Ухвала
від 09.05.2024 по справі 916/1421/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Київ

09.05.2024Справа № 916/1421/24

Суддя Господарського суду міста Києва Селівон А.М., розглянувши

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Індекс-Груп"

до Одеської митниці Державної митної служби України 65078, Одеська обл., місто Одеса, вул.Лип Івана та Юрія, будинок 21А

про стягнення 126 193,25 грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Індекс-Груп» звернулося до Господарського суду Одеської області із позовною заявою до Одеської митниці Державної митної служби України про стягнення 126 193,25 грн., а саме процентів річних у розмірі 22 406,42 грн. та збитків від інфляції у розмірі 103 786,83 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на безпідставне невчинення відповідачем дій щодо повернення з Державного бюджету України надміру сплачених митних платежів в сумі 249 187,81 грн., право повернення яких виникло у позивача за наслідками ухвалення Одеським окружним адміністративним судом рішення від 25.05.2021 року у справі № 420/4279/21, а також визнання рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 року у справі № 420/17990/23 протиправною бездіяльності відповідача щодо оформлення та направлення до Державної казначейської служби України висновку про повернення позивачу надмірно сплачених митних платежів у розмірі 249 187,81 грн., у зв`язку з чим позивачем нараховані на підставі ст. 625 ЦК України проценти річних та втрати від інфляції у вказаних сумах.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 03.04.2024 року у справі № 916/1421/24 на підставі ч. 5 ст. 30, п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України дану позовну заяву передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 916/1421/24 передано на розгляд судді Селівону А.М.

Частиною 1 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.

Зазначене право на звернення до суду може бути реалізоване у визначеному процесуальним законом порядку, оскільки воно зумовлене дотриманням процесуальної форми, передбаченої для цього чинним законодавством, а також встановленими ним передумовами для звернення до суду.

За приписами ч.2 ст.44 ГПК України процесуальною дієздатністю (здатністю особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді) наділені фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.

Частиною 1 статті 45 ГПК України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

В силу статті 80 ЦК України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Відповідно до статті 64 ГК України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 95 ЦК України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Відповідно до ч. 3 наведеної статті Цивільного кодексу України філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.

Наразі, коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу, наприклад: "Стягнути з підприємства "А" в особі його відокремленого підрозділу - філії № 1 на користь організації "Б" в особі її Н-ської філії таку-то суму".

Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідвача може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії (якщо філія наділена відповідними повноваженнями і про це є належні докази).

Як встановлено судом, відповідачем у даному позові визначено Одеську митницю Державної митної служби України (код ЄДРПОУ ВП 44005631) та за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за кодом 44005631 зареєстровано Одеську митницю як філію (інший відокремлений підрозділ). Юридичною особою, до якої належить відокремлений підрозділ, є Державна митна служба України (код ЄДРПОУ 43115923).

Окрім того, пунктом 16 Положення про Одеську митницю, затвердженого наказом Державної митної служби України № 489 від 29.10.2020 року, визначено, що митниця утворюється як територіальний орган Держмитслужби без статусу юридичної особи, має окремий баланс, майно, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та банках.

Отже, Одеська митниця (код ВП ЄДРПОУ 44005631) є відокремленим підрозділом Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43115923), не є юридичною особою та не має самостійної господарської процесуальної дієздатності.

Поряд із цим суд звертає увагу, що відповідно до п. 1 Положення про Державну митну службу України, затвердженого Указом Президента України від 08.02.1997 № 126/97, Державна митна служба України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує проведення в життя державної митної політики, організовує функціонування митної системи, здійснює керівництво дорученою йому сферою управління, несе відповідальність за її стан і розвиток.

З урахуванням викладеного та змісту рішень адміністративних судів, на які як на підставу виникнення у відповідача обов`язку з повернення надмірно сплачених до Державного бюджету України митних платежів в сумі 249 187,81 грн. позивач посилається в позовній заяві, суд зазначає про необхідність визначення позивачем суб`єктного складу учасників даної справи, зокрема, відповідача, з урахуванням спірних правовідносин та обсягу господарської процесуальної дієздатності останнього.

Окрім цього позивачем у вступній частині позовної заяви в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача зазначено Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (код ЄДРПОУ 37607526).

Відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Суд зазначає, що метою участі третіх осіб у справі є обстоювання ними власних прав і законних інтересів, на які може справити вплив рішення чи ухвала суду.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, виступає в процесі на боці тієї сторони, з якою в неї існують певні правові відносини.

Допущення або притягнення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, до участі у справі вирішується господарським судом з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес до даної справи.

Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.

Натомість, позивачем в позовній заяві не наведено належних обґрунтувань щодо того, як рішення у даній справі може вплинути на права або обов`язки Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області щодо однієї зі сторін.

При цьому в позовній заяві не викладено клопотання про залучення вказаної особи до участі у справі як третьої особи, а також відповідне клопотання не міститься в матеріалах позовної заяви.

Наразі, саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу.

Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Згідно ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (ч. 2 ст. 174 ГПК України).

За наведених обставин, оскільки подана позивачем позовна заява не відповідає вимогам ст.ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне залишити її без руху та надати позивачу строк для усунення вищевказаних недоліків.

Суд звертає увагу позивача, що відповідно до ч. 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 162, 164, 172, 174, 232, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Індекс-Груп» без руху.

2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «Індекс-Груп» строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю «Індекс-Груп» спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:

- подання до суду належних та допустимих доказів на підтвердження повноважень Одеської митниці (код ВП ЄДРПОУ 44005631) на здійснення представництва інтересів юридичної особи - Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43115923) (Положення, Статут, довіреність) або підстав визначення саме Одеської митниці (код ВП ЄДРПОУ 44005631) в якості відповідача у даній справі та наявності у останньої відповідної господарської процесуальної дієздатності.

- подання до суду письмових пояснень щодо підстав залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача згідно ст. 50 ГПК України Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Надати суду докази направлення копій вказаних доказів відповідачу .

4. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя А.М.Селівон

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.05.2024
Оприлюднено13.05.2024
Номер документу118961407
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань

Судовий реєстр по справі —916/1421/24

Ухвала від 05.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Селівон А.М.

Ухвала від 09.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Селівон А.М.

Ухвала від 03.04.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Петренко Н.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні