Ухвала
від 14.05.2024 по справі 638/4950/23
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/4950/23

Провадження № 1-кп/638/755/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника обвинуваченого - ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у судовому засіданні в м. Харкові кримінальне провадження № 42021222060000205 від 07 грудня 2021 року стосовно

ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Рязань Російська Федерація, українця, громадянина України, одруженого, із вищою освітою, інвалідності спростовує, неповнолітніх утриманців не має, зі слів має хронічні захворювання, ФОП, не військовозобов`язаного, не судимого,

у вчиненні кримінального правопорушення- злочину, передбаченого ч.4 ст. 189 КК України,-

встановив:

В провадженні Дзержинського районного суду міста Харкова перебуває кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_5 за ч.4 ст. 189 КК України.

У судовому засіданні прокурор заявив клопотання щодо застосування запобіжного заходу обвинуваченим у вигляді тримання під вартою обвинуваченому ОСОБА_5 . Прокурор пояснив, що обвинувачений ОСОБА_5 обвинувачується у вчинення особливо тяжкого злочину, прокурор вважав, що наявна обґрунтована підозра щодо вчинення обвинуваченим вказаного кримінального правопорушення. Ризиками, які суттєво впливають на вид запобіжного заходу є можливий вплив на потерпілого, якого хоча і допитано, проте може виникнути потреба додаткового допиту потерпілого, свідків, вчиненні іншого кримінального правопорушення, а також переховування від суду.

Обвинувачуваний ОСОБА_5 висловився щодо непогодження з клопотанням прокурора, покладався на розсуд суду при вирішенні клопотання по суті.

Захисник обвинуваченого ОСОБА_5 повідомив, що він просив відмовити у продовженні дії запобіжного заходу ОСОБА_5 триманням під вартою. Вказав, що ОСОБА_5 буде з`являтися до суду та не перешкоджати розгляду справи. Крім того необхідно з`ясувати стан здоров`я обвинуваченого, і лише тоді вирішувати питання щодо запобіжного заходу.

Вислухавши думку учасників судового розгляду, суд приходить до наступного.

Беручи до уваги те, що від прокурора надійшло клопотання про продовження застосування запобіжного заходу обвинуваченому ОСОБА_5 тримання під вартою, то суд вважає за можливе продовжити дію запобіжного заходу у виді утримання під вартою, оскільки судом не встановлено обставин, які б свідчили про те, що, та на теперішній час не продовжують існувати ризики, що обвинувачений може переховуватися від суду, незаконно впливати на свідків та потерпілого, вчинити інше кримінальне правопрушення.

Відповідно до ст.183КПК тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК.

Відповідно до статті 177 КПК України метою і підставами застосування запобіжних заходів є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Вичерпний перелік підстав застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначено у ч.2ст.183КПК України та розширеному тлумаченню не підлягає.

При вирішенні питання про продовження запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини.

При вирішенні питання про продовження тримання під вартою обвинуваченому суд також враховується той факт, що обвинувачений, обвинувачуються у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, застосований запобіжний захід відповідає характеру та тяжкості інкримінованого йому у вину діяння, надає можливість перешкоджання інтересам правосуддя шляхом ухилення обвинуваченого від суду.

Крім того, ризики, які дають підстави вважати, що обвинувачений може не виконувати покладені на нього процесуальні обов`язки, є реальними та триваючими, а альтернативні запобіжні заходи не забезпечать достатній рівень гарантії належної процесуальної поведінки обвинуваченому.

Суд звертає увагу на те, що обвинувачений може переховуватись від суду, чинити перепони встановленню істини під час судового слідства, а також, знаходячись на свободі може продовжувати свою злочинну діяльність. Також зазначене свідчить і про неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів.

Даних про стан здоров`я, які б унеможливлювали прибування в умовах ізоляції від суспільства суду не надано. Відповідно до наданих відомостей на виконання ухвали суду щодо медичного обстеження стану здоров`я ОСОБА_5 , завідувач Харківської міської медичної частини № 27 філії ЦОЗ ДКВС України у Харківській та Луганській областях повідомила, що станом на час складання довідки загальний стан здоров`я ОСОБА_5 задовільний, пройшов курс медикаментозного лікування згідно листа призначень. Стаціонарного лікування, в тому числі за межами установи, не потребує.

Відповідно до ухвали від 26 січня 2024 року було доручено начальнику ДУ «Харківський слідчий ізолятор» організувати медичне обстеження стану ментального здоров`я ОСОБА_5 . Станом на 14 травня 2024 року надано довідку від медичної установи ДУ « Харківський слідчий ізолятор», відповідно до якої ОСОБА_5 не потребує стаціонарного лікування, та отримує всю необхідну медичну допомогу. Суд зазначає, що ОСОБА_5 продуктивний до судових засідань, розуміє, що відбувається у залі судових засідань, висловлює свою думку.

Суд також враховує вагомість наявних доказів про вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує особі у разі визнання обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він обвинувачується, вік та стан здоров`я обвинуваченого, міцність соціальних зв`язків обвинуваченого в місті його постійного проживання у тому числі наявність у нього родини та утриманців, наявність у обвинуваченого постійного міста роботи, репутацію обвинуваченого, майновий стан обвинуваченого, наявність чи відсутність судимостей у обвинуваченого, дотримання обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися раніше, розмір майнової шкоди у завданні якої обвинувачується особа, вагомість наявних доказів, якими обґрунтовується відповідні обставини.

Суд також вважає встановленим існування ризиків передбачених п.1., п.3, п.5. ч.1 ст. 177 КПК України: переховування від органів суду; вчинення іншого кримінального правопорушення, незаконний вплив на свідків та потерпілого.

Під час розгляду клопотання судом вивчена можливість щодо не продовження строку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Однак, враховуючи існування ризиків, передбачених п.1., п.3, п.5. ч.1 ст. 177 КПК України та оцінюючи сукупність обставин, а саме: тяжкість покарання, що загрожує йому у разі визнання винуватими у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого обвинувачуються, не виконання зобов`язань стосовно обраного щодо нього запобіжного заходу у вигляді застави за вказаним кримінальним провадженням, життєвий досвід щодо порушення вимог КК України та засудження у 1997 році за ст. 93 КК України до 10 років позбавлення волі, наявність відомостей щодо місця знаходження потерпілого та свідків, з метою тиску на них, суд не вбачає можливим обрати інші запобіжні заходи обвинуваченому ОСОБА_5 ніж тримання під вартою.

При вирішенні питання про продовження строку запобіжного заходу судом враховується практика Європейського суду з прав людини, відповідно до якої суди повинні розглядати всі обставини, що дають підстави ствердити наявність публічного інтересу, який би виправдав виняток із загальної норми про повагу до свободи людини. Такими ознаками є тяжкість, багатоепізодійна злочинна діяльність та підвищена суспільна небезпечність інкримінованого обвинуваченому злочину, наявна можливість ухилення від явки до суду.

При цьому суд зазначає, що тяжкість покарання, що загрожує, не є основною чи безпосередньою підставою для тримання під вартою, а оцінюється в сукупності з наявними ризиками, передбаченими ст. 177 КПК України.

Згідно з рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Феррарі - Браво проти Італії» не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим лише тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки це є завданням органів досудового розслідування (попереднього слідства).

Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що суд своїм рішенням має забезпечити не лише права підозрюваних, але і високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, що саме по собі вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

За таких обставин суд вважає, що на теперішній час ризики, передбачені ст. 177 КПК України, з урахуванням вищенаведених позицій Європейського суду з прав людини, які були враховані слідчим суддями Дзержинського районного суду м. Харкова як при обранні запобіжного заходу, так і при продовженні строків тримання під вартою обвинуваченому під час проведення досудового розслідування, а також апеляційною інстанцією при розгляді апеляційних скарг ОСОБА_5 на ухвали суду щодо обрання та продовження запобіжного заходу тримання під вартою під час судового розгляду, не змінились, тому на теперішній час достатніх підстав для заміни або скасування раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, судом не вбачається.

Застава, як альтернатива запобіжному заходу тримання під вартою, судом не застосовується, з огляду на те, що правопорушення вчинено з насильством.

Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 183 КПК України застава не визначається у кримінальному провадженні щодо злочину, вчиненого із застосуванням насильства або погрози його застосування. Враховуючи вищевикладене суд вважає за недоцільне визначення застави у вищевказаному кримінальному провадженні.

Керуючись ст. 369, 372 КПК України, суд,-

постановив:

Клопотання прокурора- задовольнити.

Продовжити обвинуваченому ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у виді утримання під вартою без визначення застави на 60 днів до 12 липня 2024 року включно в умовах ДУ « Харківський слідчий ізолятор».

Копію ухвали направити учасникам судового провадження.

Ухвала в частині продовження дії запобіжного заходу - тримання під вартою може бути оскаржена в порядку глави 18 КПК України.

Головуюча суддя ОСОБА_6

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення14.05.2024
Оприлюднено15.05.2024
Номер документу119002530
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Вимагання

Судовий реєстр по справі —638/4950/23

Ухвала від 15.08.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Савенко М. Є.

Ухвала від 08.08.2024

Кримінальне

Харківський апеляційний суд

Савенко М. Є.

Ухвала від 10.07.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Вирок від 25.06.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Вирок від 25.06.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Ухвала від 06.06.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Ухвала від 06.06.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Ухвала від 06.06.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Ухвала від 06.06.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

Ухвала від 14.05.2024

Кримінальне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Штих Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні