КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2024 року № 320/27109/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансальянс» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Трансальянс» (далі по тексту також позивач, ТОВ «Трансальянс») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі по тексту також відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), в просить суд скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.04.2023 №285380413.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що у період з лютого по липень 2022 року ним було виписано та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних більше 320 податкових накладних, з яких 101 податкова накладна згідно акта перевірки зареєстрована несвоєчасно, наслідком чого є застосування до позивача штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Позивач стверджує про наявність обставин, що звільняють його від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень внаслідок обставин непереборної сили, а саме: військової агресії російської федерації проти України, систематичних ракетних обстрілів, включення м. Києва до складу територій активних бойових дій з 24.02.2022 по 10.08.2022, а з 11.08.2022 до територій можливих бойових дій.
Позивач зауважує про можливість реєстрації податкових накладних після 27.05.2022, яка фактично була припинена з 24.02.2022. Крім того, на думку позивача, відповідач повинен був врахувати значну кількість податкових накладних, які йому потрібно було зареєструвати в цих умовах (більше 320), що створювало значні обмеження можливостей для повноцінного виконання ним обов`язків.
Позивач зазначив, що в рамках перевірки відповідач жодним чином не досліджено обставин, що свідчать про винність та умисність діянь платника податків, які не можуть бути предметом дослідження в межах камеральної перевірки.
Також позивач акцентує увагу на тому, що у нього не вистачало розміру «ліміту реєстрації» для реєстрації усіх податкових накладних в ЄРПН від основного постачальника ПАТ «Укрнафта», яке, в свою чергу, не мало можливості своєчасно виконувати свої податкові зобов`язання, зокрема і щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН. По мірі виникнення «ліміту» податкові накладні відправлялись на реєстрацію.
Позивач наголошує на тому, що відповідачем не досліджувалось та не зазначено, який саме строк реєстрації податкових накладних повинен застосуватись у спірних відносинах, а також на відсутності можливості у всіх платників податку реєструвати податкові накладні в ЄРПН до 27.05.2022 через те, що в умовах дії воєнного стану електронні сервіси ДПС працювали з певними обмеженнями.
Крім того, невірним, на думку позивача, є визначення граничної дати реєстрації спірних податкових накладних до 14.07.2022, оскільки положеннями законодавства чітко зазначено про граничний строк реєстрації до 15.07.2022 (включно). Проте, такі обставини взагалі не досліджувались контролюючим органом під час камеральної перевірки, оскільки повинні розглядатись виключно в рамках позапланової документальної перевірки, а не камеральної.
Позивач стверджує про порушення порядку оформлення результатів камеральної перевірки, яке полягає у підписанні акта перевірки однією особою, що позбавляє його юридичної сили. Крім того, позивач зауважує на визначення суми штрафних санкцій актом перевірки, незважаючи на те, що відповідно до положень ПК України штрафні санкції нараховуються податковим повідомленням-рішенням.
Позивач стверджує про застосовність до спірних правовідносин положень Закону №2876-ІХ від 12.01.2023, який набув чинності 08.02.2023 щодо зменшення розміру штрафних санкцій та збільшення граничного строку реєстрації податкових накладних.
Також позивач стверджує про порушення порядку прийняття спірного податкового повідомлення-рішення в частині незабезпечення надання/відібрання у позивача жодних пояснень з питань, що виникають під час перевірки.
Позивач вважає, що прийняття одного податкового повідомлення-рішення, яким застосовано 2 штрафні санкції (10 та 20 відсотків) є грубим порушенням порядку застосування санкцій.
Крім того, позивач стверджує, що застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних суперечить законодавству ЄС, яке також має братись до уваги.
На переконання позивача передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України є надмірними та порушують принцип верховенства права з огляду на те, що декларування податкових зобов`язань в силу закону не залежить від факту реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Відсутність вини позивача у вчиненні правопорушення та відсутність складу самого правопорушення, на думку позивача, свідчить про відсутність підстав для застосування до нього штрафних санкцій спірним рішенням.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 04.09.2023 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що за наслідками проведеної камеральної перевірки встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, що слугувало підставою для застосування до позивача штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Відповідач зауважує, що положення Закону №2876-ІХ від 12.01.2023 застосовуються до податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період з дати набрання чинності цим Законом (тобто, з датою складання, починаючи з 16.01.2023) та діють тимчасового, протягом дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Оскільки спірні податкові накладні виписані у період з лютого по травень 2023 року, означений Закон на них не розповсюджується.
Щодо посилань позивача на положення статті 109 ПК України, відповідач зауважує про наявність у нього права на звернення відповідно до Порядку №225 із відповідною заявою про неможливість виконання платником податку податкового обов`язку.
Щодо обставин непереборної сили, відповідач з посиланням на позицію Верховного Суду, зазначив про обов`язок доведення таких обставин не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку.
Відповідач стверджує про правомірність проведення камеральної перевірки одним інспектором відповідно до положень ПК України та Методичних рекомендацій.
Відповідач пояснив, що реєстрація податкових накладних в ЄРПН є одним з елементів податкового обов`язку, який закріплений для усіх платників податків, незалежно від форми власності та специфіки діяльності.
Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що у відзиві на позовну заяву відповідачем не надано пояснення щодо проведення перевірки з порушенням законодавчо встановлено порядку, порушення порядку оформлення результатів камеральної перевірки, прийняття та направлення спірного рішення, порушення законодавства ЄС, надмірність застосованих штрафних санкцій.
Щодо застосування відповідачем під час перевірки інформаційних ресурсів ДПС України, ЄРПН, позивач зазначив, що відповідачем не конкретизовано, які саме ресурси були використані. Крім того, позивач вважає, що висновки акта перевірки є суб`єктивним судженням посадових осіб відповідача без жодного документального підтвердження.
Позивач повторно наголошує на необхідності застосування до спірних відносин положень Закону №2876-ІХ від 12.01.2023, на неналежному оформленні результатів перевірки тощо.
Також позивачем надано пояснення стосовно неподання ним заяви відповідно до Порядку №225, відповідно до яких означений Порядок набрав чинності після виникнення спірних відносин, а тому його дія не розповсюджується на спірні правовідносини.
У письмовій заяві про зміну (доповнення) підстав позову позивач повторно надав пояснення щодо недоцільності подання заяви згідно Порядку №225, про неналежне оформлення результатів перевірки, про порушення принципу верховенства права та щодо зворотної сили закону, які вже були викладені у позовній заяві та відповіді на відзив.
Відповідач подав до суду заперечення на письмову заяву про зміну (доповнення) підстав позову, в яких зазначив, що у ній дублюються тези позивача, викладені у відповіді на відзив та повторно надав пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву.
Усною ухвалою суду від 23.11.2023, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Присутній у судовому засіданні 25.01.2024 представник позивача заявив клопотання про здійснення подальшого розгляду справи у порядку письмового провадження. Представник відповідача щодо розгляду у порядку письмового провадження означеної справи послався на розсуду суду.
Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Усною ухвалою суду від 25.01.2024, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
у с т а н о в и в:
ТОВ «Трансальянс» (ідентифікаційний код 32380847, місцезнаходження: 01042, місто Київ, вулиця Чигоріна, будинок 18, приміщення 113) є юридичною особою, яка перебуває на обліку як платник податків в ГУ ДПС у м. Києві.
Як вбачається з матеріалів справи, ГУ ДПС у м. Києві проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Трансальянс» (ПН 32380847), за підсумками якої складено акт перевірки від 27.02.2023 № 15517/Ж5/26-15-04-13-03/32380847 (далі по тексту акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних (таблиця 1) в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також ЄРПН), визначених п. 201.10 статті 210, п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України, а саме:
1) від 23.02.2022 №109, зареєстрована 18.07.2022: кількість днів затримки - 4, сума податку на додану вартість 157825,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 15782,50 грн;
2) від 22.02.2022 №100, зареєстрована 21.07.2022: кількість днів затримки - 7, сума податку на додану вартість 35563,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 3556,30 грн;
3) від 28.02.2022 №121, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 58800,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 5880,00 грн;
4) від 23.02.2022 №117, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 64331,67 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 6433,17 грн;
5) від 28.02.2022 №122, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 58800,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 5880,00 грн;
6) від 23.02.2022 №114, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 47850,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 4785,00 грн;
7) від 22.02.2022 №103, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 29974,43 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 2997,44 грн;
8) від 23.02.2022 №115, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 11430,83 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 57154,17 грн;
9) від 23.02.2022 №113, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 30530,37 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 3053,04 грн;
10) від 23.02.2022 №116, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 65644,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 6564,45 грн;
11) від 23.02.2022 №112, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 101016,67 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 10101,67 грн;
12) від 24.02.2022 №119, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 58800,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 5880,00 грн;
13) від 24.02.2022 №120, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 58800,00 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 5880,00 грн;
14) від 23.02.2022 №111, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 61141,67 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 6114,17 грн;
15) від 23.02.2022 №118, зареєстрована 22.07.2022: кількість днів затримки - 8, сума податку на додану вартість 75016,67 грн, розмір штрафу 10%, сума штрафу 7501,67 грн;
16) від 18.05.2022 №22, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 39508,36 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 7901,67 грн;
17) від 30.05.2022 №40, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 67258,88 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 13451,78 грн;
18) від 15.03.2022 №35, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 200000,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 40000,00 грн;
19) від 11.03.2022 №27, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 4716,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 1483,33 грн;
20) від 22.04.2022 №9, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки 28, сума податку на додану вартість 41869,16 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 8373,83 грн;
21) від 15.03.2022 №34, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 81333,33 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 16266,67 грн;
22) від 10.03.2022 №23, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 217500,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 43500,00 грн;
23) від 31.05.2022 №42, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 45751,74 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 9150,35 грн;
24) від 09.03.2022 №15, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 103333,33 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 20666,67 грн;
25) від 11.03.2022 №24, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 55050,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 11010,00 грн;
26) від 10.03.2022 №20, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 172500,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 34500,00 грн;
27) від 14.03.2022 №30, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 61724,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 12344,93 грн;
28) від 17.05.2022 №19, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 67138,50 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 13427,70 грн;
29) від 07.03.2022 №8, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 141666,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 28333,33 грн;
30) від 08.03.2022 №12, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 157916,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 31583,33 грн;
31) від 11.03.2022 №26, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 7500,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 1500,00 грн;
32) від 07.03.2022 №7, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 52103,33 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 10420,67 грн;
33) від 01.03.2022 №1, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 114756,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 22951,33 грн;
34) від 10.05.2022 №10, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 98130,84 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 19626,17 грн;
35) від 21.05.2022 №26, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 45806,69 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 9161,34 грн;
36) від 01.03.2022 №3, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 157966,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 31593,33 грн;
37) від 13.05.2022 №17, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 111934,58 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 22386,92 грн;
38) від 24.05.2022 №36, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 34,15 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 6,83 грн;
39) від 23.05.2022 №30, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 111934,58 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 22386,92 грн;
40) від 04.05.2022 №3, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 104214,95 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 20842,99 грн;
41) від 09.03.2022 №22, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 750,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 150,00 грн;
42) від 14.03.2022 №31, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 89980,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 17996,00 грн;
43) від 11.03.2022 №25, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 33375,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 6675,00 грн;
44) від 21.05.2022 №27, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 4249,72 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 849,94 грн;
45) від 12.03.2022 №28, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 222500,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 44500,00 грн;
46) від 11.05.2022 №15, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 79957,53 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 15991,51 грн;
47) від 01.03.2022 №4, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 700,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 140,00 грн;
48) від 14.03.2022 №29, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 3,92 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 0,78 грн;
49) від 15.03.2022 №33, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 21620,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 4324,00 грн;
50) від 24.05.2022 №34, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 108411,68 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 21682,34 грн;
51) від 05.05.2022 №5, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 16,09 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 3,22 грн;
52) від 17.05.2022 №21, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 65420,56 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 13084,11 грн;
53) від 22.05.2022 №28, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 1565,47 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 313,09 грн;
54) від 23.05.2022 №32, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 110529,78 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 22105,96 грн;
55) від 13.05.2022 №16, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 107722,80 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 21544,56 грн;
56) від 10.03.2022 №22, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 142050,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 28410,00 грн;
57) від 19.05.2022 №23, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 106946,69 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 21389,34 грн;
58) від 07.03.2022 №9, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 158666,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 31733,33 грн;
59) від 02.03.2022 №5, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 157266,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 31453,33 грн;
60) від 10.05.2022 №9, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 107706,71 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 21541,34 грн;
61) від 11.05.2022 №13, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 4211,78 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 842,36 грн;
62) від 14.03.2022 №32, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 131050,50 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 26210,10 грн;
63) від 08.03.2022 №10, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 31143,83 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 6228,77 грн;
64) від 09.03.2022 №16, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 198166,67 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 39633,33 грн;
65) від 18.03.2022 №36, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 37420,56 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 7484,11 грн;
66) від 29.05.2022 №38, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 2751,51 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 550,30 грн;
67) від 05.05.2022 №4, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 100293,65 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 20058,73 грн;
68) від 31.05.2022 №43, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 111214,95 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 22242,99 грн;
69) від 09.03.2022 №13, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 71133,33 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 14226,67 грн;
70) від 10.03.2022 №21, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 50000,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 10000,00 грн;
71) від 14.05.2022 №18, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 50,24 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 10,05 грн;
72) від 23.05.2022 №31, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 108144,01 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 21628,80 грн;
73) від 24.05.2022 №33, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 67258,88 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 13451,78 грн;
74) від 31.05.2022 №44, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 104096,21 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 20819,24 грн;
75) від 08.03.2022 №11, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 38187,50 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 7637,50 грн;
76) від 09.03.2022 №17, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 30000,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 6000,00 грн;
77) від 09.03.2022 №19, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 191333,33 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 38266,67 грн;
78) від 10.05.2022 №8, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 95807,94 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 19161,59 грн;
79) від 07.03.2022 №6, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 171700,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 34340,00 грн;
80) від 17.05.2022 №20, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 110019,59 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 22003,92 грн;
81) від 06.05.2022 №7, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 20411,22 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 4082,24 грн;
82) від 09.03.2022 №14, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 81800,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 16360,00 грн;
83) від 04.04.2022 №2, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 47180,00 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 9436,00 грн;
84) від 24.05.2022 №35, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 105387,29 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 21077,46 грн;
85) від 11.05.2022 №11, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 28,26 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 5,65 грн;
86) від 21.04.2022 №7, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 35327,10 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 7065,42 грн;
87) від 23.05.2022 №29, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 122887,62 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 24577,52 грн;
88) від 03.05.2022 №1, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 18,32 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 3,66 грн;
89) від 21.04.2022 №6, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 74161,58 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 14832,32 грн;
90) від 29.04.2022 №14, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 15,70 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 3,14 грн;
91) від 22.04.2022 №8, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 79126,17 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 15825,23 грн;
92) від 11.05.2022 №14, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 8146,37 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 1629,27 грн;
93) від 22.04.2022 №11, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 75220,23 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 15044,05 грн;
94) від 28.05.2022 №12, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 23,51 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 4,70 грн;
95) від 28.04.2022 №13, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 62112,15 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 12822,43 грн;
96) від 06.05.2022 №6, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 5765,05 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 1153,01 грн;
97) від 20.05.2022 №25, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 65420,56 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 13084,11 грн;
98) від 03.05.2022 №2, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 21,20 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 4,24 грн;
99) від 30.05.2022 №39, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 67258,88 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 13451,78 грн;
100) від 19.05.2022 №24, зареєстрована 09.08.2022: кількість днів затримки - 26, сума податку на додану вартість 22,77 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 4,55 грн;
101) від 22.04.2022 №10, зареєстрована 11.08.2022: кількість днів затримки - 28, сума податку на додану вартість 13084,11 грн, розмір штрафу 20%, сума штрафу 2616,82 грн.
Податковим повідомленням-рішенням ГУ ДПС у м. Києві від 25.04.2023 №28580413 до позивача застосовано штраф за затримку реєстрації податкових накладних в ЄРПН у розмірі 1352190,94 грн з податку на додану вартість.
ТОВ «Трансальянс» подано скаргу на податкове повідомлення-рішення від 25.04.2023 №28580413.
Рішенням ДПС України від 06.07.2023 №18008/6/99-00-06-03-01-06 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 25.04.2023 №28580413 без змін.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття відповідачем цього податкового повідомлення-рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (пункт 1.1. статті 1 ПК України).
Пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин ПК України передбачений обов`язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
18 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17 березня 2020 року № 533- IX (далі - Закон № 533- IX).
У зв`язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30 березня 2020 року № 540-IX та Закону України від 13 травня 2020 року № 591-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)») підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
«За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню».
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до ПК України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Постановою від 27 червня 2023 року № 651 «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов`язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 3 березня 2022 року №2118-IX, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом № 2142-IX від 24 березня 2022 року внесено зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі - Закон № 2260-IX).
У зв`язку із набранням чинності 27 травня 2022 року Закону № 2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
«У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику».
Відтак, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон № 2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.1-1.
Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX (набрав чинності 03 січня 2023 року) підпункт 69.1 викладено в новій редакції, зокрема відповідно до абзаців третього - п`ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
З огляду на наведене вище правове регулювання спірних правовідносин суд зазначає, що платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в період дії мораторію, запровадженого пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а саме з 01 березня 2020 року по 26 травня 2022 року.
Оскільки податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то у випадку коли податкова накладна/розрахунок коригування складена(ий) в період дії мораторію, а зареєстрована(ий) в ЄРПН після скасування дії мораторію (тобто після 26 травня 2022 року), відповідальність за порушення строків реєстрації податкових накладних застосовується за період, у якому підстави для звільнення від відповідальності перестали існувати.
В той же час, як зазначено вище, пунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з урахуванням змін, внесених Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX) установлено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.
Отже, якщо податкові накладні/розрахунки коригування складені платником в період з 01 лютого по 31 травня 2022 року, а зареєстровані в ЄРПН з порушенням строку після 15 липня 2022 року, у контролюючого органу є підстави для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.01.2024 у справі № 280/4484/23.
Оскільки податкові накладені, зазначені в акті перевірки, виписані позивачем у період з 22.02.2022 по 31.05.2022, зареєстровані в ЄРПН у період після 15.07.2022 (гранична дата реєстрації), суд дійшов висновку про наявність у відповідача підстав для застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
При цьому, підстави для звільнення від відповідальності у вигляді застосування штрафних санкцій відповідно до п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України до позивача не застосовуються, оскільки всі зазначені в акті перевірки податкові накладні зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних після 15.07.2022.
З аналізу розрахунку штрафних санкцій, який є додатком до спірного податкового повідомлення-рішення, вбачається, що відповідачем здійснено розрахунок штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію вказаних податкових накладних, починаючи з 15.07.2022, внаслідок чого кількість днів затримки щодо кожної накладної повинна бути обрахованою на 1 день менше від зазначених у розрахунку.
Проте, зазначене не впливає на розмір застосованих відповідачем штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію зазначених вище податкових накладних, оскільки при здійсненні математичного розрахунку штрафних санкцій, виходячи із зазначених у розрахунку днів затримки реєстрації таких накладних при відніманні 1 дня затримки розмір штрафних санкцій залишився незмінним.
Доводи позивача про застосовність до спірних відносин положень Закону №2876-ІХ від 12.01.2023, який набув чинності 08.02.2023 щодо зменшення розміру штрафних санкцій та збільшення граничного строку реєстрації податкових накладних, відхиляються судом з огляду на таке.
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX ПК України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997, стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Закон № 2876-IX не містить прямої вказівки про надання його нормам зворотної дії в часі, а отже його дія не розповсюджується на період до набрання ним чинності. Крім того, відповідальність, встановлена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України, застосовується за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу, тобто прямо пов`язана зі збільшеними строками реєстрації податкових накладних.
Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
А тому розповсюджувати дію пунктів 89, 90 на правовідносини, які були припинені (тобто податкові накладні складені та зареєстровані з порушенням строку, який визначений пунктом 201.1 статті 201 ПК України, до внесення змін Законом № 2876-IX) є неможливим.
Відтак зменшений розмір штрафних санкцій може бути застосований лише щодо податкових накладних, складених та зареєстрованих несвоєчасно після набрання чинності Законом №2876-IX або до накладних, строк реєстрації яких не скінчився станом на день набрання чинності цим Законом (08 лютого 2023 року).
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30.01.2024 у справі №280/4484/23 та від 06.02.2024 у справі № 160/10740/23.
Щодо доводів позивача про наявність обставин, що звільняють його від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень внаслідок обставин непереборної сили, а саме, військової агресії російської федерації проти України, систематичних ракетних обстрілів, включення м. Києва до складу територій активних бойових дій з 24.02.2022 по 10.08.2022, а з 11.08.2022 до територій можливих бойових дій, суд зазначає таке.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що має встановлюватися (доводитися) вплив обставин непереборної сили, засвідчених відповідними сертифікатами ТПП України, на неможливість платника податку належним чином виконувати свої зобов`язання і на зміну його економічного стану цими форс-мажорними обставинами (постанови від 19.08.2022 у справі № 818/2429/18, від 17.06.2020 у справі №812/677/17, від 03.09.2019 у справі №805/1087/16, від 05.10.2023 у справі № 520/14773/21). Ці фактори мають перебувати у причинно-наслідковому зв`язку.
На переконання суду, лише існування факту дії воєнного стану та території України не є підставою для невиконання ним своїх зобов`язань та звільнення від відповідальності за це.
Пасивна поведінка позивача, яка полягає у не реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН у строк до 15.07.2022 не свідчить про те, що він зі свого боку вчинив всі необхідні, можливі та залежні від нього дії для недопущення порушення строків їх реєстрації, що за встановленої у цій справі сукупності обставин є підставою для застосування штрафних санкцій.
Крім того, суд зауважує, що наявність у позивача можливості реєстрації частини спірних податкових накладних з порушенням строку реєстрації до 15 календарних днів та частини податкових накладних з порушенням строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів, підтверджується самим фактом їх реєстрації в ЄРПН, яка відбулась, незважаючи на продовження дії воєнного стану в Україні.
Посилання позивача на лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1 щодо засвідчення форс-мажорних обставин, суд оцінює критично, оскільки ним засвідчено, що військова агресія російської федерації проти України стала підставою для введення воєнного стану та є форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили).
Вказаний лист ТПП України адресований «Всім, кого це стосується», тобто необмеженому колу суб`єктів, його зміст носить загальний інформаційний характер та констатує абстрактний факт наявності форс-мажорних обставин без доведення причинно-наслідкового зв`язку у конкретному зобов`язанні.
Тобто, лист ТПП від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1, на який посилається позивач в якості обставини для звільнення його від фінансової відповідальності, не є безумовною підставою вважати, що форс-мажорні обставини настали для всіх без виключення суб`єктів. Кожен суб`єкт, який в силу певних обставин не може виконати свої зобов`язання, має доводити наявність в нього форс-мажорних обставин.
ТПП засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб (абзац 3 частини третьої статті 14 Закону «Про Торгово-промислові палати в Україні»).
Згідно з частиною першою статті 14-1 Закону «Про Торгово-промислові палати в Україні» ТПП та уповноважені нею регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю.
Таким чином, сертифікат ТПП не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставин форс-мажору має оцінюватися судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами.
Подібні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 19.08.2022 у справі №908/2287/17, від 21.07.2021 у справі № 912/3323/20, від 25.11.2021 у справі № 905/55/21.
З огляду на вказане відсутні підстави для застосування до позивача підпункту 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України в розрізі звільнення його від фінансової відповідальності з підстав наявності форс-мажорних обставин.
З наданої ДПС України листом від 31.07.2023 №1453/ЗПІ/99-00-20-02-05-10 відповіді на запит позивача вбачається, що у зв`язку з введенням воєнного стану в Україні з 24.02.2022 обмежено роботу публічних електронних сервісів, у тому числі і ЄРПН. Роботу ЄРПН було відновлено з 27.05.2022, про що платників податків було повідомлено на вебпорталі ДПС.
Водночас, посилання позивача на значну кількість податкових накладних, які підлягали реєстрації в ЄРПН з лютого по травень 2022 року та поданий ним список податкових накладних, виписаних ТОВ «Трансальянс» за період лютий-травень 2022 року не звільняє його від обов`язку своєчасної реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН у період з 27.05.2022 по 15.07.2022.
Щодо заявлених позивачем доводів про вчинені контролюючим органом процедурні порушення, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Згідно з пунктом 76.1 статті 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов`язкова.
Враховуючи положення підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною перевіркою (у контексті спірних правовідносин) уважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Оскільки предметом перевірки в межах спірних відносин є своєчасність реєстрації податкових накладних в ЄРПН, суд дійшов висновку про правомірність здійснення відповідачем саме камеральної перевірки виключно на підставі даних інформаційних ресурсів ДПС України.
Крім того, співставивши зафіксовані в таблиці №1 акта перевірки порушення та долучені позивачем до матеріалів справи копії податкових накладних з квитанціями №1 про їх реєстрацію, судом встановлено відповідність реквізитів спірних податкових накладних та дат їх реєстрації в ЄРПН, що також свідчить про правильність відображення ГУ ДПС у м. Києві у таблиці №1 до акта перевірки переліку податкових накладених, зареєстрованих з порушенням строків реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до пункту 76.2 статті 76 ПК України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Положеннями пункту 86.2 статті 86 ПК України визначено, що за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За приписами пункту 86.7 статті 86 ПК України у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки).
Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
Акт перевірки, заперечення до акта перевірки та/або додаткові документи і пояснення, у разі їх подання платником податку у визначеному цим пунктом порядку (далі - матеріали перевірки), розглядаються комісією такого контролюючого органу з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок (далі - комісія з питань розгляду заперечень), яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу. Склад комісії та порядок її роботи затверджуються наказом керівника контролюючого органу.
Розгляд матеріалів перевірки здійснюється комісією з питань розгляду заперечень контролюючого органу протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень відповідно до цього пункту (днем завершення перевірки, проведеної у зв`язку з необхідністю з`ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у запереченнях, додаткових документах та поясненнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
У разі отримання від платника податків у визначеному цим пунктом порядку заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів і пояснень, контролюючий орган зобов`язаний повідомити платника податків про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки. Таке повідомлення надсилається платнику податків протягом двох робочих днів з дня отримання від нього заперечень та/або додаткових документів і пояснень, але не пізніше ніж за чотири робочі дні до дня їх розгляду.
Платник податків має право брати участь у процесі розгляду матеріалів перевірки особисто або через свого представника. Безпосередньо під час розгляду матеріалів перевірки платник податку має право надавати письмові та/або усні пояснення з приводу предмета розгляду.
Під час розгляду матеріалів перевірки комісія з питань розгляду заперечень:
встановлює, чи вчинив платник податку, щодо якого було складено акт перевірки, порушення податкового, валютного та/або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
розглядає обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків відповідно до цього пункту письмових пояснень та їх документального підтвердження (зокрема щодо обставин, що стосуються події правопорушення, та вжитих платником податків заходів щодо дотримання правил та норм законодавства, з посиланням на документи та інші фактичні дані, що підтверджують зазначені обставини);
досліджує питання наявності або відсутності обставин, що виключають вину у вчиненні правопорушення (крім правопорушень, відповідальність за які настає незалежно від наявності вини), пом`якшують або звільняють від відповідальності;
досліджує питання щодо необхідності проведення перевірки у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;
визначає розмір грошових зобов`язань та/або суму зменшення бюджетного відшкодування та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, та/або суму зменшення податку на доходи фізичних осіб, задекларованого до повернення з бюджету, зокрема при використанні права на податкову знижку, та/або заниження чи завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, а також необхідність надсилання (вручення) платнику податків відповідного податкового повідомлення-рішення у випадках, передбачених цим Кодексом.
При розгляді матеріалів перевірки контролюючим органом досліджуються всі наявні фактичні дані, що стосуються предмета розгляду, у тому числі документи, надані платником податків або витребувані у нього, письмові та усні пояснення платника податку, інші фактичні дані, що наявні або доступні контролюючому органу.
За результатами розгляду матеріалів перевірки комісія з розгляду заперечень приймає висновок, що є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.
У разі встановлення необхідності проведення позапланової документальної перевірки у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, висновок за результатами розгляду матеріалів перевірки приймається комісією з питань розгляду заперечень після проведення такої перевірки з урахуванням її результатів.
Податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу на підставі висновку комісії контролюючого органу з питань розгляду заперечень протягом п`яти робочих днів, наступних за днем прийняття такого висновку комісією і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків, у порядку, визначеному підпунктом 86.7.1 цього пункту.
З наведених правових норм слідує, що подання пояснень, заперечень на висновки акта перевірки є правом позивача. При цьому, на відповідача не покладено обов`язку витребовувати такі пояснення в межах камеральної перевірки.
Таким чином, судом відхиляються доводи позивача про порушення порядку прийняття спірного податкового повідомлення-рішення в частині незабезпечення надання/відібрання у позивача жодних пояснень з питань, що виникають під час перевірки.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.06.2013 № 165 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця (далі також Методичні рекомендації).
Відповідно до підпункту 1.3.2 пункту 1.3 Методичних рекомендацій під час реалізації Методичних рекомендацій використовується такий програмний продукт, як єдиний реєстр податкових накладних.
Згідно підпункту 2.5.2 пункту 2.5 Методичних рекомендацій до впровадження в промислову експлуатацію АС "Камеральна електронна перевірка" зазначений Акт роздруковується, підписується інспектором, який проводив перевірку, та направляється платнику податку поштою у порядку, передбаченому ст. 42 гл. 1, п. 58.3 ст. 58 гл. 4 р. II Кодексу.
Таким чином, виходячи з положень пункту 86.2 статті 86 ПК України, які уточнені підпунктом 2.5.2 пункту 2.5 Методичних рекомендацій, у суду є підстави вважати, що камеральна перевірка може бути проведена як одним так і кількома інспекторами, наслідком чого є підписання акта камеральної перевірки відповідною кількістю інспекторів, якими така перевірка була проведена.
При цьому, суд не вбачає порушення порядку оформлення результатів проведеної відносно позивача камеральної перевірки в здійсненні такої перевірки одним податковим інспектором, а тому доводи ТОВ «Трансальянс» у цій частині відхиляються як такі, що не підтверджені нормативно.
Суд критично оцінює доводи позивача про визначення суми штрафних санкцій актом перевірки, незважаючи на те, що відповідно до положень ПК України штрафні санкції нараховуються податковим повідомленням-рішенням, оскільки штрафні санкції позивачу було нараховано саме спірним податковим повідомленням-рішенням від 25.04.2023 №285380413, яке є предметом оскарження у цій справі. В свою чергу, в акті перевірки відображено лише результати її проведення.
Доводи позивача щодо не дослідження контролюючим органом обставин, що свідчать про винність та умисність діянь платника податків, які не можуть бути предметом дослідження в межах камеральної перевірки, відхиляються судом з огляду на таке.
Відповідно до пунктів 109.1-109.3 статті 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
У випадках, визначених пунктами 123.2-123.5 статті 123, пунктами 124.2, 124.3 статті 124, пунктами 125-1.2-125-1.4 статті 125-1 цього Кодексу, необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами вини особи.
З наведених правових норм слідує, що законодавцем розмежовано випадки, за яких необхідною умовою для притягнення до фінансової відповідальності є встановлення контролюючими органами вини платника податків.
Водночас, до таких випадків не віднесено положення пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, а тому у суду є підстави вважати про відсутність у відповідача обов`язку встановлення вини позивача у несвоєчасній реєстрації спірних податкових накладних. Як наслідок, відсутні підстави для прийняття до уваги доводів позивача щодо неможливості дослідження в рамках камеральної перевірки обставин, що свідчать про винність та умисність діянь позивача.
Судом досліджено наявний в матеріалах справи лист від 14.07.2022 №79/342, яким ПАТ «Укрнафта» повідомило своїх контрагентів, зокрема і позивача, що всі податкові та акцизні накладні будуть зареєстровані ПАТ «Укрнафта» протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні згідно законодавства.
Листами від 28.09.2022 №38/10-2567 та від 02.11.2022 №14/02-250/1 ПАТ «Укрнафта» повідомило своїх контрагентів, зокрема і позивача, що на виконання положень Наказу №225 подало до податкового органу заяву про неможливість виконання своїх обов`язків, зокрема з реєстрації податкових та акцизних накладних. Рішенням Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 28.10.2022 №788/Ж10/00-04-01-01 встановлена неможливість своєчасного виконання ним таких податкових обов`язків, як, зокрема, реєстрація податкових накладних та розрахунків коригування.
Проте, суд зауважує, що означені листи складені після реєстрації позивачем спірних податкових накладних, а тому не приймаються судом до уваги.
Судом відхиляються доводи позивача щодо розміру «ліміту реєстрації», якого не вистачало для одночасної реєстрації усіх податкових накладних в ЄРПН як такі, що не нівелюють покладеного на нього обов`язку своєчасної реєстрації податкових накладних, у тому числі тих, які слугували підставою для застосування до нього штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
При цьому, судом не досліджується наявний у позивача «ліміт реєстрації» станом на кожен день, починаючи з 31.05.2022, оскільки наявні у нього суми податку (УНакл), на які він як платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄДРСР, не є предметом спору.
Судом критично оцінюються доводи позивача щодо не дослідження відповідачем та не зазначення, який саме строк реєстрації податкових накладних повинен застосуватись у спірних правовідносинах, оскільки з акта перевірки вбачається про порушення строку реєстрації у розрізі кожної окремої податкової накладної із зазначенням дати їх реєстрації та кількості днів затримки.
Водночас, як вже зазначалося судом, в межах спірних відносин відповідачем невірно було визначено граничну дату реєстрації спірних податкових накладних до 14.07.2022, оскільки положеннями законодавства чітко зазначено про граничний строк реєстрації до 15.07.2022 (включно). Проте, такі обставини не впливають на розмір штрафних санкцій, оскільки при здійсненні математичного розрахунку штрафних санкцій, виходячи із зазначених у розрахунку днів затримки реєстрації таких накладних при відніманні 1 дня затримки розмір штрафних санкцій залишився незмінним.
Доводи позивача щодо неможливості визначення відповідачем граничної дати реєстрації спірних податкових накладних під час камеральної перевірки відхиляються судом як такі, що не підтверджені нормативно.
Доводи позивача про прийняття одного податкового повідомлення-рішення, яким застосовано 2 штрафні санкції (10 та 20 відсотків), відхиляються судом з огляду на таке.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 № 1204 затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі також Порядок №1204).
Положеннями пункту 2 Порядку №1204 визначено, що у випадках, зазначених у пункті 1 цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, за формою «Н» за порушення платниками ПДВ граничних строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної, визначених статтею 201 Кодексу в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або невиконання податкового повідомлення - рішення: щодо попередження платника податку - продавця контролюючим органом про необхідність складання та/або реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або виправлення помилок під час зазначення обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 Кодексу (додатки 24, 25).
Згідно абзацу 2 пункту 58.2 статті 58 ПК України та пункту 5 Порядку №1204 податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором та/або іншим зобов`язанням, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або разом зі штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Оскільки відповідачем складено спірне податкове повідомлення-рішення внаслідок встановлення під час проведення перевірки порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, визначених статтею 201 ПК України, до позивача застосовано штрафну санкцію, передбачену положеннями пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України, у порядку, визначеному абзацом 2 пункту 58.2 статті 58 ПК України та пунктом 5 Порядку №1204.
Посилання позивача на відсутність у Директиві Ради №2006/112/ЄС від 28.11.2006 вимог щодо реєстрації податкових накладних відхиляється судом з огляду на те, що відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема права та обов`язки платників податків, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано ПК України.
Водночас, суд зауважує про відсутність ратифікованих, затверджених, прийнятих чи приєднаних (залежно від конкретного випадку) форм надання згоди України на обов`язковість для неї міжнародного договору щодо заборони чи обмеження у реєстрації податкових накладних, що, в свою чергу, свідчить про необґрунтованість доводів позивача про суперечність законодавству ЄС.
Судом відхиляються доводи позивача про порушення принципу верховенства права застосуванням до нього штрафних санкцій, передбачених пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України з огляду на їх надмірність з огляду на таке.
Елементами верховенства права є принципи рівності і справедливості, правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці і неминуче призводить до сваволі (абзац другий підпункту 5.4 пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005).
Принцип правової визначеності означає, що «обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями. Тобто обмеження будь-якого права повинне базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки» (абзац третій підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010).
Верховенство права означає, що органи державної влади не можуть діяти свавільно та зобов`язані дотримуватись правил, які даватимуть можливість передбачити заходи, що будуть застосовані в конкретних правовідносинах. На підставі зазначеного особа може передбачати й планувати свої дії та розраховувати на очікуваний результат (абзац шостий підпункту 3.1 пункту 3 мотивувальної частини) Рішення Конституційного Суду України (Велика палата) у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу І, пункту 2 розділу ІІІ „Прикінцеві положення Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 2 березня 2015 року № 213?VIII від 23 січня 2020 року № 1-р/2020
Суд зауважує, що пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України імперативно закріплений обов`язок застосування чітко визначених штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Означена норма є чинною, виключає необмеженість її трактування у правозастосовній практиці, не визнана такою, що не відповідає положенням та, відповідно, є застосовною контролюючим органом у разі виявлення порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Суд вважає за доцільне зауважити, що долучена позивачем до матеріалів справи податкова звітність з ПДВ, на яку він посилається як на підставу для задоволення позову, мотивуючи це тим, що порушення строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН не впливає на відображення показників податкової звітності, не приймається судом в якості належного доказу як таку, що не стосується предмета доказування.
Таким чином, суд зазначає, що позивачем не надано жодного доказу на підтвердження своєчасної реєстрації спірних податкових накладних, як і відсутні докази своєчасної відправки їх на реєстрацію до ЄРПН.
Відповідно до наданих матеріалів справи позивач допустив порушення строків реєстрації податкових накладних. Зворотного позивачем не доведено, матеріалами справи не спростовується, наслідком чого є правомірність застосування до нього штрафних санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Решта доводів представника позивача суд сприймає як намагання позивача ухилитися від відповідальності за виявлені порушення. За висновком суду, такі доводи не є належним спростуванням обставин порушення.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 КАС України у суду відсутні підстави для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені позивачем витрати по сплаті судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.05.2024 |
Оприлюднено | 20.05.2024 |
Номер документу | 119093405 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Епель Оксана Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Епель Оксана Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Епель Оксана Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Епель Оксана Володимирівна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Епель Оксана Володимирівна
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Дудін С.О.