Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/60/23
Провадження № 2-др/499/10/24
У Х В А Л А
про відмову в задоволенні клопотання
16 травня 2024 року смт Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі головуючого судді Кравчука Олександра Олександровича, за участю секретаря судового засідання Кирилової Світлани Федорівни, розглянув клопотання про ухвалення додаткового рішення в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_3 , Суворовський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини,
В С Т А Н О В И В:
1.Суть питання, що вирішується ухвалою таке.
25 січня 2023 року ОСОБА_1 (далі також - позивач) подав до суду позовну заяву до ОСОБА_2 (далі також - відповідач) в якій просив: визнати його батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - дитина); виключити відповідача з актового запису про народження дитини вчиненого Суворовським районним у місті Одесі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області; внести відповідні зміни до актового запису (далі також - справа).
Іванівський районний суд Одеської області рішенням від 04 травня 2023 року задовольнив позовну заяву позивача та: - визнав позивача батьком дитини; - зазначив, що рішення суду є підставою для внесення відділом державної реєстрації актів цивільного відповідних змін в актовий запис; - стягнув з відповідача на користь позивача сплачену суму судового збору в розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) гривень 20 копійок (далі також - рішення від 04 травня 2023 року).
Рішення від 04 травня 2023 року набрало законної сили 05 червня 2023 року.
07 травня 2024 року через систему «Електронний суд» адвокат Орез Валентин Павлович (далі також - представник) в інтересах ОСОБА_3 (далі також - заявник) подав до Іванівського районного суду Одеської області клопотання за яким просить ухвалити додаткове рішення та виключити з актового запису про народження дитини, вчиненого Суворовським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) відомості про батька; внести відповідні зміни до актового запису та зазначити його батьком дитини, змінивши прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », по батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін (далі також - клопотання від 07 травня 2024 року).
В клопотанні від 07 травня 2024 року представник не зазначив обґрунтованих мотивів необхідності ухвалення додаткового рішення та конкретних причин відмови чи об`єктивної не можливості забезпечення відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану внесення змін до актового запису на підставі рішення від 04 травня 2023 року.
Суд вирішує питання щодо клопотання від 07 травня 2024 року.
2. Суд, щодо неприбуття в судове засідання учасників справи, зазначає таке.
Заявник, представник до судового засідання не з`явилися, представник подав до суду клопотання в якому просив проводити розгляд справи без його та заявника участі.
Позивач, відповідач, представник Суворовського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) до судового засідання не з`явилися, про причини своєї неявки суд не повідомили, заяв та клопотань до суду не подавали, хоча повідомлені належно про час, дату та місце судового розгляду справи.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви (частина 4 статті 270 Цивільного процесуального кодексу України, далі - ЦПК).
3. Мотиви, з яких суд дійшов висновків, і положення закону такі.
3.1. Суворовський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) на адвокатський запит представника зазначив таке: для внесення змін до актового запису про народження дитини необхідно звернутися до суду для винесення рішення про виключення відомостей про батька; заявник не зверталася до відділу з заявою стосовно виконання рішення від 04 травня 2023 року.
3.2. Суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; судом не вирішено питання про судові витрати; суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цього Кодексу (частина 1 статті 270 ЦПК).
3.3. На підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження (частина 1 статті 134 СК).
Відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження (частина 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI, далі - Закон № 2398-VI).
Правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України (частина 5 статті 9 Закону № 2398-VI).
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (частина 1 статті 22 Закону № 2398-VI).
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану (частина 3, 4 статті 22 Закону № 2398-VI).
Дії або бездіяльність працівника органу державної реєстрації актів цивільного стану можуть бути оскаржені до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, Міністерства закордонних справ України та/або до суду (частина 2 статті 26 Закону № 2398-VI).
Внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством (пункт 1.1 розділу I Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12 січня 2011 року, далі - Правила №96/5).
Заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян при пред`явленні паспорта громадянина України (далі - паспорт), паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства (далі - паспортний документ) заявника. Сформована заява про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання роздруковується посадовою особою та за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у ній, підписується заявником (пункт 1.5 розділу I Правил №96/5).
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил (пункт 1.7 розділу I Правил №96/5).
Підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану (підпункт 2.13.1 пункт 2.13. розділу IІ Правил №96/5).
Зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян (пункт 2.16. розділу IІ Правил №96/5).
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, крім випадків, встановлених у пункті 2.28 цього розділу (пункт 2.18 розділу IІ Правил №96/5).
При вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану (абзац дванадцятий пункту 20 розділу IІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 (далі - Правила № 52/2).
3.4. Суд зазначає, що додаткове рішення може бути ухвалено лише у випадках і за умов, передбачених статтею 270 ЦПК, та воно не може змінити суті основного рішення або містити в собі висновки про права та обов`язки осіб, які не брали участі у справі й осіб, які не залучені до справи, як відповідачі чи вирішувати вимоги, не досліджені в судовому засіданні. Зокрема, суд не може фактично самостійно забезпечити внесення змін до актового запису цивільного стану, оскільки такий обов`язок покладений на відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану, який має на підставі рішення суду про визнання батьківства вчинити відповідні дії.
Суд зауважує, що головним значення додаткового рішення є в забезпеченні повного та всебічного розгляду справи шляхом процесуального виправлення недоліків, допущених судом унаслідок неналежного виконання вимог частини 1 статті 264 ЦПК.
Суд констатує, що рішенням від 04 травня 2023 року задоволено позовну заяву позивача та визнано його батьком дитини, а також зазначено, що рішення суду є підставою для внесення відділом державної реєстрації актів цивільного відповідних змін в актовий запис.
Відтак, Іванівський районний суд Одеської області 04 травня 2023 року ухвалив рішення щодо всіх заявлених позовних вимог щодо яких досліджувалися докази у справі.
3.5. Системний аналіз норм СК, Закону № 2398-VI, Правил №96/5, Правил № 52/2 зазначених у пункті 3.3. мотивувальної частини ухвали свідчить, що одним із завдань, покладених Законом № 2398-VI на відділи державної реєстрації актів цивільного стану є внесення змін до актових записів цивільного стану. Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану врегульовано цим Законом та Правилами №96/5, № 52/2. Зміни до актових записів цивільного стану можуть бути внесені у випадку усиновлення, скасування усиновлення, визнання усиновлення недійсним, визнання та встановлення факту батьківства (материнства), коли при реєстрації шлюбу дружина або чоловік зберегли дошлюбні прізвища та надалі вирішили обрати прізвище одного з них як спільне або приєднати до свого прізвища, а також у разі необхідності доповнення або виправлення відомостей, що містяться в актових записах цивільного стану тощо.
Необхідно зазначити, що внесення змін до актових записів цивільного стану проводиться відповідним відділом державної реєстрації актів цивільного стану лише за наявності достатніх підстав, які підтверджуються документально. В інших випадках питання внесення змін є предметом розгляду суду.
Суд зауважує, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання позивача. Заява про визнання батьківства, також може бути подана до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про народження або за місцем постановлення рішення суду про визнання батьківства.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану, після чого заявнику повторно видається або надсилається для вручення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем його проживання свідоцтво про державну реєстрацію акту цивільного стану.
3.6. Суд констатує, що представник не надав до суду жодних доказів звернення саме заявника до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення змін до актового запису на підставі рішення від 04 травня 2023 року або отримання письмової відмови (висновку).
Суд наголошує, що відповідний відділ державної реєстрації актів цивільного стану не вправі відмовити заявнику в прийнятті та розгляді заяви, а також має забезпечити внесення змін на підставі рішенням від 04 травня 2023 року, яким визнане батьківство позивача.
Суд зазначає, що за наслідками перевірки зібраних документів відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін або про відмову в цьому, за яким зрозуміло вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку. У разі відмови, підставою для внесення змін до актового запису цивільного стану є відповідне нове рішення суду, за яким відповідний орган може бути зобов`язаний, внести до того чи іншого актового запису цивільного стану.
Варто наголосити, що суд не може перебирати на себе повноваження органу державної реєстрації актів цивільного стану та самостійно вносити зміни до актового запису, зокрема й способом ухвалення додаткового рішення. Таке питання може вирішити суд у разі відмови відповідним органом у внесенні таких змін на підставі рішення від 04 травня 2023 року. Отже заявник має інший спосіб захисту своїх прав.
Суд звертає увагу, що спір щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи необхідно кваліфікувати як публічно - правовий спір, який належать до адміністративної юрисдикції , оскільки орган державної реєстрації актів цивільного стану є державним органом - суб`єктом владних повноважень, уповноваженим здійснювати державну реєстрацію актів цивільного стану, яка має публічно-правову природу.
4. Висновок суду такий.
З огляду на зазначене, суд доходить висновку щодо відмови у задоволенні клопотання від 07 травня 2024 року.
Керуючись статтями 260, 261, 270 ЦПК,
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні клопотання від 07 травня 2024 року - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 16 травня 2024 року.
СуддяОлександр КРАВЧУК
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2024 |
Оприлюднено | 21.05.2024 |
Номер документу | 119063652 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про ухвалення додаткового рішення |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Кравчук О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні