Справа №707/933/24
Провадження №2/707/579/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 травня 2024 року м. Черкаси
Черкаський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Бароніна Д.Б.,
за участю секретаряКостроміної Л.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доТовариства зобмеженою відповідальністю«Грін ЛендІндастрі» пророзірвання договоруоренди земельноїділянки та повернення земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
1.Позиції сторін, процесуальні дії
1.1. ОСОБА_1 звернувся через свого представника до Черкаського районного суду Черкаської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди землі та повернення земельної ділянки, посилаючись на наступне.
Між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» було укладено договір оренди землі. Предметом вказаного договору є земельна ділянка сільськогосподарського призначення (пай), яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради та яка належить позивачу. Позивач зазначає, що відповідачем умови укладеного договору в частині виплати орендної плати не виконувалися, а саме не відбувалося вчасної та в повному обсязі виплати орендної плати за 2021 та 2022 роки. Позивач вважає, що систематичне невиконання договору оренди землі в частині виплати орендної плати є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі, у зв`язку з чим просив суд розірвати договір оренди землі, а також стягнути з відповідача судові витрати по справі.
1.2. У судовому засіданні позивач та його представник підтримали заявлені вимоги. Позивач додатково пояснив, що він отримав орендну плату за 2021 рік 31.01.2022, а за 2022 рік 21.02.2023. Орендну плату він отримував готівкою в офісі в селі Червона Слобода. Додаткову угоду він підписав, проте не читав її.
Представник відповідача в судовому засіданні присутній не був, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Представник відповідача надав до суду клопотання, в якому просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивач 26.12.2023 підписав додаткову угоду, в якій підтвердив, що немає претензій щодо строків та розміру виплати орендної плати за спірним договором.
2.Обставини справи, зміст спірних правовідносин
2.1.Відповідно додержавного актуна правовласності наземлю серіїЧР 17-20-669твід 10.11.2002,витягу зДержавного земельного кадаструпро земельнуділянку №НВ-7106634192018та витягу інформаційноїдовідки зДержавного реєструречових правна нерухомемайно таРеєстру прав власностіна нерухомемайно,Державного реєстру Іпотек,Єдиного реєструзаборон відчуженняоб`єктів нерухомогомайна щодооб`єкта нерухомогомайна №367149802від 23.02.2024, власником земельної ділянки з кадастровим номером: 7124989000:03:002:0951 загальною площею 1,1373 га та з кадастровим номером: 7124989000:03:003:-610 загальною площею 1, 1264 га є ОСОБА_1 .
Згідно з копією договору оренди землі № 735, укладеного 24 вересня 2020 року між орендодавцем ОСОБА_1 та орендарем ТОВ «Грін Ленд Індастрі», орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування належні позивачу вищевказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення (пай), яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради.
Відповідно до п. 8 вищевказаного Договору він укладений строком на 15 років.
Згідно з п. 9, 10 вищевказаного Договору щорічна орендна плата виплачується Орендарем у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, або на аналогічну суму натуральній шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконанням робіт). Форма орендної плати визначається за взаємною згодою сторін. Орендодавець не менш ніж в тижневий строк, шляхом подачі письмової заяви або в інший доступний спосіб попереджає Орендаря про бажану дату, форму і розмір проведення розрахунків по орендній платі та надає Орендодавцю необхідну вихідну інформацію (номер банківського рахунку тощо).
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Згідно з п. 11, 12 вищевказаного Договору орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року. Орендна плата за письмовою заявою орендодавця та за згодою орендаря може бути виплачена орендодавцю у вигляді попередньої оплати наперед, у тому числі за весь строк оренди.
Передача коштів, продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами та відображається у відомостях.
Згідно з п. 14 вищевказаного Договору Орендар не несе відповідальності за прострочення виплати орендної плати у випадку, якщо таке прострочення виникло з вини Орендодавця.
Відповідно до п. 38 вищевказаних Договорів дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
2.2. 26.12.2023 позивач ОСОБА_1 та відповідач в особі директора ТОВ «Грін Ленд Індастрі» підписали додаткову угоду до вищевказаного договору оренди, в якому позивач підтвердив, що він отримав від орендаря щорічну орендну плату за спірну земельну ділянку в розмірі 3500 грн. і будь-яких претензій до орендаря, в тому числі майнових щодо строків та розміру виплати вищевказаної орендної плати за період з моменту укладення договору по 2023 рік включно орендодавець не має і мати не буде.
Згідно з довідкою директора ТОВ «Грін Ленд Індастрі» від 02.05.2024 станом на 01.05.2024 заборгованість по виплаті орендної плати за земельний пай позивача відсутня.
3.Релевантні джерела права
3.1.Згідно зі статтею 3 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) загальними засадами цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору, справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 6 ЦК України сторони мають право укласти договір, який не передбачений актами цивільного законодавства, але відповідає загальним засадам цивільного законодавства.
Сторони мають право врегулювати у договорі, який передбачений актами цивільного законодавства, свої відносини, які не врегульовані цими актами.
Відповідно до ч. 2 ст. 409 ЦК України власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
3.2. Відповідно достатті 13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини першоїстатті 15 Закону України «Про оренду землі»істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Положеннями статей21,22 Закону України «Про оренду землі»визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата справляється у грошовій формі.
За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Відповідно до статті 25 вищевказаного Закону, орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.
Згідно з частинами третьою, четвертоюстатті 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Частиною першоюстатті 32 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗемельним кодексом Українита іншими законами України.
Відповідно до пункту «д» частини першої статті 141ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
3.3. У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 6 березня 2019 року у справі № 183/262/17 зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).
4.Оцінка доказів та аргументів сторін
4.1.Суд зазначає, що згідно з умовами спірного договору орендна плата мала сплачуватися до 31 грудня поточного року (наприклад, за 2021 рік до 31 грудня 2021 року). При цьому, головним аргументом позивача є те, що він отримав орендну плату за 2021 рік 31.01.2022, а за 2022 рік 21.02.2023.
Зі змісту додаткової угоди до спірного договору оренди видно, що позивач в грудні 2023 року письмово підтвердив юридичний факт отримання від орендаря щорічної орендної плати за спірну земельну ділянку в розмірі 3500 грн., а також підтвердив юридичний факт відсутності у нього будь-яких претензій до орендаря, в тому числі майнових щодо строків та розміру виплати вищевказаної орендної плати за весь період з моменту укладення договору по 2023 рік включно. Тобто, позивач у письмовій формі підтвердив відсутність порушень щодо виплати на його користь орендної плати за весь час дії спірного договору. При цьому текст додаткової угоди є чітким і до суду не було надано доказів, які б вказували на те, що позивач не мав змоги уважно прочитати додаткову угоду чи був протиправно примушений до її підписання.
У зв`язку із цим суд зауважує, що значення цивільно-правового договору полягає в тому, що перш за все підписаний сторонами договір розглядається як юридичний факт. Встановлені у договорі умови та висловлені у договорі твердження також розглядаються як юридичні факти у взаємовідносинах між сторонами договору, доки не буде доведено недостовірності цих фактів.
В той же час, позивач та його представник не надали жодного доказу, який би спростовував достовірність вищенаведеного доказу відповідача або вказував би на отримання позивачем орендної плати за 2021 та 2022 роки з порушенням строку, встановленого у спірному договорі. Суд не може визнати встановленим факт систематичного порушення відповідачем умов спірного договору, ґрунтуючись лише на поясненнях позивача, які не є доказами.
4.2. Підводячи підсумок суд вважає, що в додатковій угоді до спірного договору оренди сторони в порядку статей 3, 6 ЦК України чітко та недвозначно врегулювали свої відносини щодо своєчасності та повноти сплати орендної плати за весь період дії спірного договору до 2023 року включно. Юридичний факт, який був зафіксований сторонами у додатковій угоді, не був спростований позивачем.
На думку суду, дії та твердження позивача всупереч своїй попередній позиції, яка висловлена у додатковій угоді до спірного договору оренди, на шкоду іншій стороні договору, суперечать принципу добросовісності, який закріплено у статті 3 ЦК України.
Отже, заявлений позов є необґрунтованим, а тому у задоволенні позову ОСОБА_1 належить відмовити.
5. Розподіл судових витрат
5.1.Відповідно до п. 9 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
Згідно з копією пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі відмови в позові - на позивача.
Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, положення Закону України «Про судовий збір», а також відмову у задоволенні позову, суд не вважає можливим стягувати судовий збір та витрати на правничу допомогу з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,12,13,76,141,247,258,259,263-265,268,273,289,354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Відмовити узадоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ,місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» (код в ЄДРПОУ 43593710, місцезнаходження: Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Соборна, буд. 54, кв. 1) про розірваннядоговору орендиземельної ділянки та повернення земельної ділянки.
Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 07 травня 2024 року.
Суддя Д. Б. Баронін
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 07.05.2024 |
Оприлюднено | 09.05.2024 |
Номер документу | 118867939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Баронін Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні