Ухвала
від 13.05.2024 по справі 921/287/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

13 травня 2024 року м. ТернопільСправа №921/287/24 Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденко О.В. розглянувши позовну заяву №б/н (вх.№320) від 01.05.2024

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МВ Стеллар", вул. Гріга, буд. 3, м. Тернопіль, 47707

до відповідача CERUSSA Sp.z.o.o. Lubcz 46,49-200 Grodkow NIP: 747-189-95-64

про стягнення заборгованості в сумі 3 726,40 Євро

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "МВ Стеллар" до CERUSSA Sp.z.o.o. про стягнення заборгованості в сумі 3 726,40 Євро.

В обґрунтування заявлених вимог, позивач посилається на невиконання його контрагентом умов контракту №20220426 від 26.04.2022 в частині сплати коштів за надані транспортні перевезення, зважаючи на що у відповідача виникла заборгованість, сума якої заявлена до стягнення у судовому порядку.

Як вбачається із позовної заяви відповідач - CERUSSA Sp.z.o.o. є нерезидентом України.

Так, позивач звернувся до Господарського суду Тернопільської області про стягнення з відповідача, який є нерезидентом та адреса місцезнаходження якого є Республіка Польща.

За змістом ст.ст. 7, 365, 366 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право", українські суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у разі, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України.

Згідно п.7 ч.1 ст.76 вище вказаного Закону суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у випадку, якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території України.

У пункті 9.2 контракту №20220426 учасники договірних відносин домовилися , що, у разі відсутності спільного для обох сторін рішення, спори підлягають вирішенню господарським судом за місцем знаходження Експедитора із застосуванням матеріального та процесуального права країни Експедитора. Сторони дійшли спільної згоди про те, що приоритетними у застосуванні є правила міжнародних договорів і конвенцій, згоду на обов`язковість яких надала Верховна Рада України, за правилами, передбаченими законодавством України. Дана угода підписана її контрагентами 26.04.2022 у м. Тернополі.

Таким чином, цей спір підсудній Господарському суду Тернопільської області.

Позовна заява відповідає вимогам, визначеним у ст.162 Господарського процесуального кодексу України.

Встановлених Господарським процесуальним кодексом України підстав для її повернення або відмови у відкритті провадження у справі немає.

За відсутності передбачених главою 10 ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Частиною 1 статті 367 Господарського процесуального кодексу України визначено, що якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Як вже зазначалося, відповідач є нерезидентом України, достовірної інформації щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва на момент відкриття провадження у справі у суду відсутні, а тому про розгляд даної справи відповідача належить повідомляти в порядку, передбаченому чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном, в тому числі повідомлення у належній формі іноземних учасників судового процесу про час і місце розгляду справи, регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965 (далі - Конвенція), яка є чинною в Україні згідно з Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 19.10.2000 № 2052-ІІІ, із заявами та застереженнями. Польща являються підписантом зазначеної Конвенції.

Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном (стаття 1 Конвенції).

Процедура вручення судових документів за кордоном регулюється ст.ст. 2-16 Конвенції та Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженою наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 №1092/5/54 визначений порядок опрацювання доручень про вручення документів.

Згідно з статтею 3 Конвенції орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Відповідно до частини 2 пункту b) статті 15 Конвенції кожна договірна держава може заявити, що суддя, незалежно від положень частини першої цієї статті, може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови, зокрема, з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців.

Про розгляд даної справи відповідача - CERUSSA Sp.z.o.o. належить повідомляти в порядку, передбаченому зазначеною Конвенцією. З огляду на це, судові документи підлягають надісланню до Центрального органу запитуваної Держави - Польщі (Ministry of Justice (Ministerstwo Sprawiedliwosci) Departament Wspolpracy Miedzynarodowej i Praw Czlowieka) для їх подальшого вручення відповідачу у справі. При цьому документи, що підлягають врученню відповідачу згідно з дорученням Господарського суду Тернопільської області, слід складати та вручати в нотаріально засвідченому перекладі на польську мову.

Суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (п. 4 ч.1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України).

Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи положення Конвенції та приписи ст.ст. 228, 229 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення прав CERUSSA Sp.z.o.o. як відповідача у справі, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі №921/287/24 до надходження відповіді від Центрального органу запитуваної Держави - Польщі на судове доручення Господарського суду Тернопільської області про вручення відповідачу копії позовної заяви та ухвали про відкриття провадження у даній справі.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 12, 176, 177, 228, 229, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 15 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року (Гаазькою конвенцію 1965 року), господарський суд -

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №921/287/24.

2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити у справі підготовче засідання на 13 листопада 2024 року в 09 год. 00 хв.

Підготовче засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: Україна, м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 14 А, зал судових засідань № 4, 5 поверх.

4. Зобов`язати позивача в строк до 13.06.2024 надати через канцелярію Господарського суду Тернопільської області у трьох примірниках нотаріально завірені копії перекладу на польську мову: позовної заяви №б/н від 01.05.2024, ухвали про відкриття провадження у справі від 13.05.2024 та формулярів (Прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, Підтвердження, Короткий виклад документа, що підлягає врученню) для їх надіслання відповідачу у порядку, встановленому Конвенцією.

5. Направити до компетентного органу Польщі - до Ministry of Justice (Ministerstwo Sprawiedliwosci), Departament Wspolpracy Miedzynarodowej i Praw Czlowieka (Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warsaw, P.O. Box 33, Poland) копію ухвали Господарського суду Тернопільської області від 13.05.2024 про відкриття провадження у справі №921/287/20 та позовну заяву, перекладені на польську мову (з нотаріальним засвідченням його вірності) для вручення відповідачу в порядку, передбаченому Гаазькою Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965.

6. Запропонувати учасникам справи подати до суду:

позивачу: заяви з процесуальних питань (за наявності), відповідь на відзив (за наявності);

відповідачу: обґрунтований відзив на позов і всі письмові докази на підтвердження викладеного у ньому; заяви з процесуальних питань (за наявності); документи у підтвердження правового статусу CERUSSA Sp.z.o.o. на дату розгляду справи у суді (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру, тощо), оформлені з урахуванням статті 13 Закону України "Про міжнародне приватне право".

7. Встановити строк для подання: відповідачем відзиву на позов та документів-тридцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі; позивачем відповіді на відзив - тридцять днів з дня вручення йому відзиву на позов.

8. Зупинити провадження у справі №921/287/24 до надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги (вручення документів).

9. Ухвалу надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "МВ Стеллар" відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до змісту ч. 9 ст. 80 ГПК України, копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.05.2024
Оприлюднено15.05.2024
Номер документу118981865
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/287/24

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні