Справа № 703/2169/24
2-о/703/100/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 травня 2024 року м. Сміла
Суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Крива Ю.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Смілянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті,-
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме встановити факт смерті свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на території російської федерації в м. Благовещенськ Амурської області.
В обґрунтування заяви заявник вказує, що в період з 03 вересня 1977 року по 14 березня 1984 року вона перебувала у зареєстрованому шлюбі із ОСОБА_2 , в період шлюбу в них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 колишній чоловік заявника - ОСОБА_2 помер на території російської федерації в м. Благовещенськ Амурської області.
Син заявника ОСОБА_3 був військовослужбовцем, здійснював захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в зв`язку з військовою агресією рф та 25 червня 2023 року загинув під час безпосередньої участі у бойових діях.
З метою отримання грошової допомоги в зв`язку із загибеллю сина, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року, заявник звернулась до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, однак їй було призначено ОГД лише у розмірі 50% від загальної суми виплати, аргументовано було тим, що відсутнє свідоцтво про смерть батька її сина, який також має право на отримання вказаної грошової допомоги.
Заявник вказує, що вона позбавлена можливості отримати повторне свідоцтво про смерть свого колишнього чоловіка ОСОБА_2 , смерть якого зареєстрована на території російської федерації, оскільки між Україною та російською федерацією розірвано дипломатичні відносини.
У зв`язку з наведеним заявник звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті.
При вирішенні питання про відкриття провадження по цивільній справі встановлена невідповідність заяви вимогам ст. ст. 175, 177, 317 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1, 2 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розгляд в порядку окремого провадження.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У відповідності до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Тобто, передумовами для звернення до суду із відповідною заявою є доведеність факту віднесення території, на якій сталася смерть до тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України та те, що особа, яка звертається є родичем померлого.
Із поданої заяви слідує, що заявник ОСОБА_1 доводиться колишньою дружиною особи, факт смерті якої вона просить встановити ОСОБА_2 , смерть якого настала та зареєстрована на території іншої держави російської федерації.
Згідно ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом IV ЦПК України.
Матеріали, додані до справи не містять будь-яких доказів того, що заявник ОСОБА_1 є родичем померлого, а відтак в даному випадку вона може лише виступати представником родича померлого.
За змістом ч. 1 ст. 58 ЦПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто та (або) через представника.
Відповідно до ч. 5 ст. 175 ЦПК України, у разі пред`явлення позову особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, в заяві повинні бути зазначені підстави такого звернення.
Згідно з ч. 7 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
Відповідно до ст. 62 ЦПК України, повноваження представників стороні та інших учасників справи можуть бути підтверджені такими документами: довіреність фізичної або юридичної особи; свідоцтво про народження дитини або рішення про призначення опікуном, піклувальником чи охоронцем спадкового майна. Довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою.
При зверненні представника фізичної особи до суду, суд зобов`язаний належним чином перевірити повноваження особи, яка діє від імені фізичної особи, відповідність виданої представникові фізичної особи довіреності вимогам закону, зокрема наявність у представника прав, передбачених законом, повноважень на вчинення певних процесуальних дій.
З матеріалів справи вбачається, що заявником ОСОБА_1 до заяви не додано довіреність від імені особи, яка є родичем померлого, чи доказів того, що вона є родичем померлого.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України, позовна заява повертається у випадку коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
На підставі викладеного, суд вбачає законні підстави для повернення заяви заявнику на підставі п. 1 ч. 4 ст. 185 ЦПК України.
Прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо доступності правосуддя та справедливого судового розгляду, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони чи обмеження, зміст яких є не допустити судовий процес у безладний рух.
З рішення Європейського суду з прав людини у справах «Осман проти Сполученого Королівства» від 28.10.1998р. та «Креуз проти Польщі» від 19.06.2001р. вбачається, що право на суд не є абсолютним та воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави.
Із зазначеного слідує, що повернення позовної заяви у відповідності до ст. 185 ЦПК України не є порушенням права на справедливий захист та не може вважатися обмеженням права доступу до суду, оскільки не позбавляє права позивача (заявника) на повторне звернення до суду із позовом після усунення обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Керуючись п.1 ч. 4 ст.185 ЦПК України, суддя, -
постановив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Смілянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті повернути заявнику.
Роз`яснити заявнику, що відповідно до ч.7 ст. 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Ю.В. Крива
Суд | Смілянський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119071283 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Смілянський міськрайонний суд Черкаської області
Крива Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні