиції 538 додатку № 1 рішення РНБО значиться прізвище кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "Твій Газзбут" - Фірташ Дмитро Васильович, щодо якого терміном на 3 роки прийнято рішення про: блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; обмеження торговельних операцій; обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України (повне припинення); запобігання виведенню капіталів за межі України; зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань; анулювання або зупинення ліцензій та інших діяльності, зокрема, (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами; заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо та опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах; повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів; заборона видачі дозволів, ліцензій державу, Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави; припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави; заборона передання технологій, прав на об`єкти права інтелектуальної власності; позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України "Про санкції". Правовою підставою прийняття Радою національної безпеки та оборони України рішення від 15.04.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів "санкцій" стосовно застосування, зокрема, до відповідача, обмежувальних санкцій та Указу Президента України від 21.04.2021 № 169/2021, яким зазначене рішення введено в дію, вказано положення статті 5 Закону України "Про санкції". Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України "Про санкції" рішення щодо застосування санкцій є обов`язковими для виконання. Відповідно до статті 4 Закону України "Про санкції" визначено види санкцій згідно з цим Законом, якими є, зокрема: зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань;
- на підставі рішення Ради національної безпеки та оборони України від 15.04.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів "санкцій"), серед інших санкцій, застосована на три роки санкція "зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань". Тобто, застосування на три роки санкції "зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань" унеможливлює переведення коштів 6 ДПРЗ на розрахункові рахунки стягувача на виконання умов договору № 41AB200-1608-23 постачання природного газу протягом трьох років від дати застосування до стягувача вказаної санкції. Вказана обставина унеможливлює подальше виконання 6 ДПРЗ договору № 41AB200-1608-23 безпосередньо, протягом 3-х років дії санкцій, які застосовані до стягувача. При цьому, у 6 ДПРЗ відсутня можливість передбачити наявність, після завершення дії таких санкцій, надходжень з державного бюджету грошових коштів за надання послуг, які передбачено за укладеним між боржником та стягувачем договору. Відповідач внаслідок неправомірних дій з боку позивача, який при укладанні договору, навмисно приховав факт застосування санкцій стосовно його бенефіціарного власника, в силу виниклих обставин, не мав можливості знати про це;
- у той же час, за результатами проведеної публічної закупівлі, 22.05.2023 між 6 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Дніпропетровській області та ТОВ "Твій Газзбут" було укладено договір про постачання природного газу № 41B200-1608-23 від 22.05.2023 на придбання природного газу на загальну суму 6 605 грн. 56 коп. (з ПДВ). У червні 2023 року 6 ДПРЗ було проведено оплату позивачу за поставлений природний газ у розмірі 200 грн. 15 коп. 6 ДПРЗ було отримано лист № 13380/17-2023 від 28.07.2023 з повідомленням про те, що до кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "Твій Газзбут" застосовано санкції та про вжиття заходів щодо недопущення фінансування юридичних осіб, до яких та/або кінцевого бенефіціарного власника яких було застосовано санкції, згідно із Законом України "Про санкції". Так, згідно з пунктом 12.1 договору, постачальник має право в односторонньому порядку відмовитися від виконання своїх обов`язків за договором та/або розірвати договір у разі, якщо: згідно з пунктом 12.2.1 договору споживача, та/або учасника споживача, та/або кінцевого бенефіціарного власника споживача внесено до списку санкцій Ради національної безпеки і оборони України (перелік осіб, до яких рішенням Ради національної безпеки і оборони, введеними в дію указами Президента України, застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до статті 5 Закону України "Про санкції"), якщо виконання договору суперечитиме дотриманню санкцій Ради національної безпеки і оборони України інших; згідно з пунктом 12.2.2 договору щодо товарів та послуг за договором та/або щодо виконання умов договору рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України, застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), відповідно до статті 5 Закону України "Про санкції", якщо виконання договору суперечитиме дотриманню санкцій Ради національної безпеки і оборони України. Таким чином, у пункті 12 договору було зазначено про санкційне антикорупційне застереження тільки для споживача, а не постачальника. В свою чергу, при направленні тендерної пропозиції ТОВ "Твій Газзбут" не надавав інформації 6 ПРЗ про те, що на кінцевого бенефіціарного власника ТОВ "Твій Газзбут" ОСОБА_2 накладено санкції строком на три роки. В даному випадку у ТОВ "Твій Газзбут" вбачається поведінка, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, тому що вона не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови що інша сторона розумно покладається на них. Якщо б 6 ДПРЗ знав про те, що на кінцевого бенефіціарного власника TOB "Твій Газзбут" було накладено санкції, то відповідно при проведенні публічної закупівлі послуги, тендерні пропозиції ТОВ "Твій Газзбут" були б відхилені та договір № 41AB200-1608-23 постачання природного газу від 22.05.2023 не укладався. Зазначене свідчить про недобросовісність дій позивача як проведенні публічної закупівлі, так і при укладанні договору, який достовірно знаючи про те, що на його кінцевого бенефіціарного власника накладено санкції згідно із Законом України "Про санкції", при укладанні договору з 6 ДПРЗ про цю обставину не повідомив та навмисно приховав зазначений факт з метою ухилення від накладення санкцій. Окрім того, у договорі в пункті 12 зазначив про санкційне та антикорупційне застереження для споживача при тих обставинах, що він сам за своїм статусом підпадає під зазначені санкції;
- у свою чергу позивач, достовірно знаючи про те, що до його бенефіціарного власника застосовано санкції, розуміючи ризики, які могли виникнути для ТОВ "Твій Газзбут" у разі встановлення таких обставини, а саме: ризик застосування з боку контрагента такого виду санкції, як зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань, все ж таки уклав договір із відповідачем;
- 6 ДПРЗ стверджує, що ним за вищенаведеними обставинами не було порушено господарське зобов`язання. В даному випадку 6 ДПРЗ в повному обсязі не виконав умови договору у зв`язку з тим, що на кінцевого бенефіціарного власника позивача було накладено санкції. У випадку, якщо 6 ДПРЗ було невідомо про застосування санкцій, то позивачу відповідачем було сплачено певну суму за договором постачання; після того, як стало відомо - 6 ДПРЗ на виконання вимог закону України "Про санкції" зобов`язаний був дотримуватись вимоги застосування такого виду санкцій до позивача, як зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань. За зазначеними обставинами 6 ДПРЗ зупинив свої економічні фінансові зобов`язання перед позивачем;
- доказами, що підтверджують необґрунтованість вимог позивача є документи, які були надані ТОВ "Твій Газзбут" у тендерній пропозиції та інші документи, оригінали знаходяться у відповідача: 1) гарантійний лист врахування норм; 2) гарантійний лист про незастосування санкцій; 3) гарантійний лист про неперебування під санкціями; 4) гарантійний лист щодо дотримання санкційного законодавства; 5) гарантійний лист щодо санкцій; 6) довідка про відсутність підстав для відмови, передбачених пунктом 44 Особливостей; 7) довідка щодо підтвердження відсутності підстав для відхилення тендерної пропозиції; 8) довідка щодо учасника процедури закупівлі; 9) довідка про відсутність підстав для відмови в участі згідно з встановленою в абзаці 14 пункту 44 Особливостей; 10) витяг з Єдиного державного реєстру, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; 11) платіжна інструкція; 12) лист № 13380/17-2023 від 28.07.2023.
Від позивача за допомогою системи "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 14307/24 від 22.03.2024), в якій він зазначив таке:
- відповідно до пункту 2 статті 1 Закону України "Про санкції" від 14.08.2014 № 1644-VII санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб`єктів, які здійснюють терористичну діяльність;
- підставою для застосування санкцій також є вчинення іноземною державою, іноземною юридичною особою, юридичною особою, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземцем, особою без громадянства, а також суб`єктами, які здійснюють терористичну діяльність, дій, зазначених у пункті 1 частини першої цієї статті, стосовно іншої іноземної держави, громадян чи юридичних осіб останньої. Рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)", введеним в дію Указом Президента України від 24.06.2021 № 266/2021, відповідно до статті 5 Закону України "Про санкції" Рада національної безпеки і оборони України було вирішено підтримати внесені Службою безпеки України пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) та відповідно застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) до: 1) фізичних осіб згідно з додатком 1; 2) юридичних осіб згідно з додатком 2;
- ТОВ "Твій Газзбут" відсутнє у переліку юридичних осіб згідно з додатком 2 Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)". ТОВ "Твій Газзбут" наголошує, що воно не є юридичною особою, на яку накладалася санкція у виді заборони на виконання економічних та фінансових зобов`язань. Будь-які документи, які б підтверджували накладення вищезазначеної санкції безпосередньо на ТОВ "Твій Газзбут", відсутні. Відповідачем долучено до матеріалів справи копії гарантійних листів та довідку, в яких зазначається, що ані ТОВ "Твій Газзбут", ані його керівник не перебувають під санкціями і все це відповідає дійсності. Станом на дату укладання договору і станом на сьогодні відсутній будь-який нормативно-правовий акт, норми якого вказували на можливість невиконання судових рішень, винесених на користь, зокрема ТОВ "Твій Газзбут", які набрали законної сили. Зазначене вище підтверджується численними судовими рішеннями, які набрали законної сили, зокрема, рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.2023 № 904/2900/23, постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.07.2023 у справі №927/910/22;
- щодо посилання відповідача на рішення у справі № 924/299/23, то дане рішення прийнято судом першої інстанції і було оскаржено до суду апеляційної інстанції, станом на сьогодні справа перебуває на розгляді в суді апеляційної інстанції, тобто, рішення суду не набрало законної сили. Натомість, у інших справах: № 924/298/23 рішенням Господарського суду Хмельницької області від 21.06.2023 позов прокурора було задоволено з тих же підстав, що і в рішенні по справі № 924/299/23, але постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.09.2023 дане рішення суду було скасовано, в позові відмовлено; у справі № 924/697/23 рішенням Господарського суду Хмельницької області від 16.10.2023 (набрало законної сили) в задоволені позовних вимог прокурора було відмовлено повністю, при цьому, позовні вимоги були обґрунтовані наявністю санкцій на КБВ ТОВ "Твій Газзбут". Позивач зазначає, що договір про постачання природного газу № 41AB200-1608-23, який укладений з відповідачем не є нікчемним, його не визнано судом недійсним, а отже, взяті на себе за ним господарські зобов`язання сторонами є обов`язковими до виконання.
Від позивача надійшли додаткові пояснення по справі (вх. суду № 14519/24 від 22.03.2024), в яких він просить суд врахувати допущену ним у позовній заяві описку в ідентифікаційному коді позивача.
Від відповідача за допомогою системи "Електронний суд" надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву (вх. суду № 14626/24 від 25.03.2024), в яких він просить суд, відповідно до вимог Господарського кодексу України, звільнити відповідача від договірних зобов`язань по договору про постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 та відмовити в повному обсязі в задоволенні позовних вимог, посилаючись на таке:
- позивачем у відповіді на відзив було зазначено про те, що ТОВ "Твій Газзбут" не є юридичною особою, на яку було накладено санкції у виді заборони на виконання економічних та фінансових зобов`язань, посилаючись на відсутність зазначеної юридичної особи у Переліку юридичних осіб згідно з додатком 2 рішення РНБО від 18.06.2021 (далі - Перелік). З цього приводу слід зазначити, що у Переліку дійсно відсутнє ТОВ "Твій Газзбут"; при цьому, відсутність ТОВ "Твій Газзбут" у Переліку не може бути беззаперечним підтвердженням того, що стосовно позивача не можуть бути застосовані обмеження, передбачені законом України "Про санкції". В позиції 538 Додатку № 1 рішення РНБО значиться прізвище кінцевого бенефіціарного власника TOB "Твій Газзбут" " ОСОБА_2 ", з відсотком частки статутного капіталу або права голосу 100 %, щодо якого терміном на 3 роки прийнято рішення про: блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; запобігання виведенню капіталів за межі України; зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань та інші санкції, що встановлені Законом України "Про санкції". Зазначений кінцевий бенефіціарний власник повністю володіє капіталом та правом голосу ТОВ "Твій Газзбут". В українському законодавстві є поняття "кінцевий бенефіціарний власник". Міністерство фінансів України розробило та видало наказ від 19.03.2021 № 163 "Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності", який набув чинності 11.07.2021. Структура власності є офіційним документом, який з метою встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи має в обов`язковому порядку надаватись державному реєстратору. Кінцевий бенефіціарний власник - це фізична особа, яка має 25% і більше корпоративних прав, а також здійснює прямий, вирішальний вплив на господарську діяльність юридичної особи, виходячи із своєї вигоди, інтересів або інших мотивів. Це фізична особа, яка завдяки своїм фінансовим вкладенням або іншим можливостям, посприяла заснуванню бізнесу і має вплив на управління таким бізнесом з метою отримання прибутку. Згідно із статтею 4 Закону України "Про санкції" блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними. B даному випадку ОСОБА_2 , маючи відсоток частки статутного капіталу або права голосу 100 %, у ТОВ "Твій Газзбут" має можливість використовуючи зазначену юридичну особу прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчинити дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними, отримати прибуток, створювати матеріальні активи та набувати майно в Україні при тих обставинах, що рішенням РНБО на нього були накладено обмеження у виді блокування активів, зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань та інші, передбачені Законом про санкції. Відсутність юридичної особи у Переліку не може обмежень, бути беззаперечною підставою незастосування передбачених Законом України "Про санкції". У відповіді на відзив зазначено про те, що станом на дату укладання договору та станом на сьогодні відсутній будь-який нормативно - правовий акт, норми якого вказували на можливість невиконання судових рішень, винесених на користь, зокрема, ТОВ "Твій Газзбут", які набрали законної сили. Зазначене підтверджується численними судовими рішеннями, які набрали законної сили, зокрема рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 05.10.2023 № 904/2900/23, постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.07.2023 у справі №927/910/22. Зазначені рішення судів, які були наведені позивачем, не можуть бути взяті до уваги суду у зв`язку з тим, що при розгляді зазначених справ не розглядались доводи, наведені у відзиві на позовну заяву, а саме: можливості вчинення дій (використання юридичної особи прямо чи опосередковано, вчинення дії, тотожної за змістом здійсненню права розпорядження ними, отримувати прибуток, створювати матеріальні активи та набувати майно в Україні) з боку фізичної особи, до якої застосовано санкції, кінцевим бенефіціарним власником якої є фізична особа, з метою ухилення від накладених санкцій. Окрім цього, позивач у відповіді на відзив навів доводи із спростування рішень судів, які зазначались відповідачем у відзиві позовну заяву з приводу недобросовісності дій позивача як при проведенні публічної закупівлі так і при укладанні договору. Зазначене спростовується пунктом 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178;
- позивачем не було наведено жодного рішення Верховного Суду України, яке б можна було застосувати при прийнятті рішення у даній справі. У відповіді на відзив зазначено про те, що договір постачання природного газу, який укладений з відповідачем не є нікчемним, його не визнано судом недійсним, а отже, взяті на себе господарські зобов`язання відповідач повинен виконати. В даному випадку підлягає застосуванню не визнання договору нікчемним, а звільнення учасника господарсько-правових відносин від господарсько-правової відповідальності за порушення зобов`язання. Договір поставки був укладений. За частину поставленого природного газу згідно з договірними зобов`язаннями позивачу було сплачено відповідачем. Після того, як відповідач дізнався про наявність у позивача кінцевого бенефіціарного власника, до якого застосовано санкції, то подальше належне виконання зобов`язання, виявилося неможливим для відповідача внаслідок зазначених обставин. Саме ця обставина характеризується ознакою об`єктивної невідворотності (її негативному впливу на зобов`язання неможливо було запобігти за допомогою доступних відповідачу в конкретних умовах його діяльності засобів та його розумними зусиллями) та надзвичайності (вона виходить за межі звичайних умов (обставин) здійснення господарської діяльності);
- за умови, якщо 6 ДПРЗ належно б виконав договірні зобов`язання із позивачем, то відповідачем було би допущено порушення вимог частини 2 статті 5 закону України "Про санкції". Зазначена умова виходить за межі звичайних умов (обставин) здійснення господарської діяльності. Застосування на три роки санкцій (блокування активів, зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань) унеможливлює переведення коштів 6 ДПРЗ на розрахункові рахунки позивача на виконання умов договору № 41AB200-1608-23 постачання природного газу протягом трьох років від дати застосування до позивача вказаних санкцій. Вказана обставина унеможливлює подальше виконання 6 ДПРЗ договору № 41AB200-1608-23 безпосередньо, протягом 3-х років дії санкцій, які застосовані до позивача. При цьому, у 6 ДПРЗ відсутня можливість передбачити наявність, після завершення дії таких санкцій, надходжень з державного бюджету грошових коштів за надання послуг, які передбачено за укладеним між боржником та стягувачем договору. Таким чином, відповідач вжив усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, однак належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних i невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Окрім цього, у відзиві на позовну заяву зазначалось про те, що процедура закупівлі 6 ДПРЗ була оголошена 05.05.2023. Була подана одна пропозиція ТОВ "Твій Газзбут" з вартістю пропозиції 6 605 грн. 56 коп. (з ПДВ). Під час кваліфікації учасника встановлено, що пропозиція ТОВ "Твій Газзбут" відповідає умовам визначеним в оголошенні про проведення закупівель та вимогам до предмета закупівлі. Зазначене було встановлено на підставі документів, які були подані в складі пропозиції зазначеного учасника. Копії зазначених документів були подані відповідачем разом із відзивом на позовну заяву. Відповідно до пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі - Особливості) замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли наявні підстави, які визначені в даному пункті. Однією з таких підстав є підпункт 11 зазначеного пункту, а саме: учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції". Таким чином, позивач при проведенні процедури публічної закупівлі навмисно не надав відповідачу документи про наявність кінцевого бенефіціарного власника з метою усунення перешкод для укладення договору із відповідачем. Внаслідок чого, під час кваліфікації учасника процедури встановлено, що пропозиція ТОВ "Твій Газзбут" відповідає умовам визначеним в оголошенні про проведення закупівель та вимогам до предмета закупівлі. Відповідач внаслідок неправомірних дій з боку позивача, який при укладанні договору, навмисно скрив факт застосування санкцій стосовно його бенефіціарного власника, в силу виниклих обставин, не мав можливості знати про це. У відзиві на позовну заяву зазначені рішення суду, де позивач вчиняв аналогічні дії з іншими бюджетними організаціями, які свідчать про недобросовісність позивача. Тобто, 6 ДПРЗ, якби знав про наявність кінцевого бенефіціарного власника позивача до якого застосовані санкції, якби позивач повідомив про це відповідачу та не приховував цього факту, то, відповідно б договір із позивачем не укладався у зв`язку з тим, що 6 ДПРЗ було б прийнято рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та тендерна пропозицію була би відхилена. B свою чергу, позивач, достовірно знаючи про те, що до його бенефіціарного власника застосовано санкції, розуміючи ризики, які могли виникнути для TOB "Твій Газзбут" у разі встановлення зазначеної обставини відповідачем, все ж таки уклав договір із відповідачем, вчинивши при цьому неправомірні дії. Саме зазначені неправомірні дії відповідача стали наслідком невиконання відповідачем своїх договірних зобов`язань.
Судом враховано, що всіма учасниками судового процесу висловлена своя правова позиція у даному спорі.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Тобто, у статті 248 Господарського процесуального кодексу України законодавець визначив межі розумного строку для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, а саме: не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Крім того, згідно з частинами 2, 3 статті 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Слід відзначити, що розгляд даної справи по суті розпочався 07.04.2024, а строк розгляду даної справи закінчується 07.05.2024, отже у даному випадку судому було надано сторонам максимально можливий строк для висловлення їх правових позицій та подання доказів по справі.
Відповідно до частини 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті,
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є обставини, пов`язані з укладенням договору постачання природного газу, строк дії договору, умови поставки та оплати, факт поставки, загальна вартість поставленого природного газу, настання строку його оплати, допущення прострочення оплати, розмір заборгованості за договором; правомірність заявлених до стягнення пені, інфляційних втрат та 3% річних; наявність підстав для звільнення від виконання зобов`язань за договором.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з частинами 1, 3 статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку. Постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором. Договір на постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.
Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач зобов`язаний, зокрема: 1) укласти договір про постачання природного газу; 2) забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; 3) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 4) забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; 5) припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
Так, 22.05.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (далі - постачальник, позивач) та 9 Державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - споживач, відповідач) було укладено договір постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 (далі - договір, а.с.27-36), відповідно до умов якого постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ (далі - газ) за ДК 021:2015 код 09120000-6 "Газове паливо" (природний газ), а споживач зобов`язується прийняти його та оплатити на умовах договору. Природний газ, що постачається за договором, використовується споживачем для своїх власних потреб (пункти 1.1. та 1.2. договору).
У пункті 13.1. договору сторони визначили, що договір набирає чинності з дати підписання і діє до 31.08.2023, а в частині поставки газу з 22.05.2023 до 31.08.2023 включно, а в частині розрахунків - до повного їх виконання. Продовження або припинення договору можливе за взаємною згодою сторін шляхом підписання додаткової угоди до договору. Договір може бути підписаний також електронними цифровими підписами (ЕЦП) уповноважених представників сторін з урахуванням вимог чинного законодавства.
Доказів визнання недійсним, зміни або розірвання вказаного договору сторонами суду не надано.
Судом також встановлено, що у вказаному договорі сторонами було досягнуто згоди щодо всіх істотних умов, встановлених законом для даного виду договорів, договір підписаний уповноваженими представниками сторін, їх підписи скріплені печатками підприємств, отже, з урахуванням презумпції правомірності правочину, такий договір є правомірним, укладеним та таким, що породжує у сторін права та обов`язки щодо його виконання.
Судом встановлено, що укладений правочин за своїм змістом та правовою природою є договором купівлі-продажу, який підпадає під правове регулювання норм глави 54 розділу ІІІ книги п`ятої Цивільного кодексу України.
У відповідності до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з пунктом 1.3. договору за договором може бути поставлений природний газ (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2711 21 00 00) власного видобутку (природний газ, видобутий на території України) та/або імпортований природний газ, ввезений на митну територію України.
За умовами пункту 2.1. договору постачальник передає споживачу на умовах договору замовлений споживачем обсяг (об`єм) природного газу у період з 22.05.2023 по 31.08.2023 (включно) в кількості 0,400 тис. куб. метрів, у тому числі, по місяцях (далі - також - розрахункові періоди) (тис. куб. м): куб. метрів), а саме:
- у травні 2023 року - 0,04 тис. куб. м;
- у червні 2023 року - 0,12 тис. куб. м;
- у липні 2023 року - 0,12 тис. куб. м;
- у серпні 2023 року - 0,12 тис. куб. м;
- всього - 0,4 тис. куб. м.
Відповідно до пункту 2.2. договору загальний обсяг природного газу, замовлений споживачем за договором, складається з сум загальних обсягів природного газу, замовлених споживачем на всі розрахункові періоди протягом строку дії договору.
У пункті 2.3. договору визначено, що підписанням договору споживач дає згоду постачальнику на включення Реєстру споживачів постачальника (далі - Реєстр або Реєстр споживачів), розміщеного на інформаційній платформі Оператора ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС.
Згідно з умовами пункту 2.4. договору перегляд та коригування замовлених споживачем обсягів природного газу за договором може відбуватися шляхом підписання сторонами додаткової угоди, в тому числі протягом відповідного розрахункового періоду. Споживач зобов`язується самостійно контролювати обсяги використання природного газу і своєчасно обмежувати (припиняти) використання природного газу у разі перевищення замовлених обсягів або своєчасно (до кінця відповідного розрахункового періоду) надавати постачальнику для оформлення відповідну додаткову угоду на коригування замовлених обсягів за договором. В будь-якому випадку, обсяг, визначений в акті приймання-передачі природного газу, оформленого відповідно до пункту 3.5 договору, вважається фактично використаним за договором обсягом природного газу.
Згідно з пунктом 2.6. договору за розрахункову одиницю газу приймається один метр кубічний (м3), приведений до стандартних умов: температура (t) 293,18 К (20°С), тиск газу (P) 101,325 кПа (760 мм рт. ст.).
У розділі 4 договору сторонами були визначені умови щодо ціни та вартості природного газу, а саме:
- викласти пункт 4.1. Розділу 4 "Ціна та вартість природного газу" договору у наступній редакції: "Ціна та порядок зміни ціни на природний газ, який постачається за договором, встановлюється наступним чином: Ціна природного газу за 1000 куб. м газу без ПДВ - 13 625 грн. 00 коп., крім того податок на додану вартість за ставкою 20%, ціна природного газу за 1000 куб. м з ПДВ - 16 350 грн. 00 коп.; крім того тариф на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи - 124 грн. 16 коп. без ПДВ, коефіцієнт, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді на рівні 1,10 умовних одиниць, всього з коефіцієнтом - 136,576 грн., крім того ПДВ 20% - 27,3152 грн., всього з ПДВ - 163,8912 грн. за 1000 куб. м. Всього ціна газу за 1000 куб. м з ПДВ, з урахуванням тарифу на послуги транспортування та коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед, становить 16 513,8912 грн. (пункт 4.1. договору);
- у разі зміни тарифу на послуги транспортування природного газу для внутрішньої точки виходу з газотранспортної системи та/або коефіцієнту, який застосовується при замовленні потужності на добу наперед у відповідному періоді, вони є обов`язковими для сторін за договором з дати набрання чинності відповідних змін (пункт 4.1. договору);
- загальна вартість договору на дату укладання становить 5 504 грн. 63 коп., крім того ПДВ - 1 100 грн. 93 коп., разом з ПДВ - 6 605 грн. 56 коп. (пункт 4.3. договору).
Відповідно до пункту 2 глави 7 розділу XIІ Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП № 2493 від 30.09.2015 (далі - Кодекс ГТС) у точках виходу до газорозподільної системи з метою проведення остаточної алокації щодобових відборів/споживання, що не вимірюються щодобово, оператор газорозподільної системи до 08 числа газового місяця (М+1) надає оператору газотранспортної системи інформацію про фактичний місячний відбір/споживання природного газу окремо по кожному споживачу, відбір/споживання якого не вимірюється щодобово. У випадку якщо комерційний вузол обліку обладнаний обчислювачем (коректором) з можливістю встановити за результатами місяця фактичне щодобове споживання природного газу, така інформація додатково надається в розрізі газових днів газового місяця (М).
Відповідно до положень пункту 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення надання послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.
Оператор газотранспортної системи виконує функції адміністратора інформаційної платформи (пункт 5 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
Отже, суб`єкти ринку природного газу (в даному випадку позивач та відповідач, як продавець та покупець природного газу, відповідно), користуються ресурсами інформаційної платформи, адміністратором якої є Оператор ГТС.
Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень (пункт 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС).
У розділі 3 договору сторонами були погоджені умови щодо порядку та умов передачі природного газу, зокрема:
- постачальник передає споживачу у загальному потоці природний газ у внутрішній точці виходу з газотранспортної системи. Право власності на природний газ переходить від постачальника до споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ (пункт 3.1. договору);
- постачання газу за договором здійснюється постачальником виключно за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника, розмішеного на інформаційній платформі Оператора ГТС (пункт 3.2. договору);
- приймання-передача газу, переданого постачальником споживачеві у відповідному розрахунковому періоді, оформлюється актом приймання - передачі газу (пункт 3.5. договору);
- споживач зобов`язується надати постачальнику не пізніше 5-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, завірену належним чином копію відповідного акту надання послуг з розподілу/транспортування газу за такий період, що складений між Оператором(ами) ГРМ та/або Оператором ГТС та споживачем, на підставі даних комерційного вузла обліку споживача, відповідно до вимог Кодексу ГТС/Кодексу ГРМ (пункт 3.5.1. договору);
- на підставі отриманих від споживача даних та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС постачальник готує та надає споживачу два примірники акту приймання-передачі за відповідний розрахунковий період (далі - акт), підписані уповноваженим представником постачальника (пункт 3.5.2. договору);
- споживач протягом 2-х робочих днів з дати одержання акту зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від його підписання (пункт 3.5.3. договору);
- у випадку неповернення споживачем підписаного оригіналу акту до 15-го числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, а також у випадку розбіжностей між даними, отриманими від споживача відповідно до підпункту 3.5.1 цього пункту, та даних щодо остаточної алокації відборів споживача на Інформаційній платформі Оператора ГТС, обсяг (об`єм) спожитого газу вважається встановленим (узгодженим) відповідно до даних Інформаційної платформи Оператора ГТС та переданим у власність споживачу, а вартість поставленого протягом відповідного розрахункового періоду газу розраховується з урахуванням цін, визначених в розділі 4 договору (пункт 3.5.4. договору);
- звірка фактично використаного обсягу газу за договором на певну дату чи протягом відповідного розрахункового періоду ведеться сторонами на підставі даних комерційних вузлів обліку газу та інформації про фактично поставлений споживачу обсяг газу згідно з даними Інформаційної платформи Оператора ГТС (пункт 3.6. договору).
Як убачається з матеріалів справи, на виконання умов договору позивачем у період з червня по серпень 2023 року було поставлено відповідачу природний газ на загальну суму 4 700 грн. 19 коп., що підтверджується наступними актами:
- актом № ТГ383110506 від 30.06.2023 приймання-передачі природного газу до договору на постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023, в якому зазначено, що постачальник передав, а споживач прийняв у червні 2023 року природний газ обсягом 107,81 м3 на суму 1 780 грн. 37 коп. (а.с. 15);
- актом № ТГ383136023 від 31.07.2023 приймання-передачі природного газу до договору на постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023, в якому зазначено, що постачальник передав, а споживач прийняв у липні 2023 року природний газ обсягом 91,04 м3 на суму 1 503 грн. 42 коп. (а.с. 16);
- актом № ТГ383153886 від 31.08.2023 приймання-передачі природного газу до договору на постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023, в якому зазначено, що постачальник передав, а споживач прийняв у серпні 2023 року природний газ обсягом 85,77 м3 на суму 1 416 грн. 40 коп. (а.с. 17).
При цьому, об`єми, зазначені в актах приймання-передачі, підтверджуються скріншотом з платформи Оператора ГТС за червень, липень, серпень 2023 року по ЕС коду споживача 56XS000122THО00G (а.с.19-21).
Як зазначає позивач у позовній заяві, та що не заперечується відповідачем, постачальником у встановлені договором строки було надано споживачу два примірники актів приймання-передачі природного газу, але дані акти не були підписані споживачем та повернуті постачальнику; письмової відмови споживача від підписання актів приймання-передачі природного газу на адресу постачальника не надходило.
При цьому, в матеріалах справи відсутні будь-які докази щодо наявності заперечень відповідача стосовно обсягу, строку чи якості поставленого у спірний період позивачем природного газу.
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем дотримано вимоги договору в частині виконання його зобов`язань за договором.
Враховуючи зазначений вид договорів, вбачається, що він є оплатним, і обов`язку продавця за договором поставити природний газ відповідає обов`язок покупця оплатити вартість газу і наданих послуг.
У відповідності до частини 2 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Відповідно до пункту 5.1. договору оплата за природний газ за відповідний розрахунковий період (місяць) здійснюється споживачем виключно грошовими коштами в наступному порядку: 70% вартості фактично переданого відповідно до акту приймання-передачі природного газу - до останнього числа місяця, наступного за місяцем, в якому було здійснено постачання газу. Остаточний розрахунок за фактично переданий відповідно до акту приймання-передачі природний газ здійснюється споживачем до 15-го числа (включно) місяця, наступного за місяцем, в якому споживач повинен був сплатити 70% грошових коштів за відповідний розрахунковий період. У разі відсутності акту приймання-передачі, фактична вартість використаного споживачем газу розраховується відповідно до умов підпункту 3.5.4 пункту 3.5 договору. Споживач має право здійснити оплату та/або передоплату за природний газ протягом періоду поставки або до початку розрахункового періоду.
Позивач зазначає, що вказане зобов`язання виконане відповідачем не було.
Отже, позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 в частині повного та своєчасного розрахунку за поставлений позивачем у період з червня по серпень 2023 року природний газ, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість в сумі 4 700 грн. 19 коп. За прострочення виконання зобов`язання, на підставі пункту 7.2 договору, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню за загальний період прострочення з 16.08.2023 по 06.03.2024 в сумі 715 грн. 86 коп. На підставі статті 625 Цивільного кодексу України, а також пункту 7.2 договору, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 3% річних за загальний період прострочення з 16.08.2023 по 06.03.2024 у сумі 67 грн. 43 коп. Вказане і є причиною спору.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що договір постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно зі статтями 173, 174, 175 Господарського кодексу України, статтями 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, а відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
В силу статей 525, 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог зазначених Кодексів, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з нормами статті 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За нормою частини 1 статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Слід також зазначити, що відповідно до частини 1 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Пункт 3 частини 2 статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно з частинами 1, 3 статті 74, частиною 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Отже, обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Матеріалами справи підтверджується та відповідачем не заперечується, що спожитий у період з червня по серпень 2023 року природний газ на суму 4 700 грн. 19 коп. не був оплачений відповідачем.
Судом враховано, що наявна в матеріалах справи платіжна інструкція № 1 від 12.06.2023 на суму 200 грн. 15 коп. (а.с.66), з огляду на призначення платежу, не стосується спірного періоду та актів приймання-передачі природного газу, за якими заявлена заборгованість у даній справі. Вказане також вбачається з наявного в матеріалах справи Акту звіряння (а.с.18).
Під час розгляду справи судом відповідач посилався на недотримання відповідачем вимог чинного законодавства під час участі в процедурі закупівлі, за результатами проведення якої був укладений спірний договір. На підтвердження вказаних заперечень відповідач долучив до матерів справи відповідні докази, а саме: 1) гарантійний лист врахування норм; 2) гарантійний лист про незастосування санкцій; 3) гарантійний лист про неперебування під санкціями; 4) гарантійний лист щодо дотримання санкційного законодавства; 5) гарантійний лист щодо санкцій; 6) довідка про відсутність підстав для відмови, передбачених пунктом 44 Особливостей; 7) довідка щодо підтвердження відсутності підстав для відхилення тендерної пропозиції; 8) довідка щодо учасника процедури закупівлі; 9) довідка про відсутність підстав для відмови в участі згідно з встановленою в абзаці 14 пункту 44 Особливостей; 10) витяг з Єдиного державного реєстру, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; 11) платіжна інструкція; 12) лист № 13380/17-2023 від 28.07.2023.
Вказані докази та заперечення відповідача розцінюються судом критично, з огляду на таке.
Правовідносини у сфері державних закупівель регулюються Законом України "Про публічні закупівлі", метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про публічні закупівлі" до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об`єднання територіальних громад.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Пунктом 1 частини 1 статті 31 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо учасник процедури закупівлі не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 17 зазначеного Закону - замовник приймає рішення про відмову учаснику в участі у процедурі закупівлі та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника в разі, якщо учасник процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у виді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".
За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з цим Законом. Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів влади, підприємств установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про невідповідність переможця процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критерії, підставам, установленим частиною 1 статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника (частина 15 статті 29 Закону України "Про публічні закупівлі" .
Відповідно до пункту 44 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, в редакції зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2023 № 157 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178" (набрали чинності 25.02.2023) від 21.03.2023 № 253 (набрали чинності 19.05.2023) передбачено, що замовник приймає рішення про відмову учаснику процедури закупівлі в участі у відкритих торгах та зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію учасника процедури закупівлі в разі, коли, серед іншого, учасник процедури закупівлі або кінцевий бенефіціарний власник, член або учасник (акціонер) юридичної особи - учасника процедури закупівлі є особою, до якої застосовано санкцію у вигляді заборони на здійснення у неї публічних закупівель товарів, робіт і послуг згідно із Законом України "Про санкції".
Суд відзначає, що обставини проведення процедури закупівлі, а також можливі порушення, допущені під час її проведення, не входять до предмета доказування у справі, що розглядається (вказані обставини підлягають встановленню в справі про визнання недійсними результатів публічної закупівлі, договору укладеного за результатами її проведення).
Так, статтею 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Статтею 204 Цивільного кодексу України встановлено презумпцію правомірності правочину, відповідно до якої правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Отже, презумпція правомірності правочину означає те, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто таким, що зумовлює набуття, зміну чи припинення породжує, змінює або припиняє цивільних прав та обов`язків, доки ця презумпція не буде спростована. Таким чином, до спростування презумпції правомірності правочину всі права, набуті сторонами за ним, можуть безперешкодно здійснюватися, а створені обов`язки підлягають виконанню. Спростування презумпції правомірності правочину відбувається тоді: коли недійсність правочину прямо встановлена законом (тобто має місце його нікчемність); якщо він визнаний судом недійсним, тобто існує рішення суду, яке набрало законної сили (тобто оспорюваний правочин визнаний судом недійсним).
Так, статтею 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
За змістом статті 215 Цивільного кодексу України вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненим правочином.
Отже, оспорюваний правочин визнається недійсним судом, якщо одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом (частина третя статті 215 Цивільного кодексу України). Правочин, недійсність якого не встановлена законом (оспорюваний правочин), породжує правові наслідки (набуття, зміну або припинення прав та обов`язків), на які він був направлений до моменту визнання його недійсним на підставі рішення суду. Оспорювання правочину відбувається тільки за ініціативою його сторони або іншої заінтересованої особи шляхом пред`явлення вимог про визнання правочину недійсним (позов про оспорювання правочину, ресцисорний позов).
Натомість нікчемним є той правочин, недійсність якого встановлена законом і для визнання його недійсним не вимагається рішення суду (частина 2 статті 215 Цивільного кодексу України). Нікчемність правочину конструюється за допомогою "текстуальної" недійсності, оскільки вона існує тільки у разі прямої вказівки закону. Така пряма вказівка може втілюватися, зокрема, в термінах "нікчемний", "є недійсним". Нікчемний правочин, на відміну від оспорюваного, не створює юридичних наслідків, тобто, не "породжує" (змінює, встановлює, припиняє, зумовлює переходу чи набуття) цивільних прав та обов`язків.
Якщо недійсність певного правочину встановлена законом, тобто якщо цей правочин нікчемний, позовна вимога про визнання його нікчемним не є належним способом захисту права чи інтересу позивача. За наявності спору щодо правових наслідків недійсного правочину, одна зі сторін якого чи інша заінтересована особа вважає його нікчемним, суд перевіряє відповідні доводи та у мотивувальній частині судового рішення, застосувавши відповідні положення норм матеріального права, підтверджує чи спростовує обставину нікчемності правочину.
Так як обставини, на які посилається відповідач у відзиві на позовну заяву, вказують на оспорюваність договору постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023, а не на його нікчемність, а матеріали справи не містять доказів визнання недійсним в судовому порядку вказаного договору або наявності судового спору про визнання договору недійсним, суд, враховуючи презумпцію правомірності правочину відхиляє доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву.
Доводи відповідача щодо передчасності позовних вимог з огляду на застосовані до бенефіціарного власника позивача персональних санкцій на підставі Указу Президента України № 266/2021 від 24.06.2021 судом відхиляються з огляду на таке.
Кінцевим бенефіціарним власником Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" є ОСОБА_2 , що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Указом Президента України № 266/2021 від 24.06.2021 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 18.06.2021 "Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) стосовно осіб, згідно додатків. У позиції 538 Додатку № 1 відповідного рішення Ради національної безпеки і оборони України значиться прізвище кінцевого бенефіціарного власника Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут", щодо якого терміном на три роки прийнято рішення про блокування активів - тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; обмеження торговельних операцій; обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України (повне припинення); запобігання виведенню капіталів за межі України; зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань; анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами; заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах; повна заборона заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів; заборона видачі дозволів, ліцензій Національного банку України на здійснення інвестицій в іноземну державу, розміщення валютних цінностей на рахунках і вкладах на території іноземної держави; припинення видачі дозволів, ліцензій на ввезення в Україну з іноземної держави чи вивезення з України валютних цінностей та обмеження видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземної держави; заборона передання технологій, прав на об`єкти права інтелектуальної власності; позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України "Про санкції".
Відповідно до підпункту 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави Україна у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації" № 187 від 03.03.2022 для забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією російської федерації установлено до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором, мораторій (заборону) на виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань, кредиторами (стягувачами) за якими є російська федерація або такі особи (далі - особи, пов`язані з державою-агресором): громадяни російської федерації, крім тих, що проживають на території України на законних підставах; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства російської федерації; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є російська федерація, громадянин російської федерації, крім того, що проживає на території України на законних підставах, або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської федерації.
Статтею 1 Закону України "Про санкції" встановлено, що з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (далі - санкції). Санкції можуть застосовуватися з боку України по відношенню до іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб`єктів, які здійснюють терористичну діяльність.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про санкції" визначено види санкцій згідно з цим Законом, якими є:
1) блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі, а також активами, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
11) стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
2) обмеження торговельних операцій;
3) обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України;
4) запобігання виведенню капіталів за межі України;
5) зупинення виконання економічних та фінансових зобов`язань;
6) анулювання або зупинення ліцензій та інших дозволів, одержання (наявність) яких є умовою для здійснення певного виду діяльності, зокрема, анулювання чи зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами;
61) заборона поширення медіа на території України;
7) заборона участі у приватизації, оренді державного майна резидентами іноземної держави та особами, які прямо чи опосередковано контролюються резидентами іноземної держави або діють в їх інтересах;
8) заборона користування радіочастотним спектром України;
9) обмеження або припинення надання електронних комунікаційних послуг і використання електронних комунікаційних мереж;
10) заборона здійснення публічних та оборонних закупівель товарів, робіт і послуг у юридичних осіб-резидентів іноземної держави державної форми власності та юридичних осіб, частка статутного капіталу яких знаходиться у власності іноземної держави, а також публічних та оборонних закупівель у інших суб`єктів господарювання, що здійснюють продаж товарів, робіт, послуг походженням з іноземної держави, до якої застосовано санкції згідно з цим Законом, тощо.
Із системного аналізу зазначеного законодавства можна дійти висновку, що види санкцій, які передбачені статтею 4 Закону України "Про санкції", застосовуються лише до осіб, які визначені цим Законом та які внесені до санкційного списку.
Відповідач, як юридична особа, до такого списку (додаток 2 рішення РНБО України від 18.06.2021) не внесений, а тому підстави для несплати заборгованості, на які посилається відповідач, відсутні.
Також, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, відповідач посилається на умови розділу 12 договору.
Так, у розділі 12 договору сторонам були визначені умови санкційного та антикорупційного застереження, зокрема:
- згідно з пунктом 12.2. договору постачальник має право в односторонньому порядку відмовитися від виконання своїх зобов`язань за договором та/або розірвати договір у разі, якщо:
- споживача, та/або учасника споживача, та/або кінцевого бенефіціарного власника споживача внесено до списку санкцій Ради національної безпеки і оборони України (перелік осіб, до яких рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України, застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до статті 5 Закону України "Про санкцї"), якщо виконання договору суперечитиме дотриманню санкцій Ради національної безпеки і оборони України (пункт 12.2.1. договору);
- щодо товарів та/або послуг за договором та/або щодо виконання інших умов договору рішеннями Ради національної безпеки і оборони України, введеними в дію указами Президента України, застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до статті 5 Закону України "Про санкції), якщо виконання договору суперечитиме дотриманню санкцій Ради національної безпеки і оборони України (пункт 12.2.1. договору).
Таким чином, вказані умови стосуються саме прав постачальника, а не споживача.
В той же час, доказів на підтвердження повної оплати поставленого у період з червня по серпень 2023 року природного газу на суму 4 700 грн. 19 коп. відповідач не надав, доводи позивача щодо наявності боргу, шляхом надання належних доказів, не спростував.
Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги виконання позивачем своїх обов`язків щодо поставки відповідачу природного газу у спірному періоді, а також встановлене судом порушення строків його оплати, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено умови договору, положення статей 525, 526 Цивільного кодексу України, статті 193 Господарського кодексу України, а тому позовні вимоги щодо стягнення основного боргу в сумі 4 700 грн. 19 коп. визнаються судом обґрунтованими, доведеними належними доказами та такими, що підлягають задоволенню, оскільки зобов`язання повинні виконуватись належним чином та в установлені строки.
Враховуючи вищевикладене, є правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача основного боргу в сумі 4 700 грн. 19 коп.
При цьому, з метою захисту законних прав та інтересів фізичних та юридичних осіб при укладанні різноманітних правочинів та договорів законодавство передбачає ряд способів, які сприяють виконанню зобов`язань - способи або види забезпечення виконання зобов`язань.
Правові наслідки порушення юридичними і фізичними особами своїх грошових зобов`язань передбачені, зокрема, приписами статей 549 - 552, 611, 625 Цивільного кодексу України.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
Згідно з частиною 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
У відповідності до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно зі статтями 1 та 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 7.2. договору передбачено, що у разі прострочення споживачем строків остаточного розрахунку згідно з пунктом 5.1 та/або строків оплати за пунктом 8.4 договору, споживач зобов`язується сплатити постачальнику 3% річних, інфляційні збитки та пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховується пеня, розраховані від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.
За прострочення виконання зобов`язання, на підставі пункту 7.2 договору, позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача пеню за загальний період прострочення з 16.08.2023 по 06.03.2024 в сумі 715 грн. 86 коп.
Господарським судом здійснено перевірку розрахунку пені, зробленого позивачем (а.с. 2 на звороті), та встановлено, що під час його проведення позивачем було вірно визначено суми заборгованості та періоди прострочення (за кожним актом окремо), арифметично розрахунок проведено також вірно.
Отже, розрахунок пені, здійснений позивачем (а.с. 2 на звороті), визнається судом обґрунтованим та таким, що відповідає вимогам законодавства, умовам договору та фактичним обставинам справи.
Таким чином, вимоги позивача в частині стягнення пені в сумі 715 грн. 86 коп. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, згідно з частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку з простроченням відповідачем виконання зобов`язання щодо оплати газу у строки, визначені умовами договору, на підставі статті 625 Цивільного кодексу України позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача 3% річних за загальний період прострочення з 16.08.2023 по 06.03.2024 у сумі 67 грн. 43 коп.
Господарським судом здійснено перевірку розрахунку 3% річних, зробленого позивачем (а.с.2-3), та встановлено, що під час його проведення позивачем було вірно визначено суми заборгованості та періоди прострочення (за кожним актом окремо), арифметично розрахунок проведено також вірно.
Враховуючи викладене, вимоги позивача в частині стягнення 3% річних визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в сумі 67 грн. 43 коп.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача; стягненню з відповідача на користь позивача підлягають 3 028 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" до 6-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про стягнення заборгованості за договором постачання природного газу № 41АВ200-1608-23 від 22.05.2023 у загальному розмірі 5 483 грн. 48 коп. - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з 6-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної Служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (вулиця Героїв Рятувальників, будинок 6, м. Павлоград, Дніпропетровська область, 51400; ідентифікаційний код 38101636) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Твій Газзбут" (вулиця Князів Острозьких, будинок 32/2, м. Київ, 01010; ідентифікаційний код 43965848) 4 700 грн. 19 коп. основного боргу, 715 грн. 86 коп. пені, 67 грн. 43 коп. 3% річних та 3 028 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 06.05.2024.
Суддя Ю.В. Фещенко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2024 |
Оприлюднено | 07.05.2024 |
Номер документу | 118835993 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Іванов Олексій Геннадійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Фещенко Юлія Віталіївна