Постанова
від 09.05.2024 по справі 748/4469/23
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

іменем України

09 травня 2024 року м. Чернігів

Унікальний номер справи № 748/4469/23

Головуючий у першій інстанції Хоменко Л. В.

Апеляційне провадження № 22-ц/4823/710/24

Чернігівський апеляційний суд у складі:

головуючого судді: Шарапової О.Л.

суддів: Євстафіїва О.К., Онищенко О.І.,

з участю секретаря: Шапко В.М.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: ОСОБА_2 ,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області.

Особи, які подали апеляційні скарги: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Оскаржується рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2024 року, повний текст виготовлено 01 березня 2024 року.

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , в якій просив змінити спосіб та порядок його участі як батька у вихованні сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визначивши його наступним чином:

без згоди дитини, без присутності матері дитини ОСОБА_2 та інших осіб за місцем проживання батька ОСОБА_1 з дня вступу рішення в законну силу:

- щомісяця кожну другу та четверту суботу з 12.00 год по 15.00 год;

- щорічно під час літніх канікул один місяць липень (з 1 по 31 липня) для спільного відпочинку батька та сина;

- щорічно під час зимових свят з 10.00 год 02 січня до 18.00 год 07 січня для спільного відпочинку батька та сина;

- на день ОСОБА_4 три години поспіль у проміжку між 11.00 год до 17.00 год спільного святкування батька та сина у місцях визначених за бажанням дитини.

Обгрунтована позовна заява тим, що з 25.02.2020 по 19.07.2021 (рішення Святошинського районного суду міста Києва) сторони перебували у шлюбі. До укладення шлюбу у них ІНФОРМАЦІЯ_2 народився син, ОСОБА_3 . Зазначає, що, незважаючи на постанову Чернігівського апеляційного суду від 06 березня 2023 року, якою визначено спосіб участі батька у вихованні сина, він позбавлений можливості повноцінно бачитись зі своїм малолітнім сином через перешкоди з боку відповідача, яка не виконує належним чином рішення суду, за визначеним судом місцем виконання: АДРЕСА_1 . Крім того не має можливості вільно спілкуватись з дитиною, приймати участь у його вихованні, дозвіллі на рівних правах з його мамою. Відповідач не виконує рішення суду, створює всі умови для повного перешкоджання в його побаченнях із сином, що порушує не тільки його права як батька, а й суперечить інтересам дитини.

Рішенням Чернігівського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2024 року позовні вимоги задоволено частково. Змінено спосіб та порядок участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні із малолітнім сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , встановлений постановою Чернігівського апеляційного суду від 06 березня 2023 року.

Визначено ОСОБА_1 способи участі у вихованні та спілкуванні із малолітнім сином - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , таким чином:

- щомісяця кожну другу та четверту суботу - з 12.00 до 15.00 год без присутності матері ОСОБА_2 , з урахуванням бажання дитини, режиму дня та стану здоров`я дитини, на час дії воєнного стану - без вивезення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за межі населеного пункту, у якому проживає дитина;

- у день народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - три години поспіль, у проміжку між 11:00 год до 17:00 год, спільного святкування батька та сина в місцях, визначених за бажанням дитини, без присутності матері ОСОБА_2 , на час дії воєнного стану - з можливістю вивезення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за межі населеного пункту, в якому проживає дитина, виключно за письмової згоди матері ОСОБА_2 ;

- святкові дні (з 02 січня по 07 січня кожного року) - з 11.00 год до 17.00 год без присутності матері ОСОБА_2 , на час дії воєнного стану - з можливістю вивезення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за межі населеного пункту, в якому проживає дитина, виключно за письмової згоди матері ОСОБА_2 ;

- щорічно під час літніх канікул у липні - 14 календарних днів без присутності матері ОСОБА_2 , на час дії воєнного стану - з можливістю вивезення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за межі населеного пункту, в якому проживає дитина, виключно за письмової згоди матері ОСОБА_2 .

При неможливості виконання графіку батько завчасно повідомляє матір дитини, а матір батька дитини.

В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить оскаржуване рішення скасувати та постановити нове рішення, яким виключити з мотивувальної та резолютивної частин висновків про встановлення способів участі батька у вихованні сина за бажанням дитини та виключено за письмової згоди матері ОСОБА_2 , в решті рішення суду залишити без змін.

Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що рішення суду в оскаржуваних частинах є незаконним .

Особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що вірно встановивши обставини справи суд прийшов до висновку про визначення порядку участі батька у вихованні сина, постановив рішення про зустрічі батька з сином за бажанням дитини, а у святкові дні, день народження та канікули виключно за письмової згоди матері дитини, що вочевидь не призведене до відновлення порушених прав батька на рівну участь у вихованні сина, оскільки такої письмової згоди отримати від відповідача буде неможливо, й відсутній такий механізм примушування надання письмової згоди.

Особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що наявність конфлікту між батьками та неможливість самостійно дійти згоди у вихованні сина, а також наявність перешкод, які відповідач чинить батьку у спілкуванні з сином, є доцільним проведення побачень сина з батьком без присутності матері, оскільки особисті конфліктні відносини між сторонами не повинні порушувати інтереси дітей, спричиняти на них негативний вплив.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить оскаржуване рішення скасувати частково та постановити нове рішення, яким змінити спосіб та порядок участі позивача у вихованні та спілкуванні із малолітнім сином ОСОБА_3 . Визначити позивачу способи участі у вихованні та спілкуванні із малолітнім сином ОСОБА_3 на підставі Висновку Служби у справах дітей Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 17.01.2024 таким чином:

- щомісяця кожну другу та четверту суботу з 11.00 до 16.00 год в населеному пункті за місцем проживання дитини в присутності матері ОСОБА_2 або бабусі ОСОБА_5 ;

- святкові дні (Великдень, Новий рік, Різдво) з 11.00 год до 17.00 год в населеному пункті за місцем проживання дитини в присутності матері ОСОБА_2 або бабусі ОСОБА_5 ;

- дні народження дитини з 11:00 год до 17:00 год в присутності матері ОСОБА_2 або бабусі ОСОБА_5 ;

- влітку, на період літньої відпустки батька - 14 календарних днів, але на час військового стану не рекомендовано перевозити дитину за межі населеного пункту, в якому проживає дитини.

Доводи апеляційної скарги полягають в тому, що рішення суду в оскаржуваних частинах є незаконним.

Особа, яка подала апеляційну скаргу посилається на ігнорування судом рішення виконавчого комітету Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 17.01.2024, яким затверджено Висновок щодо способу участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з малолітнім сином.

Особа, яка подала апеляційну скаргу зазначає, що наявність конфлікту між батьками та неможливість самостійно дійти згоди у вихованні сина, а також наявність перешкод, які відповідач чинить батьку у спілкуванні з сином, є доцільним проведення побачень сина з батьком без присутності матері, оскільки особисті конфліктні відносини між сторонами не повинні порушувати інтереси дітей, спричиняти на них негативний вплив.

ОСОБА_2 в своєму відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_1 просить її залишити без задоволення.

Заслухавши суддю-доповідача, прояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, апеляційний суд приходить до наступного висновку.

Встановлено, що сторони є батьками малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.8).

Постановою Чернігівського апеляційного суду від 06 березня 2023 року рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області від 08 вересня 2022 року у оскаржуваній частині змінено, викладено абзац 4 його резолютивної частини у наступній редакції:

«Визначити ОСОБА_1 способи участі у вихованні та спілкуванні із малолітнім сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити наступні дні та години:

щомісяця кожну другу та четверту суботу - з 12.00 по 15.00 год у присутності матері ОСОБА_2 за місцем проживання дитини в смт Олишівка, з урахуванням бажання дитини, режиму дня та стану здоров`я дитини;

на дні народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - три години поспіль у проміжку між 11.00 год до 17.00 год спільного святкування батька та сина в місцях, визначених за бажанням дитини, у присутності матері ОСОБА_2 ;

святкові дні (з 02 січня по 07 січня кожного року) - з 11.00 год до 17.00 год у присутності матері ОСОБА_2 ;

влітку, на період літньої відпустки ОСОБА_1 - 14 календарних днів у присутності матері ОСОБА_2 ;

на час дії воєнного стану, без вивезення дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі населеного пункту, в якому проживає дитина.

При неможливості виконання графіку, батько завчасно повідомляє матір дитини, а матір - батька дитини» (а.с.16-24).

Відповідно до Акту обстеження умов проживання від 22 серпня 2023 року та довідки характеристики ОСОБА_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проживає в житловому будинку, який належить її матері ОСОБА_5 , за адресою: АДРЕСА_1 . ЇЇ малолітній син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає разом з матір`ю та бабусею. Будинок знаходиться у задовільному стані, має належні умови для проживання, складається із 4 житлових кімнат, в приміщенні є газове опалення та електропостачання. Дитина має належне місце для сну та відпочинку, забезпечена всім необхідним для проживання та повноцінного розвитку, є в наявності одяг, взуття, іграшки, продукти харчування в достатній кількості (а.с.79).

З актів державного виконавця Козелецького ВДВС при примусовому виконанні виконавчого листа Чернігівського апеляційного суду № 759/18934/21, виданого 16 травня 2023 року, про визначення способу участі батька у вихованні дитини, вбачається, що 10 червня 2023 року, 24 червня 2023 року, побачення з сином згідно з рішенням суду не відбулось, оскільки боржника не було вдома (а.с. 12,13), 01 жовтня 2023 року побачення з сином не відбулось з вини боржника, без зазначення нею причин (а.с.15), 25 листопада 2023 року побачення не відбулось, боржника вдома не було, бабуся повідомила, що онук захворів (а.с.54).

Рішенням №02 виконавчого комітету Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 17 січня 2024 року, як органу опіки та піклування, затверджено висновок щодо участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з малолітнім сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 :

щомісяця кожну другу та четверту суботу з 11.00 до 16.00, в населеному пункті за місцем проживання дитини в присутності матері ОСОБА_2 або бабусі ОСОБА_5 ;

святкові дні (Великдень, Новий рік, Різдво) - з 11.00 до 17.00 в населеному пункті за місцем проживання дитини в присутності матері ОСОБА_2 або бабусі ОСОБА_5 ;

дні народження дитини - з 11.00 до 17.00 в присутності матері ОСОБА_2 або бабусі ОСОБА_5 ;

влітку, на період літньої відпустки батька - 14 календарних днів, але на час військового стану не рекомендовано перевозити дитину за межі населеного пункту, в якому проживає дитина. При неможливості виконання графіку батько завчасно повідомляє матір, а мати - батька дитини (а.с.130-132).

На засіданні Комісії з питань захисту прав дитини Олишівської селищної ради під час виготовлення висновку органом опіки та піклування були присутні ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які висловили свої пропозиції щодо участі батька ОСОБА_1 у вихованні та вільному спілкуванні з сином ОСОБА_3 .

Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно із ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (ст.153 СК України).

Питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Той з батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той з батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини (ст.157 СК України).

Згідно зі ст.158 СК України за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Рішення органу опіки та піклування є обов`язковим до виконання.

Відповідно до чч. 1, 3 ст.19 СК України у випадках, передбачених цим Кодексом, особа має право на попереднє звернення за захистом своїх сімейних прав та інтересів до органу опіки та піклування. Звернення за захистом до органу опіки та піклування не позбавляє особу права на звернення до суду. У разі звернення з позовом до суду орган опіки та піклування припиняє розгляд поданої йому заяви.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч.5 ст.19 СК України).

Суд може не погодитися з висновком органу опіки і піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини (ч.6 ст.19 СК України).

Відповідно до ст.159 СК України, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та її вихованні, зокрема він ухиляється від виконання рішення органу опіки і піклування, другий з батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування з урахуванням віку, стану здоров`я дитини, поведінки батьків, а також інших обставин, що мають істотне значення. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції визнав за можливе змінити спосіб та порядок участі позивача у вихованні малолітнього сина ОСОБА_3 , визначений постановою Чернігівського апеляційного суду від 06 березня 2023 року, але без присутності матері ОСОБА_2 що, на думку суду, можливо в силу віку дитини та відповідатиме інтересам дитини. Суд також врахував, що позивач проживає в м. Києві, а дитина проживає в смт Олишівка Чернігівської області, а тому в період дії воєнного стану таке спілкування з можливістю вивезення дитини з місця його постійного проживання можливе виключно з письмової згоди матері дитини. Зміна саме на такий спосіб та порядок участі у спілкуванні та вихованні дитини не суперечить інтересам дитини, є таким, що відповідатиме віковим потребам малолітньої дитини, та за сумлінного відношення батька до виконання свого обов`язку буде достатнім для забезпечення участі батька у процесі виховання сина.

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, який узгоджується з приписами законодавства та матеріалами справи.

Доводи апеляційних скарг не спростовують правильність висновків суду першої інстанції, оскільки визначений судом першої інстанції порядок та час спілкування батька з сином забезпечує справедливу рівновагу між інтересами дитини та батьків, а також рівність прав батьків щодо дитини. З урахуванням конфліктної ситуації між сторонами по справі та беручи до уваги воєнний стан в країні, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що побачення батька і сина має відбуватися без присутності матері, але виїзд дитини з населеного пункту на місцем проживання має буде погоджене з матір`ю дитини.

Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 381, 382, 384, 390 ЦПК України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області від 28 лютого 2024 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови.

Головуюча: Судді:

СудЧернігівський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено10.05.2024
Номер документу118920303
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —748/4469/23

Постанова від 09.05.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Рішення від 28.02.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Рішення від 28.02.2024

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

Ухвала від 21.12.2023

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Хоменко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні