Рішення
від 13.05.2024 по справі 200/2084/24
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2024 року Справа№200/2084/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кравченко Т.О.,

розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

09 квітня 2024 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач 1, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач 2, ГУ ПФУ в Черкаській області), надісланий через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» 09 квітня 2024 року, в якому позивач просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Донецькій області та ГУ ПФУ в Черкаській області щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області та ГУ ПФУ в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 період перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві до пільгового стажу за Списком № 1 з 11 січня 2008 року до дати звернення 08 березня 2024 року та здійснити перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з дати звернення, а саме з 08 березня 2024 року;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Донецькій області та ГУ ПФУ в Черкаській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80% заробітної плати, визначеної відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія.

Заяви, клопотання учасників справи. Процесуальні дії у справі.

10 квітня 2024 року суд постановив ухвалу про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі; вирішив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановив строк для подання відзиву на позовну заяву; витребував докази у відповідачів.

Про прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі учасники справи повідомлені в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (далі КАС).

Відповідно до ч. 1 ст. 262 КАС розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження у випадках, визначених ст. 263 цього Кодексу, розпочинається через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (ч. 2 ст. 262 КАС).

Як на час прийняття позовної заяви та відкриття провадження в адміністративній справі, так і на час розгляду справи по суті триває широкомасштабна військова агресія російської федерації, яка слугувала підставою для введення в Україні з 24 лютого 2022 року 05 години 30 хвилин воєнного стану Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України про введення воєнного стану».

Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3564-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», строк дії воєнного стану продовжений з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з 11 січня 2008 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

08 березня 2024 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

14 березня 2024 року за наслідками розгляду цієї заяви ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення № 914270164707, яким відмовило в переведенні на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Вважаючи протиправними дії відповідачів 1 і 2, які полягали у відмові в переведенні з одного виду пенсії на інший, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Позивач зазначив, що згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_1 02 квітня 2007 року він був прийнятий на роботу до відкритого акціонерного товариства «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» учнем гірника підземного; 18 травня 2007 року переведений гірником підземним з повним робочим днем на шахті; 25 січня 2008 року експедитором; 13 серпня 2014 року провідним інженером; 01 липня 2019 року провідним фахівцем; 31 серпня 2021 року був звільнений; 01 вересня 2021 року був прийнятий на роботу до приватного акціонерного товариства «АП «Укрбуд» фахівцем до відділу супроводу управління з постачання комерційної дирекції, де і продовжує працювати.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15 січня 2024 року № 31 позивач працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 в період з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року 00 років 00 місяців 12 днів, в період з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року 00 років 08 місяців 07 днів.

Під час роботи гірником підземним позивач постраждав внаслідок нещасного випадку на виробництві, що призвело до встановлення йому інвалідності ІІІ групи, що підтверджено довідкою медико-соціальної експертної комісії серії ДОН-5 № 154825 від 11 січня 2008 року, актом розслідування нещасного випадку (форма Н-5), затвердженим 27 вересня 2007 року, та актом № 63 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом (форми Н-1), затвердженим 27 вересня 2007 року.

З огляду на наявність протипоказань до важкої фізичної праці 25 січня 2008 року позивач був переведений з посади гірника підземного на посаду експедитора.

Позивач доводив, що з урахування часу перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва у зв`язку з нещасним випадком на виробництві його пільговий стаж на підземних роботах за Списком № 1 на день звернення з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 становив 16 років 10 місяців 01 дні.

Позивач доводив, що на час виникнення спірних правовідносин набув право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, а також на обчислення її розміру із застосуванням абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 і ст. 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345).

Позивач вказував на те, що відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788), абз. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, а також ч. 4 ст. 9 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» (далі Закон № 2694) має право на зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Позивач доводив, що має право на зарахування періоду перебування на інвалідності з 11 січня 2008 року по 08 березня 2024 року до стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

Позивач покликався на норми ч. 3 ст. 9 Закону № 2694 та ст. 17 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі Закон № 875) і зауважив, що норма абз. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 прямо не пов`язує право особи з інвалідністю на зарахування до пільгового стажу періодів роботи, впродовж яких він працював, маючи при цьому групу інвалідності, пов`язану з нещасним випадком на виробництві.

Відтак, право особи з інвалідністю працювати на інших посадах не впливає на можливість застосування застосування ч. 5 ст. 56 Закону № 1788 та абз 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058.

Позивач вважав безпідставними доводи пенсійного органу про те, що період перебування на інвалідності не може бути зарахований до пільгового стажу, оскільки він продовжив працювати, оскільки чинним законодавством не обмежено право особи з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва продовжувати працювати на будь-якій посаді, якщо така особа за своїм станом здоров`я має змогу продовжити працювати. При цьому, законодавець чітко визначив право особи на зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 05 грудня 2019 року у справі № 185/8539/16-а, від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а.

Просив задовольнити позов.

Відповідач 1 ГУ ПФУ в Донецькій області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецької області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону № 1058 з 11 січня 2008 року.

08 березня 2024 року позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України з заявою про перехід з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Черкаській області.

14 березня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача від 08 березня 2024 року ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення № 914270164707, яким відмовило в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Відповідач 1 доводив, що ГУ ПФУ в Донецькій області не є належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 , оскільки не здійснювало розгляд його заяви від 08 березня 2024 року та не приймало рішення про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший.

Просив відмовити в позові.

Відповідач 2 ГУ ПФУ в Черкаській області позов не визнав, надав відзив на позовну заяву; доводив, що у спірних правовідносинах діяв в межах повноважень, в порядку та способом, що визначені законодавством.

Зазначив, що за матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 з 11 січня 2008 року отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва відповідно до Закону № 1058.

08 березня 2024 року позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсії за віком відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

За принципом екстериторіальності виконавцем за цією заяви було визначено ГУ ПФУ в Черкаській області.

14 березня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача від 08 березня 2024 року ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення № 914270164707 про відмову у переході на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058.

В обґрунтування правомірності оскаржуваного рішення відповідач 2 наводив норми п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, п. п. 1, 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, (далі Порядок № 637), п. п. 3, 4.1, 4.2, Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383) і зазначив, що згідно з наданими документами загальна тривалість стажу за розрахунком для визначення права становить 25 років 05 місяців 02 дні, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 на підземних роботах 08 місяців 19 днів.

До заяви від 08 березня 2024 року позивач додав довідку від 15 січня 2024 року № 31, згідно з якою до пільгового стажу за Списком № 1 на підземних роботах зараховано періоди роботи з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року та з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року.

З огляду на зазначене, ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення від 14 березня 2024 року № 914270164707 про відмову позивачу в переході на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах.

Також відповідач 2 доводив, що призначення пенсії належить до його дискреційних повноважень.

Просив відмовити в позові.

Позивач надав відповідь на відзив відповідача 2 ГУ ПФУ в Черкаській області, в якій наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, аналогічних тим, що наведені у позовній заяві.

Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини. Докази відхилені судом, та мотиви їх відхилення.

На виконання вимог ст. 90 КАС суд оцінив докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні; оцінив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з того, що жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 77 КАС кожна особа повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

За правилами абз. 1 ч. 2 ст. 77 КАС в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З`ясовуючи чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що встановлено на підставі паспорта громадянина України № НОМЕР_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 .

З 03 листопада 1998 року постійне місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка про реєстрацію місця проживання особи від 18 травня 2019 року № 25-2/08-05/7196/7898, видана Центром надання адміністративних послуг м. Покровськ.

Відповідач 1 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010) зареєстроване як юридична особа, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) внесений відповідний запис.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області та з 11 січня 2008 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону № 1058, що підтверджено матеріалами його пенсійної справи та пенсійним посвідченням серії НОМЕР_4 , виданим Пенсійним фондом України 26 листопада 2008 року.

Відповідач 2 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ідентифікаційний код 21366538) зареєстроване як юридична особа, про що до ЄДР внесений відповідний запис.

08 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Донецькій області з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з переведенням з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Як свідчить розписка-повідомлення, разом з заявою про перерахунок пенсії від 08 березня 2024 року, яка зареєстрована за № 2027, позивач надав паспорт громадянина України, картку платника податків, диплом серії НОМЕР_5 з додатком до нього, трудову книжку серії НОМЕР_1 , акт розслідування нещасного випадку, що стався 25 вересня 2007 року о 04 годині 45 хвилин, (форма Н-5), затверджений 27 вересня 2007 року, акт № 63 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, (форма Н-1), затверджений 27 вересня 2007 року, довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15 січня 2024 року № 31, накази про атестацію робочих місць від 16 квітня 2007 року № 216/1, від 16 квітня 2002 року № 1166к, пам`ятку пенсіонера, фото.

За принципом екстериторіальності для розгляду цієї заяви був визначений структурний підрозділ ГУ ПФУ в Черкаській області.

14 березня 2024 року за наслідками розгляду заяви позивача від 08 березня 2024 року про перехід з пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закон № 1058 ГУ ПФУ в Черкаській області прийняло рішення № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ».

В обґрунтування цього рішення пенсійний орган навів посилання на п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, п. п. 1, 20 Порядку № 637, п. 3 Порядку № 383 і зазначив, що до заяви від 08 березня 2024 року ОСОБА_1 надав довідку від 15 січня 2024 року № 31, видану приватним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське», згідно з якою до пільгового стажу за Списком № 1 на підземних роботах зараховано періоди з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року та з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року.

За твердженням пенсійного органу, що при розгляді документів він встановив, що загальна тривалість стажу за розрахунком для визначення права становить 25 років 05 місяців 02 дні, у тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 на підземних роботах 08 місяців 19 днів.

З урахуванням наведеного ГУ ПФУ в Черкаській області вирішило відмовити ОСОБА_1 в переведенні на пенсію за віком за Списком № 1 за заявою від 08 березня 2024 року у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Як свідчить розрахунок стажу (форм РС-право), ГУ ПФУ в Черкаській області зарахувало позивачеві періоди:

з 01 листопада 1991 року по 06 грудня 1991 року 00 років 01 місяць 06 днів до страхового стажу;

з 01 вересня 1992 року по 31 липня 1996 року навчання у вищих/середніх навчальних закладах 03 роки 11 місяців 00 днів до страхового стажу;

з 28 жовтня 1996 року по 09 жовтня 1998 року 01 рік 11 місяців 12 днів до страхового стажу;

з 01 квітня 1999 року по 05 серпня 1999 року 00 років 04 місяці 05 днів до страхового стажу;

з 01 червня 2000 року по 14 серпня 2002 року 02 роки 02 місяці 14 днів до страхового стажу;

з 01 липня 2003 року по 01 вересня 2003 року 00 років 02 місяці 01 день до страхового стажу;

з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року 00 років 00 місяців 12 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 14 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року 00 років 01 місяць 04 дні до страхового стажу;

з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року 00 років 08 місяців 07 днів до страхового та пільгового стажу ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в;

з 25 січня 2008 року по 25 березня 2008 року 00 років 02 місяці 01 день до страхового стажу;

з 01 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 01 травня 2008 року по 29 лютого 2020 року 11 років 10 місяців 00 днів до страхового стажу;

з 01 березня 2020 року по 31 березня 2020 року 00 років 01 місяць 00 днів до страхового стажу;

з 01 квітня 2020 року по 28 лютого 2022 року 01 рік 11 місяців 00 днів до страхового стажу;

з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2023 року 01 рік 10 місяців 00 днів до страхового стажу.

Всього, за розрахунком пенсійного органу, на день звернення з заявою про перерахунок пенсії від 08 березня 2024 року, страховий стаж ОСОБА_1 становив 25 років 05 місяців 02 дні, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 на підземних роботах 08 місяців 19 днів.

Крім того, на підставі записів в трудовій книжці серії НОМЕР_1 суд встановив таке.

[…]

Запис 18 02 квітня 2007 року на підставі наказу від 02 квітня 2007 року № 1554к ОСОБА_1 був прийнятий на роботу до відкритого акціонерного товариства «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» учнем гірничого робочого підземного з повним робочим днем в шахті.

Запис 19 18 травня 2007 року на підставі наказу від 18 травня 2007 року № 2552к переведений гірничим робочим підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті.

Запис 20 25 січня 2008 року на підставі наказу від 24 січня 2008 року № 402к переведений експедитором.

Запис 21 з 05 серпня 2008 року відкрите акціонерне товариство «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» перейменоване на відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське».

Запис 22 з 01 жовтня 2008 року відкрите акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» перейменоване на відкрите акціонере товариство «Шахта «Красноармійська-Західна № 1».

Запис 23 з 07 вересня 2010 року відрите акціонерне товариство «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» перейменоване на публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське».

Запис 24 13 серпня 2014 року на підставі наказу від 13 серпня 2014 року № 1094кп переведений на посаду провідного інженера.

Запис 25 з 13 вересня 2018 року публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» перейменоване на приватне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське».

Запис 26 01 липня 2019 року на підставі наказу від 27 червня 2019 року № 1727кп переведений на посаду провідного фахівця.

Запис 27 31 серпня 2021 року на підставі наказу від 31 серпня 2021 року № 986кд позивач був звільнений за переведенням до приватного акціонерного товариства «Автопідприємство «Укрбуд» за п. 5 ст. 36 Кодексу законів про працю України.

Запис 28 01 вересня 2021 року на підставі наказу від 31 серпня 2021 року № 365к позивач був прийнятий на роботу до приватного акціонерного товариства «Автопідприємство «Укрбуд» фахівцем до відділу супроводу управління з постачання комерційної дирекції за переведенням з приватного акціонерного товариства «Шахтоуправління «Покровське».

Запис 29 з 01 грудня 2021 року приватне акціонерне товариство «Автопідприємство «Укрбуд» перейменовано на приватне акціонерне товариство «Метінвест Покровськвугілля».

Будь-яких інших записів про трудову діяльність позивача (переведення на іншу посаду, звільнення тощо) після 01 вересня 2021 року трудова книжка не містить.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15 січня 2024 року № 31, яка видана приватним акціонерним товариством «Шахтоуправління «Покровське», ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах в приватному акціонерному товаристві «Шахтоуправління «Покровське» в період:

з 02 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року 00 років 01 місяць 16 днів виконував на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобування вугілля підземних способом за професією (посадою) учень гірника підземної дільниці МДО-4 з оплатою підземного робітника, (з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року навчальний пункт з оплатою підземного робітника), що передбачено Списком № 1, р. 1, п-р 1, код КП 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36; п. 1 ч. 2 ст. 114, ч. 3 ст. 114 Закону № 1058;

з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року 00 років 08 місяців 07 днів виконував на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом за професією (посадою) гірник підземний дільниці МДО-4, що передбачено Списком № 1, р. 1, п-р 1, код КП 1.1а, постанова Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, п. 1 ч. 2 ст. 114, ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.

Пільговий характер роботи за цими професіями підтверджений за результатами атестації робочих місць, які затверджені наказам від 16 квітня 2002 року № 1166 «Про затвердження переліку професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням», від 16 квітня 2007 року № 216/1 «Про затвердження переліку професій з пільговим забезпеченням».

Довідка видана на підставі особової картки, т. № 21296, особових рахунків із заробітної плати, контрольних табелів.

Додаткові відомості: позивач користувався відпусткою як підземний робітник, отримував вислугу років, поверхові роботи не виконував, оплата праці проводилась як підземному робітнику, відпусткою без збереження заробітної плати не користувався, у страйках участі не брав, простої відсутні.

Індивідуальні відомості про застраховану особу Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи у відкритому акціонерному товаристві «Вугільна компанія «Красноармійська-Західна № 1» (ідентифікаційний код 13498562) за 08 місяців 09 днів 2007 року, за 10 і 24 дні у 2008 році за кодом підстави ЗП3013А1.

Згідно з Довідником кодів підстав для обліку спеціального стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства, код підстави ЗП3013А1 з 05 листопада 1991 року проставляється працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; […].

Також суд встановив, що 25 вересня 2007 року стався нещасний випадок на вентиляційному штреку 3 південної лави бремсберга блоку 5 відкритого акціонерного товариства «Шахта «Красноармійська-Західна № 1», внаслідок якого постраждав ОСОБА_2 , який працював за професією (посадою) гірничий робочий підземний 3 розряду, що підтверджено актом розслідування нещасного випадку, що стався 25 вересня 2007 року о 04 годині 45 хвилин на відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» (форма Н-5), затвердженим 27 вересня 2007 року, а також актом № 63 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом (форма Н-1), затвердженим 27 вересня 2007 року.

11 січня 2008 року ОСОБА_1 вперше безстроково встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва, а також стійка втрата професійної працездатності 60%, позивачу протипоказана важка фізична праця, ці обставини підтверджені випискою із акту огляду МСЕК серії ДОН-05 № 154825 від 11 січня 2008 року, довідкою медико-соціальної експертної комісії серії ДОН-05 № 154825 від 11 січня 2008 року, а також довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії ДОН-04 № 068357 від 11 січня 2008 року.

Будь-які інші докази щодо предмета доказування учасники справи не надали.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Ст. 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначає Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058).

На час звернення позивача з заявою про переведення на інший вид пенсії, тобто станом на 08 березня 2024 року, Закон № 1058 діяв в редакції від 01 січня 2024 року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону № 1058 право на отримання пенсій із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Ст. 10 Закону № 1058 гарантує право вибору пенсійних виплат.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначає ст. 114 Закону № 1058.

Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у ч. ч. 2 і 3 цієї статті, а пенсії за вислугу років на умовах, зазначених у ч. 4 цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

[…]

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абз. абз. 1 і 15-23 цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 26 цього Закону:

чоловікам на 1 рік за кожний повний рік такої роботи;

жінкам на 1 рік 4 місяці за кожний повний рік такої роботи.

[…]

Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, (далі Порядок № 383).

Відповідно до п. 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

Згідно з п. 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До посад або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи. Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36, включені:

1.1а а) усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах.

[…]

До підрозділу 1. «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І. «Гірничі роботи». (Видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 461, включені:

Працівники:

зайняті повний робочий день на підземних роботах;

які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

[…]

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 затверджений Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гарячих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років (далі Постанова КМУ № 202).

До розділу І «Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт» постанови КМУ № 202 включені усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Порядок підтвердження стажу роботи регламентований ст. 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788).

Ст. 62 Закону № 1788 установлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

Згідно з абз. абз. 1-2 п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі персоніфікований облік), є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до абз. 1 п. 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Порядок № 637 також визначає особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

За приписами п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додатком № 5).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

[…]

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на територіях, зазначених в абз. 2 п. 18 цього Порядку, стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв`язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.

Порядок звернення за перерахунком пенсії регламентований ст. 44 Закону № 1058.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до приписів ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена ч. 2 ст. 40 цього Закону для призначення пенсії.

За правилами ч. 5 ст. 45 Закону № 1058 документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1).

На час звернення позивача з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший Порядок № 22-1 діяв в редакції від 15 лютого 2024 року.

Відповідно до абз. 1 п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про […], перерахунок, […] (Заява про призначення/перерахунок пенсії додаток 1); […] подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі орган, що призначає пенсію).

Абз. 2 п. 1.1 Порядку № 22-1 передбачено, що заява про […], перерахунок пенсії, […] може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з абз. 7 п. 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, […] вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Розділ ІІ Порядку № 22-1 визначає документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший

Так, відповідно до п. 2.1 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), надається у разі відсутності в паспорті громадянина України або свідоцтві про народження інформації про реєстраційний номер облікової картки платника податків;

2) документи про стаж, що визначені Порядком № 637. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - персоніфікований облік) орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі Положення), а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі індивідуальні відомості про застраховану особу).

[…]

Час перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальної експертної комісії (далі МСЕК). Для зарахування цього періоду до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, додатково додається акт розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) (форма Н-1 (Н-1/П)) (далі форма Н-1 (Н-1/П)) або акт розслідування причин виникнення хронічного професійного захворювання (отруєння) (форма П-4), форми яких наведено відповідно у додатках 11, 21 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337.

[…]

3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).

За бажанням особи для додаткового виключення періоду догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону за період з 01 липня 2000 року до 01 січня 2005 року подається довідка з місця роботи про період такої відпустки.

[…]

4) відомості про місце проживання особи;

5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній відповідно до п. 20 Порядку № 637 (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з п. п. 1-6, 8 ч. 2, ч. 3 ст. 114 Закону та п. 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1). Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року);

[…]

Відповідно до абз. 1 п. 2.8 Порядку № 22-1 […], переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.

Абз. 3 п. 2.8 Порядку № 2.8 Порядку № 22-1 передбачено, що при […] переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати:

1) документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу;

2) довідку про заробітну плату відповідно до абз. абз. 2 і 3 пп. 3 п. 2.1 цього розділу;

3) документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім`ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім`ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника особою з інвалідністю або учасником війни тощо).

[…]

Згідно з абз. 1 п. 2.9 Порядку № 22-1 під час подання заяв, передбачених п. 1.1 розділу І, п. 3.1 розділу III та п. 5.1 розділу V цього Порядку, особою пред`являється паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідчення біженця або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), свідоцтво про народження дитини (за відсутності у дитини паспорта громадянина України). Особи, які тимчасово проживають за кордоном (крім осіб, які проживають на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором), надсилають копії вищезазначених документів, засвідчені в порядку, визначеному п. 2.23 цього розділу, та документ про посвідчення факту, що фізична особа є живою.

Відповідно до абз. 2 п. 2.9 Порядку № 22-1 в заявах зазначається інформація про місце проживання, для підтвердження якої особа може надати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Згідно з абз. 4 п. 2.9 Порядку № 22-1 документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Приймання, оформлення і розгляд документів регламентовано нормами розділу ІV Порядку № 22-1.

Відповідно до абз. 1 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Згідно з абз. 2 п. 4.1 Порядку № 22-1 заяви про перерахунок пенсії, […] приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

П. 4.2 Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до п. п. 17-19 Порядку № 637. Опитування свідків проводиться згідно із п. 12 Порядку № 637;

з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з п. 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

[…]

Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).

У разі якщо відомості про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за місяць, що передує місяцю подання особою заяви про призначення, переведення з одного виду пенсії на інший, перерахунок пенсії згідно з абз. абз. 1-3 ч. 4 ст. 42 Закону або досягнення особою пенсійного віку, передбаченого ч. 1 ст. 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи), надійшли протягом чотирьох місяців з дня звернення особи відповідно за призначенням, переведенням з одного виду пенсії на інший, перерахунком пенсії або у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи) досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, орган, що призначає пенсію, протягом місяця з дня надходження цих відомостей, переглядає прийняте рішення. При цьому, якщо за результатами перегляду рішення про призначення пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі здійснюється з місяця, наступного за місяцем надходження відомостей. Рішення про перерахунок пенсії переглядається на найбільш вигідних умовах відповідно до абз. абз. 1-3 ч. 4 ст. 42 Закону.

У разі відсутності на дату призначення пенсії даних про середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсій, протягом місяця після визначення Пенсійним фондом України цього показника здійснюється перерахунок пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем визначення Пенсійним фондом України цього показника.

Згідно з п. 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

П. 4.8 Порядку № 22-1 заява, відомості з відповідних інформаційних систем, скановані копії документів, на підставі яких призначено (перераховано) пенсію та проводиться її виплата; інша інформація, з урахуванням якої визначаються розмір призначеної пенсії та розмір пенсії до виплати, обробляються в складі електронної пенсійної справи, що формується та ведеться відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та «Про захист персональних даних». Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Документи, що надійшли у паперовій формі, обробляються, реєструються та зберігаються в органі, що призначає пенсію, за правилами, встановленими постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року № 55 «Деякі питання документування управлінської діяльності».

За правилами п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

[…]

Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.

Аналіз положень п. п. 1.1, 4.2, 4.3, 4.8, 4.10 Порядку № 22-1 зумовлює такі висновки:

-з заявою про призначення пенсії особа може звернутися до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України, через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб, (тобто сервісний центр) або подати відповідну заяву через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (п. 1.1);

-при прийманні документів працівник сервісного центру територіального органу Пенсійного фонду, до якого звернувся заявник: ідентифікує заявника (його представника); реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу; з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. […]; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр (п. 4.2);

-після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів, електронну пенсійну справу (п. 4.2).

При цьому зміст норм, що містяться в п. 4.2 та 4.10 Порядку № 22-1, свідчить, що сутність принципу екстериторіальності полягає у визначенні структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, який формуватиме електронну пенсійну справу та розглядатиме по суті заяву про призначення пенсії, незалежно від місця проживання/перебування заявника чи місця поданням ним відповідної заяви, тобто без прив`язки до території.

- після опрацювання електронної пенсійної справи та прийняття рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, (тобто територіального органу Пенсійного фонду України), визначений за принципом екстериторіальності, передає електронну пенсійну справу органу, що призначає пенсію, (тобто територіальному органу Пенсійного фонду України), за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії (п. 4.10);

- виплату пенсії проводить орган, що призначає пенсію, (тобто територіальний орган Пенсійного фонду України) за місцем фактичного проживання/перебування особи.

Висновки суду по суті позовних вимог.

Спірні правовідносини виникли у зв`язку з прийняттям ГУ ПФУ в Черкаській області рішення від 14 березня 2024 року № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ».

Цим рішенням позивачу відмовлено в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Для вирішення публічно-правового спору, що виник між сторонами, рішення ГУ ПФУ в Черкаській області належить перевірити на відповідність критеріям, наведеним у ч. 2 ст. 2 КАС.

Надаючи оцінку правомірності відмови в переведенні на інший вид пенсії, суд виходить саме з тих аргументів, які пенсійний орган навів у рішенні, що є предметом спору.

Щодо зарахування до пільгового стажу періодів роботи суд зазначає наступне.

Суд встановив, що з 02 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року ОСОБА_1 працював учнем гірничого робочого підземного з повним робочим днем в шахті, з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року гірничим робочим підземним з повним робочим днем в шахті, про що свідчать записи 18-20 в трудовій книжці.

Згідно з довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15 січня 2024 року № 31 ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах в період:

з 02 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року 00 років 01 місяць 16 днів виконував на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою видобування вугілля підземних способом за професією учень гірника підземної дільниці з оплатою підземного робітника, (з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року навчальний пункт з оплатою підземного робітника), що передбачено Списком № 1;

з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року 00 років 08 місяців 07 днів виконував на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля підземним способом за професією (посадою) гірник підземний дільниці, що передбачено Списком № 1.

Пільговий характер роботи за цими професіями підтверджений за результатами атестації робочих місць, затверджених наказам від 16 квітня 2002 року № 1166 та від 16 квітня 2007 року № 216/1.

Довідка видана на підставі особової картки, т. № 21296, особових рахунків із заробітної плати, контрольних табелів.

При цьому позивач користувався відпусткою як підземний робітник, отримував вислугу років, поверхові роботи не виконував, оплата праці проводилась як підземному робітнику, відпусткою без збереження заробітної плати не користувався, у страйках участі не брав, простої відсутні.

Крім того Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) містять інформацію про спеціальний стаж ОСОБА_1 за період роботи у відкритому акціонерному товаристві «Вугільна компанія «Красноармійська-Західна № 1» за 08 місяців 09 днів 2007 року, за 10 і 24 дні у 2008 році за кодом підстави ЗП3013А1.

Отже, зайнятість позивача повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля за професіями учня гірника підземного і гірника підземного, що передбачені як Списком № 1, так і Постановою КМУ № 202, підтверджена належними та допустимими доказами в розумінні ст. 62 Закону № 1788, п. 10 Порядку № 363, п. 20 Порядку № 637.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періодів роботи з 02 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року та з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року.

Між тим, як свідчить розрахунок стажу (форма РС-право), ГУ ПФУ в Черкаській області зарахувало позивачеві до страхового і пільгового стажу (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоди з 02 квітня 2007 року по 13 квітня 2007 року та з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року; до страхового стажу період з 14 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року.

Суд зауважує, що жодних мотивів, виходячи з яких ГУ ПФУ в Черкаській області не зарахувало позивачеві до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, період з 14 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року, рішення від 14 березня 2024 року № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 » не містить.

У відзиві на позовну заяву ГУ ПФУ в Черкаській області також не навело жодного обґрунтування підстав для неврахування до пільгового стажу цього періоду.

Щодо зарахування до страхового та/або пільгового стажу часу перебування позивача на інвалідності внаслідок трудового каліцтва суд зазначає наступне.

Позивач доводить, що має право на зарахування до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, часу перебування на інвалідності з 11 січня 2008 року по 08 березня 2024 року (день звернення за перерахунком пенсії у зв`язку з переведенням з одного виду пенсії на інший).

Надаючи оцінку цим доводам позивача, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ «Про охорону праці» (далі Закон № 2694) час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.

Зазначені приписи кореспондуються з положеннями Закону № 1788 та Закону № 1058.

Так, згідно з ч. 5 ст. 56 Закону № 1788 час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (ст. ст. 13 і 14).

За приписами абз. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Суд встановив, що 11 січня 2008 року ОСОБА_1 безстроково встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок трудового каліцтва, що підтверджено випискою із акту огляду МСЕК серії ДОН-05 № 154825 від 11 січня 2008 року, довідкою медико-соціальної експертної комісії серії ДОН-05 № 154825 від 11 січня 2008 року, а також довідкою про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у додаткових видах допомоги серії ДОН-04 № 068357 від 11 січня 2008 року.

Інвалідність позивача є наслідком трудового каліцтва, отриманого під час роботи гірником підземним з повним робочим днем в шахті, тобто за професією, що передбачена Списком № 1 та Постановою КМУ № 202, і дає право на пільгове пенсійне забезпечення (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в), що підтверджено записами 19-20 в трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 15 січня 2024 року № 31.

Час перебування позивача на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві підтверджений випискою із акту огляду МСЕК серії ДОН-05 № 154825 від 11 січня 2008 року, актом розслідування нещасного випадку, що стався 25 вересня 2007 року о 04 годині 45 хвилин на відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Красноармійська-Західна № 1», затвердженим 27 вересня 2007 року, а також актом № 63 про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, затвердженим 27 вересня 2007 року, як того вимагає норма пп. 2 п. 2.1 Порядку № 22-1.

Отже, ОСОБА_1 має право на зарахування часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві з 11 січня 2008 року по 08 березня 2024 року до його стажу роботи для призначення пенсії (страхового стажу), а також до спеціального (пільгового) стажу на підземних роботах ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в.

Таке правозастосування відповідає висновкам Верховного Суду, викладеним в постановах від 05 грудня 2019 року у справі № 185/8539/16-а, від 08 липня 2021 року у справі № 212/1743/17-а.

Суд зауважує, що згідно з абз. 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Суд враховує, що на час встановлення інвалідності, тобто станом на 11 січня 2008 року, і до 24 січня 2008 року ОСОБА_1 продовжував працювати гірником підземним з повним робочим днем в шахті, 25 січня 2008 року у зв`язку з встановленням інвалідності і наявністю обмежень у виконанні важкої фізичної праці позивач був переведений на посаду експедитора, 13 серпня 2014 року переведений на посаду провідного інженера, 01 липня 2019 року переведений на посаду провідного фахівця, 31 серпня 2021 року був звільнений; 01 вересня 2021 року позивач прийнятий на роботу фахівцем до відділу супроводу управління з постачання комерційної дирекції, де і продовжував працювати на день звернення з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з переведенням з одного виду пенсії на інший, що підтверджено записами в трудовій книжці, і відповідні періоди роботи підлягають зарахуванню до страхового стажу позивача на загальних підставах, визначених ст. 24 Закону № 1058.

Розрахунок стажу (форма РС-право) свідчить, що, з-поміж іншого, ГУ ПФУ в Черкаській області зарахувало позивачеві до страхового стажу періоди з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року, з 25 січня 2008 року по 25 березня 2008 року, з 01 квітня 2008 року по 30 квітня 2008 року, з 01 травня 2008 року по 29 лютого 2020 року, з 01 березня 2020 року по 31 березня 2020 року, з 01 квітня 2020 року по 28 лютого 2022 року, з 01 березня 2022 року по 31 грудня 2023 року.

Періоди з 26 березня 2008 року по 31 березня 2008 року та з 01 січня 2024 року по 08 березня 2024 року не зараховані до страхового стажу позивача без будь-якого обґрунтування, як в рішенні, яке є предметом спору, так і у відзиві на позовну заяву.

Отже, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне обчислення його страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, з урахуванням абз. 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 на пенсійний орган необхідно покласти обов`язок зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди з 26 березня 2008 року по 31 березня 2008 року, з 01 січня 2024 року по 08 березня 2024 року. Решта часу перебування позивача на інвалідності вже зарахована до його страхового стажу як періоди роботи.

При виході за межі позовних вимог в частині покладання на пенсійний орган обов`язку зарахувати певні періоди до страхового стажу суд виходить з того, що пільговий стаж є частиною страхового стажу. Той чи інший період роботи (часу перебування на інвалідності) може бути зарахований до пільгового стажу лише за умови його зарахування до страхового стажу.

Для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне обчислення його пільгового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, на пенсійний орган необхідно покласти обов`язок зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) періоду роботи з 14 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року, а також часу перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві з 25 січня 2008 року по 08 березня 2024 року.

Водночас не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов`язання пенсійного органу зарахувати позивачу до пільгового стажу час перебування на інвалідності з 11 січня 2008 року по 24 січня 2008 року, оскільки цей період зарахований пенсійним органом до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1, п-р 1, п. а-в) у складі періоду роботи з 18 травня 2007 року по 24 січня 2008 року, що підтверджено розрахунком стажу (форма РС-право).

Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що з огляду на встановлені фактичні обставини та зміст правових норм, які регулюють спірні правовідносини, рішення ГУ ПФУ в Черкаській області від 14 березня 2024 року № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 » підлягає визнанню протиправним.

Висновок суду про протиправність рішення ґрунтується на тому, що воно не відповідає критеріям, наведеним у п. п. 3, 5, 6 ч. 2 ст. 2 КАС, є необґрунтованим та не може вважатися таким, що прийнято добросовісно і розсудливо.

Відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, ГУ ПФУ в Черкаській області не забезпечило всебічний, повний та об`єктивний розгляд поданих позивачем документів.

Оскільки рішення від 14 березня 2024 року № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 » є протиправним, порушене право позивача підлягає поновленню шляхом скасування цього рішення.

Суд зауважує, що правові наслідки для позивача створили не дії пенсійного органу щодо відмови в переведенні з одного виду пенсії на інший, а рішення ГУ ПФУ в Черкаській області від 14 березня 2024 року № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 », а тому, діючи на підставі ч. 2 ст. 9 КАС, з метою повного та ефективного захисту порушеного права позивача суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог та визнання протиправним і скасування цього рішення.

Разом з цим позовні вимоги про визнання протиправними дій ГУ ПФУ в Черкаській області щодо відмови у переведенні позивача з одного виду пенсії на інший задоволенню не підлягають як такі, що не створюють для нього правих наслідків.

Виходячи з встановлених фактичних обставин та правового регулювання спірних правовідносин, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС для повного та ефективного захисту порушеного права позивача на належне пенсійне забезпечення суд вважає за необхідне застосувати такі способи захисту як зобов`язання ГУ ПФУ в Черкаській області:

- зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди:

з 26 березня 2008 року по 31 березня 2008 року;

з 01 січня 2024 року по 08 березня 2024 року;

- зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058 (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1 п-р 1, п. а-в):

період роботи з 14 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року;

період перебування на інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві з 25 січня 2008 року по 08 березня 2024 року;

- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08 березня 2024 року про перерахунок пенсії у зв`язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

Щодо вимог позивача в частині зобов`язання пенсійного органу перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закон України від 02 вересня 2008 року № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі Закон № 345), суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону № 345, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Закон № 345 спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст. 1 Закону № 345 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі шахтарі), та членів їх сімей.

Ст. 8 Закону № 345 визначає особливості пенсійного забезпечення осіб, на яких поширюється дія цього Закону.

Так, згідно зі ст. 8 Закону № 345 мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків […] за списком виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях.

Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою: ТП = Св : В, де:

ТП тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;

Св сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

В мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

При цьому, згідно з абз. 9 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом, а відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Верховний Суд в постанові від 26 жовтня 2022 року у справі № 200/591/19-а навів такі висновки:

«[…]

24. […] до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день. При цьому додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком № 1, а не при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

25. Тобто, державою встановлено додаткову соціальну гарантію отримання пенсійної виплати особам, на яких поширюється дія Закону № 345, і застосовується такий механізм безпосередньо під час розрахунку розміру пенсії.

[…]».

Суд відзначає, що спірні правовідносини виникли у зв`язку з тим, що ГУ ПФУ в Черкаській області вирішило відмовити ОСОБА_1 в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у зв`язку з тим, що, за висновком пенсійного органу, у позивача відсутній необхідний пільговий стаж.

Тобто спірним питанням у цій справі є наявність/відсутність у позивача права на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.

Разом з цим, питання обчислення розміру пенсії за віком у спірних правовідносинах не поставало, як наслідок, жодних висновків щодо наявності/відсутності підстав для застосування норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 і ст. 8 Закону № 345 при обчисленні розміру пенсії позивача ГУ ПФУ в Черкаській області не робило.

В межах спірних правовідносин застосування норм абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 і ст. 8 Закону № 345 не є предметом спору.

Отже, не підлягають задоволенню як такі, що заявлені передчасно, позовні вимоги в частині зобов`язання ГУ ПФУ в Черкаській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з дати звернення, а саме з 08 березня 2024 року, та перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до ст. 8 Закону № 345 у розмірі 80% заробітної плати, визначеної відповідно до ст. 40 Закону № 1058, з якої обчислюється пенсія.

Крім того, додаткове зарахування по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах відповідно до абз. 10 ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 та ст. 8 Закону № 345 здійснюється лише для обчислення розміру пенсії за віком за Списком № 1.

Між тим, у спірних правовідносинах питання щодо правомірності дій пенсійного органу при обчисленні розміру пенсії позивача не поставало.

Суд зауважує, що з огляду на приписи п. п. 4.2, 4.10 Порядку № 22-1, належним відповідачем за позовними вимогами ОСОБА_1 є ГУ ПФУ в Черкаській області, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву про перерахунок пенсії та прийняв рішення про відмову в перерахунку пенсії.

Отже, саме на ГУ ПФУ в Черкаській області суд покладає обов`язок зарахувати певні періоди до страхового і пільгового стажу позивача та повторно розглянути його заяву про перерахунок пенсії.

ГУ ПФУ в Донецькій області не розглядало заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 08 березня 2024 року, не проводило розрахунок його страхового та пільгового стажу, не приймало рішення про відмову в перерахунку пенсії, а тому у задоволенні позовних вимог до ГУ ПФУ в Донецькій області належить відмовити.

Суд зауважує, що п. 4.10 Порядку № 22-1 не регулює питання призначення (перерахунку) пенсії.

Норми п. 4.10 Порядку № 22-1 передбачають передачу електронної пенсійної справи від «органу, що призначає пенсію», який розглядав заяву про призначення пенсії, до «органу, що призначає пенсію», за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії.

Тобто п. 4.10 Порядку № 22-1 врегульовує відносини щодо виплати пенсії, які виникають після того, як визначений за принципом екстериторіальності структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, прийняв рішення про призначення (перерахунок) пенсії.

Як наслідок, той факт, що місце проживання позивача зареєстровано в Донецькій області, не змінює висновку суду про те, що належним відповідачем за його позовними вимогами є саме ГУ ПФУ в Черкаській області.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Суд надав оцінку основним доводам і запереченням сторін. Решта доводів та заперечень сторін не спростовують висновків суду по суті позовних вимог.

Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (квитанція від 09 квітня 2024 року).

Визначаючи кількість вимог немайнового характеру, заявлених позивачем, суд враховує, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов`язання прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, а тому за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Черкаській області на користь позивача підлягають присудженню судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, місце проживання: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ідентифікаційний код 21366538, місцезнаходження: 18028, Черкаська обл., м. Черкаси, пр. Хіміків, буд. 50) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 14 березня 2024 року № 914270164707 «Про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ».

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди:

з 26 березня 2008 року по 31 березня 2008 року;

з 01 січня 2024 року по 08 березня 2024 року.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», (ст. 14, постанова 202, підземні, сп. 1, р. 1 п-р 1, п. а-в):

період роботи з 14 квітня 2007 року по 17 травня 2007 року;

час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві з 25 січня 2008 року по 08 березня 2024 року.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08 березня 2024 року про перерахунок пенсії у зв`язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні.

6. В іншій частині позовних вимог відмовити.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968 (дев`ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.

8. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

9. Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

10. Повне судове рішення складено 13 травня 2024 року.

Суддя Т.О. Кравченко

СудДонецький окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.05.2024
Оприлюднено15.05.2024
Номер документу118986695
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них