Рішення
від 08.05.2024 по справі 915/90/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2024 року Справа № 915/90/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання за наявними матеріалами, справу

за позовом: Акціонерного товариства "Укртелеком", бульвар Тараса Шевченка, 18, м. Київ, 01601; адреса для листування Миколаївська філія АТ "Укртелеком", вул. Адміральська, 27/3, м. Миколаїв, 54001,

електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1

представник позивача: Журба Тетяна Анатоліївна

електронна адреса: ІНФОРМАЦІЯ_1

до відповідача: Приватного підприємства "БРОЕР", вул. Шнеєрсона, 9, м. Миколаїв, 54001

про: стягнення 11 467, 22 грн.

Акціонерне товариство "Укртелеком" звернулось до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою від 29.01.2024 (вх. № 1198/24) до Приватного підприємства "БРОЕР" про стягнення заборгованості у розмірі 11 467,22 грн., яка складається з:

- 2 685,18 грн. - заборгованість за оренду приміщення;

- 5 144,13 грн. - заборгованість за послуги з утримання орендованого майна;

- 440,66 грн. - пеня (оренда приміщення);

- 1 116,13 грн. - пеня (послуги з утримання орендованого майна);

- 136,39 грн. - 3% річних (оренда приміщення);

- 236,22 грн. - 3% річних (послуги з утримання орендованого майна);

- 744,51 грн. - інфляційні (оренда приміщення);

- 964,00 грн. - інфляційні (послуги з утримання орендованого майна).

Також, просить суд стягнути з відповідача судові витрати.

В обґрунтування позову посилається на неналежне виконання відповідачем умов Договору оренди нерухомого майна №48Е000-659/21 від 01.11.2021 в частині своєчасної сплати орендних платежів та послуг з утримання орендованого майна.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 02.02.2024, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання за наявними матеріалами. Викладено вимоги до відповідача, встановлено для сторін процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

Копія ухвали Господарського суду Миколаївської області від 02.02.2024, направлена на адресу місцезнаходження відповідача, а саме: вул. Шнеєрсона, 9, м. Миколаїв, 54001, повернута поштовим відділенням до суду з відміткою: "за закінченням терміну зберігання" зі штрихкодовим ідентифікатором 06 002 475 671 59.

Повернення повістки з відміткою про причини повернення "за закінченням терміну зберігання" не є доказом належного інформування учасника справи про час і місце розгляду справи.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 18.01.2023 по справі №947/15524/20.

У зв`язку з відсутністю відомостей щодо повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та неможливістю констатувати сплив строку на подання відзиву у даній справі, ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 04.03.2024 ухвалу суду від 02.02.2024 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі повторно направлено поштою на адресу відповідача - Приватного підприємства "БРОЕР" із поміткою "Судова повістка".

Надіслані відповідачу поштові відправлення повернулись до суду з зазначенням причин невручення "адресат відсутній за вказаною адресою".

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

У відповідності до ч. 7 ст.1 20 ГПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

За приписами ч.1 ст.7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема, місцезнаходження юридичної особи (п.10 ч. 2 ст. 9 вказаного Закону).

Відповідно до змісту постанови Верховного Суду від 14.08.2020 у справі №904/2584/19, Касаційний господарський суд, здійснивши аналіз статей 120, 242 ГПК України, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, дійшов до висновку, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.

Верховний Суд у вказаній постанові також зазначив, що встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.

Згідно з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 29.03.2021 у справі № 910/1487/20, направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду.

В суду відсутня інформація щодо зміни місцезнаходження відповідача, ухвала суду надсилались судом за адресою, зазначеною позивачем у позовній заяві, яка відповідає відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань та Єдиному державному демографічному реєстрі.

Необхідно зазначити, що за змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі. Ухвала Господарського суду Миколаївської області від 02.02.2024 та від 04.03.2024 були оприлюднені на офіційному вебпорталі судової влади України.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України.

Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов`язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України").

Враховуючи вищевикладене та факт направлення судом ухвал на офіційну адресу відповідача у справі та їх повернення із відміткою поштового відділення "адресат відсутній за вказаною адресою", суд доходить висновку про належне повідомлення відповідача у даній справі.

Відповідач своїм правом у визначений судом строк на подання відзиву на позов оформлений згідно вимог ст. 165 ГПК України разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення не скористався.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розгляд справи здійснено поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого обумовлюється введенням в Україні Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, воєнного стану через військову агресію Російської Федерації проти України.

Згідно із частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив наступне.

01.11.2021 між Акціонерним товариством "Укртелеком" в особі Миколаївської філії АТ "Укртелеком" (орендодавець, позивач у справі) та Приватним підприємством «БРОЕР» (орендар, відповідач у справі) було укладено Договір оренди нерухомого майна № 48Е000-659/21 (надалі - Договір), у відповідності до п.1.1., якого орендодавець передає, а орендар бере в строкове платне користування наступне майно (надалі - орендоване майно) згідно протоколу електронного аукціону UA-PS-2021-09-10-000007-3: нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Миколаїв, на третьому поверсі чотириповерхового адміністративного будинку № 72 по пр. Центральний, приміщення загальною площею 17,1 м2 (згідно з планом за поверхами приміщення № 331 літ. «А-4») для використання у якості офісу. Межі нерухомого майна, що передається в оренду, зазначено на план-схемі у Додатку № 1 до Договору (п.п.1.1.1. Договору).

Відповідно до п. 2.1. Договору передача орендованого майна в користування здійснюється за актом приймання-передачі. У разі, якщо Договором передбачено обов`язок орендаря щодо внесення грошової застави, орендодавець здійснює передачу орендованого майна лише після внесення орендарем орендодавцю усієї суми грошової застави.

Відповідно до п. 3.1. Договору за користування орендованим майном орендар зобов`язаний сплачувати орендодавцю орендну плату, що складається з:

3.1.1. на період проведення орендарем ремонтних робіт з 01 листопада по 31 грудня 2021 року плата за користування нерухомим майном, визначеної за орендною ставкою у розмірі 63, 35 (шістдесят три гривні 35 коп.) гривень за 1 м2 за місяць (без урахування ПДВ та коефіцієнта загальних площ), що з урахуванням ПДВ та коефіцієнта загальних площ становить 1342, 60 (одна тисяча триста сорок дві гривні 60 коп.) гривень за 17, 1 м2 за місяць;

3.1.2. починаючи з 01 січня 2022 року плата за користування нерухомим майном, визначеної за орендною ставкою у розмірі 126, 70 гривень за 1 м2 за місяць (без урахування ПДВ та коефіцієнта загальних площ), що з урахуванням ПДВ та коефіцієнта загальних площ становить 2685, 20 гривень за 17, 1 м2 за місяць.

3.1.3. плати за надання орендодавцем послуг з утримання орендованого майна, порядок розрахунку та розмір якої зазначено у Додатку № 2 до договору. При визначенні такої плати підлягає застосування коефіцієнт використання загальних площ (якщо такий визначений договором).

Відповідно до п. 3.3 Договору деталізація послуг з утримання орендованого майна наведена у додатку № 2 до договору.

Відповідно до п. 3.6. Договору розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Зважаючи на дату передачі орендованого майна у користування та дату повернення його з користування, відповідно, перший та/або останній розрахункові періоди можуть бути меншими за календарний місяць. У такому випадку орендна плата нараховується пропорційно кількості календарних днів у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до п.3.7. Договору орендна плата сплачується орендарем щомісяця шляхом її перерахування у безготівкову порядку на банківський рахунок орендодавця у наступному порядку:

3.7.1. орендна плата (за виключенням плати за надання послуг з утримання орендованого майна) сплачується не пізніше 20 числа розрахункового (поточного) місяця;

3.7.2. плата за надання послуг з утримання орендованого майна сплачується до 20 числа місяця наступного за розрахунковим.

Відповідно до п. 3.8. Договору орендна плата сплачується на підставі рахунку-акту, що надсилається орендодавцем орендарю на його e-mail або за допомогою іншого узгодженого сторонами електронного сервісу обміну документами. У разі не отримання орендарем рахунку-акту від орендодавця орендар зобов`язаний здійснити оплату орендної плати не пізніше 20 числа місяця, у якому має бути здійснена така оплата. При цьому, розмір плати за надання послуг з утримання орендованого майна визначається у розмірі, що дорівнює попередній оплаті за надання таких послуг (з подальшим корегуванням переплати/недоплати орендодавцем).

Відповідно до п. 3.10 Договору будь-які грошові зобов`язання орендаря перед орендодавцем за цим договором забезпечуються грошовою заставою у розмірі 2704, 07 гривень. Сума вказаної застави має бути перерахована орендарем на банківський рахунок орендодавця (на підставі рахунку, виставленого орендодавцем) протягом 5 банківських днів з дати укладення договору, але не пізніше ніж до моменту передачі орендованого майна у користування. У випадку здійснення орендодавцем задоволення своїх вимог до орендаря з суми застави, орендодавець зобов`язаний письмово повідомити про це орендаря, а останній зобов`язується відновити визначений договором розмір грошової застави, шляхом перерахування орендодавцю відповідної суми протягом 7 календарних днів з дати отримання відповідного повідомлення від орендодавця.

При закінчення строку дії договору сума застави за рішенням орендодавця може бути зарахована в рахунок оплати платежів, належних з орендаря на дату повернення орендованого майна з користування (як правило, на оплату послуг з утримання орендованого майна). Після цього, сума застави, що залишається не використаною орендодавцем, має бути перерахована орендарю не пізніше 20 календарних днів від дати повернення орендованого майна з користування за відповідним актом.

Відповідно до п. 3.11 Договору починаючи з 2022 року кожного 1 листопада кожного року дії договору, орендна плата (за виключенням плати за послуги з утримання орендованого майна), автоматично індексується (збільшується) на 10 % від орендної плати, що діяла за попередній рік оренди. При цьому, сторони погодилися, що така зміна орендної плати відбуватиметься без укладення будь-яких змін та доповнень до цього договору.

Відповідно до п. п. 5.1.1. договору орендодавець має право вимагати своєчасної та в повному обсязі сплати орендної плати та інших платежів, передбачених цим договором.

Відповідно до п. п. 5.3.12. договору орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі вносити орендну плату та інші платежі, передбачені цим договором.

Відповідно до п. 6.1 договору в разі невиконання або неналежного виконання своїх обов`язків за договором, сторони несуть відповідальність згідно із цим договором та чинним законодавством.

Відповідно до п. 6.2 договору у разі порушення строків виконання грошових зобов`язань за цим договором, орендар на вимогу орендодавця сплачує пеню від суми простроченого зобов`язання у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за весь час прострочення.

Відповідно до п. 12.1 договору цей договір набирає чинності після його підписання сторонами і діє до 30.09.2024 року включно та до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.

Відповідно до п. 12.6 договору договір може бути достроково розірваний у таких випадках, зокрема:

12.6.1 за взаємною згодою сторін з обов`язковим складанням письмового документу за підписами обох сторін.

Відповідно до п. 14.3 договору усі зміни і доповнення до цього договору оформлюються у вигляді додаткових угод, які дійсні лише за умови, якщо складені в письмовій формі та підписані обома сторонами, окрім випадків, зазначених у договорі (у т.ч. зміни його умов в односторонньому порядку).

Відповідно до п. 14.7 договору до цього договору додаються:

14.7.1. Додаток № 1: План-схема орендованого майна.

14.7.2. Додаток № 2: Розрахунок вартості послуг з утримання орендованого майна.

14.7.3. Додаток № 3: Форма акту при здійсненні орендарем невіддільні поліпшення орендованого майна.

14.7.4. Протокол електронного аукціону № UA-PS-2021-09-10-000007-3.

Договір підписано та скріплено печатками обох сторін.

Відповідно до акту приймання-передачі майна від 01.11.2021 орендодавець передав, а орендар прийняв у користування відповідно до умов договору оренди нерухомого майна № 48Е000-659/21 від 01.11.2021 наступне нерухоме майно (надалі - орендоване майно):

нерухоме майно, розташоване за адресою: м. Миколаїв, на третьому поверсі чотириповерхового адміністративного будинку № 72 по пр. Центральний, приміщення загальною площею 17, 1 м 2 (згідно з планом за поверхами приміщення № 331 літ. «А-4»).

Відповідно до п. 1 Додаткової угоди № 199/22 від 31.12.2022 до договору оренди комерційної нерухомості № 48Е000-659-21 від 01.11.2021 сторони дійшли взаємної згоди, що договір згідно п. 12.6.1. достроково припиняє свою дію з моменту підписання акту прийому-передачі об`єкту оренди (додаток № 4 до Договору), а саме з « 31» грудня 2022 року.

Відповідно до п. 2 Додаткової угоди № 199/22 від 31.12.2022 до договору оренди комерційної нерухомості № 48Е000-659-21 від 01.11.2021 додаткова угода є невід`ємною частиною договору.

31.12.2022 орендар передав, а орендодавець прийняв у користування відповідно до умов договору оренди нерухомого майна № 48Е000-6659/21 від 01.11.2021 наступне нерухоме майно розташоване за адресою: м. Миколаїв, проспект Центральний на третьому поверсі нежитлового приміщення чотириповерхового будинку № 72, приміщення загальною площею 17, 1 м2 (згідно з планом за поверхами приміщення № 331 літ. «А-4»), для розміщення офісу, про що було зафіксовано в Акті приймання-передачі майна від 31.12.2022.

Позивач в позовній заяві зазначив, що з 31.12.2022 договір достроково розірваний, що підтверджується додатковою угодою № 199/22 від 31.12.2022

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов вищенаведеного Договору позивач за період з лютого 2022 року по квітень 2022 року включно виставив та направив відповідачу наступні Рахунки-Акти на загальну суму 7 829, 33 грн., а саме:

№ 48Е000-6633 від 28.02.2022 за лютий 2022 року на суму 5 188, 48 грн. (з ПДВ);

№ 48Е000-6862 від 31.03.2022 за березень 2021 року на суму 0, 00 грн.;

№ 48Е000-7036 від 30.04.2025 за квітень 2022 року на суму 2 640, 85 грн. (з ПДВ).

Також позивачем було направлено відповідачу акти наданих послуг, підписані позивачем, а саме:

№ VSL/22-330 від 28.02.2022 за лютий 2022 року на суму 5 188, 48 грн.;

№ LZA/22-229 від 30.04.2022 за квітень 2022 року на суму 2 640, 85 грн.

Відповідач по жодному акту не заявив мотивованої відмови.

Позивач направив відповідачу лист № 48Е000/06-25 від 04.09.2023 із проханням сплатити заборгованість за Договором № 48Е000-659/21 від 01.11.2021 за лютий та квітень 2022 року у сумі 7 829, 31 грн. До листа були додані акти звіряння та рахунки-акти за лютий 2022 року та квітень 2022 року.

Лист направлено позивачем на адресу відповідача 07.09.2023, що підтверджується фіскальним чеком від 07.09.2023. Лист № 48Е000/06-25 від 04.09.2023 повернуто 06.10.2023 поштовим відділенням зв`язку на адресу позивача із зазначенням: «за закінченням терміну зберігання».

Відповідач свої зобов`язання за Договором не виконав, внаслідок чого за період з лютого 2022 року по квітень 2022 року за ним утворилась заборгованість за Договором оренди нерухомого майна № 48Е000-6659/21 від 01.11.2021 у розмірі 7 829, 33 грн., яка складається з: заборгованості за оренду приміщення - 2 685, 18 грн. та заборгованості за послуги з утримання орендованого майна - 5 144, 13 грн., що стало підставою звернення позивача до суду.

За положеннями ч. ч. 1, 2 ст.11 Цивільного Кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. Згідно з ч.6 цієї статті до відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

У відповідності до ч. 1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності.

Згідно ч. 1 ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у володіння та користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 762 ЦК України за найм (оренду) майна з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Суд, враховуючи вищенаведені норми чинного законодавства України зазначає, що однією з кваліфікуючих ознак договору оренди (найму) майна є оплатність та, відповідно, однією з істотних умов - орендна плата.

Як зазначалось вище, розмір орендної плати, умови та строки оплати встановлені п. п. 3.1.2, 3.7.1., 3.8. Договору.

Позивачем були направлено відповідачу акти та рахунки-акти для підписання та сплати орендних платежів.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності до ч. 1 ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст. 6 Цивільного Кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до ч. ч. 1, 7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 610, ч. 2 ст. 615 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

Враховуючи те, що докази належного виконання відповідачем прийнятих на себе зобов`язань за Договором оренди нерухомого майна № 48Е000-659/21 від 01.11.2021 в матеріалах справи відсутні, то вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості в сумі 7829, 31 грн., з якої: 2 685, 18 грн. - заборгованість по орендній платі та 5 144, 13 грн. - заборгованість за послуги з утримання орендованого майна є обґрунтованими відповідно до вимог Закону та Договору та підлягають задоволенню.

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

У відповідності до п. 6.2. Договору, у разі порушення строків виконання грошових зобов`язань за цим Договором, орендар на вимогу орендодавця сплачує пеню від суми простроченого зобов`язання в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за весь час прострочення.

Позивачем згідно наданих розрахунків нараховано пеню по кожному зобов`язанню окремо у загальному розмірі 1 556, 79 грн., з якої: 440, 66 грн. - пеня по орендній платі, нарахована за період з 21.02.2022 по 20.08.2022 та 1 116, 13 грн. - пеня за послуги з утримання орендованого майна, нарахована за період з 21.03.2022 по 20.11.2022.

Перевіривши розрахунки пені, які відповідачем не заперечені, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення пені обґрунтованими та арифметично вірними.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України позивач просить стягнути з відповідача збитки від інфляції по кожному зобов`язанню окремо у загальному розмірі 1 708, 51 грн., з яких: 744, 51 грн. - збитки від інфляції по орендній платі, нараховані за період з 01.03.2022 по 30.10.2023 та 964, 00 грн. - збитки від інфляції за послуги з утримання орендованого майна, нараховані за період з 01.04.2022 по 30.10.2023, а також нараховані 3% річних по кожному зобов`язанню окремо у загальному розмірі 372, 61 грн., з яких: 136, 39 грн. - 3% річних по орендній платі, нараховані за період з 21.02.2022 по 31.10.2023 та 236, 22 грн. - 3% річних за послуги з утримання орендованого майна, нараховані за період з 21.03.2022по 31.10.2023, згідно розрахунків позивача.

Перевіривши розрахунки збитків від інфляції та 3% річних суд вважає позовні вимоги в цій частині обґрунтованими та арифметично вірними.

Відповідачем контррозрахунків суду не надано.

Згідно ст. ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Будь-яких доказів того, що відповідач своєчасно і в повному обсязі виконав свої зобов`язання за Договором оренди нерухомого майна № 48Е000-659/21 від 01.11.2021, відповідач, у порушення приписів ст. ст. 73, 74 ГПК України, суду не надав, тобто не довів безпідставність позовних вимог, тоді як надані позивачем докази, як зазначалось вище, навпаки, підтверджують наявність підстав для стягнення з відповідача сум основного боргу, пені, збитків від інфляції та 3% річних, тобто обґрунтованість позовних вимог.

Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ст. 129 ГПК України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок відповідача у сумі 3 028, 00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 13, ч. 5 ст. 29, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 237, 238,ч. 4 240, 241, 247, 248, 252 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Приватного підприємства "БРОЕР", вул. Шнеєрсона, 9, м. Миколаїв, 54001, код ЄДРПОУ 43422784) на користь Акціонерного товариства "Укртелеком" (01601, м. Київ, бульвар Тараса Шевченка, буд.18, код ЄДРПОУ 21560766) 2 685, 18 грн. заборгованість по орендній платі, 5 114, 13 грн. заборгованість за послуги з утримання орендованого майна, 1 556, 79 грн. пені, 1 708, 51 грн. збитків від інфляції, 372, 61 грн. - 3% річних та 3 028, 00 грн. судового збору.

Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Суддя Н.О. Семенчук

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення08.05.2024
Оприлюднено09.05.2024
Номер документу118890927
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —915/90/24

Рішення від 08.05.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

Ухвала від 02.02.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Семенчук Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні