Рішення
від 16.05.2024 по справі 554/2336/24
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 16.05.2024Справа № 554/2336/24 Провадження № 2/554/3370/2024

РІШЕННЯ

Іменем України

16 травня 2024 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

головуючого судді Гольник Л.В.,

секретаря судового засідання Михайленко К.О.,

за участю представника відповідача за первісним позовом представника позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за первісним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи Перша полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

До Октябрського районного суду м.Полтави звернувся позивач ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, в якій позивач просив визнати за ним право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у РФ в м. Любєрци помер його батько ОСОБА_5 . Після його смерті відкрилась спадщина, зокрема на квартиру АДРЕСА_1 . Квартира будувалась житлово-будівельним кооперативом «Ремонтник» та була набута під час шлюбу з ОСОБА_4 , тобто, частина вказаної квартири належить дружині померлого ОСОБА_4 . Спадкоємцями першої черги є позивач, як син померлого та донька померлого - ОСОБА_3 .

25.07.2023 року вони прийняли спадщину шляхом подачі заяв про прийняття спадщини до Першої полтавської державної нотаріальної контори, де було заведено спадкову справу. Інших спадкоємців першої черги немає.

Державним нотаріусом Першої полтавської державної нотаріальної контори Кізімою В.В. відмовлено ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії.

У зв`язку з чим між Україною та російською федерацією припинені правові відносини і відповідно існують перешкоди для оформлення спадщини в нотаріальному порядку, то він звернулася з позовом до суду.

Ухвалою суду від 07.03.2024 року відкрито провадження за позовною заявою ОСОБА_2 за правилами загального позовного провадження.

04.04.2024 року відповідач ОСОБА_3 подала зустрічний позов, в якому просила визнати за нею право власності на 1/4 частку квартири АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у РФ. Після його смерті відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 . Вона є спадкоємицею першої черги, як і позивач за первісним позовом ОСОБА_2 . Інших спадкоємців першої черги немає. 28.12.2023 року державним нотаріусом Першої полтавської державної нотаріальної контори Кізімою В.В. відмовлено позивачу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з неможливістю встановити наявність або відсутність заповіту, спадкової справи та кола спадкоємців, які прийняли спадщину, на території РФ.

Ухвалою суду від 11.04.2024 року прийнято зустрічну позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно. Об`єднано в одне провадження зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно з первісним позовом та присвоїти єдиний номер справи №554/2336/24.

Позивач за первісним позовом відповідач за зустрічним позовом ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився. Надав заяву про розгляд справи у його відсутність. Позовні вимоги підтримав, прохав їх задовольнити. Визнав позовні вимоги за зустрічним позовом.

Відповідач за первісним позовом позивач за зустрічним позовом ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась. Первісний позов визнала, підтримала зустрічний позов.

Представник відповідача за первісним позовом представник позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримала позовні вимоги за зустрічним позовом, не заперечувала щодо задоволення первісного позову.

Представник третьої особи приватний нотаріус в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась. Надала пояснення щодо первісного та зустрічного позову, не заперечувала щодо їх задоволення. Прохала справу розглянути за її відсутності.

Враховуючи те, що відповідач за первісним позовом та відповідач за зустрічним позовом визнали позовні вимоги, суд ухвалив розглядати справу на підставі ч.3 ст. 200 ЦПК України.

Частиною 3статті 200 ЦПК Українипередбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Суд, заслухавши представника відповідача за первісним позовом представника позивача за зустрічним позовом ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у РФ в м. Люберці, рп.Малаховка, помер ОСОБА_5 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть, виданого 14.03.2023 року Муніципальною установою Люберецького багатофункціонального центру надання державних та муніципальних послуг муніципального утворення міського округу Люберці Московської області (а.с.10).

Після його смерті відкрилась спадщина на квартиру АДРЕСА_1 , право власності на яку було зареєстровано за померлим на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 25.12.2004 року, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно №6078827 від 28.12.2004 (а.с.16-17).

Спірна квартира набута у шлюбі з ОСОБА_4 , шлюб з якою був зареєстрований 28.10.1972 року виконавчим комітетом Степненської сільської ради Полтавського району Полтавської області, актовий запис №13, та розірваний на підставі рішення Полтавського районного суду від 15 квітня 2019 року (а.с.22).

Відповідно до копії свідоцтва про право власності ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 належить частина квартири після померлого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.32, 33).

Згідно технічного паспорту квартира будувалась житлово-будівельним кооперативом «Ремонтник» (а.с.18-19).

Відповідно до Довідки від 12.02.2024 року, виданої житлово - експлуатаційним кооперативом «Ремонтник», ОСОБА_5 був членом цього кооперативу з 1973 року та сплачував пайові внески для погашення ссуди, останній платіж внесено в грудні 1991 року (а.с.21).

Спадкоємцями першої черги є син померлого ОСОБА_2 та донька померлого ОСОБА_3 .

25.07.2023 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 прийняли спадщину шляхом подачі заяв про прийняття спадщини до Першої полтавської державної нотаріальної контори, де було заведено спадкову справу за №12/2023, інших спадкоємців першої черги немає.

28.12.2023 року державним нотаріусом Першої полтавської державної нотаріальної контори Кізімою В.В. було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.12.2023 року №1229/02-31, якою вирішено відмовити ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_5 , громадянина РФ, зокрема на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 у зв`язку з неможливістю встановити наявність або відсутність заповіту, спадкової справи та кола спадкоємців, які прийняли спадщину, на території російської федерації (а.с.14-15).

Вказана Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.12.2023 року № 1229/02-31 обґрунтована тим, що 23.12.2022 року набрав чинності Закон України від 01.12.2022 року № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року». Дію Конвенції та Протоколу до неї у відносинах з РФ та Республікою Білорусь зупинено з 27.12.2022 року (з дати повідомлення виконавчого комітету СНД як депозитарія). З дати зупинення дії Конвенції відсутні правові підстави для здійснення безпосередніх зносин установ юстиції відповідно до Протоколу 1997 року до цієї Конвенції. Тому, перевірити наявність або відсутність посвідчених заповітів від імені ОСОБА_5 на території російської федерації неможливо. Також неможливо перевірити чи заводилась спадкова справа після ОСОБА_5 на території російської федерації.

Згідно з вимогами підпунктів 1.2 підпункту 1 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2022 №296/5, при зверненні спадкоємців у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявність заповіту, наявність спадкового майна, його складу та місце знаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.

Підпунктом 1.12 пункту 1 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, передбачено, що якщо спадкодавець, якому належить майно на території України, мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається на підставі Закону України «Про міжнародне приватне право».

Згідно з вимогами ст. 70 Закону України «Про міжнародне приватне право», з урахуванням положень статей 71, 72, цього Закону, спадкові відносини регулюються правом держави, у якій спадкодавець мав останнє місце проживання, якщо спадкодавцем не обрано в заповіті право держави, громадянином якої він був.

Статтею 71 Закону України «Про міжнародне приватне право» передбачено, що спадкування нерухомого майна регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, яке підлягає державній реєстрації в Україні, правом України.

Оскільки спадкове нерухоме майно у вигляді частки у праві власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2 , знаходиться в Україні, відповідно оформлення спадкових прав на це майно має відбуватися в Україні відповідно до українського законодавства.

Відповідно до частини 1статті 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Статтею 13 ЦПК Українивизначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Згідно зіст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).

За правиломст. 1267 ЦК Україничастки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Згідно з ч. 1ст. 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2ст. 1220 ЦК України).

Згідно з ч. 1ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (ч. 5ст. 1268 ЦК України).

Відповідно дост. 1298 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 за життя належала 1/2 частина квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до положеньстатті 41 Конституції Україникожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно достатті 316 ЦК Україниправом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (стаття 317 ЦК України).

Частиною першоюстатті 321 ЦК Українипередбачено, що право власності є непорушним та ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Положеннями частини 2статті 328 ЦК Українивстановлюється презумпція правомірності набуття права власності, котра означає, що право власності на конкретне майно вважається набутим правомірно, якщо інше не встановлено в судовому порядку або незаконність набуття права власності прямо не випливає із закону.

Відповідно до роз`яснень у п. 23постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Судом встановлено, що позивач за первісним позовом та його рідна сестра позивач за зустрічним позовом, які є спадкоємцями після померлого ОСОБА_5 першої черги, прийняли спадщину після смерті свого батька, однак не мають змоги оформити частку в майні у зв`язку з тим, що їх батько помер на території РФ, враховуючи, що між Україною та РФ припинені правові відносини та відповідно неможливо вчинити нотаріальні дії.

Згідно із частиною 1 статті81, частиною 3 статті12 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. 6ст. 81 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1ст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як спадкоємців ОСОБА_5 , підлягають захисту в судовому порядку, оскільки позивачі за первісним та за зустрічним позовом не мають можливості в інший спосіб отримати свідоцтво про право власності на належну їм 1/2 частку квартири АДРЕСА_2 .

Таким чином, вимоги позовів є цілком обґрунтованими та таким, що підлягають до задоволення, тож суд вважає за можливе визнати за позивачем за первісним позовом та позивачем за зустрічним позовом право власності в порядку спадкування за законом на частину спадкового майно після померлого батька, а отже позов слід задовольнити.

Керуючись ст.4,12,13,81,258,263-265,273,282,352,354 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Первісний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , треті особи Перша полтавська державна нотаріальна контора, ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_3 право власності на частку квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення складено 20 травня 2024 року.

Учасники справи:

Позивач запервісним позовом-відповідач зазустрічним повзом: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач запервісним позовом-позивачза зустрічнимпозовом: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Перша полтавська державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ 02900156, місцезнаходження: м.Полтава, вул.Гоголя, 11.

Третя особа: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

Суддя Л.В.Гольник

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення16.05.2024
Оприлюднено21.05.2024
Номер документу119118362
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —554/2336/24

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 11.04.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні