Ухвала
від 29.05.2024 по справі 168/462/24
СТАРОВИЖІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 168/462/24

Провадження № 2-о/168/29/24

У Х В А Л А

про призначення судово-психіатричної експертизи

29 травня 2024 року сел.Стара Вижівка

Старовижівський районний суд Волинської області в складі

головуючого - судді Малюти А.В.,

присяжних: Кіпень М.М., Дзеблюк В.М.,

секретаря с/з Сулеви Н.С.,

за участю: заявника- ОСОБА_1 ,

представника особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 - адвоката Самулевич О.М.,

представника заінтересованої особи - органу опіки та піклування Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області - Комісарик М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Стара Вижівка клопотання заявника ОСОБА_1 у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області; особа , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, у якій просив визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити над нею опіку і призначити його опікуном.

Заява мотивована тим, що ОСОБА_2 є його двоюрідною бабусею по батьковій лінії. Проживає разом з ним в АДРЕСА_1 та перебуває під його постійним доглядом. Тривалий час страждає стійким психічним розладом, у 2021 року перенесла гостре порушення мозкового кровообігу ( далі ГПМК) за ішемічним типом в басейні лівої середньої мозкової артерії з правостороннім геміпарезом, судинна деменція. Атеросклеротичний кардіосклероз. Внаслідок перенесення ГПМК ОСОБА_2 не може розуміти значення своїх дій та керувати ними, через виражені психічні порушення. Інших родичів, які могли б здійснювати догляд за ОСОБА_2 немає.

Ухвалою суду від 27 травня 2024 року постановлено судове засідання, призначене на 10.00 год. 29 травня 2024 року провести в режимі відеоконференції за участі особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 Роз`яснено заявнику ОСОБА_1 , що ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.

Провести судове засідання в режимі відеоконференції за участі ОСОБА_2 не надалось можливим в зв`язку через технічні несправності у заявника ОСОБА_1 .

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 просив суд призначити судово-психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 та її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Проведення експертизи просив доручити Львівській філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України.

Учасники справи не заперечили проти задоволення клопотання.

Заслухавши учасників справи, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про призначення експертизи з таких мотивів.

Відповідно достатті 39 ЦК Українифізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно з частиною1статті 298 ЦПК Українисуд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до частин 1 і 3статті 103 ЦПК Українисуд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з пунктом 2 частини 1статті 105 ЦПК Українипризначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Беручи до уваги наявність достатніх відомостей про психічний розлад здоров`я ОСОБА_2 та те, що для встановлення її психічного стану потрібні спеціальні знання, а також враховуючи, що визнання особи недієздатною та встановлення над нею опіки залежить від наявності чи відсутності у такої особи хронічного, стійкого психічного розладу, то з`ясування психічного стану шляхом проведення відповідної експертизи є обов`язковим для правильного вирішення справи і суд вважає за необхідне призначити в цій справі судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану ОСОБА_2 .

Частина 2статті 299 ЦПК Українивстановлює, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться за рахунок держави.

Відповідно до роз`яснень, які викладені у постанові Пленумом ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» № 10 від 17 жовтня 2014 року в ухвалі про призначення експертизи суд вправі зобов`язати відповідну сторону перерахувати, у тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи експертній установі.

Суд, вважає необхідним призначити у даній справі судово-психіатричну експертизу, оскільки для з`ясування обставин, що мають значення для справи необхідні спеціальні знання.

Відповідно до частини 10 статті 139ЦПК України якщо у справах окремого провадження виклик свідків, призначення експертизи, залучення спеціалістів здійснюються за ініціативою суду, а також у випадках звільнення від сплати судового збору або зменшення його розміру, відповідні витрати відшкодовуються за рахунок державного бюджету.

Враховуючи наведену норму, відшкодування витрат за проведення судово-психіатричної експертизи підлягає здійсненню за рахунок Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 252, пункту 9 частини 1 статті 253 ЦПК Українислід зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.

Керуючись статтями103-105,139, 252,253,260,296,298, 299 ЦПК України,

суд

П О С Т А Н О В И В:

Призначити у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області; особа , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна - судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На вирішення експерту поставити такі питання:

-чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-яке психічне захворювання, якщо так, то яке саме;

-чи є захворювання ОСОБА_2 хронічним та стійким;

-чи дозволяє психічне здоров`я ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними;

-чи може ОСОБА_2 за станом здоров`я, з урахуванням її психічного захворювання, брати участь в судовому засіданні, давати пояснення в справі?

Проведення судово-психіатричної експертизи доручити експертам Львівської філії судово-психіатричних експертиз ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України, що знаходиться за адресою: 79021, Україна, Львівська обл.,м.Львів,вул.Кульпарківська, 95.

Витрати на проведення експертизи віднести на рахунок держави.

Надати в розпорядження експерту для проведення експертизи матеріали цивільної справи №168/462/24.

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 КК України.

Роз`яснити заявнику про наслідки ухилення від участі в експертизі, згідно з положенням статті109та частини 2 статті298 ЦПК України.

Про дату і час проведення судово-психіатричної експертизи повідомити заявника ОСОБА_1 , представника особи, щодо якої вирішується питання про визнання недієздатною - адвоката Самулевич Олену Миколаївну та Старовижівський районний суд Волинської області.

Провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Орган опіки та піклування виконавчого комітету Дубечненської сільської ради Ковельського району Волинської області; особа , щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною: ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки і призначення опікуна - зупинити на час проведення експертизи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя А. В. Малюта

Присяжні М.М. Кіпень

В.М.Дзеблюк

СудСтаровижівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення29.05.2024
Оприлюднено31.05.2024
Номер документу119364432
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —168/462/24

Ухвала від 29.05.2024

Цивільне

Старовижівський районний суд Волинської області

Малюта А. В.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Старовижівський районний суд Волинської області

Малюта А. В.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Старовижівський районний суд Волинської області

Малюта А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні