Ухвала
від 08.05.2024 по справі 515/132/24
САРАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 515/132/24

Провадження № 2/513/429/24

Саратський районний суд Одеської області

У ХВ АЛ А

08 травня 2024 року Саратський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Миргород В.С.,

за участі секретаря судового засідання Аркуши І.М.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт Сарата Одеської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Грищук Катерини Петрівни до ОСОБА_2 про стягнення пені за несвоєчасну сплату аліментів, третя особа: Татарбунарський відділ державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), суд,

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням в.о. голови Татарбунарського районного суду Одеської області О.А. Дем`янової від 31 січня 2024 року вказану цивільну справу передано на розгляд Саратському районному суду Одеської області. Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 15 лютого 2024 року цивільну справу передано у провадження судді Миргород В.С.

Так, 31 січня 2024 року позивач звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення пені за несвоєчасну сплату аліментів, третя особа: Татарбунарський відділ державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому послалася на таке.

Судовим наказом №947/26853/22 Київського районного суду м. Одеси від 05 грудня 202 року з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у розмірі ? частки з усіх видів заробітку (доходів) боржника, але не менше 50% розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, щомісячно. Судовий наказ перебуває на примусовому виконанні Татарбунарського відділу державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса). Вказане рішення суду відповідачем не виконується, останній відмовляється надавати матеріальну допомогу на утримання сина. Сума заборгованості зі сплати аліментів станом на 27 грудня 2023 року становить 103 268,97 грн, що підтверджується довідкою державного виконавця. Згідно з розрахунком позивача розмір пені за час прострочення сплати аліментів за період з 11 листопада 2022 року по 01 листопада 2023 року становить 58 429,24 грн, яку і просить стягнути з відповідача позивач.

Ухвалою суду від 19 лютого 2024 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження та розпочато підготовче провадження; відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву.

У судове засідання позивач та її представник - адвокат Грищук К.П. не з`явилися, про причини неявки суд не повідомили, клопотання про відкладення розгляду справи не подали.

Відповідач в призначене судове засідання також не з`явився, про розгляд справи в суді повідомлявся завчасно та належним чином, про причини неявки суд не повідомив, заяви про відкладення розгляду справи не надійшло; відзив на позовну заяву не подано.

Представник третьої особи Татарбунарський відділ державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) О. Чеботар, яка також не з`явилася у судове засідання, у своїй заяві просила справу розглядати за її відсутності та ухвалити рішення на розсуд суду (вх. № ЕП-786/24-Вх 03.04.2024).

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Судом ухвалено про проведення підготовчого засідання у відсутність її учасників, належним чином повідомлених про день, місце та час розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Під час проведення підготовчого засідання було встановлено, що провадження у справі відкрито за заявою, поданою без дотримання вимог встановлених ст.175 ЦПК України.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява, з поміж іншого повинна містити обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги, позивач надає розрахунок пені у сумі 103268,97 грн за період 11 листопада 2022 року по 01 листопада 2023 року, який розрахований з урахуванням правової позиції Верховного Суду України у справах №6-1554цс16 від 02 листопада 2016 року, №6-2589цс15 від 16 березня 2016 року, №6-1477цс15 від 03 лютого 2026 року, №6-300цс16 від 16 березня 2016 року, яка була обов`язковою до застосування, та відповідно до якої, за правовою природою пені, яка є дієвим стимулом належного виконання обов`язку та виходячи з того, що аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, за змістом ст. 196 СК України, пеня нараховується на суму заборгованості за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів, а сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачували. Тобто, неустойка (пеня) рахується так: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і помножена на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість. Загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).

Тоді як, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 03 квітня 2019 року у справі №333/6020/16-ц (провадження №14-616цс18) відступила від висновків Верховного Суду України щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у раніше прийнятих постановах від 02 листопада 2016 року у справі №6-1554цс16, від 16 березня 2016 року у справі №6-2589цс15, від 03 лютого 2016 року у справі №6-1477цс15 та від 16 березня 2016 року у справі №6-300цс16, і дійшла висновку, що пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на весь розмір несплачених у відповідному місяці аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

Розмір пені за місячним платежем розраховується так: заборгованість зі сплати аліментів за конкретний місяць (місячний платіж) необхідно помножити на кількість днів заборгованості, які відраховуються з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому мали бути сплачені, але не сплачувалися аліменти, до дня їх фактичної виплати (при цьому день виконання зобов`язання не включається до строку заборгованості) та помножити на один відсоток.

Тобто формула така: заборгованість за місяць х кількість днів заборгованості х 1 %.

Правило про стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення означає, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення. Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, строк виконання цього обов`язку буде різним, отже, і кількість днів прострочення також буде різною залежно від кількості днів у місяці. Тобто пеня за прострочення сплати аліментів повинна нараховуватися на всю суму несплачених аліментів за кожен день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, у якому не проводилося стягнення. Пеня за заборгованість зі сплати аліментів нараховується на всю суму несплачених аліментів за кожний день прострочення її сплати, а її нарахування не обмежується тільки тим місяцем, в якому не проводилося стягнення.

Отже, зобов`язання зі сплати аліментів носить періодичний характер і повинне виконуватися щомісяця, тому при розгляді спорів про стягнення на підставі частини першої статті 196 СК України пені від суми несплачених аліментів суд повинен з`ясувати розмір несплачених аліментів за кожним із цих періодичних платежів, установити строк, до якого кожне із цих зобов`язань мало бути виконане, та з урахуванням установленого - обчислити розмір пені виходячи із суми несплачених аліментів за кожен місяць окремо від дня порушення платником аліментів свого обов`язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, підсумувавши розміри нарахованої пені за кожен із прострочених платежів та визначивши її загальну суму.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

За такого, позивачу слід надати розрахунок пені за період 11 листопада 2022 року по 01 листопада 2023 року, обчислений за формулою, наведеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 03 квітня 2019 року у справі №333/6020/16-ц (провадження №14-616цс18).

Відповідно до ч.11 ст.187 ЦПК України визначено, що суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу без руху не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`ять днів з дня вручення позивачу ухвали.

Відповідно до ст.200 ЦПК України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про: 1) залишення позовної заяви без розгляду; 2) закриття провадження у справі; 3) закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.

Згідно з п.8 ч.1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду якщо провадження у справі відкрито за заявою, поданою без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, та не було сплачено судовий збір і позивач не усунув цих недоліків у встановлений судом строк.

За таких умов, відповідно до ст.ст.175, 176, 187, 200, 257 ЦПК України, позовна заява підлягає залишенню без руху.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 175, 176, 187, 200, 257 ЦПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення пені за несвоєчасну сплату аліментів, третя особа: Татарбунарський відділ державної виконавчої служби у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - залишити без руху.

Надати позивачу строк до 30.05.2024 року для усунення недоліків, що наведені в описовій частині ухвали.

Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених в ухвалі недоліків, заява буде залишена без розгляду, з підстав передбачених п.8 ч.1 ст.257 ЦПК України.

Підготовче засідання справі відкласти на 03.06.2024 року на 09-00 год.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя В. С. Миргород

СудСаратський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення08.05.2024
Оприлюднено09.05.2024
Номер документу118877800
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —515/132/24

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 08.05.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Саратський районний суд Одеської області

Миргород В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні