16/252-07-6461
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" грудня 2007 р. Справа № 16/252-07-6461
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Величко Т.А.,
суддів: Бойко Л.І., Жукової А.М.
при секретарі судового засідання: Храмшиній І.Г.
за участю представників сторін:
від позивача – не з'явився
від відповідача – не з'явився
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області
на рішення господарського суду Одеської області від "10" вересня 2007 р.
у справі №16/252-07-6461
за позовом ТОВ "Маяк+"
до Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області;
про визнання: права на користування земельною ділянкою, рішення недійсним; зобов'язання: затвердити проект землеустрою, укласти договір оренди земельної ділянки
встановив:
Рішенням господарського суду Одеської області від 10.09.07р. (суддя Желєзна С.П.) позовні вимоги ТОВ "Маяк+" с. Санжейка задоволені повністю. Визнано за ТОВ “Маяк +” право на користування земельною ділянкою, площею 0,6431 га, на якій розташований належний на праві власності ТОВ “Маяк +” торгівельно-розважальний комплекс, загальною площею 396,3 кв.м., розташований за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, с. Санжейка, вул. Приморська 4-б.
Визнано недійсним рішення Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області за №533 16 сесії V скликання від 10.05.2007р. “Про затвердження ТОВ “Маяк +” проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в довгострокову оренду під розміщення торгівельно-розважального комплексу по вул. Приморській 4-б в с. Санжейка”. Зобов'язано Дальницьку сільську раду Овідіопольського району Одеської області затвердити проект землеустрою, виготовлений малим приватним підприємством “Гілея” по відведенню земельної ділянки, площею 0,6431 га в довгострокову оренду під розміщення існуючого торгівельно-розважального комплексу, який належить ТОВ “Маяк +” на праві власності, розташованого по вул. Приморській 4-б у селищі Санжейка.
Зобов'язано Дальницьку сільську раду Овідіопольського району Одеської області укласти з ТОВ “Маяк +” договір довгострокової оренди на 49 років земельної ділянки площею 0,6431га під розміщення існуючого торгівельно-розважального комплексу, який належить товариству з обмеженою відповідальністю “Маяк+” на праві власності, розташованого по вул. Приморській 4-б у селищі Санжейка.
Стягнуто з Дальницької сільської ради Овідіопольського району Одеської області на користь ТОВ “Маяк +” 85 грн. - витрати на оплату держмита; 118 грн. - витрати на ІТЗ судового процесу.
Судове рішення мотивоване наявністю у позивача правовстановлюючих документів на нерухоме майно, дозвільних документів на оформлення землекористування і відсутністю законних підстав для відмови у затвердженні проекту відведення земельної ділянки в оренду, прийняття відповідного рішення і укладення договору оренди земельної ділянки.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, Дальницька сільська рада просить скасувати рішення господарського суду повністю, провадження у справі припинити відповідно до п.1 ч.1 ст.80 ГПК України.
Доводи скаржника ґрунтуються на тому, що даний спір не підвідомчий господарському суду в компетенції положень п.7 ч.1 ст.3, п.1 ч.1 ст.17 КАС України, оскільки предметом судового дослідження по даній справі є система правовідносин, яка виникла між ТОВ "Маяк+" та органом місцевого самоврядування під час вчинення позивачем юридично значущих дій щодо порядку оформлення ще не існуючого права користування земельною ділянкою. Тільки в порядку адміністративного судочинства може бути вирішено питання відповідності оскаржуваного рішення органу місцевого самоврядування вимогам закону, компетенції органу, яким воно прийнято. При розгляді справи за правилами господарського судочинства були допущені порушення як матеріального, так і процесуального права.
Також, Дальницька сільська рада просила відновити пропущений строк на подачу апеляційної скарги, оскільки рішення суду по даній справі отримано не було.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх у засіданні представників сторін, дійшла до висновку, що пропущений скаржником з поважних причин строк на подачу апеляційної скарги підлягає відновленню, а апеляційна скарга - задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до діючого законодавства, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, оскільки земля є об'єктом цивільних прав і обов'язків і використовується в господарській діяльності на підставі цивільно - правових угод. До таких справ відносяться справи, пов'язані із захистом права власності або користування землею, в яких, захищаючи свої цивільні права і охоронювані законом інтереси, беруть участь суб'єкти господарської діяльності.
Якщо предметом спору є право власності на земельну ділянку або право користування нею, в т.ч. відновлення порушеного права третьою особою, яка на підставі рішень владних органів претендує на спірну земельну ділянку, то такий спір є спором про право і незалежно від участі в цьому органу, яким земельна ділянка надана у власність або у користування, повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.
Згідно п.1 ч.1 ст.17 КАСУ спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності відносяться до компетенції адміністративних судів.
Аналіз суб'єктного складу та характеру правовідносин свідчить, що дана справа є справою адміністративної юрисдикції, оскільки орган місцевого самоврядування в даному випадку є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст.3 КАСУ.
Предметом судового дослідження не є спір про право, а правомірість відмови органу місцевого самоврядування - суб'єкта владних повноважень - заінтересованій особі в задоволенні заяви щодо оформлення землекористування - ще неіснуючого права на користування земельною ділянкою, спонукання до виконання певних дій.
Порядок передачі земельних ділянок в оренду визначено ст.124 ЗК України та ст.16 Закону України "Про оренду землі", за якими право ініціювати одержання земельної ділянки в користування надано юридичній особі, а розглянути це питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний неповноважений орган.
Згідно ст.144 ЗК України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських Рад в галузі земельних відносин, зокрема, належить передача земельних ділянок у власність громадян та юридичних осіб відповідно до зазначеного Кодексу, надання земельних ділянок у користування. Обсяг повноважень цих Рад щодо розпорядження землями територіальних громад відповідає правомочностям суб'єктів права власності на землю. Вони мають право володіти, користуватися і розпоряджатися землями комунальної власності у повному обсязі, встановленому для суб'єктів права власності ЗК України, ЦК України, ЗУ "Про місцеве самоврядування В Україні".
Отже, вирішення питання про передачу землі у власність або надання в користування є виключним правом Ради як суб'єкта владних повноважень.
Позовні вимоги ТОВ "Маяк+" до суб'єкта владних повноважень про спонукання до виконання певних дій є похідними, оскільки їх розгляд неможливий без вирішення питання відповідності оскаржуваного рішення вимогам закону, компетенції органу, яким воно прийнято.
Але при цьому, заявлені позовні вимоги підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду прийнято з порушенням вимог процесуального законодавства, а тому підлягає скасуванню з припиненням провадження у справі.
Керуючись ст.ст.53,93, 103-105, п.1 ч.1 ст.80 ГПК України,
колегія суддів постановила:
1. Відновити Дальницькій сільській Раді строк на подачу апеляційної скарги.
2. Рішення господарського суду Одеської області від 10.09.07р. у справі №16/252-07-6461 - скасувати, провадження у справі припинити.
3. Стягнути з ТОВ "Маяк+" на користь Дальницької сільської ради - 42 грн.50 коп. - держмита за апеляційне провадження.
Доручити господарському суду Одеської області видати відповідний наказ.
Накази господарського суду Одеської області від 25.09.07р. у справі №16/252-07-6461 - визнати такими, що втратили чинність.
Постанова в порядку ст.105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Судді: Л.І. Бойко
А.М. Жукова
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2007 |
Оприлюднено | 12.12.2007 |
Номер документу | 1189800 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Величко Т.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні