ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
02 травня 2024 року м. ХарківСправа № 922/825/21
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
при секретарі судового засідання Красовському В.С.
розглянувши заяву Харківського обласного центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження по справі
за позовом Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А) до Науково-прикладного колективного підприємства "Механіка" (61002, м. Харків, вул. Багалія, 21) про стягнення 9009,00 грн,
за участю представників:
стягувача - не з`явився;
боржника - не з`явився;
заінтересованої особи (ХОЦЗ) - не з`явився;
заінтересованої особи (ХМЦЗ) - не з`явився;
заінтересованої особи (ВДВС) - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Харківської області знаходилася справа №922/825/21 за позовом Харківського міського центру зайнятості до Науково-прикладного колективного підприємства "Механіка" про стягнення з відповідача суми коштів, виплачених як компенсація роботодавця витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у розмірі 9009,00 грн.
25.04.2024 за вх.№10988 Харківський обласний центр зайнятості, в особі Харківської філії, надав до суду заяву №17.05-2574 від 18.04.2024 про заміну сторони виконавчого провадження в порядку ст. 334 ГПК України, в якій просить замінити сторону у справі №922/825/21 за позовом Харківського міського центру зайнятості до Науково-прикладного колективного підприємства "Механіка" про стягнення 9009,00 грн коштів, виплачених як компенсація витрат роботодавця у розмірі єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та судовий збір у сумі 2270,00 грн, з Харківського міського центру зайнятості (код ЄДРПОУ 36224721) на його правонаступника - Харківський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491277).
У поданій до суду заяві Харківський обласний центр зайнятості вказав три заінтересовані особи: Науково-прикладне колективне підприємство "Механіка"; Київський відділ державної виконавчої служби у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків); Харківський міський центр зайнятості.
Ухвалою від 25.04.2024 суд прийняти заяву Харківського обласного центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження до розгляду, призначив заяву до розгляду у судовому засіданні на 02.05.2024 о 14:00 год, про що повідомив учасників справи та заінтересованих осіб.
Представник заявника у призначене судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча заявник був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду заяви.
Представник стягувача у призначене судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча стягувач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду заяви.
Боржник не надав заперечень проти заяви.
Представник боржника у призначене судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча боржник був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду заяви.
Представники заінтересованих осіб у призначене судове засідання не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча заінтересовані особи були належним чином повідомлена про день, час та місце розгляду заяви.
Таким чином, судом створено всі необхідні умови для встановлення фактичних обставин під час розгляду поданої заяви, вжито заходи для належного повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду заяви.
Згідно з ч. 3 ст. 334 ГПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи необхідність дотримання процесуального законодавства щодо розгляду поданої заяви в межах присічного процесуального строку, що визначений статтею 334 ГПК України, а також беручи до уваги, що явка учасників справи в призначене судове засідання обов`язковою не визнавалася, суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження за відсутності представників заявника, учасників справи та заінтересованих осіб у судовому засіданні за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 21.07.2021 у справі №922/825/21 позов Харківського міського центру зайнятості до Науково-прикладного колективного підприємства "Механіка" був задоволений повністю. Стягнуто Науково-прикладного колективного підприємства "Механіка" (61002, м. Харків, вул. Багалія, 21. Код ЄДРПОУ 25470586) на користь Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А. Код ЄДРПОУ 36224721) 9009,00 грн коштів, виплачених як компенсація витрат роботодавця у розмірі єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та судовий збір у сумі 2270,00 грн.
26.08.2021 на примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області від 21.07.2021 у справі №922/825/21 був виданий відповідний наказ.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими на всій території України та виконуються на підставі виданих судом наказів (ч. 1 ст. 326, ч. 1 ст. 327 ГПК України).
Виконання рішення є невід`ємною стадією процесу правосуддя, тому заміна сторони виконавчого провадження має відбуватися на підставах, визначених ГПК України та Законом України "Про виконавче провадження".
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" провадження є однією зі стадій судового провадження, яка завершує його. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішення законної сили або за інших умов, встановлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво.
Статтею 15 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив. Аналогічна норма встановлена у статті 334 ГПК України, відповідно до якої у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Таким чином, правонаступництво - це перехід суб`єктивного права від однієї особи (праводавця) до іншої (правонаступника) в порядку похідного правонабуття. Перехід суб`єктивних прав і обов`язків від одного суб`єкта до іншого відбувається через набуття суб`єктивного права чи суб`єктивного обов`язку однією особою і, відповідно, їх втрату іншою. Однак при цьому спостерігається зв`язок між набутими суб`єктивними правами і обов`язками та правовідносинами, в яких перебував їх носій-попередник, з іншими особами, в силу чого і було можливе їх існування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.08.2020 у справі №917/1339/16.
Отже, здійснення правонаступництва є результатом наявності визначеного юридичного складу, тобто сукупності юридичних фактів, необхідних і достатніх для того, щоб отримати відповідний ефект - наступництво в правах та обов`язках.
Оскільки ухвалене судом рішення підлягає виконанню, позивач у справі набуває статусу стягувача за виконавчим документом, а відповідач - боржника. При цьому суд зазначає, що заінтересована особа вправі звернутися з відповідною заявою до господарського суду, який на будь-якій стадії судового процесу може здійснити процесуальне правонаступництво.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Як убачається з додатків до заяви, наказ на примусове виконання рішення Господарського суду Харківської області від 21.07.2021 знаходиться на виконанні у Київському відділі державної виконавчої служби міста Харкова Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, виконавче провадженням №74353202.
Разом з тим, судом встановлено, що на підставі наказу Міністерства економіки України "Про реорганізацію державних установ Державної служби зайнятості" від 24.10.2022 №4132 вирішено, зокрема, реорганізувати базові центри зайнятості Харківській міський центр зайнятості та Лозівський міськрайонний центр зайнятості шляхом їх приєднання до Харківського обласного центру зайнятості. Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов`язків Харківського міського центру зайнятості та Лозівського міськрайонного центру зайнятості.
На підставі Акту прийому-передачі від 06.03.2023 передано дебіторську та кредиторську заборгованості від Харківського міського центру зайнятості до Харківського обласного центру зайнятості.
Станом на дату подання заяви про заміну сторони виконавчого провадження та постановлення цієї ухвали відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Харківський міський центр зайнятості (код ЄДРПОУ 36224721) перебуває в стані припинення.
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань також містить відомості про Харківський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491277).
Згідно з положеннями статті 104 ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду в постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц зазначив, що у ст. 104, 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий.
Таким чином, Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Харківського міського центру зайнятості.
Частиною 5 статті 15 Закону України "Про виконавче провадження", статтею 334 ГПК України встановлений правовий механізм заміни сторони у справі та/або виконавчому провадженні у разі її реорганізації, вибуття або інших випадках заміни у відносинах, щодо яких виник спір. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Враховуючи встановлені вище обставини, наведені положення законодавства, оцінивши заяву про заміну сторони виконавчого провадження на відповідність статті 334 ГПК України, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши всі обставини, наведені в її обґрунтування та подані заявником докази, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 104, 106, 107 ЦК України, ст. 1, 15 Закону України "Про виконавче провадження", ст. 232 - 235, 334 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
Заяву Харківського обласного центру зайнятості про заміну сторони виконавчого провадження (вх. №10988 від 25.04.2024) задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчому провадженні №74353202 за наказом Господарського суду Харківської області від 26.08.2021 по справі №922/825/21 з Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А. Код ЄДРПОУ 36224721) на його правонаступника - Харківський обласний центр зайнятості (61068, м. Харків, вул. Громадського Олега, 1-А. Код ЄДРПОУ 03491277).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Порядок і строк оскарження передбачено ст. 255 - 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено та підписано 06.05.2024.
СуддяВ.І. Ольшанченко
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.05.2024 |
Оприлюднено | 09.05.2024 |
Номер документу | 118866395 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Ольшанченко В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні