ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
23.04.2024Справа № 910/19482/23
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Енерджі Юкрейн" (м. Київ)
до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (м. Київ)
про стягнення 12 640 820,88 грн,
Суддя Ващенко Т.М.
Секретар судового засідання Шаповалов А.М.
Представники учасників справи:
Від позивача: Чучупака Т.В.
Від відповідача: Ткаченко К.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Нью Енерджі Юкрейн" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" про стягнення 12 640 820,88 грн заборгованості за договором № С-28/03/22-14 від 28.03.2022 на постачання електричної енергії споживачу.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, її розгляд постановлено здійснювати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.02.2024.
У підготовчому засіданні 22.02.2024 присутні представники позивача та відповідача зазначили про можливість закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
22.02.2024 суд без виходу до нарадчої кімнати постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 26.03.2024.
26.03.2024 суд без виходу до нарадчої кімнати постановив ухвалу про оголошення перерви в судовому засіданні до 23.04.2024.
18.04.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про поновлення пропущеного процесуального строку для подання доказів та долучення доказів до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.04.2024 відмовлено в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Нью Енерджі Юкрейн" поновлення процесуального строку для подання доказів, подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Нью Енерджі Юкрейн" 18.04.2024 докази залишено без розгляду.
23.04.2024 від відповідача надійшли письмові заперечення проти клопотання позивача від 18.04.2024.
У судовому засіданні 23.04.2024 представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, представник відповідача проти задоволення позову заперечував з підстав, викладених у відзиві.
23.04.2024 суд, по виходу з нарадчої кімнати, проголосив вступну та резолютивну частини рішення та повідомив, що повне рішення буде складено у строк, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
28.03.2022 між позивачем (Постачальник) та відповідачем (Покупець) було укладено Договір № С-28/03/22-14 на постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір), згідно з п. 2.1. якого Постачальник надає послугу з постачання електроенергії Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача (НГВУ "Охтирканафтогаз" Охтирський та Роменський РЕМи), а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 3.1. Договору початком постачання електричної енергії Споживачу є дата, зазначена в Додатку 1 до цього Договору.
Пунктом 4.1. Договору передбачено, що для забезпечення безперервного надання послуг з постачання електричної енергії Споживачу Постачальник зобов`язується здійснювати своєчасну закупівлю електричної енергії в обсягах, що за належних умов забезпечать задоволення попиту на споживання електричної енергії Споживачем.
Відповідно до п. 5.2. Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з Договірною ціною, яка є Додатком 2 до цього Договору.
Згідно з п. 5.4. Договору розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць з 00° першого по 24° останнього числа місяця включно.
У пункті 5.5. Договору передбачено, що розрахунки Споживача за цим Договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок). При цьому, Споживач не обмежується у праві здійснювати оплату за цим Договором через банківську платіжну систему, он-лайн переказ. Поштовий переказ, внесення готівки через касу Постачальника та в інший не заборонений законодавством спосіб. Оплата вартості електричної енергії за цим Договором здійснюється Споживачем виключно шляхом перерахування коштів на спецрахунок Постачальника. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі уразі його зміни.
Оплата за фактично спожитий обсяг електричної енергії за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його Споживачем, або протягом 5 (п`яти) робочих днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку, оформленого споживачем. Порядок розрахунків регламентується в Додатках 2, 3 до Договору (п. 5.6 Договору).
Відповідно до п. 5.12. Договору розрахунковий період є періодом звірки остаточних обсягів поставленої електричної енергії, розрахунків за Договором, за наслідками чого Сторонами складається Акт передачі - прийому електричної енергії та Акт звірки, у яких фіксується фактичний обсяг та ціна фактично спожитої електричної енергії, що була поставлена Споживачу протягом розрахункового місяця.
Додатками 2, 3 до Договору (Договірна ціна та Комерційна пропозиція), Додатковими угодами № № 1, 2, 3, 4, 5 про внесення змін та доповнень до Договору передбачено, що до 15 числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим місяцем, Споживач здійснює остаточний розрахунок за поставлену у розрахунковому місяці електричну енергію.
Додатками №№ 2,3, Додатковими угодами № № 1, 2, 3, 4, 5 до Договору Сторони узгодили, зокрема, ціну, спосіб оплати, надання розрахунку за спожиту електричну енергію та Акту, термін оплати електричної енергії, строк дії договору, спосіб оплати (за фактичним споживанням). Розрахунки Споживача за Договором здійснюються виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника у безготівковій формі. Оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок Постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті відповідно до умов Договору. Спецрахунок Постачальника зазначається у платіжних документах Постачальника, у тому числі у разі його зміни. Розрахунковим періодом є календарний місяць.
Частинами 1 та 2 ст. 509 ЦК України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
З огляду на встановлений ст. 204 Цивільного кодексу України принцип правомірності правочину, суд приймає до уваги Договір як належну підставу, у розумінні норм ст. 11 названого Кодексу України, для виникнення у позивача та відповідача взаємних цивільних прав та обов`язків.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до положень ст. ст. 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За приписами ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Предметом договору енергопостачання є окремі види енергії з найменуванням, передбаченим у державних стандартах або технічних умовах.
Частинами 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище визначає Закон України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 (далі - Закон).
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 4 Закону учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються такі види договорів, зокрема, договір про постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 56 Закону постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
За ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання Договору позивач у період з квітня 2022 року по березень 2023 року включно поставив відповідачу електричну енергію в об`сязі 154 101 121 кВт*год. на загальну суму 620 573 567,63 грн з ПДВ, що підтверджується підписаними обома сторонами актами приймання - передачі: №378 від 30.04.2022, №539 від 31.05.2022, №730 від 30.06.2022, №899 від 31.07.2022, №1070 від 31.08.2022, №1281 від 30.09.2022, №1507 від 31.10.2022, №1716 від 30.11.2022, №1957 від 31.12.2022, №53 від 31.01.2023, №313 від 28.02.2023 та №534 від 31.03.2023.
У період з квітня 2022 року по березень 2023 року включно відповідач на виконання Договору перерахував на поточний рахунок позивача авансові платежі в сумі 607 932 746,75 грн ПДВ, що підтверджується наявними в матеріалах справи платіжними інструкціями.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначає, що відповідач у порушення п. 5.6. вказаного Договору не виконав у повному обсязі свої зобов`язання щодо сплати/перерахування на поточний рахунок позивача авансового платежу за поставлену по Акту приймання - передачі №534 від 31.03.2023 електроенергію.
Актом приймання - передачі підтверджено фактичне постачання та споживання електричної енергії Споживачем в березні 2023 р. в розмірі 14 272 854 кВт*год. на загальну суму 59 551 358,84 грн з ПДВ.
08.03.2023, 10.03.2023, 13.03.2023 та 17.03.2023 відповідач платіжними інструкціями №11174, №11547, №11748 та 12329 на виконання умов Договору та Акту приймання - передачі № 534 від 31.03.2023 перерахував за березень місяць 2023 року на поточний рахунок позивача чергові платежі та суму боргу за лютий місяць 2023 року в розмірі 69 579 896,84 грн, з яких: платежі за березень 2023 року - 68 985 245,72 грн, погашення/сплата боргу за лютий місяць 2023 року - 22 669 358,88 грн.
Таким чином, у відповідача наявна заборгованість перед позивачем за поставлену за Договором електроенергію в загальному розмірі 12 640 820,88 грн (остаточний розрахунок за спожиту в березні 2023 року електричну енергію згідно з Актом приймання - передачі електричної енергії №534 від 31.03.2023.
Відповідач у відзиві на позовну заяву не заперечує проти споживання вказаних позивачем обсягів електричної енергії в зазначені періоди та суми здійснених оплат.
У той же час відповідач вказує, що строк оплати грошових коштів у розмірі 12 640 820,88 грн не настав, оскільки відповідно до п. 5.3. Договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим Договором.
Згідно з п. 5.6 Договору оплата рахунка постачальника за фактично спожитий обсяг електричної енергії за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений в рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем.
Відповідач вказує, що всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені сторонами цього договору. Таким чином, крім факту споживання електроенергії, підставою здійснення оплати (в тому числі і підставою початку та перебігу та настання граничного строку платежу), є саме рахунок, що повинен бути наданий постачальником та одержаний споживачем.
Зазначений рахунок на заявлену позивачем суму, що є предметом спору в даній справі, відповідач не одержував, а позивач такого рахунку не додав до позовної заяви.
У ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України зазначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За приписами ст. ст. 525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
Дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, суд погоджується з доводами відповідача про те, що строк оплати відповідачем 12 640 820,88 грн не настав у зв`язку з ненаданням позивачем рахунку на оплату.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд відзначає наступне.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків. (ч. ч. 1, 2 ст. 73 ГПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. ст. 76, 77 ГПК України).
Положеннями ст. 86 ГПК України унормовано наступне. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на вказане в сукупності суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є передчасними та грошові кошти в розмірі 12 640 820,88 грн не підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 232, 233, 236-238, 240, 241, 331 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили у відповідності до приписів ст. 241 Господарського процесуального кодексу України. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Повний текст рішення складено 03.05.2024.
Суддя Т.М. Ващенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 23.04.2024 |
Оприлюднено | 08.05.2024 |
Номер документу | 118863822 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні