ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
14 травня 2024 року м. ХарківСправа № 922/619/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Сальнікової Г.І.
при секретарі судового засідання Гула Д.В.
розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошлях-Автотрейд" (54001, м. Миколаїв, вул. Фалєєвська, буд. 1) до Почесного консульства Словацької республіки в м. Харків (61002, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 26) про за участю представників: стягнення 4058538,81 грн. позивача - не з`явився;
відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Автошлях-Автотрейд" звернувся до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідача - Почесного консульства Словацької республіки в м. Харків про стягнення 4058538,81 грн., з яких непокрита страховою виплатою матеріальна шкода у розмірі 1809326,81 грн., збитки у розмірі 800000,00 грн. та упущена вигода у розмірі 1449212,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.03.2024 позовну заяву залишено без руху з огляду на процесуальні вимоги пунктів 2, 3, 5, 8, 9 частини 3 статті 162, частини 1 статті 164, частини 1 статті 172 ГПК України та встановлено позивачу строк у п`ять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
11.03.2024 в системі діловодства Господарського суду Харківської області зареєстровано уточнений позов із доданими до нього документами (вх.№6531), який досліджено та долучено судом до матеріалів справи.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду у порядку загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 09.04.2024 об 11:15.
27.03.2024 в системі діловодства Господарського суду Харківської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошлях-Автотрейд" зареєстровано клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису (вх. №8242), в якому просить суд забезпечити участь представника позивача Рак Вікторію Олександрівну у судовому засіданні, що призначене на 09.04.2024 об 11:15 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 29.03.2024 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошлях-Автотрейд" про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного цифрового підпису (вх. №8242 від 27.03.2024) задоволено та призначено проведення підготовчого засідання на "09" квітня 2024 р. об 11:15 у режимі відеоконференції.
Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 09.04.2024 відкладено підготовче засідання на 30.04.2024 об 11:15 на підставі статті 183, 232, 233 ГПК України.
Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 30.04.2024 відкладено підготовче засідання на 14.05.2024 о 10:45 на підставі статті 183, 232, 233 ГПК України.
08.05.2024 в системі діловодства Господарського суду Харківської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошлях-Автотрейд" зареєстровано клопотання про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача (вх. №12130), в якому просить суд залучити Міністерство закордонних справ України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача.
Позивач та відповідач у призначене судове засідання не з`явилися. Про дату, час та місце судового засідання повідомлені судом належним чином.
Розглянувши вище вказане клопотання, дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 50 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити або допустити до участі у справі. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
При цьому, з`ясовуючи питання наявності юридичного інтересу у третьої особи, суд у вирішенні відповідного питання має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення у даній справі таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Згідно з частиною 1 статті 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені в ст. 4 цього кодексу, зокрема, фізичні особи, які не є підприємцями. Винятки, коли спори, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, не підлягають розгляду у господарських судах, визначені у статті 20 цього кодексу.
Відповідно до частини 3 статті 45 ГПК України відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Відповідачем за позовом є Почесне консульство Словацької республіки в місті Харків.
Згідно з пунктом 4 Положення про Міністерство закордонних справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №281 від 30.03.2016, Міністерство закордонних справ відповідно до покладених на нього завдань: 54) забезпечує взаємодію з дипломатичними представництвами, консульськими установами іноземних держав, представництвами міжнародних організацій в Україні, а також дипломатичним корпусом, акредитованим в Україні; 58) здійснює нагляд за наданням дипломатичним представництвам і консульським установам іноземних держав, їх персоналу і членам сімей персоналу привілеїв та імунітетів, передбачених законодавством та міжнародними договорами України, а також привілеїв та імунітетів закордонним дипломатичним установам України, їх персоналу і членам сімей персоналу з урахуванням принципу взаємності, а також нагляд за додержанням дипломатичних і консульських привілеїв та імунітетів.
Відповідно до Віденської конвенції про консульські відносини від 1963 р. консульська установа може бути відкрита на території держави перебування лише за згодою цієї держави. Місцезнаходження консульської установи, її клас і консульський округ визначається державою, що представляється, і підлягають схваленню держави перебування. Подальші зміни місцезнаходження консульської установи, її класу або консульського округу можуть здійснюватися поданою державою тільки за згодою держави перебування.
Згідно листа Міністерства закордонних справ України від 31.01.2024 на адвокатський запит позивача, адресою місцезнаходження Почесного консульства Словацької Республіки в м. Харків є: 61002, м. Харків, вул. Чернишевська, буд. 26 на яку судом було скеровано судові повідомлення та які повернулися на адресу суду без вручення адресату.
Відповідно до статті 7 Конвенції про визнання та виконання іноземних судових рішень у цивільних або комерційних справах, яка набрала чинності для України 01.09.2023 у визнанні або виконанні судового рішення може бути відмовлено, якщо: a) документ, на підставі якого порушено провадження або еквівалентний документ, який містить виклад основних елементів позову - не був вручений відповідачу завчасно та у такий спосіб, щоб надати йому можливість організувати свій захист, за винятком випадків, коли відповідач з`явився до суду та надав пояснення у справі і не оскаржив факт неналежного вручення у суді ухвалення рішення, за умови, що законодавство держави ухвалення дозволяло оскаржити вручення.
У пунктах 1- 3 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує, зокрема, питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.
При цьому статтею 236 ГПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи, що рішення по справі може вплинути на права та обов`язки вказаної третьої особи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення відповідного клопотання частково та залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство закордонних справ України (01018, м. Київ, Михайлівська площа, буд. 1, код ЄДРПОУ 00026620).
Разом з тим, частиною 1 статті 177 ГПК України передбачено, що завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до вимог частини 3 статті 177 ГПК України підготовче засідання має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше як на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Пунктом 2 частини 2 статті 183 ГПК України передбачено, що суд відкладає підготовче засідання в межах строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі у справі або вступ у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
Відповідно до частини 6 статті 50 ГПК України вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Матеріали справи свідчать, що строк підготовчого засідання у даній справі закінчується 18.05.2024.
Отже, з метою реалізації принципів змагальності та рівності учасників справи перед законом та судом, виконання завдань підготовчого засідання, а також з метою повного та всебічного з`ясування усіх обставин справи, суд вважає за необхідне з власної ініціативи продовжити строк проведення підготовчого засідання на тридцять днів до 18.06.2024.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення принципу змагальності сторін, повного та об`єктивного встановлення всіх обставин справи, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання та встановити третій особі строк для подання пояснень по справі.
Відповідно до частини 1 статті 168 ГПК України у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову.
За змістом частини 2 статті 232 ГПК України процедурні питання, пов`язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал.
Керуючись статтями 42, 50, 169, 170, 177, 234, 235 Господарського процесуального кодексу суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Автошлях-Автотрейд" про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача (вх. №12130 від 08.05.2024) - задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство закордонних справ України (01018, м. Київ, Михайлівська площа, буд. 1, код ЄДРПОУ 00026620).
3. Зобов`язати позивача протягом трьох днів з дня отримання даної ухвали направити на адресу залученої третьої особи позовну заяву разом із доданими до неї документами. Докази надіслання надати суду.
4. Встановити третій особі строк у десять днів з дня отримання цієї ухвали для подання письмових пояснень по справі, які повинні відповідати вимогам статті 168 ГПК України. Копію пояснень та доданих до них документів третя особа має надіслати учасникам справи одночасно із надсиланням пояснень до суду. Докази надіслання надати суду.
5. Продовжити строк підготовчого засідання на тридцять днів - до 18.06.2024 р.
6. Відкласти підготовче засідання на 28.05.2024 р. об 11:30.
7. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 113.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://court.gov.ua/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали підписано 16.05.2024 р.
СуддяГ.І. Сальнікова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119069117 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Сальнікова Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні