Справа № 168/462/24
Провадження № 2-о/168/29/24
У Х В А Л А
про відкриття провадження
13 травня 2024 року сел.Стара Вижівка
Старовижівський районний суд Волинської області, головуючий суддя Малюта А.В., вивчивши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області; особа , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною : ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановлення опіки і призначення його опікуном останньої. Також просив суд визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною 2 роки.
Окрім того, заявник ОСОБА_1 просив суд доручити Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката Мазурик А.О. для надання останній безоплатної правничої допомоги.
Також клопотав суд призначити по справі судову психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , проведення якої доручити Львівській філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України.
Заявник ОСОБА_1 вказав, що по даній категорії справ звільнений від сплати судового збору, а особа , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 в судове засідання з`явитися не може. Бо він вважає, що остання через свій діагноз не зможе надати суду пояснення.
Подана заява відповідає вимогам статей 175-177,189,293,295-300 ЦПК України, підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства та підсудна Старовижівському районному суду Волинської області.
Підстав для повернення заяви, для відмови у відкритті провадження у справі не встановлено. Відповідно до частини 2 статті 299 ЦПК України судові витрати по вказаній категорії справ відносяться на рахунок держави, незважаючи на те, що у статті 5 Закону України «Про судовий збір» законодавець не передбачив такого правила. Що узгоджується із висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду (Постанова від 14 грудня 2022 року, справа № 637/909/21, провадження № 61-3489св22).
Відповідно до частини 1 статті 299 ЦПК України справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування.
Враховуючи вимоги частини 1 статті 299 ЦПК України, суд вважає за необхідне залучити до участі під час розгляду справи особу, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 , а твердження заявника ОСОБА_1 про неможливість останньої з`явитися у судове засідання безпідставним. Бо з урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
У пункті 68 рішення Європейського суду з прав людини від 27 березня 2008 року у справі «Штукатуров проти Росії» № 44009/05, в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Європейський суд з прав людини виходив з того, що в справах осіб, які страждають на психічні розлади, національні суди користуються деякою свободою розсуду: наприклад, вони можуть вживати відповідні процесуальні підходи для забезпечення належного здійснення правосуддя, захисту здоров`я відповідної особи і подібне. Однак такі підходи не повинні зачіпати саму суть права заявника на справедливий судовий розгляд, гарантованого статтею 6 Конвенції. При оцінці того, чи був необхідним той чи інший процесуальний підхід, такий як слухання без участі особи, Європейський суд з прав людини бере до уваги всі відповідні чинники, такі, як сутність і складність питань, що розглядалися національним судом, їх значення для особи, реальність загроз для інших чи самої особи в разі слухання за її участі і т. п.
У пункті 71 цього рішення вказано, що особа з психічними розладами повинна мати можливість брати участь у слуханнях своєї справи безпосередньо або, за необхідності, в інший спосіб (через представника), адже вирішується питання обмеження прав особи практично в усіх сферах життя.
Європейський суд з прав людини звертав увагу, що незважаючи на розумові розлади, особа залишалася відносно самостійною. В таких умовах суд повинен був мати як мінімум короткий візуальний контакт із особою,а краще опитати її. Відтак, Європейський Суд з прав людини дійшов висновку, що, вирішуючи справу про визнання особи недієздатною виключно на підставі письмових доказів, не побачивши і не почувши особу, суд порушив право особи на справедливий судовий розгляд, передбачене частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (пункт 73 вказаного рішення).
Про необхідність надання доступу до суду навіть особам, які вже визнані недієздатними, відповідно до часини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод наголошується у пункті 33 рішення Європейського суду з прав людини від 30 травня 2013 року у справі № 49069/11 «Наталія Михайленко проти України».
Відповідно до частини третьої статті 25 Закону України «Про психіатричну допомогу» особи, яким надається психіатрична допомога, мають право на особисту участь у судових засіданнях, висловлення своєї думки щодо висновків лікарів-психіатрів у судовому засіданні при вирішенні питань, пов`язаних з наданням їм психіатричної допомоги та обмеженням у зв`язку з цим їх прав.
Таким чином,особа, щодо якої розглядається справа окремого провадження про визнання її недієздатною, має право на участь у слуханні справи та на справедливий розгляд своєї справи. Зокрема, особа, щодо якої розглядається справа окремого провадження про визнання її недієздатною, повинна бути повідомлена про розгляд справи, їй має бути роз`ясненоїї права, вона повинна мати можливість за бажання скористатися безоплатною правовою допомогою і брати участь у судових засіданнях. Навіть у разі наявності реальних, доведених належними і допустимими доказами застережень щодо небезпеки безпосередньої участі цієї особи у розгляді справи для інших осіб або для неї самої суд повинен, принаймні, мати візуальний контакт з такою особою, а краще опитати її (за необхідності дистанційно, у режимі відеоконференції). Якщо на момент розгляду справи окремого провадження особа позбавлена волі як психічно хвора, суд має перевірити законність підстав позбавлення волі такої особи, щоб гарантувати права людини на свободу та справедливий суд. Що узгоджується із висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду (Постанова від 07 жовтня 2020 року, справа № 195/1605/16-ц, провадження № № 61-9500св20).
Подібний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 22 травня 2019 року у справі № 753/4146/18 (провадження № 61-389св19).
А згідно з частиною четвертою статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин наявні підстави для відкриття провадження у справі і справа повинна бути призначена до судового розгляду з участю двох присяжних та з викликом в судове засідання заявника ОСОБА_1 , особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 , представника заінтересованої особи - Органу опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області.
Що стосується клопотання заявника про призначення адвоката фізичній особі ОСОБА_2 , то суд висновує таке.
Статею 59 Конституції України передбачено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи недієздатною.
03 серпня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги» від 10.04.2023 № 3022-IX.
Зокрема, статтю 293 ЦПК України доповнено частиною 5, згідно з якою у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Також відповідно до частини 1 статті 299 ЦПК України справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до статті 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.
Положеннями пункту 1 частини 1 статті 15 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу» встановлено, що суб`єктом надання безоплатної вторинної правової допомоги в Україні є центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Право на безоплатну вторинну правничу допомогу згідно з цим Законом та іншими законами мають особи, стосовно яких суд розглядає справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною; поновлення цивільної дієздатності недієздатних фізичних осіб та фізичних осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, звільнення від повноважень опікунів чи піклувальників таких осіб, - на правничі послуги, передбачені пунктами 2 і 3 частини другої статті 13 цього Закону, протягом розгляду справи в суді (пункт 24 частина 1 стаття 14 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу»).
Беручи до уваги, що ОСОБА_2 не має можливості самостійно захистити свої права, свободи та законні інтереси, а також, що вона є суб`єктом права на безоплатну вторинну правову допомогу, вважаю необхідним залучити йому адвоката.
Враховуючи відсутність у матеріалах справи відомостей про наявність у ОСОБА_2 адвоката, залученого на договірній основі, та з метою забезпечення дотримання процесуальних прав та забезпечення процесуальних гарантій відносно фізичної особи у справі про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, відповідно до положень частини 5 статті 293 ЦПК України, вважаю за необхідне залучити до участі у справі ОСОБА_2 адвоката через Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги.
Що ж стосується клопотання заявника ОСОБА_1 про призначення по справі судову психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , проведення якої доручити Львівській філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України, то його слід розглянути у судовому засіданні після заслуховування думки всіх учасників судового засідання.
Керуючись
статтями 19, 84, 175-177, 187, 189-192, 196, 198, 260, 261, 293, 294-299, 353 ЦПК України,
статтями 13-15 Закону України «Про безоплатну правничу допомогу,
суддя
У Х В А Л И В:
Відкрити провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області; особа , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна.
Призначити судове засідання на 10.00 год.. 29 травня 2024 року з участю двох присяжних в приміщенні Старовижівського районного суду Волинської області за адресою: вул. Польова, 2, сел. Стара Вижівка Волинської області.
В судове засідання викликати заявника ОСОБА_1 ; представника заінтересованої особи - Органу опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області; особу, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною - ОСОБА_2 .
Заінтересованій особі подати, протягом 15 календарних днів з дня отримання копії даної ухвали, письмові пояснення щодо заяви.
Залучити до участі у справі адвоката для фізичної особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , засоби зв`язку, електронна пошта, електронний кабінет відсутні).
Доручити Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги призначити адвоката Мазурик Афанасії Онанівні для надання останній безоплатної правничої допомоги і забезпечити його явку в судове засідання призначене на 10.00 год. 29 травня 2024 року в приміщенні Старовижівського районного суду Волинської області за адресою: вул. Польова, 2, сел. Стара Вижівка Волинської області.
Копію ухвали негайно, але не пізніше двох робочих днів направити до Західного міжорегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги,для виконання.
До судового засідання надати можливість залученому адвокатові ознайомитися з матеріалами справи.
Учасники справи мають можливість отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет. Веб-адреса сторінки: http://st.vl.court.gov.ua.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А. В. Малюта
Суд | Старовижівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 14.05.2024 |
Номер документу | 118968194 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Старовижівський районний суд Волинської області
Малюта А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні