Справа №639/2733/24
Провадження №2/639/1092/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про залишення позовної заяви без руху
17 травня 2024 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі судді Баркової Н.В., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Друга Харківська міська державна нотаріальна контора Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України про визнання права власності в порядку спадкування та про зміну адреси об`єкта нерухомого майна, -
ВСТАНОВИВ:
15.05.2024 року до Жовтневого районного суду м. Харкова звернулась позивач ОСОБА_1 з позовом до відповідача ОСОБА_2 , третьою особою зазначивши Другу ХМДНК СМУ МЮУ, в якій просить суд визнати за нею право власності на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 61.7 кв. м. житловою площею 25.5. кв. м. в порядку спадкування після смерті її матері ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; виправити помилку у договорі купівлі-продажу нерухомості між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 , зареєстрованого 30.08.1996 року Харківською товарною біржею за №Н7-211, вказавши адресу місцезнаходження квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як вбачається з позовної заяви, в ній наявні дві вимоги майнового характеру про визнання права власності в порядку спадкування та вимога немайнового характеру про виправлення помилки у договорі купівлі-продажу.
У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру, що передбачено ч.3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір».
Разом з тим, відповідно до п.п.3,4 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; зміст позовних вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою позову майнового характеру судовий збір складає 1 відсоток від ціни позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що складає 1 211,20 грн. на 2024 рік) та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що складає 15140,00 грн. на 2024 рік).
Також,відповідно доп.2ч.2ст.4Закону України«Про судовийзбір» заподання фізичноюособою позовноїзаяви немайновогохарактеру судовийзбір складає0,4прожиткового мінімумудля працездатнихосіб,що на2024рік складає1211,20грн.
Як вбачається зі змісту позовної заяви позивачем заявлено вимогу майнового характеру. При цьому оцінка спірного майна позивачем ОСОБА_1 не проводилась і суду не надана, як не надано і інших доказів, що свідчили б про вартість спірного майна на час розгляду справи.
Таким чином позивачем ОСОБА_1 не зазначена ціна позову.
Постановою Пленуму Верховного Суду від 22.12.1995 року №20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» визначено, що під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продане в даному населеному пункті чи місцевості.
Документом, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності суб`єктом господарювання відповідно до договору є звіт про оцінку майна (ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»), висновок про вартість майна є його невід`ємною частиною.
Всупереч вказанимвище вимогамзакону позивачемОСОБА_1 не обґрунтовано дійсну вартість спірного майна з посиланням на належні докази та не надано відповідних документів, що підтверджують цей факт, тобто позивачем не обґрунтована і не вказана ціна позову.
Окрім того, разом з позовом позивачем ОСОБА_1 подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання вищевказаного позову, у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем останньої.
Цивільні справи розглядаються судом виключно в порядку, встановленому ЦПК України, яким в тому числі встановлено вимоги до форми та змісту заяви, з якою особа має право звернутись до суду.
Відповідно до ч. 1ст. 136 ЦПК Українисуд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Положенняст. 5 Закону України «Про судовий збір»визначають вичерпний перелік категорій осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Згідно з положеннями ст. 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити оплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, або позивачами є певні категорії осіб, перелічені у вказаній статті. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно з п.ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем такі документи не надані.
Однак, оскільки позивачем не зазначена ціна позову, суд позбавлений можливості визначити розмір належного до сплати судового збору і з`ясувати чи наявні підстави для відстрочення або розстрочення сплати судового збору на підставі ст. 8 Закону України «Про судовий збір» і з урахуванням наданих позивачем доказів про розмір її доходу. Отже судом на даний час не може бути розглянуто по суті клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору.
Крім того позивач визначила неконкретний зміст позовних вимог, оскільки є незрозумілим при зазначенні адреси спірної квартири чи відноситься позначка А2 до номеру квартири або до номеру будинку, оскільки вказано: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 та 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч.2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позивачу або її представнику необхідно усунути зазначені вище недоліки позовної заяви, вказавши ціну позову та уточнити зміст позовних вимог.
Частиною 3 ст. 185 ЦПК України передбачено, якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісногоїї подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 136, 175, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, Законом України «Про судовий збір», суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Друга Харківська міська державна нотаріальна контора Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України про визнання права власності в порядку спадкування та про зміну адреси об`єкта нерухомого майна - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали.
Роз`яснити позивачу,що уразі неусунення нимнедоліків позовноїзаяви устрок,встановлений судом,заява будевважатись неподаноюта підлягаєповерненню позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Баркова
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 17.05.2024 |
Оприлюднено | 21.05.2024 |
Номер документу | 119107253 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Харкова
Баркова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні