Ухвала
від 14.05.2024 по справі 377/586/21
СЛАВУТИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

Справа №377/586/21

Провадження №2-зз/377/2/24

14 травня 2024 року Славутицький міський суду Київської області у складі головуючої судді Бабич Н.С., за участю секретаря судового засідання Гніденко Н.П., розглянув клопотання про скасування заходів забезпечення позову, яке подала адвокат Ванда Софія Валеріївна в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій»,

У С Т А Н О В И В:

Адвокат Ванда С.В. в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій» подала до суду клопотання про скасування заходів забезпечення позову, застосованих до подання позовної заяви, у цивільній справі № 377/623/21 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій», Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Проф», третя особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Пономарьов Д.В.

Судове засідання з розгляду клопотання було призначено на 14 травня 2024 року.

Учасники справи в призначене судове засідання не прибули.

Заявник ТОВ «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій», заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ТОВ «Альфа Проф» та третя особа приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Пономарьов Д.В. повідомлялися про дату, час і місце судового засідання належним чином в порядку, передбаченому статтями 128 -130 ЦПК України. Від імені заявника ТОВ «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій» адвокат Ванда С.В. подала заяву про розгляд справи без участі представника заявника. Від імені заінтересованої особи ОСОБА_1 адвокат Донченко К.Ю. подала заяву про відкладення розгляду клопотання.

У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося відповідно до положень частини другої статті 247 ЦПК України.

Перевіривши подане клопотання та додані до нього документи суд дійшов висновку, що вказане клопотання підлягає поверненню без розгляду з таких підстав.

Згідно з частинами першою, другою статті 158 ЦПК України суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. Клопотання про скасування заходів забезпечення позову розглядається в судовому засіданні не пізніше п`яти днів з дня надходження його до суду.

Положеннями частини першої статті 58 ЦПК України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до частини першої статті 60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Пунктом першим частини першої статті 62 ЦПК України встановлено, що повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені довіреністю фізичної або юридичної особи.

Відповідно до частини восьмої статті 62 ЦПК України у разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.

Частиною четвертою цієї ж статті Кодексу визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Згідно з пунктом 2 частини першоїстатті 20 Закону України від 05.07.2012 № 5076-VI«Про адвокатуру та адвокатську діяльність» під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.

Частинами першою та другоюстатті 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»визначено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

Ордером є письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.

Єдина обов`язкова для всіх адвокатів форма ордера, порядок його оформлення, обліку та зберігання затверджуються Радою адвокатів України (рішення від 12 квітня 2019 р. №41).

Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги у новій редакції (далі - Положення) затверджено рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41.

Так, пунктом 4 Положення передбачено, що ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.

У своючергу зазмістом пункту12Положення імперативновизначено,що ордермістить наступніреквізити:

-серію, порядковий номер ордера;

-прізвище,ім`я,по батьковіабо найменуванняособи,якій надаєтьсяправова допомога;посилання надоговір пронадання правовоїдопомоги/дорученняоргану (установи),уповноважених закономна наданнябезоплатної правовоїдопомоги,номер (увипадку наявності)та датуцього документа;

-назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно достатті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо);

-прізвище, ім`я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 радою адвокатів відповідного регіону);

- номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане;

-ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (повне найменування адвокатського бюро/адвокатського об`єднання та його місцезнаходження);

-адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, яке видає ордер;

-обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги;

-дату видачі ордера;

-підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі «Адвокат»);

-підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер, виданий адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням (у графі «Адвокат»);

-підпис керівника адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, відтиск печатки адвокатського бюро/адвокатського об`єднання (за наявності) у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро/адвокатським об`єднанням. Під час дії воєнного стану на території України реквізити, передбачені цим підпунктом, можуть оформлятись у відповідності до п. 10 цього Положення;

-двовимірний штрих-код QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ.

Згідно з пунктом 10 Положення ордер, який видається адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням, обов`язково має містити підпис адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі цього ордера, та підпис керівника адвокатського бюро, адвокатського об`єднання і скріплений печаткою юридичної особи.

При цьому за змістом пунктів 6 - 8 зазначеного Положення бланки ордерів, згідно затвердженої типової форми, генеруються у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України www.unba.org.ua слідуючи командам системи.

Облік згенерованих ордерів здійснюється автоматично системою управління електронної бази даних Єдиного реєстру адвокатів України. Історія генерування ордерів відображається у відповідному розділі «Особистого кабінету адвоката» на офіційному веб-сайті НААУ та у адміністративній частині електронної бази даних ЄРАУ.

Адвокати, адвокатські об`єднання або адвокатські бюро ініціюють генерування ордерів відповідно від адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально, керівників (уповноважених осіб) адвокатського об`єднання, адвокатського бюро через офіційний веб-сайт НААУ, в раді адвокатів регіону, або як виняток у передбачених Радою адвокатів України випадках безпосередньо у Національній асоціації адвокатів України.

Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта (пункт 11 Положення).

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко вказав на обов`язок адвоката вказувати в ордері судові органи, в яких він надає правову допомогу, зокрема в графі «Назва органу, у якому надається правова допомога».

Отже, у разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити назву суду, в якому адвокат надає правову допомогу.

Як вбачається з клопотання про скасування заходів забезпечення позову, останнє подано через систему «Електронний суд» та підписане особою, яка визначена як представник заявника, - ОСОБА_2 .

На підтвердження своїх повноважень ОСОБА_2 до клопотання про скасування заходів забезпечення позову надано лише роздруківку електронного ордеру про надання правничої (правової) допомоги, згенерованого в системі «Електронний суд». Зі змісту такого ордеру не вбачається на підставі якого саме ордеру, виданого адвокатом Вандою Софією Валеріївною та договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, його згенеровано, оскільки в зазначеному ордері відсутні посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер ( у випадку наявності) та дату цього документу, а також відсутнє найменування юридичної особи, якій надається правова допомога, в даному випадку ТОВ «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій».

Аналіз змісту цього електронного документу також свідчить про те, що в ньому не зазначено серію і порядковий номер цього ж ордера, номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане, а також інформацію про наявність/відсутність обмеження повноважень адвоката на надання правничої (правової) допомоги; відсутнє найменування адвокатського бюро/адвокатського об`єднання, яким видано ордер, підпис керівника адвокатського бюро/адвокатського об`єднання та відтиск печатки цього ж адвокатського бюро/об`єднання ( за наявності), двовимірного штрих-коду (QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ. Тобто, безпосередньо вище описаний електронний ордер не містить всіх обов`язкових для такого документу реквізитів, передбачених пунктом 12 Положення.

Крім того, з тексту доданого до клопотання про скасування заходів забезпечення позову сформованого через модуль у системі «Електронний суд» електронного ордеру не вбачається за можливе перевірити та встановити дотримання адвокатом (адвокатським об`єднанням) імперативних вимог щодо змісту та форми при генеруванні ордеру, який став підставою для формування першого.

Таким чином, долучений до клопотання про скасування заходів забезпечення позову сформований 19.02.2024 в системі «Електронний суд» ордер про надання правничої (правової) допомоги сам по собі не є тим документом, який би належним чином підтверджував повноваження ОСОБА_2 на представництво Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій» у Славутицькому міському суді Київської області.

У контексті наведеного, суд звертає увагу заявника на те, що згідно з позицією Великої Палати Верховного Суду реалізація права на звернення до суду є процесуальною дією, яка має здійснюватися самою особою у порядку самопредставництва або її процесуальним представником ( постанови від 13.03.2018 у справі №914/2772/16; від 21.03.2018 у справі №914/2771/16).

Звернення до суду з використанням правничої допомоги інших осіб, зокрема, адвоката передбачає надання суду належних доказів дійсної волі особи, що є учасником справи, на уповноваження іншої особи на право надання правничої допомоги.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що до клопотання про скасування заходів забезпечення позову не надано достатніх і необхідних документів, які б підтверджували волевиявлення Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій» на надання повноважень адвокату Ванді Софії Валеріївні щодо його представництва у Славутицькому міському суді Київської області та права підпису процесуальних документів, які подано до названого суду, та які могли б надати можливість суду перевірити обсяг наданих повноважень; подано ордер, який не містить обов`язкових реквізитів.

Статтею 182 ЦПК України передбачено, що при розгляді справ судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються в письмовій або усній формі. У випадках, визначених цим Кодексом, заяви і клопотання подаються тільки в письмовій формі. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлено він встановлюється судом.

Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення передбачені статтею 183 ЦПК України. Будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити перелік, вказаний у цій статті, та інші відомості, що вимагаються цим Кодексом.

Відповідно до вимог частини другої статті 183 ЦПК України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником.

За правилом частини четвертої статті 183 ЦПК України суд, встановивши, що письмову заяву ( клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

Оскільки клопотанняпро скасуваннязаходів забезпеченняпозову вінтересах Товаристваз обмеженоювідповідальністю «Факторинговакомпанія «Фондгарантування інвестицій»підписано особою,право якоїна вчиненнятаких дійвід іменівказаного товаристване підтвердженоу встановленомузаконом порядку,то вказанеклопотання необхідноповернути безрозгляду яктаке,що вважаєтьсяне підписанимзаявником чийого представником.Зазначене не перешкоджає повторному зверненню із таким клопотанням до суду, якщо перестануть існувати обставини, які стали підставою для його повернення.

Керуючись статтями 183, 260, 261 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Повернути подане адвокатом Вандою Софією Валеріївною в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Факторингова компанія «Фонд гарантування інвестицій» клопотання про скасування заходів забезпечення позову без розгляду.

Копію ухвали направити учасникам справи до відома.

Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала складена та підписана 14 травня 2024 року.

Суддя Н. С. Бабич

СудСлавутицький міський суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.05.2024
Оприлюднено16.05.2024
Номер документу119012967
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —377/586/21

Ухвала від 05.06.2024

Цивільне

Славутицький міський суд Київської області

Бабич Н. С.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Славутицький міський суд Київської області

Бабич Н. С.

Ухвала від 14.05.2024

Цивільне

Славутицький міський суд Київської області

Бабич Н. С.

Ухвала від 29.09.2021

Цивільне

Славутицький міський суд Київської області

Бабич Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні