ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
08 травня 2024 року м. Дніпросправа № 160/21901/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Білак С.В. (доповідач), суддів: Юрко І.В., Чабаненко С.В., секретар судового засідання Беседа Г.Р., за участі представника позивача Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» Корж Ю.С., представника відповідача Східного офісу Держаудитслужби Сей І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.12.2023 року в адміністративній справі №160/21901/23 (головуючий суддя першої інстанції Олійник В.М.) за позовом Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И В :
Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Східного офісу Держаудитслужби про визнання протиправною та скасування вимоги Східного офісу Держаудитслужби №040406-15/4187-2023 від 28 червня 2023 року про усунення порушень відображених в Акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року від 18.05.2023 року №040406-22/02.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі з підстав, зазначених в позові.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що рішення суду першої інстанції є не обґрунтованим та таким, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вказує, що суд першої інстанції у своєму рішенні не надав оцінку доводам сторін, обмежившись посиланням на норми права та прийшовши до висновку, що пункт 1 оскаржуваної вимоги є достатньо конкретизованим, а вимоги позивача необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню.
Вважає, що судом першої інстанції не зазначено з яких підстав він вважає оскаржуваний пункт вимоги конкретизованим, а вимоги позивача необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив в задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представник позивача вимоги апеляційної скарги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» (далі «КТЦ») є суб`єктом господарювання у відповідності до норм діючого законодавства, що підтверджується випискою з ЄДРПОУ №00130850, основним видом діяльності є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (код 35.30), перебуває на податковому обліку в органах ДПС України.
Публічне акціонерне товариство «КТЦ» було створено в процесі приватизації шляхом перетворення державного підприємства «КТЦ», на підставі розпоряджень Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 579-р «Деякі питання приватизації об`єктів паливно-енергетичного комплексу», від 30 листопада 2016 року №911-р «Про затвердження плану приватизації єдиного майнового комплексу державного підприємства «КТЦ», наказів Фонду державного майна України від 08 грудня 2015 року № 1869 «Про прийняття рішення про приватизацію державного підприємства «КТЦ» та від 12 грудня 2016 року №2230 «Про перетворення державного підприємства «КТЦ» у публічне акціонерне товариство «КТЦ».
14 травня 2018 року, у відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства» від 17.09.2008р. №514-УІ, відбулась зміна типу товариства з ПАТ «КТЦ» на АТ «КТЦ».
Засновником Товариства є держава в особі Фонду державного майна України.
Перелік засновників (учасників) юридичної особи: Фонд державного майна України, код ЄДРПОУ: 00032945, країна резиденства: Україна, місцезнаходження: Україна, 01133, місто Київ, вулиця Генерала Алмазова, будинок 18/9, розмір частки засновника (учасника): 315 651 000,00 грн.
В листопаді 2022 року на підставі договору купівлі-продажу акцій від 05.10.2022 року №90 Фондом державного майна передано до статутного капіталу Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» акції АТ «КТЦ».
Відповідно до виписки про операції з цінними паперами від 11.10.2022р. на депозитарний рахунок в цінних паперах Акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» зараховано цінних паперів в кількості 315608160 простих акцій, що складає 99,98% Статутного капіталу.
Вищий орган управління - Загальні збори, виконавчий орган управління - Правління, інший орган управління - Наглядова рада.
Дата державної реєстрації: 01.09.1999 року, дата запису: 16.03.2017 року, номер запису: 12271450000017743
Дані про взяття на облік як платника податків: 03.02.1992 року, 104, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків
Дані про взяття на облік як платника єдиного внеску: 01.01.1991 року, 0413040013, Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Відповідно до пункту 3.1. Статуту метою діяльності Товариства є одержання прибутку на основі здійснення виробничої, комерційної, посередницької та іншої діяльності, в порядку та за умов, визначених чинним законодавством і цим Статутом, та наступний його розподіл між фондами Товариства та акціонерами Товариства.
Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря є основними видами діяльності Товариства (п. 3.2 Статуту).
На балансовому обліку АТ «КТЦ» перебувають:
- 6 опалювальних котелень (встановлена потужністю 1406 Гкал/год), обладнаних 31 паровими та водогрійними котлами загальною потужністю 1606,55 Гкал/год,
- 292,9 км трубопроводів теплових мереж;
- 89,3 км мереж гарячого водопостачання (у 2-х трубному обчисленні)
- теплові пункти - 70 шт., індивідуальний тепловий пункт - 1шт., насосні станції - 6шт.
Схема теплопостачання закрита.
Паливом для котелень є природний газ, для котлотурбінного цеху, котелень №2, №5 проектом передбачено резервне паливо - мазут (мазутне господарство - непрацездатне).
АТ «КТЦ» здійснює опалення понад 6 млн.м2 житлових приміщень та забезпечує тепловою енергією підприємства та бюджетні установи міста.
Східним офісом Держаудитслужби відповідно до пункту 1.1.4.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на 1 квартал 2023 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року.
За результатами ревізії складено Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності АТ «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року від 18.05.2023 року №040406-22/02.
АТ «КТЦ» направило до Східного офісу Держаудитслужби 31.05.2023р. за вих. №4242/01 заперечення до Акта ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності АТ «КТЦ» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 рік від 18.05.2023 року №040406-22/02.
За результатом опрацювання поданих заперечень, висновком Східного офісу Держаудитслужби від 31.05.2023 року №040419-15-5185 вказані заперечення не прийняті до уваги.
Крім того, на підставі акту ревізії від 18.05.2023 року №040406-22/02 Східним офісом Держаудитслужби винесено вимогу №040406-15/4187-2023 від 28 червня 2023 року про усунення порушень відображених в акті ревізії, якою встановлено 15 пунктів, а саме:
Пункт 1 - розглянути результати проведеної ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників AT «КТЦ», винних у допущених порушеннях;
Пункт 2 - привести до вимог Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року №977 заборгованість з різниці в тарифах в розмірі 25 628 623,34 грн. внаслідок встановлених завищень заборгованості;
Пункт 3 - подати до Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах на суму 25 628 623,34 грн. відповідно до вимог Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 року №932;
Пункт 4 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 30 573 760,14 грн. внаслідок придбання за завищеною вартістю вузлів контролю технологічних параметрів ТРП в ПП «НВФ «ЕРГО МЕРА», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 30 573 760,14 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 5 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 8 408 201,30 грн. внаслідок оплати вартості електричної енергії за завищеною ціною ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 8 408 201,30 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 6 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 3 388 695,31 грн. внаслідок придбаних за завищеною вартістю Теплолічильників ультразвукових в ПП «НВФ «ЕРГО МЕРА ІНВЕСТ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 3 388 695,31 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 7 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 2 198 016,78 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з - ПП «НВФ «ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 2 198 016,78 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 8 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 1 417 117,34 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «БУДІНВЕНТ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 1417 117,34 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 9 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 949 200,00 грн. внаслідок проведеної оплати виконаних робіт ПП «НВФ «ЕРГО МЕРА», яка не передбачена договором, забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 949 200,0 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 10 - забезпечити відшкодування з винної особи відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України на користь АТ «КТЦ» недоотриманих коштів в сумі 893 388,18 грн. внаслідок списання дебіторської заборгованості без проведення претензійно-позовної роботи та строк позовної давності по якій минув;
Пункт 11 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 714 907, 66 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договору з ТОВ «Барнат», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 714 907, 66 грн. до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 12 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 210 465,22 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договору з ТОВ «ПромАльянс», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 210 465, 22 грн. до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 13 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 110 876,38 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «АДЕЙ-БУД», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 110 876,38 грн. до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 14 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 19 940,0 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «ТРІАДА-ЕНЕРДЖІ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 19 940,0 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України;
Пункт 15 - при проведенні процедури закупівель дотримуватися вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VIII (зі змінами).
Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню вимогу Східного офісу Держаудитслужби №040406-15/4187-2023 від 28 червня 2023 року про усунення порушень відображених в Акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року від 18.05.2023 року №040406-22/02, у зв`язку з чим представник позивача оскаржив вказане рішення до суду.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив із того, що відповідачем доведено правомірність прийняття вимоги Східного офісу Держаудитслужби №040406-15/4187-2023 від 28 червня 2023 року про усунення порушень відображених в Акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року від 18.05.2023 року №040406-22/02, а позивачем не доведено протиправність останньої, у зв`язку з чим спірна вимога не підлягає скасуванню.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 43 від 03.02.2016 року (далі - Положення), визначено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю (п.1).
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення: державного фінансового аудиту; перевірки закупівель; інспектування (ревізії); моніторингу закупівель.
На підставі пункту 7 Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі Закон № 2939).
Відповідно до статті 1 Закону № 2939, здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).
Відповідно до статті 2 Закону № 2939, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 4 Закону №2939 інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Відповідно до частини 3 статті 2 Закону №2939 порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування установлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтями 8, 10 Закону №2939 визначені основні функції органу державного фінансового контролю та його права.
За приписами статті 10 Закону №2939, органу державного фінансового контролю надається, зокрема, право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Пунктом 15 статті 10 Закону №2939 унормовано право органу державного фінансового контролю порушувати перед керівниками відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій питання про притягнення до відповідальності осіб, винних у допущених порушеннях.
Частиною 2 статті 15 Закону №2939 визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб`єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів всіх рівнів, державних фондів або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб`єктів господарювання визначено Порядком проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року №550.
Відповідно до пункту 2 Порядку №550, інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
Орган державного фінансового контролю, що проводить планову виїзну ревізію, повідомляє об`єкту контролю одним із способів, визначених у пункті 39 цього Порядку, про дати її початку та закінчення. Планова виїзна ревізія розпочинається не раніше ніж через 10 календарних днів після надіслання об`єкту контролю повідомлення відповідно до положень пункту 8 Порядку №550.
Пунктом 9 Порядку №550 регламентовані шляхи проведення ревізії: документальної перевірки, що передбачає встановлення відповідності законодавству установчих, фінансових, бухгалтерських (первинних і зведених) документів, статистичної, фінансової та бюджетної звітності, господарських договорів, розпорядчих та інших документів об`єкта контролю, пов`язаних із плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об`єкта контролю).
Надання документів об`єкта контролю посадовим особам органу державного фінансового контролю забезпечується керівником об`єкта контролю чи його заступником у строк, який зазначається посадовими особами органу державного фінансового контролю у вимозі про надання документів та встановлюється з урахуванням запитуваного обсягу таких документів;
фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних посадових осіб органу державного фінансового контролю або фахівців інших органів, підприємств, установ та організацій. Посадові особи органу державного фінансового контролю мають право вимагати від керівників об`єкта контролю організацію та проведення фактичної, перевірки в присутності посадових осіб органу державного фінансового контролю та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт - також представників суб`єкта господарювання - виконавців робіт.
Документальна та фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів.
Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії.
Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи органу державного фінансового контролю можуть перевіряти документи об`єкта контролю і за інші періоди фінансово-господарської діяльності об`єкта контролю.
Як обумовлено пунктами 45, 46 Порядку №550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи органу державного фінансового контролю, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об`єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому. Якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об`єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Абзацом 2 пункту 46 Порядку №550 передбачено, що про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об`єкт контролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний орган державного фінансового контролю з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред`являти обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
Відповідно до пункту 1.1.4.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2023 року, на підставі направлення, виданого начальником Східного офісу Держаудитслужби фахівцями Східного офісу Держаудитслужби проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021р. по 31.12.2022р.
За результатами ревізії складено Акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності АТ «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року від 18.05.2023 року №040406-22/02.
На підставі акту ревізії Східним офісом Держаудитслужби винесено вимогу №040406-15/4187-2023 від 28 червня 2023 року про усунення порушень відображених в акті ревізії, якою встановлено 15 пунктів.
Щодо пункту 1 вимоги, судом встановлено наступне.
Відповідно до пункту 46 Порядку №550 якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом державного фінансового контролю у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, та у разі надходження заперечень до нього - не пізніше ніж 10 робочих днів після надсилання висновків на такі заперечення об`єкту контролю надсилається вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Згідно до пункту 49 Порядку №550 у разі коли діями чи бездіяльністю працівників об`єкта контролю державі або підконтрольній установі заподіяна матеріальна шкода, орган державного фінансового контролю ставить вимоги перед керівником об`єкта контролю та органом його управління щодо пред`явлення цивільних позовів до винних осіб.
Відповідно пункту 50 Порядку №550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи державного фінансового контролю вживають заходів для забезпечення:
притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об`єктів контролю;
порушення перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених із порушенням законодавства;
звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства;
застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства.
Згідно пункту 52 Порядку №550 органи державного фінансового контролю здійснюють контроль за усуненням об`єктами контролю порушень законодавства за результатами аналізу їх зворотного інформування про вжиті заходи, а також під час наступних ревізій цих об`єктів контролю, систематично вивчають матеріали ревізій і на підставі їх узагальнення вносять відповідним органам державної влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо перегляду нормативно-правових актів, усунення причин і умов, що сприяли порушенням законодавства.
Відповідно до пункту 7 Закону №2939 органу державного фінансового контролю надано право пред`являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов`язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства;
Згідно абзацу 3 статті 15 Закону №2939 Законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
Відповідно до пункту 1 абзацу 2 статті 8 Закону №2939 орган державного фінансового контролю:
здійснює державний фінансовий контроль та контроль за: виконанням функцій з управління об`єктами державної власності; цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів;
цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії;
достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах при складанні планових бюджетних показників;
відповідністю взятих бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі);
веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;
станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів;
усуненням виявлених недоліків та порушень.
Пунктом 1 вимоги Східного офісу Держаудитслужби №040406-15/4187-2023 від 28.06.2023р. від об`єкту контролю вимагалось розглянути результати ревізії та питання щодо притягнення у порядку, встановлену законодавством, до відповідальності працівників АТ «КТЦ», винних у допущених порушеннях.
Верховний Суд у постанові від 02.06.2022р. по справі №160/2951/20 звернув увагу на те, що правом вибору певного конкретного способу усунення виявлених в ході ревізії порушень відповідно до приписів статті 65 Господарського кодексу України наділений саме керівник підприємства. Разом з тим, якщо у вимозі не зазначено конкретного способу її виконання, то вказана обставина не позбавляє підконтрольного об`єкта права звернутися до контролюючого органу з метою отримання певних роз`яснень.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2018р. у справі №820/3534/16 та у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 02.04.2020р. у справі №820/3534/16 та від 03.06.2020р. у справі №826/18894/16.
З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку, що наведений спосіб усунення порушень шляхом притягнення до відповідальності винних у порушеннях працівників, описаний в пункті 1 оскаржуваної вимоги, повністю узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, є законним та достатньо конкретизованим.
Щодо пунктів 2-3 вимоги, суд виходить з наступного.
У відповідності до пункту 2 вимоги від товариства вимагалося привести до вимог Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021р. №977 заборгованість з різниці в тарифах в розмірі 25 628 623,34 грн. внаслідок встановлених завищень заборгованості.
У відповідності до пункту 3 вимоги від товариства вимагалося подати до Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації уточнені розрахунки попередніх обсягів заборгованості з різниці в тарифах на суму 25 628 623,34 грн. відповідно до вимог Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021р. №932.
За результатами розгляду Державною аудиторською службою України скарги АТ «КТЦ» та доручення Державної аудиторської служби України від 08.09.2023 року №000600-18/10272-2023 Офісом листом від 14.09.2023р. №040406-15/5727-2023 відкориговано та викладено в новій редакції, зокрема, пункти 2 та 3 вимоги, а саме:
пункт 2 викладено в наступній редакції: привести до вимог Методики визначення заборгованості з різниці в тарифах, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15.09.2021р. №977 заборгованість з різниці в тарифах в розмірі 16 790 108,27 грн. внаслідок встановлених завищень заборгованості;
пункт 3 викладено в наступній редакції: подати до Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації уточнені розрахунки попередніх обсягів заборгованості з різниці в тарифах на суму 16 790 108,27 грн. відповідно до вимог Типового положення про територіальну комісію з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021р. №932.
Порядок визначення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води визначається Методикою визначення заборгованості з різниці в тарифах, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року № 977.
Ревізію зазначеного питання проведено вибірковим способом за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року.
Відповідно до Протоколу засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.11.2022 року №7 АТ «КТЦ» узгоджено попередні обсяги заборгованості з різниці в тарифах за період з 01 червня 2021 року по 30 червня 2022 року на загальну суму 296737610,00 грн., (в т.ч. для: населення -384 933 265,00 грн., бюджетних установ - 60223946,00 грн., інших споживачів -27 971 709,00 грн.).
Відповідно до Протоколу засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 21.12.2022 року №8 АТ «КТЦ» узгоджено попередні обсяги заборгованості з різниці в тарифах за III квартал 2022 року на загальну суму 98 356 902,00 грн. (в т.ч. для: населення - 82 705 579,00 грн., бюджетних установ 11 489 639,00 грн., інших споживачів - 4 161 684,00 грн.).
Відповідно до розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах за IV квартал 2022 року, поданого на затвердження територіальній комісії, АТ «КТЦ» обсяг заборгованості з різниці в тарифах розрахований на загальну суму 122 446 65,00 грн., (в т.ч. для: населення - 105 473 303,00 грн., бюджетних установ 1 073 593,00 грн., інших споживачів - 15 897 754,00 грн.).
Однак, відповідно до Протоколу засідання територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 21.03.2023 року №9 АТ «КТЦ» за результатами року переузгоджені попередні обсяги заборгованості з різниці в тарифах за відповідними категоріями споживачів з урахуванням доданих і від`ємних значень, та зменшено суму заборгованості з різниці в тарифах на суму прибутку, та узгоджені обсяги заборгованості з різниці в тарифах по категорії споживачів, що узгоджується, а саме по населенню в сумі 517 539 162,00 грн., в т.ч.:
- за період з 01 червня 2021 р. по 30 червня 2022 р. (станом на 01 липня 2022 р.) - 329 360 280,00 грн.;
- за період з 01 липня 2022 р. по 01 жовтня 2022 р. (станом на 1 жовтня 2022 р.) - 82 705 579,00 грн.;
- з 01 жовтня 2022 р. по 31.12.2022 р. (станом на 01 січня 2023 р.) 2023 р. - 105 473 303,00 грн.
Ревізією питання правильності визначення доходів для визначення заборгованості з різниці в тарифах встановлено, що відповідно до пункту 8 Методики №977 сума нарахувань визначається в розрізі видів діяльності шляхом множення обсягів реалізації теплової енергії, надання комунальних послуг на тарифи (без урахування ПДВ), що застосовувалися до відповідної категорії споживачів протягом періоду, в якому утворилася заборгованість з різниці в тарифах (протягом періоду, за який розраховуються фактичні нарахування).
Обсяги заборгованості з різниці в тарифах розраховано за період з 01.06.2021 р. по 30.06.2022 р., за III квартал 2022 р. та за IV квартал 2022 р. за категоріями споживачів: населення, організації та установи, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів, інші споживачі, та оформлено відповідно до додатків до Методики №977.
Фактичні нарахування АТ «Криворізька теплоцентраль» проводилися на підставі тарифів, затверджених рішенням виконкому Криворізької міської ради «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послугу з постачання теплової енергії АТ «Криворізька теплоцентраль» з урахуванням інтересів Криворізької міської територіальної громади» від 29.10.2020р. №550 зі змінами внесеними рішенням від 16.12.2020р. № 701; від 22.10.2021р. №529; від 19.10.2022р. №865.
Відповідно до зазначених затверджених рішень Криворізької міської ради вартість 1 Гкал в період з 01.06.2021 р. по 31.12.2022 р. визначена для категорій споживачів в розмірі:
- населення - 1418,07 грн., без ПДВ,
- організації та установи, що фінансуються з державного та/або місцевих бюджетів - 3246,11 грн., без ПДВ;
- інші споживачі - 4453,55 грн., без ПДВ.
Тарифи, які затверджені рішеннями виконавчого комітету Криворізької міської ради, включають тариф на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ, та інших споживачів. Структура тарифів включає виробничу собівартість, в т.ч. прямі матеріальні витрати (паливо, електроенергія, матеріали, запасні частини та інші матеріальні ресурси), витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизаційні відрахування, загальновиробничі та адміністративні витрати.
Розрахунок обсягу заборгованості з різниці в тарифах розрахований як різниця між фактичними витратами та фактичними нарахуваннями згідно із затвердженими (встановленими) тарифами.
Ревізією встановлено, що до розрахунків фактичних витрат включено виробничу собівартість та адміністративні витрати. Витрати на збут, інші операційні витрати та фінансові витрати до зазначених розрахунків не включались.
До виробничої собівартості включено прямі витрати (на паливо для виробництва теплової енергії; витрати на придбання теплової енергії в інших суб`єктів господарювання; витрати на електричну енергію для технологічних потреб, витрати на воду для технологічних потреб та водовідведення; матеріали, запасні частини та інші матеріальні ресурси; прямі витрати на оплату праці; інші прямі витрати) та загальновиробничі витрати.
До адміністративних витрат включено витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизаційні відрахування, інші витрати.
Ревізію достовірності розрахунку фактичних витрат проведено по окремих статтях витрат за період з 01.06.2021 р. по 31.12.2022 р.
Ревізію питання щодо достовірності включених витрат до розрахунку заборгованості з різниці тарифах встановлено, що при розрахунку фактичних витрат, приведених у відповідність з тарифною методологією, включені послуги з постачання теплової енергії/централізованого опалення/постачання гарячої води/централізованого гарячого водопостачання за період з 01.06.2021 р. по 31.12.2021 р. в сумі 13 508 726,09 гривень.
Однак, при співставленні даних бухгалтерського обліку з даними приведених витрат встановлено, що до фактичних витрат з постачання теплової енергії/централізованого опалення/постачання гарячої води/централізованого гарячого водопостачання, приведених у відповідність з тарифної методології включені витрати на утримання відділу по роботі зі споживачами.
Відповідно до пункту 1.4 Положення про відділ по роботі зі споживачами відділ по роботі зі споживачами забезпечує своєчасне виконання щомісячних нарахувань за послугу з центрального опалення/послугу постачання теплової енергії і координує роботу з бухгалтерського обліку реалізованої теплової енергії та надходжень за реалізовану теплову енергію.
Відповідно до пункту 9 Методики №977, фактичні витрати, що використовуються для розрахунку обсягу заборгованості з різниці в тарифах, приводяться у відповідність з тарифною методологією (для розрахунку заборгованості з різниці в тарифах фактичні витрати суб`єкта господарювання визначаються з урахуванням переліку тих витрат, що можуть включатися до складу тарифів на теплову енергію, комунальні послуги згідно з порядками (методиками) формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, надання комунальних послуг, затвердженими Кабінетом Міністрів України, НКРЕ або НКРЕКП за відповідний період).
Відповідно до абзацу 3 пункту 9 Методики №977 обсяг фактичних витрат на теплову енергію, комунальні послуги визначається без урахування витрат на інші види діяльності суб`єкта господарювання.
Відповідно до абзацу 12 пункту 23 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. №869, до витрат на збут теплової енергії не включаються витрати, пов`язані із здійсненням ліцензіатом, який є виконавцем комунальних послуг, абонентського обслуговування у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами (витрати, пов`язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а також витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку). Такі витрати включаються до складу плати за абонентське обслуговування, передбаченої Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» №2189-VІІІ від 09.11.2017 року плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії), що включає витрати виконавця, пов`язані з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води і теплової енергії (у разі їх наявності у будівлі споживача), крім випадків, визначених цим Законом, а також за виконання інших функцій, пов`язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньо будинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води).
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.08.2019р. №808 «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг» (далі - плата за абонентське обслуговування) АТ «КТЦ» затверджено плату за абонентське обслуговування, що надається споживачам Товариством у розрахунку на одного абонента за місяць у розмірах, затверджених наказами по товариству від 07.10.2021р. №283, від 07.10.2021р. №284, від 03.11.2021р. №311, від 03.11.2021р. №313, від 20.01.2022р. №28, від 20.01.2022р. №27, від 31.03.2022р. №110, від 26,05.2022р. №159, від 26.05.2022р. №158, яка визначена від 7,69 грн./ до 8,00 грн.
Плата за абонентське обслуговування не входить до складу тарифів на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії.
Плата за абонентське обслуговування нараховується споживачам окремо та відображається на бухгалтерському рахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».
Відповідно до пункту 7 П(С)БО 16 «Витрати», затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.
У бухгалтерському обліку витрати з утримання відділу по роботі зі споживачами відображені на субрахунку 2314 «Інша діяльність».
У зв`язку з тим, що доходи отримані як плата за абонентське обслуговування відноситься до інших доходів, витрати на утримання відділу по роботі зі споживачами віднесені до витрат з іншої діяльності, тому витрати з утримання відділу по роботі зі споживачами не повинні включатися до фактичних витрат, приведених до тарифної методології, Додатку 8 до Методики №977.
Внаслідок зазначеного встановлено завищення фактичних витрат, приведених до тарифної методології в Додатку 8 до Методики №977, завищено обсяг заборгованості з різниці в тарифах в Додатках 1, 2, 4 до Методики №977 за період з 01.06.2021р. по 31.12.2022р. в сумі 13 508 726,09 гривень.
Таким чином, в порушення пункту 9 Методики №977, пункту 23 Порядку №869 внаслідок завищення фактичних витрат, приведених до тарифної методології, які виникли в результаті зайвого включення витрат на утримання відділу по роботі зі споживачами допущено завищення обсягу заборгованості з різниці в тарифах на загальну суму 13 508 726,09 грн., в т.ч. за період:
з 01.06.2021р. по 30.06.2022р. (станом на 01 липня 2022 року) - 8 646 740,54 грн.;
з 01.07.2022р. по 30.09.2022р. (станом на 01 жовтня 2022 року) -1 679 741,90 грн.;
з 01.10.2022р. по 31.12.2022р. (станом на 01 січня 2023 року) -З 182 243,65 грн.
У ході ревізії надано запит від 30.03.2023 року №9 т.в.о. голови правління А.Угрюмову щодо надання пояснень з питання включення до фактичних витрат та витрат, приведених до тарифної методологи, витрат з утримання відділу по роботі зі споживачами.
На момент завершення ревізії пояснень т.в.о. голови правління А.Угрюмовим не надано.
Також ревізією з питання законності здійснення та достовірності відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) встановлено завищення фактичних витрат, та витрат, приведених до тарифної методології, які виникли в результаті завищення вартості капітальних ремонтів, внаслідок чого допущено завищення обсягу заборгованості з різниці в тарифах.
Так, ревізією з питання законності здійснення та достовірності відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт), що охоплені попередньою проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності АТ «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.01.2015р. по 30.09.2021р. (акт від 09.02.2022р. №040405-22/1) встановлено завищення фактичних витрат з капітальних ремонтів котлів, що виконані ТОВ «Центробуд» внаслідок зайвого застосування підвищуючих коефіцієнтів, не застосування понижуючих коефіцієнтів, зайвого та подвійного включення вартості робіт, зайвого включення витрат на роботу машин і механізмів за вересень-листопад 2019 року та липень 2021 року на загальну суму 1 223 755,20 грн. з ПДВ, в т.ч. за період, що підлягає ревізії, а саме: за липень 2021 року на суму - 847 065,60 грн. з ПДВ.
Внаслідок завищення фактичних витрат з капітального ремонту котла, які виконані ТОВ «Центробуд», завищені фактичні витрати та витрати, приведені у відповідність з тарифною методологією, в Додатку 8 до Методики за період з 01 червня 2021 р. по 31 грудня 2021 р. на суму 705 888,00 грн. (без ПДВ), що є порушенням п. 9 Методики № 977, в т.ч. за період:
- з 01.06.2021 по 30.06.2022 (станом на 01 липня 2022 року) -705 888,00 гривень.
У ході ревізії надано запит від 28.04.2023 року №15 т.в.о. голови правління Артему Угрюмову щодо надання пояснень з причин не зменшення фактичних витрат, приведених до тарифної методології в Додатку 8 до Методики на суму завищення вартості ремонтних робіт, виконаних ТОВ «Центробуд» в липні 2021 року, що призвело до завищення розміру різниці в тарифах на суму 705 888,00 гривень.
На запит надано пояснення провідним економістом АТ «Криворізька теплоцентраль» Вадимом Кутовим, в якому зазначено, що в разі необхідності внесе відповідні коригування до розрахунку різниці в тарифах.
Крім того, ревізію з питання законності здійснення та достовірності відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт) встановлено, що внаслідок завищення вартості виконаних робіт з ремонту будівлі ТРП №68 та робіт з капітального ремонту теплової мережі, які виконані ТОВ «БУДІНВЕНТ», внаслідок не підтвердження виконання робіт первинними бухгалтерськими документами, зайвого включення вартості роботи автомобілів та механізмів на загальну суму 1 417 117,34 грн. з ПДВ, завищені фактичні витрати та фактичні витрати, приведені у відповідність з тарифною методологією на суму 1 180 931,12 грн. (без ПДВ), що є порушенням пункту 9 Методики №977, в т.ч. за період:
- з 01.06.2021р. по 30.06.2022р. (станом на 01 липня 2022 року) - 1 180 931,12 гривень.
Також, внаслідок непідтвердження первинними документами фактичних витрат з роботи машин та механізмів, завищення загальновиробничих витрат допущено завищення вартості робіт з відновлення асфальтобетонного покриття, які виконані ТОВ «БАРНАТ», за грудень 2022 року на загальну суму 19 578,48 грн. без ПДВ, що призвело до завищення фактичних витрат та фактичних витрат, приведених у відповідність з тарифною методологією на загальну суму 19 578,48 грн. (без ПДВ), що є порушенням п. 9 Методики №977, в т.ч. за період:
з 01.10.2022р. по 31.12.2022р. (станом на 01 січня 2023 року) -19 578,48 гривень.
Внаслідок завищення вартості виконаних робіт з відновлення теплової ізоляції трубопроводів на ділянці трубопроводів, які виконані ТОВ «АДЕЙ-БУД» в результаті невірного застосовування норми витрат ресурсів, механізмів, непередбачених нормами, на загальну суму 110 876,38 грн. з ПДВ, в т. ч. за грудень 2021 року - 107 099 грн., за грудень 2022 року - 3777,38 грн., завищені фактичні витрати та фактичні витрати, приведені у відповідність з тарифною методологією на суму 92 396,98 грн. (без ПДВ), що є порушенням пункту 9 Методики №977, в т.ч. за період:
з 01.06.2021р. по 30.06.2022р. (станом на 01 липня 2022 року) -89 249,17 грн.;
з 01.10.2022 р. по 31.12.2022р. (станом на 01 січня 2023 року) - 3147,82 гривень.
Внаслідок завищення вартості робіт з капітального ремонту водогрійного котла типу ПТВМ-50, які виконані ТОВ «ТРІАДА-ЕНЕРДЖІ», яке допущене в результаті необґрунтованого включення вартості роботи механізмів, непередбачених нормами та ППР, за листопад 2021 року на загальну суму 19 440,00 грн. з ПДВ, завищені фактичні витрати та фактичні витрати, приведені у відповідність з тарифною методологією на суму 16 200,00 грн. (без ПДВ), що є порушенням пункту 9 Методики №977, в т.ч. за період:
- з 01.06.2021р. по 30.06.2022р. (станом на 01 липня 2022 року) - 16 200,00 гривень.
Крім того, зустрічною звіркою, проведеною в ТОВ «ПромАльянс», встановлено завищення вартості виконаних робіт з капітального ремонту теплової мережі від ТК-133 до БК-134 внаслідок необґрунтованого включення до складу вартості виконаних робіт коштів на відрядження працівників, які не підтверджені документально, на загальну суму 210 465,12 грн., що призвело до завищення фактичних витрат та фактичних витрат, приведених у відповідність з тарифною методологією за грудень 2021 року на суму 175 387,60 грн. (без ПДВ), що є порушенням п. 9 Методики № 977, в т.ч. за період:
- з 01.06.2021р. по 30.06.2022р. (станом на 01 липня 2022 року) -175 387,60 гривень.
Також, ревізією встановлено, що замовником проведено оплату за роботи з капітального ремонту теплолічильників та їх модернізації, які не передбачені договором на загальну суму 949 200 грн. з ПДВ, що призвело до завищення фактичних витрат та фактичних витрат, приведених у відповідність з тарифною методологією за квітень 2022 року на суму 791 000 грн. (без ПДВ), що є порушенням пункту 9 Методики №977, в т.ч. за період:
- з 01.06.2021р. по 30.06.2022р. (станом на 01 липня 2022 року) -791 000 гривень.
Більш детально порушення щодо завищення вартості виконаних робіт викладені в розділі 6 акта ревізії «Законність здійснення та достовірність відображення в обліку витрат, в тому числі видатків на капітальне будівництво (реконструкцію, ремонт)».
Крім того, ревізією встановлено, що до складу фактичних витрат (відповідно до форм звітності) Додатку 8 до Методики за період з 01.07.2022 року по 30.09.2022 року у складі адміністративних витрат зайво включені інші витрати в сумі 300 000 грн., які не підтверджені даними бухгалтерського обліку.
Так, у складі фактичних адміністративних витрат в Розрахунку фактичних витрат на теплову енергію, у тому числі її виробництво, транспортування та постачання, послуги з централізованого опалення централізованого постачання гарячої води, постачання теплової енергії та постачання гарячої води за період з 01.07.2022 року по 30.09.2022 року (Додаток 8 до Методики) включені інші витрати з транспортування в сумі 1 777 342,58 грн., тоді як відповідно до даних бухгалтерського обліку інші витрати з урахуванням матеріальних витрат складають 1 477 342,58 грн., різниця склала 300 000,00 гривень.
Внаслідок не вірного включення до розрахунку фактичних інших витрат завищено фактичні витрати, приведені у відповідність з тарифною методологією, на транспортування на суму 300 000,00 грн. без ПДВ, що є порушенням пункту 9 Методики №977, та призвело до завищення різниці в тарифах, в т. ч. за період: 01.07.2022 року по 30.09.2022 року (станом на 01 жовтня 2022 року) - 300 000,00 гривень.
На запит від 07.04.2023 року №10, який наданий т.в.о. голови правління АТ «КТЦ» А.Угрюмову, з питання щодо завищення фактичних витрат в Додатку 8 до Методики при визначенні інших витрат у складі адміністративних витрат в сумі 300 000 грн., пояснення не надано.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що інформації від АТ «КТЦ» до Східного офісу Держаудитслужби щодо подання до Дніпропетровської обласної військової адміністрації заяви щодо переузгодження заборгованості з різниці в тарифах, в якій товариством враховано суму 16 790 108,28 грн., не надходило.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про обґрунтованість та законність пунктів 2-3 оскаржуваної вимоги.
Щодо пунктів 4, 6 вимоги, то суд враховує, що за результатами розгляду Державною аудиторською службою України скарги АТ «КТЦ» та доручення Державної аудиторської служби України від 08.09.2023 року №000600-18/10272-2023 Офісом листом від 14.09.2023 року №040406-15/5727-2023 виключено пункти 4 та 6 вимоги.
Щодо пункту 5 вимоги, суд виходить з наступного.
Пунктом 5 вимоги від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 8 408 201,30 грн. внаслідок оплати вартості електричної енергії за завищеною ціною ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 8 408 201,30 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статті 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
Ревізією стану розрахунково-платіжної дисципліни та виконання господарських договорів проведено вибірковим порядком за період з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року по періодах та укладених договорах, які зазначені у текстовій частині даного розділу.
Ревізією встановлено, що в періоді, який підлягав ревізії, основними постачальниками електричної енергії було, зокрема, ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ»:
договір від 29.01.2021 року №240/Т (строк дії з 01.01.2021 року по 31.12.2022 року).
Загальна сума виконання договору - 45 605 333,09 гривень. Розрахунки за поставлену електричну енергію проведені у сумі 45 410 731,28 гривень.
Станом на 31.12.2022 року рахується дебіторська заборгованість всього в сумі 3 220 012,48 грн., в. т.ч. 3 414 614,29 грн., яка виникла станом на 01.10.2021 року.
Договір від 01.02.2022 року №447/1 (строк дії з 01.02.2022 року по 30.04.2022 року).
Загальна сума виконання договору - 64 112 971,00 гривень.
Заборгованість по розрахунках станом на 31.12.2022 року відсутня.
Договір від 29.01.2021 року №240/Т (UА-2021-01-22-010081-в).
Так, між АТ «КТЦ» з однієї сторони та товариством з обмеженою відповідальністю «ЕК «ЕНОЛЛ» укладено договір від 29.01.2021 року №240/Т про постачання електричної енергії споживачу.
Згідно з пунктом 1.1 договору, умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 року №312.
Пунктом 2.1 договору визначено, що Постачальник постачає Споживачу електричну енергію (код згідно ДК 021:2015-09310000-5 «Електрична енергія») для забезпечення потреб об`єктів Споживача, а споживач оплачує Постачальнику вартість використаної електричної енергії згідно з умовами цього Договору.
В акті ревізії детально прописано умови зазначеного договору.
До договору додаються Додатки: Додаток №1 «Комерційна пропозиція», Додаток № 2 «Місце поставки товарів (електричної енергії)», Додаток №3 «Порядок зміни ціни договору», Додаток №4 "Заява - приєднання до договору про закупівлю (постачання) електричної енергії споживачу".
Відповідно до Додатку №1 договору «Комерційна пропозиція» ціна (тариф) 1 кВт*год електричної енергії на дату укладання Договору становить 1,82825 грн./кВт.*год без ПДВ, крім того ПДВ 20% - 0,36565 грн., всього з ПДВ - 2,1939 гривень.
Розділом 4 Додатку №1 Договору визначено, що Споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії напряму Оператору системи розподілу.
В Додатку № 2 до договору вказані об`єкти та їх місцезнаходження, на які постачається електрична енергія, це 92 об`єкти, що знаходяться в м. Кривий Ріг.
Додатком № 3 до договору визначено порядок зміни ціни договору, які також детально прописані в акті ревізії.
Додатковими угодами до Договору від 29.01.2021 року №240/Т вносилися зміни в частині збільшення ціни (тарифу) електричної енергії.
Зміни внесені, як зазначено в додаткових угодах, на підставі п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 15.1 Договору, пунктів 7,8 Додатку №3 до Договору.
Пунктами 1.3 додаткових угод, які є типовими, визначено, що ціна 1 кВт*год електричної енергії ґрунтується на фактичних складових ціни електроенергії та включає: ціну ринку «на добу наперед»; ціну внутрішньодобового ринку; ціну балансуючого ринку електричної енергії; тариф на послуги з передачі електричної енергії, встановлений відповідно постановою НКРЕКП для Оператора системи передачі; платіж за здійснення операцій купівлі-продажу на РДН/ВДР, відповідно до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених відповідною постановою НКРЕКП; ставку внеску на регулювання, затверджену відповідною постановою НКРЕКП; вартість за послуги постачальника з постачання електричної енергії.
Так, додатковими угодами до Договору внесені зміни в частині збільшення ціни (тарифу) електроенергії (перелік додаткових угод перелічено в акті ревізії).
Зміни вартості ціни електричної енергії вносилися до договору від 29.01.2021р. №240/т укладеними додатковими угодами згідно з листами, направленими ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ» на адресу АТ «КТЦ».
Перевіркою питання обґрунтованості внесення додатковими угодами змін до договору від 29.01.2021 року №240/Т в частині зміни ціни за одиницю товару (електричної енергії), встановлено наступне.
Пунктом 1.1 договору, передбачено, що умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018р. №312.
Пунктом 7 Додатку №3 до Договору визначено, що зміна ціни електричної енергії як товару, допускається за умови надання Стороною, яка пропонує зміни, документального підтвердження факту коливання ціни електричної енергії на ринку «на добу наперед» в торговій зоні «ОЕС України».
Відповідно до пункту 7 частин 3 статті 51 Закону України «Про ринок електричної енергії» адміністратор розрахунків оприлюднює інформацію щодо торгів на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, зокрема про ціни та обсяги купівлі-продажу електричної енергії, та іншу інформацію в обсягах та строки, визначені правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» внутрішньодобовий ринок електричної енергії - сегмент ринку електричної енергії, на якому купівля-продаж електричної енергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електричної енергії.
Тобто, на ринку «на добу наперед» купівля-продаж електроенергії здійснюється на наступну добу за днем проведення торгів. На внутрішньодобовому ринку купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електроенергії.
Загалом середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії в листопаді 2021 року становила 3309,65 грн./МВт.год, в грудні 2021 року 3 160,17 грн./МВт.год, тобто знизилася на 4,52%.
Аналогічно, відповідно до Основних показників ВДР (внутрішньодобовий ринок) середньозважена ціна на ВДР (ОЕС) купівлі-продажу електричної енергії становила:
з 01 - 10 листопада 2021 року - 3 602,71 грн./МВт.год;
з 11 - 20 листопада 2021 року - 3 426,36 грн./МВт.год;
з 21 - 31 листопада 2021 року - 3 105,91 грн./МВт.год.
Загалом середньозважена ціна купівлі-продажу електричної енергії в листопаді 2021 року становила 3404,56 грн./МВт.год, в грудні 2021 року - 3 124,14 грн./МВт.год, тобто ціна знизилася на 8,24%.
Основні показники середньозваженої ціни купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» РДН (ОЕС) та внутрішньодобовому ринку ВДР (ОЕС), які розміщені на офіційному сайті АТ «Оператор ринку».
Отже, середньозважена ціна знизилася:
на ринку «на добу наперед» РДН (ОЕС) по відношенню до І декади 2021 року: за II декаду листопада 2021 року на 0,94%; за III декаду 2021 року на 5,39%. В грудні місяці 2021 року по відношенню до листопада місяця 2021 року середньозважена ціна на ринку електроенергії знизилася на 4,52%.
на внутрішньодобовому ринку ВДР (ОЕС) по відношенню до І декади 2021 року: за II декаду листопада 2021 року на 4,9%; за III декаду 2021 року на 13,79%. В грудні місяці 2021 року по відношенню до листопада місяця 2021 року середньозважена ціна на ринку електроенергії знизилася на 8,24%.
До 21 листопада 2021 року в АТ «КТЦ» діяла ціна на електричну енергію, яка встановлена додатковою угодою від 29.11.2021 №8 в розмірі 3,530017 грн./кВт*год без ПДВ (3,236087 + 0,29393), де ціна електричної енергії як товару - 3,236087 грн./кВт*год та тариф на послуги з передачі електричної енергії, установлений НКРЕКП - 0,29393 грн./кВт*год.
Не зважаючи на зниження ціни електричної енергії на ринку електроенергії ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ» листом від 01.12.2021 року вих.№18286/2 звернулося до АТ «КТЦ» щодо збільшення з 21 листопада 2021 року ціни електричної енергії, яка згідно з розрахунком становить 3,88267 грн./кВт*год без ПДВ та складається з ціни електричної енергії як товару -3,58874 грн./кВт*год та тарифу на послуги з передачі електричної енергії, установленого НКРЕКП - 0,29393 грн./кВт*год.
Проте, дані зазначені в листі не відповідають дійсності, так як не враховують зниження ціни на ринку електричної енергії в окремих періодах 2021 року по відношенню до ціни січня 2021 року (1462,52 грн./МкВт*год), яка діяла на момент укладання договору.
Так, за даними з офіційного веб-сайту ДП «Оператор ринку» = (https://www.oree.com.ua) середньозважена ціна електричної енергії на РДН в «ОЕС» становила:
березень 2021 року - 1374,25 грн. (знизилася по відношенню до січня на 6,03 %);
квітень 2021 року - 1450,22 грн. (знизилася по відношенню до січня на 0,84 %);
травень 2021 року - 1018,74 грн. (знизилася по відношенню до січня на 30,34 %);
червень 2021 року - 1425,14 грн. (знизилася по відношенню до січня на 2,56%);
липень 2021 року - 1444,05 грн. (знизилася по відношенню до січня на 1,27%).
Отже, інформація викладена в листі ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ» від 01 грудня 2021 року №18286/2 не відповідає дійсності та не враховує зниження ціни на ринку електричної енергії в окремих періодах, а також 8 підвищень Сторонами (ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ» та АТ «КТЦ») ціни електричної енергії в період з січня по листопад місяць 2021 року згідно з укладеними додатковими угодами.
Проте, не зважаючи на зниження ціни на ринку електричної енергії, сторонами укладено додаткову угоду від 08.12.2021 року №9, якою внесено зміни до договору від 29.01.2021р. №240/т та з 21.11.2021 року збільшено ціну 1 кВт*год електричної енергії яка складає 3,88267 грн. без ПДВ, крім того ПДВ - 0,776534 грн., всього з ПДВ - 4,659204 гривень.
Аналогічно, листом від 11.01.2022 року вих. №19791/1 ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ» звернулося до АТ «КТЦ» щодо збільшення з 01 січня 2022 року ціни електричної енергії, яка згідно з розрахунком становить 3,93438 грн./кВт*год без ПДВ та складається з ціни електричної енергії як товару -3,58874 грн./кВт*год та тарифу на послуги з передачі електричної енергії, установленого НКРЕКП - 0,34564 грн./кВт*год.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.12.2021 року №2454 Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» з 01.01.2022 року установлено тариф на послуги з передачі електричної енергії на рівні 345,64 грн./МВт*год (без урахування податку на додану вартість) та структуру тарифу на послуги з передачі електричної енергії.
Тариф 1 кВт/год на послуги з передачі електричної енергії, який затверджений вищезазначеною постановою в розмірі 0,34564 грн. без ПДВ, в порівнянні з попереднім (0,29393 грн./кВт*год) зріс на 0,05171 грн./кВт*год, тобто на 17,6% (0,34564 грн./кВт*год : 0,29393 грн./кВт*год)
3 11 листопада 2021 року в АТ «КТЦ» діяв тариф на електричну енергію в розмірі 3,530017 грн./кВт*год без ПДВ, який встановлений додатковою угодою від 29.11.2021 року №8 до договору від 29.01.2021 №240/т.
Листом від 11.01.2022 року №19791/1 ТОВ «ЕК «ЕНОЛЛ» запропонувало товариству встановити з 01.01.2022 року тариф на електричну енергію в розмірі 3,93438 грн./кВт*год без ПДВ, в якому складовою є тариф на послуги з передачі електричної енергії в розмірі 0,34564 грн./кВт*год.
Ціни на ринку електроенергії в січні 2022 року по відношенню до грудня 2021 року знизилися:
на ВДР (ОЕС) на 17,5% (грудень 2021 року - 3 124,14 грн./МВт*год; січень 2022 року - 2 577,67 грн./МВт*год);
на РДН (ОЕС) на 9,66% (грудень 2021 року - 3 160,17 грн./МВт*год; січень 2022 року - 2 855,07 грн./МВт*год).
Отже, сума підвищення тарифу на послуги з передачі електричної енергії у розмірі 0,05171 грн./кВт*год, яка затверджена Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 01.12.2021 року №2454 складає 1,46% у загальній ціні електричної енергії (345,64 грн. - 293,93 грн.): 3,530017 грн. х 100%) та не перевищує різницю спаду ціни на ринку електричної енергії, яка в січні знизилися на ВДР (ОЕС) та на РДН (ОЕС) на 17,5% та 9,66% відповідно.
Однак, сторонами укладено додаткову угоду від 26.01.2022 року №10, якою внесено зміни до договору від 29.01.2021 року №240/т та з 21.11.2021 року збільшено ціну 1 кВт*год електричної енергії яка складає 3,88267 грн. без ПДВ, крім того ПДВ - 0,776534 грн., всього з ПДВ -4,659204 гривень.
Отже, внаслідок внесення додатковими угодами від 08.12.2021 року №9 та від 26.01.2021 року №10 змін до договору від 29.01.2021 року №240/Т в частині збільшення ціни електричної енергії до актів приймання-передавання електричної енергії від 08.12.2021 року, від 31.12.2021 року, від 31.01.2022 року, від 30.04.2022 року, від 31.05.2022 року, від 30.06.2022 року, від 31.07.2022 року, від 31.08.2022 року включено тариф у більшому розмірі, ніж передбачено, умовами договору від 29.01.2021 року № 240/Т, що призвело до завищення вартості електричної енергії на загальну суму 8 408 201,30 грн. з ПДВ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що внаслідок зміни істотних умов договору в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків за відсутності збільшення ціни такого товару на ринку електричної енергії та коливання ціни такого товару на ринку в бік зменшення, в актах приймання-передавання електричної енергії за листопад, грудень 2021 року та за січень, квітень, травень, червень, липень та серпень місяці 2022 року завищено вартість електричної енергії, що призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів товариства незаконних витрат товариства на загальну суму 8 408 201,30 грн. з ПДВ (з 21.11.2021 року по 31.12.2021 року - 4 283 484,71 грн., з січня по серпень 2022 року - 4127716,59 грн.), чим порушено частину 4 статті 41, пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, пункту 5.1, пункту 15.1 договору від 29.01.2021 року № 240/Т, пунктів 2.2, 6, 7 Додатку №3 «Порядок зміни ціни договору» до договору.
Враховуючи вищевказане, суд погоджується з доводами відповідача про правомірність п. 5 оскаржуваної вимоги.
Щодо пункту 7 вимоги, судом встановлено наступне.
Пунктом 7 вимоги від AT «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 2 198 016,78 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ПП «НВФ «ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 2 198 016,78 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, ст. 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
Ревізією встановлено, що АТ «КТЦ» для надання послуг з ремонту лічильників ультразвукових «Ергомера-125», поставку теплолічильників ультразвукових та виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та внесення змін до існуючої проектно-кошторисної документації встановлення комерційних вузлів обліку теплової енергії (з можливістю дистанційної передачі даних) на потреби теплопостачання житлових будинків та нежитлових будівель, за якими надає послуги АТ «КТЦ», було залучено приватне підприємство «Науково-виробнича фірма «ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ».
З метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та взаємних розрахунків з АТ «КТЦ» в ході ревізії проведено зустрічну звірку в ПП «НВФ «ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ».
Зустрічною звіркою, проведеною в «НВФ» ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ встановлено, що протягом періоду з 01.10.2021 року по 30.12.2022 року здійснювалась поставка товарно-матеріальних цінностей, надання послуг та виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації відповідно до 3-х договорів на загальну суму 59 047 297,17 грн. з ПДВ, а саме:
- договір про надання послуг від 04.11.2021 року № 90/21-С «послуги з ремонту лічильників ультразвукових «Ергомера-125» (код за ДК 021:2015 « 50410000-2» Послуги з ремонту і технічного обслуговування вимірювальних, випробувальних, і контрольних приладів) на загальну суму 51 780,00 грн. з ПДВ;
- договір про закупівлю від 05.04.2022 року №470 «поставка Товару - Теплолічильники ультразвукові (Код за ДК 021:2015 « 38420000-5» Прилади для вимірювання витрати, рівня та тиску рідин і газів)» на загальну суму 4 240 206,42 грн. з ПДВ;
- договір від 29.11.2021 року №422 на виконання робіт з розробки проектно-кошторисної документації та внесення змін до існуючої проектно-кошторисної документації з встановлення комерційних вузлів обліку теплової енергії (з можливістю дистанційної передачі даних) на потреби теплопостачання житлових будинків та нежитлових будівель, за якими надає послуги АТ «КТЦ» на загальну суму 54 755 310,75 грн. з ПДВ.
Підтвердженням фактичних витрат ПП «НВФ» ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ» по договору від 29.11.2021 року №422, укладеного між АТ «КТЦ» та ПП «НВФ» ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ», встановлено наступне.
Умовою зазначеного договору визначено, зокрема:
Відповідно до пункту 2.1 договору від 29.11.2021 року №422 замовник доручає, а підрядник в межах договірної ціни, зобов`язується виконати роботи з розробки проектно-кошторисної документації та внесення змін до існуючої проектно-кошторисної документації з встановлення комерційних вузлів обліку теплової енергії (з можливістю дистанційної передачі даних) на потреби теплопостачання житлових будинків та нежитлових будівель, за якими надає послуги АТ «КТЦ» у відповідності до будівельних вимог, інших чинних законодавчих та нормативно-правових документів, які діють на території України.
Договірна ціна є твердою, визначена у кошторисній документації, що є Додатком №2 до цього Договору, і становить: 55 534 592,46 грн. з ПДВ.
У ході проведенні зустрічної звірки встановлено, що до договору від 29.11.2021 року № 422 Додатковими угодами №1 від 03.03.2022 року, №2 від 11.03.2022 року, №3 від 11.07.2022 року, №4 від 21.07.2022 року, № 5 від без дати, №5/1, №7 від 10.10.2022 року, №8 від 19.10.2022 року внесенні зміни у локальні кошториси до договірної ціни щодо вартості та кількості обсягів робіт.
Таким чином, фактично договірна ціна є динамічною, що підлягає уточненню у разі змінення поточних цін на ресурси, що враховані у договірній ціні.
При співставленні вартості виконаних робіт, включених до актів примірної форми № КБ-2в, довідок про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3 з даними оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» виявлено розбіжності у вартості виконаних робіт, а саме: вартість виконаних робіт з «Влаштування комерційного вузла обліку теплової енергії на вводі житлового будинку з можливістю дистанційної передачі даних по вул. Колонківська, 1 (І етап збирання комерційного вузла обліку ТЕ)» згідно акту КБ-2в, довідки про вартість виконаних будівельних робіт КБ-3 від 18.03.2022 року складає 165 742,46 грн., проте до оборотно-сальдових відомостей по бухгалтерському рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» включено та оплачено вартість робіт в сумі 165 989,44 грн., сума розбіжності склала - 246,98 грн. з ПДВ.
Відповідно зазначене не відповідає вимогам пунктам 1, 3 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XIV в частині відображення господарських операцій в бухгалтерському обліку відповідно до даних первинних документів.
Під час ревізії Східним офісом Держаудитслужби листом від 14.04.2023 року №040417-15/2833-2023 направлено запит ТУ ДПС у Дніпропетровській області щодо надання інформації відносно ФОП ОСОБА_1 щодо найманих працівників або виплат доходів фізичним особам станом з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року, у розрізі працюючих (найманих) працівників, загальної інформації, щодо здійснення фінансово-господарської діяльності.
З отриманої відповіді від ТУ ДПС у Дніпропетровській області, наданої листом №15993/5/04-36-24-08 від 27.04.2023 року, слідує, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває за основним місцем податкового обліку в ГУ ДПС (м. Дніпро, Соборна ДШ) з 30.11.2015 року.
Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого внеску (Додаток 4 ДФ) за період з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до контролюючого органу не подавався.
Інформація щодо найманих працівників відсутня.
Пунктом 5.8. Договору від 29.11.2021 року №422 передбачено, що без погодженої замовником проектно-кошторисної документації підрядник не має права приступати до виконання робіт.
Пунктом 6.2. Договору від 29.11.2021 року №422 передбачено, що поставка на об`єкти матеріалів та комерційних вузлів обліку теплової енергії здійснюється підрядником власними силами та за власний рахунок.
При співставленні даних вартості транспортування Теплолічильників, включених до Актів вартості устаткування з даними наданих первинних документів встановлено невідповідності у вартості перевезення устаткування в сумі 561 524,95 грн. з ПДВ, що не підтверджено первинними документами та не відповідає вимогам п. 6.3.1.1, п. 6.2.2 ДСТУ-НБД.1.1-2:2013, п. 6.4.6 ДСТУ БД.1.1-1:2013, пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999р. №996-XIV.
Таким чином, за результатом проведеної зустрічної звірки в ПП «НВФ «ЕРГОМЕРА ІНВЕСТ» встановлено завищення вартості виконаних робіт відповідно до договору від 29.11.2021 року №422 з розробки проектно-кошторисної документації та внесення змін до існуючої проектно-кошторисної документації з встановлення комерційних вузлів обліку теплової енергії (з можливістю дистанційної передачі даних) на потреби теплопостачання житлових будинків та нежитлових будівель, за якими надає послуги АТ «КТЦ», які оплачені в повному обсязі АТ «КТЦ», на загальну суму 2 198 016,78 грн. з ПДВ (березень - жовтень 2022 року), в т.ч.:
- зайве перерахування коштів за виконані роботи в сумі 246,98 грн. з ПДВ внаслідок не вірного відображення вартості виконаних з «Влаштування комерційного вузла обліку теплової енергії на вводі житлового будинку з можливістю дистанційної передачі даних по вул. Колонківська, 1 (І етап збирання комерційного вузла обліку ТЕ)» в бухгалтерському обліку по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», внаслідок невідповідності даним акту форми №КБ-2в та довідки форми №КБ-3 від 18.03.2022, що є порушенням пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV;
- завищення вартості проектних робіт на загальну суму 265 170,44 грн. внаслідок зайвого включення витрат з утримання ПП, що передбачено у вартості 1 людино-дня, що є порушенням пункту 6.3 ДСТУ БД 1.1-7:2013;
- завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 561 524,95 грн. внаслідок завищення вартості витрат з перевезення устаткування, які не підтверджені фактичними витратами та даними первинних документів, що є порушеннями п. 6.3.1.1, п. 6.2.2 ДСТУ-НБД.1.1-2:2013;
- завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 1 294 779,60 грн. внаслідок завищення вартості матеріальних ресурсів, включених до Підсумкової відомості ресурсів до актів виконаних будівельних робіт за березень-жовтень 2022 року при співставленні з вартістю матеріальних ресурсів, відображених в оборотно-сальдовій відомості по рахунку 26 «Готова продукція» за березень-жовтень 2022 року, що є порушенням пункту 3 статті 843 Цивільного кодексу України, пункту 6.3.1.3 ДСТУ-НБД.1.1-2:2013;
- завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 76 294,81 грн. внаслідок не застосування понижуючого коефіцієнту до пусконалагоджувальних робіт при визначенні вартості пусконалагоджувальних робіт у актах виконаних будівельних робіт за червень 2022 року, що є порушенням пункту 7.4 ДСТУ БД. 1.1-1:2013.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вказане призвело до порушенням пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV, пункту 6.3 ДСТУ Б.Д.1.1-7:2013, пункту 6.3.1.1, пункту 6.2.2 ДСТУ - НБД.1.1-2:2013, пункту 3 статті 843 Цивільного кодексу України, та призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» в сумі 2 198 016,78 гривень.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку про правомірність п. 7 оскаржуваної вимоги.
Щодо пункту 8 вимоги, суд виходить з наступного.
Пунктом 8 вимоги від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 1 417 117,34 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «БУДІНВЕНТ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 1 417 117, 34 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України).
ТОВ «БУДІНВЕНТ» в період з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року виконувало роботи з ремонту будівель та споруд АТ «Криворізька теплоцентраль».
З метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку АТ «КТЦ» в ході ревізії проведено зустрічну звірку в товаристві з обмеженою відповідальністю «БУДІНВЕНТ» (юридична адреса: м. Кривий Ріг, Довгинцівський район, вул. Шосе Дніпропетровське, буд. 16-Б).
Так, між АТ «Криворізька теплоцентраль» та ТОВ «БУДІНВЕНТ» укладено 6 договорів на загальну суму 12 244 752,40 грн., предметом яких є виконання ремонтно-будівельних робіт. Загальна сума виконання договорів становить 11 635 971,59 грн. з ПДВ.
Роботи, з ремонту вищезазначених об`єктів виконувалися субпідрядними організаціями.
Договір від 10.08.2021 року №372, укладений між AT «Криворізька теплоцентраль» та ТОВ «БУДІНВЕНТ».
Пунктом 2.1 Договору визначено, що замовник доручає, а підрядник в межах договірної ціни зобов`язується виконати ремонт будівлі ТРП №68 AT «Криворізька теплоцентраль» у відповідності до будівельних вимог, інших чинних законодавчих та нормативно-правових документів, які діють на території України.
Додатковими угодами до договору від 10.08.2021 року №372 вносилися зміни:
- додатковою угодою №1 без дати внесено зміни в частині зміни реквізитів сторін та подовження кінцевого терміну виконання робіт до 01.03.2022р.;
- додатковою угодою від 28.02.2022 року №2 внесено зміни в частині подовження кінцевого терміну виконання робіт до 20.03.2022 року;
- додатковою угодою від 15.03.2022 року №3 внесено зміни в частині подовження кінцевого терміну виконання робіт до 20.06.2022 року.
Крім того, договором від 10.08.2021 року №372 не передбачено виконання будівельних робіт субпідрядником.
До договору від 10.08.2021 року № №372 додається Відомість обсягів робіт на ремонт будівлі ТРП №68 AT «Криворізька теплоцентраль», Пояснювальна записка, Кошторисна документація в складі якої Договірна ціна на загальну суму 2 400,0 тис. грн. з ПДВ, вид договірної ціни: тверда, визначена згідно з ДСТУ Б Д. 1.1-1-2013.
До договірної ціни додається локальний кошторис на будівельні роботи №2-1-1, Підсумкова відомість ресурсів, Розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису № 2-1-1.
Відомість обсягів робіт до договору від 10.08.2021 року №372, затверджена т.в.о. голови правління АТ «Криворізька теплоцентраль» Савчук П.К. та погоджена директором ТОВ «БУДІНВЕНТ» Коржовим С.В.
Відповідно до Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (примірної форми КБ-3) за квітень 2022 року та Акту приймання виконаних будівельних робіт (примірної форми № КБ-2в) № 1 за квітень 2022 року вартість виконаних робіт з ремонту будівлі ТРП №68, пред`явлених замовнику (АТ «Криворізька теплоцентраль») Підрядником ТОВ «БУДІНВЕНТ», склала 2 090 643,60 грн. з ПДВ.
Оплата АТ «Криворізька теплоцентраль» за виконані ТОВ «БУДІНВЕНТ» роботи проведена в повному обсязі на загальну суму 2 090 643,60 грн. з ПДВ.
Під час зустрічної звірки проведено вибіркове співставлення обсягів та вартості виконаних ТОВ «БУДІНВЕНТ» будівельних робіт, включених до акту форми №КБ-2 з обсягами та вартістю будівельних робіт, включених до локального кошторису, договірної ціни за договором від 10.08.2021 року №372, перевищення обсягів та поточних цін одиниці виміру в актах не встановлено.
Під час проведення зустрічної звірки ТОВ «БУДІНВЕНТ» документи, які підтверджують виконання робіт по ремонту будівлі ТРП №68 АТ «Криворізька теплоцентраль» субпідрядною організацією ТОВ «Епсілон Трейд Інвест» (договір субпідряду, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірної форми КБ-3), Акт приймання виконаних будівельних робіт (примірної форми № КБ-2в), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», виписки банку, платіжні доручення, податкові декларації, та інші документи), не надавалися.
Договір від 15.03.2022 року №48/1203, укладений між АТ «Криворізька теплоцентраль» та ТОВ «БУДІНВЕНТ», іменоване надалі підрядник, в особі директора Коржова Сергія Вікторовича, який діє на підставі Статуту, з іншої сторони.
Договором від 15.03.2022 року №48/1203 також не передбачено виконання будівельних робіт субпідрядником.
До договору від 15.03.2022 року №48/1203 додається відомість обсягів робіт на додаткові аналогічні роботи з ремонту будівлі ТРП №68 АТ «Криворізька теплоцентраль» (Додаток №1), Договірна ціна на загальну суму 1 100,562/ тис. грн. з ПДВ (Додаток №2).
До договірної ціни додається локальний кошторис на будівельні роботи №2-1-1, підсумкова відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат. Відомість обсягів робіт до договору від 15.03.2022 року №48/1203 затверджена т.в.о. голови правління АТ «Криворізька теплоцентраль» Артемом Угрюмовим та погоджена директором ТОВ «БУДІНВЕНТ» Сергієм Коржовим.
Відповідно до Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (примірної форми КБ-3) за квітень 2022 року та Акту приймання виконаних будівельних робіт (примірної форми № КБ-2в) №2 за квітень 2022 року вартість виконаних додаткових робіт з ремонту будівлі ТРП №68, пред`явлених замовнику (АТ «Криворізька теплоцентраль»), підрядником ТОВ «БУДІНВЕНТ», склала 1 019 702,40 грн. з ПДВ.
Акт форми №КБ-2в №2 за квітень 2022 року підписаний Замовником - т.в.о. Голови правління АТ «Криворізька теплоцентраль» Артемом Угрюмовим та Генпідрядником - директором ТОВ «БУДІНВЕНТ» Сергієм Коржовим.
Оплата АТ «Криворізька теплоцентраль» за виконані ТОВ «БУДІНВЕНТ» роботи проведена в повному обсязі на загальну суму 1 019 702,40 грн. з ПДВ.
Станом на 31.12.2022 року за даними бухгалтерського обліку товариства заборгованість по розрахунках з АТ «Криворізька теплоцентраль» за договором від 15.03.2022р. №48/1203, відсутня.
У бухгалтерському обліку ТОВ «БУДІНВЕНТ» обсяги виконаних робіт відображено за дебетом рахунку 36 «Розрахунки з покупцями та замовниками» з кредиту рахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».
Під час зустрічної звірки проведено вибіркове співставлення вартості виконаних ТОВ «БУДІНВЕНТ» будівельних робіт, включених до акту форми №КБ-2в з вартістю будівельних робіт, включених до локального кошторису, договірної ціни за договором від 15.03.2022 року №48/1203, перевищення обсягів та поточних цін одиниці виміру в актах не встановлено.
В період проведення зустрічної звірки документи, які підтверджують здійснення витрат по виконанню робіт за вищезазначеним договором, а також договори субпідряду, ТОВ «БУДІНВЕНТ» не надані.
Отже, виконання аналогічних додаткових робіт з ремонту будівлі ТРП №68 за договором від 15.03.2022 року №48/1203, які зазначені в Акті приймання виконаних будівельних робіт (форми №КБ-2в) №2 за квітень 2022 року на суму 1 019 702,40 грн. ТОВ «БУДІНВЕНТ» документально не підтверджено.
АТ «Криворізька теплоцентраль» кошти за виконані роботи згідно з Актом (форми №2 №КБ-2в) за квітень 2022 роки перераховані ТОВ «БУДІНВЕНТ» 27.07.2022 року в повному обсязі на суму 1 019 702,40 грн. з ПДВ.
За даними бухгалтерського обліку товариства станом на 31.12.2022 року заборгованість по розрахунках з АТ «Криворізька теплоцентраль» за договором від 15.03.2022 року №48/1203 відсутня.
Вищевказане є недотриманням вимог пункту 6.2 «Настанови з визначення вартості будівництва» згідно наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року №281, пункту 2.1 Договору від 10.08.2021 року №372, статті 73, 193 Господарського кодексу України, пункту 1 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХIV.
Отже, ТОВ «БУДІНВЕНТ» пред`явлено до оплати АТ «Криворізька теплоцентраль» вартість виконаних робіт за квітень 2022 року на суму 1 019 702,40 грн. з ПДВ, виконання яких ТОВ «БУДІНВЕНТ» не підтверджено первинними документами та даними бухгалтерського обліку.
Директор ТОВ «БУДІНВЕНТ» з приводу ненадання до зустрічної звірки документів, які зазначені у запиті від 10.04.2023 року №1, надав інформацію, в якій зазначив, що роботи з ремонту будівлі ТРП №68 виконувалися субпідрядником ТОВ «Епсілон Трейд Інвест» з яким 12.04.2022 року підписано акт на суму 1 006 184,40 гривень.
У зв`язку з перебуванням працівників у безстрокових відпустках та за кордоном, внаслідок воєнного стану, надати документи не має можливості, так як вони зберігаються за попереднім місцем перебування працівників.
ТОВ «БУДІНВЕНТ» зобов`язується надати вказані документи в повному обсязі до Східного офісу Держаудитслужби з появою доступу до них після скасування дії воєнного стану на території України.
Під час проведення зустрічної звірки ТОВ «БУДІНВЕНТ» документи, які підтверджують виконання додаткових аналогічних робіт з ремонту будівлі ТРП №68 АТ «Криворізька теплоцентраль» субпідрядною організацією ТОВ «Епсілон Трейд Інвест» (договір субпідряду, Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (примірної форми КБ-3), Акт приймання виконаних будівельних робіт (примірної форми №КБ-2в), оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», виписки банку, платіжні доручення, податкові декларації, та інші документи) не надавалися.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про завищення вартості виконаних підрядних робіт по об`єктах капітального та поточного ремонтів АТ «Криворізька теплоцентраль», на загальну суму 1 417 117,34 грн. з ПДВ (2021 рік - 13 251,14 грн., 2022 рік -1 403 866,20 грн.), які в повному обсязі оплачені АТ «Криворізька теплоцентраль» за рахунок власних коштів, що є порушенням пункту 2.1 договорів підряду від 12.11.2021 року №417, від 10.08.2021 року №372, від 15.03.2022 року №48/1203, статті 193 Господарського кодексу України, пункту 6.4.3 ДСТУ-НБД.1.1-2:2013, пункту 6.2 «Настанови з визначення вартості будівництва», затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року №281, пункту 1 статті 9 Закону України №996.
У зв`язку з цим суд погоджується з правомірністю пункту 8 оскаржуваної вимоги.
Щодо пункту 9 вимоги, суд виходить з наступного.
Пунктом 9 вимоги від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 949 200,00 грн. внаслідок проведеної оплати виконаних робіт ПП «НВФ «ЕРГО МЕРА», яка не передбачена договором. Забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 949 200,0 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статті 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
Ревізією встановлено, що АТ «КТЦ» для постачання товарно-матеріальних цінностей та виконання ремонтних робіт було залучено приватне підприємство «Науково-виробнича фірма «ЕРГО МЕРА».
За результатами переговорної процедури між AT «КТЦ» в особі заступника голови правління з загальних питань ОСОБА_2 та ПП «НВФ «ЕРГО МЕРА» в особі директора Мальцева B.C., укладено договір про надання послуг від 10.12.2021 року №428 на суму 1 286 400,00 грн. з ПДВ.
Відповідно до пункту 1.1 договору від 10.12.2021 року №428 в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Виконавець зобов`язується, за завданням Замовника протягом визначеного у Договорі строку надати за плату послуги з ремонту засобів вимірювальної техніки у кількості - 550 одиниці, а саме: на базі приладів Ергомера - 126 - 60 шт., на базі приладів Ергомера-125АВ - 98 шт., п`єзоелектричних перетворювачів - 392 шт.
Відповідно до пункту 1.2 договору доставка засобів вимірювальної техніки від замовника до виконавця для надання послуг та від виконавця до замовника після надання послуг здійснюється за рахунок Виконавця.
Відповідно до пункту 1.3 договору в разі виробничої потреби при наданні послуг за цим Договором за ініціативою замовника допускається заміна одного виду приладів за рахунок іншого виду приладів при незмінній загальній кількості приладів, шляхом укладання сторонами відповідної додаткової угоди до Договору.
При цьому загальна сума договору не змінюється.
Відповідно до пункту 2.5 договору надання послуг виконавцем здійснюється за попереднім письмовим узгодженням з замовником вартості та обсягів таких послуг.
Відповідно до пункту 3.1 договору орієнтовна сума договору складає 1 286 400,00 грн. з ПДВ.
До договору не додаються калькуляції собівартості послуг, кошториси щодо визначення вартості робіт з ремонту засобів вимірювальної техніки.
Відповідно до актів здачі-приймання (надання послуг) виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги):
ремонт теплолічильників ультразвукових типу «Ергомера-125АВ» в кількості 16 шт. на загальну суму 53 652 грн. з ПДВ;
ремонт теплолічильників ультразвукових типу «Ергомера-126» в кількості 1 шт. на загальну суму 1980 грн. з ПДВ;
ремонт /заміна перетворювачів п`єзоелектричних типу РШВС (1 пара) в кількості 1 шт. на суму 14 940 грн. з ПДВ.
Крім того, відповідно до акту здачі-приймання робіт (надання послуг) від 05.04.2022 року №27, Виконавцем були виконані наступні роботи (надані такі послуги): ремонт теплолічильників ультразвукового типу «Ергомера-125» в кількості 4-х лічильників за ціною 98 000,00 грн. без ПДВ на суму 392 000,00 грн. без ПДВ та ремонт 4-х обчислювачів «Ергомера-126» за ціною 79 800,00 грн. без ПДВ на суму 319 200,00 грн., загальна сума за актом -791 000,00 грн. без ПДВ та 949 200 грн. з ПДВ.
Однак, умовами договору передбачено ремонт у кількості 550 засобів вимірювальної техніки на загальну суму 1 286 400,00 грн., вартість ремонту 1 одиниці складає 2338,90 грн. з ПДВ.
Тобто, замість 550 одиниць підприємством виконано ремонт 26 одиниць на суму 1 019 772,00 грн. з ПДВ, що не відповідає умовам п. 1.1 договору від 10.12.2021 року №428.
В актах здачі-приймання виконаних робіт (наданих послуг) не надано перелік робіт з ремонту теплолічильників та обчислювачів.
У зв`язку з тим, що до зустрічної звірки не надано калькуляцій з визначення собівартості робіт (надання послуг) з ремонтів, не надані первинні документи та зведені бухгалтерські регістри, що підтверджують фактичні витрати підприємства (оборотні відомості по рахунках 23 «Виробництво», 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», акти на списання, зворотні відомості по рахунках «Матеріали і ресурси», нарахування заробітної плати працівникам підприємства, інші первинні та бухгалтерські документи щодо визначення фактичної вартості робіт (наданих послуг), не можливо документально підтвердити вид, обсяг, якість операцій та розрахунків з ремонту засобів вимірювальної техніки, їх реальність та повноту їх відображення в обліку АТ «КТЦ».
В актах діагностики зазначено, що у зв`язку з перевищенням терміну служби приладу (більше 8-ми років згідно ТУ) необхідно виконати капітальний ремонт та модернізацію: заміну вимірювальної плати, заміну плати контролера, модернізацію або заміну модуля живлення.
В акті діагностики не визначено вартість ремонту.
Договором передбачено надання послуги з ремонту засобів вимірювальної техніки в кількості - 550 одиниць, а саме: на базі приладів Ергомера-126 - 60 шт., на базі приладів Ергомера-125АВ - 98 шт., п`єзоелектричних перетворювачів - 392 шт.
Виконання робіт з капітального ремонту та модернізації не передбачено умовами договору на послуги з ремонту та обґрунтуванням застосування переговорної процедури закупівлі в електронній системі закупівель.
Таким чином, суд приходить до висновку, що згідно до положень статті 180 Господарського кодексу України замовником проведено оплату за роботи, які не передбачені договором за квітень 2022 року на загальну суму 949 200 грн. з ПДВ, що призвело до втрати фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» на відповідну суму.
Враховуючи вищевказане, суд погоджується з правомірністю пункту 9 вимоги.
Щодо пункту 10 вимоги, суд виходить з наступного.
Пунктом 10 вимоги від АТ «КТЦ» вимагалося забезпечити відшкодування з винної особи відповідно до норм статей 130-136 Кодексу законів про працю України на користь АТ «КТЦ» недоотриманих коштів в сумі 893 388,18 грн. внаслідок списання дебіторської заборгованості без проведення претензійно-позовної роботи та строк позовної давності по якій минув.
Ревізію стану розрахунково-платіжної дисципліни та виконання господарських договорів, правильності відображення дебіторської та кредиторської заборгованості, стану претензійно-позовної роботи проведено вибірковим порядком за період з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року.
Встановлено, що до переліку суб`єктів діяльності, по яким списано дебіторську заборгованість з надання послуг за теплову енергію, підживлення, воду на нагрів категорії споживачів «інші» та «населення» в загальній сумі 374 717,54 грн. включено:
У сумі 269 090,51 грн. списано, у зв`язку з ліквідацією юридичних осіб:
ПАТ «Криворіжаглобуд» (ЄДРПОУ 01238979) - 175 946,64 гривень.
ПАТ «Гарант-Авто» (ЄДРПОУ 20267745) - 93 143,87 гривень.
Згідно частини 1 статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство.
Згідно частини 1 статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до частини 7 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги не погашені у зв`язку з недостатністю майна вважаються погашеними.
Первинні документи щодо підтвердження претензійно - позовної роботи із стягнення дебіторської заборгованості в сумі 48 613,30 грн. до ревізії також не надані.
Таким чином, товариством здійснено списання по ПАТ «Гарант-Авто» дебіторської заборгованості у сумі 48 613,30 грн., по якому попереднім керівництвом не вжито необхідних заходів для своєчасного повернення коштів.
Як наслідок, не проведення претензійно-позовної роботи щодо повернення дебіторської заборгованості по розрахункам з ПАТ «Гарант-Авто», термін позовної давності якої на момент проведення ревізії минув, призвело до втрати боржника в зобов`язанні на суму 48 613,30 грн.
Встановлене порушення призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» в сумі 48 613,30 гривень.
З пояснення т.в.о. голови правління АТ «КТЦ» стосовно законності списання дебіторської заборгованості зазначено, що причини неподання позову в межах строків позовної давності не відомі, так як в зазначений період керівництво товариством здійснювалося ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Непроведення претензійно-позовної роботи щодо повернення дебіторської заборгованості по розрахункам з ФОП ОСОБА_6 , ФОП ОСОБА_7 , ФОП ОСОБА_8 фізична особа ОСОБА_9 , фізична особа ОСОБА_10 , фізична особа ОСОБА_11 , термін позовної давності якої на момент проведення ревізії минув, призвело до втрати боржника у зобов`язанні на суму 43 734.24 грн.
Встановлене порушення призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів AT «КТЦ» в сумі 43 734,24 гривень.
Не проведення претензійно-позовної роботи щодо повернення дебіторської заборгованості по розрахункам з ПП ОСОБА_12 , ТОВ Галіс, ОСББ Інгулець-10 (ЄДРПОУ 23927550), ФОП ОСОБА_13 , фірма «Корабел-3» LTD, ФОП ОСОБА_14 , ПП ОСОБА_15 , ФОП ОСОБА_16 , ФОП ОСОБА_17 , ФОП ОСОБА_18 , ОСББ Салтиківська - 12, ПП Швіндт А.Є., ФОП ОСОБА_19 , термін позовної давності якої на момент проведення ревізії минув, призвело до втрати боржника у зобов`язанні на суму 61 892,79 грн.
Встановлене порушення призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» в сумі 61 892,79 гривень.
Сума заборгованості за надану послугу з централізованого опалення та постачання гарячої води по категорії споживачів «населення» у розмірі 393 002,34 грн. утворилася за період з 01.10.2013 року по 31.12.2017 року за адресами споживачів, які отримали ордери на неприватизовані кімнати у гуртожитках та неприватизовані квартири від виконкому Криворізької міської ради.
Попередні квартиронаймачі зняті з реєстрації у зв`язку зі смертю або адреси їх нової реєстрації невідомі.
Тобто, відсутня актуальна інформація щодо власників або користувачів/орендарів житлових приміщень.
Первинні документи щодо підтвердження претензійно - позовної роботи зі стягнення дебіторської заборгованості в загальній сумі 393 002,34 грн. до ревізії не надані.
Як наслідок, не проведення претензійно-позовної роботи щодо повернення дебіторської заборгованості по розрахункам за надану послугу з централізованого опалення та постачання гарячої води по категорії споживачів «населення», термін позовної давності якої на момент проведення ревізії минув, призвело до втрати боржника у зобов`язанні на суму 393 002,34 грн.
Встановлене порушення призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» в сумі 393 002,34 гривень.
З пояснення, наданого 08 травня 2023 року т.в.о. голови правління АТ «КТЦ» стосовно законності списання дебіторської заборгованості слідує, що причини нез`ясування підстав щодо списання дебіторської заборгованості не відомі, так як в зазначений період керівництво товариством здійснювалося ОСОБА_5 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 .
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що не проведення претензійно-позовної роботи щодо своєчасного стягнення дебіторської заборгованості до закінчення строку її позовної давності в загальній сумі 893 388,18 грн. є порушенням статей 526, 530, 610, 611 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р. №435-ІV, із змінами та доповненнями, статті 193, 224 Господарського кодексу України від 16.01.2003р. №436-ІV.
Враховуючи вищевказане, суд погоджується з правомірністю пункту 10 оскаржуваної вимоги.
Щодо пунктів 11-14 висновку, суд виходить з наступного.
Від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 714 907,66 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договору з ТОВ «БАРНАТ», забезпечити відшкодування порушень на користь АТ «КТЦ» в сумі 714 907,66 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
Ревізією встановлено, що АТ «КТЦ» для виконання підрядних робіт було залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «БАРНАТ».
З метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та взаємних розрахунків з АТ «КТЦ» в ході ревізії проведено зустрічну звірку в ТОВ «БАРНАТ».
Протягом періоду, що підлягав звірці, відповідно до даних бухгалтерського обліку ТОВ «БАРНАТ» оборотно-сальдової відомості по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» здійснювалося постачання асфальтобетону, щебню та надання послуг з відновлення асфальтобетонного покриття у місцях заміни ділянок теплових мереж АТ «КТЦ» відповідно до 3-х договорів загальною вартістю 4 210 990,14 грн., в тому числі:
- за період з 01.06.2021 року по 31.12.20 року - на суму 1 258 609,08 грн. (в тому числі: за договором від 19.04.2021 року №19/04/1 на суму 475 982,40 грн. (поставка асфальтобетонної суміші); за договором від 16.09.2021 року №394 на суму 782 626,68 грн. (поставка щебню));
- за 2022 рік - 2 952 381,06 грн. (за договором від 22.03.2022 року №467 (надання послуг з відновлення асфальтобетонного покриття).
Зустрічною звіркою підтверджені витрати з реалізації ТОВ «БАРНАТ» товарно-матеріальних цінностей (щебню кварцитного та гранітного) відповідно до договору від 16.09.2021 року №394 на суму 782 626,68 грн. в повному обсязі.
Підтвердженням фактичних витрат ТОВ «БАРНАТ», включених до Акту ф.№КБ-2в за грудень 2022 №01-12-22 до договору від 22.03.2022 року №467 в сумі 2 952 381,06 грн. встановлено завищення вартості наданих послуг з відновлення асфальтобетонного покриття на суму 19 578,48 грн. без ПДВ (грудень 2022 року), що є порушенням пунктів 5.4, 5.8 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві».
Протягом ревізійного періоду відповідно до договору від 22.03.2022 року №467, укладеного між АТ «КТЦ», в особі тимчасово виконуючого обов`язки голови правління Угрюмова Артема Юрійовича та ТОВ «БАРНАТ», в особі директора ОСОБА_23 (Виконавець), здійснювалося надання послуг з відновлення асфальтобетонного покриття вартістю 2 952 381,06 грн. з ПДВ.
У ході зустрічної звірки підтвердження фактичних витрат ТОВ «БАРНАТ», включених до підсумкової відомості ресурсів складових прямих витрат «будівельні машини та механізми» форми КБ-3 до Акту ф.№КБ-2в за грудень 2022 року №01-12-22 до договору від 22.03.2022р. №467, встановлено відсутність машин та механізмів на балансі ТОВ «БАРНАТ» відповідно до даних бухгалтерського обліку оборотно-сальдової відомості рахунку 105 «Транспортні засоби»:
- трактори на гусеничному ходу, потужність 59 кВт (1,19118 маш-год загальною вартістю 629,15 грн.) -п. 1 ф.КБ-3 (СН201-311);
- бульдозери, потужність 79 кВт (5,07952 маш-год загальною вартістю 2357,46 грн.) - пункту 2 форми №КБ-3 (СН207-149);
- котки дорожні самохідні вібраційні гладко вальцеві, маса 13 т (31,57928 маш-год загальною вартістю 4 483,89 грн.) - пункту 5 форми КБ-3 (СН212-907);
- котки дорожні самохідні вібраційні гладко вальцеві, маса 16 т (1,12612 маш-год загальною вартістю 652,69 грн.) - пункту 6 форми КБ-3 (СН212-1601);
- машини поливально-мийні, місткість 6000 л. (2,31232 маш-год загальною вартістю 1087,41 грн.) - пункту 7 форми КБ-3 (СН215-3101).
Зазначене призвело до безпідставного завищення вартості прямих витрат «будівельні машини та механізми», включених до Акту ф.№КБ-2в за грудень 2022 року №01-12-22.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що встановлені порушення призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» на загальну суму 714 907, 66 гривень.
Від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 210 465, 22 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «ПромАльянс», забезпечити відшкодування порушень на користь АТ «КТЦ» в сумі 210 465,22 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
Ревізією встановлено, що АТ «КТЦ» для виконання підрядних робіт було залучено товариство з обмеженою відповідальністю «ПромАльянс».
З метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та взаємних розрахунків з АТ «КТЦ» в ході ревізії проведено зустрічну звірку в ТОВ «ПромАльянс».
Зустрічною звіркою встановлено, що протягом періоду з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року розрахунки між ТОВ «ПромАльянс» та акціонерним товариством «КТЦ» здійснювалися за 4 договорами, укладеними в особі т.в.о. голови правління АТ «КТЦ» Угрюмова Артема Юрійович та директора ТОВ «ПромАльянс»:
- від 24.06.2021 року №15 «Капітальний ремонт теплової мережі від ТК-133 до БК-134 в частині заміни регулюючого клапана РК-1» на суму 4 800 000,00 грн. з ПДВ ;
- від 16.09.2021 року №395 «Додаткові аналогічні роботи з капітального ремонту теплової мережі від ТК-133 до БК-134 в частині заміни регулюючого клапана РК-1» на суму 2 161 153,20 грн. з ПДВ;
- від 08.12.2021 року №426 «Додаткові аналогічні роботи з капітального ремонту теплової мережі від ТК-133 до БК-134 в частині заміни регулюючого клапана РК-1» на суму 133 128,07 грн. з ПДВ;
- від 05.09.2022 року №18А «Технічне переоснащення теплової мережі від ТК-133 до БК-134 в частині встановлення фільтру осадового сталевого Ду 500 з ревізійним люком до регулюючого клапана РК-1 включно з пусконалагоджувальними роботами» на суму 1 480 073,15 грн. з ПДВ.
Згідно з карткою рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями», наданими ТОВ «ПромАльянс» до зустрічної звірки актами приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в, довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми №КБ-3 та платіжними інструкціями, ТОВ «ПромАльянс» виконано за період з 01.10.2021 року по 31.12.2022 року підрядних робіт на загальну суму 2 838 318,64 грн. з ПДВ, в т.ч. за договорами:
- від 24.06.2021 року №15 на суму 1 145 988,50 грн. (акт приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року);
- від 16.09.2021 року №395 на суму 1 567 678,20 грн. (акт приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року);
- від 08.12.2021 року №426 на суму 124 651,94 грн. (акт приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року).
Оплата виконаних робіт замовником проведена в повному обсязі.
Звіркою інших супутніх фактичних витрат встановлено, що ТОВ «ПромАльянс» до трьох актів приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року включено кошти на відрядження працівників на загальну суму 175 387,68 грн., в тому числі: до акту на суму 1 145 988,50 грн. - 147 327,60 грн. (договір від 24.06.2021 року №15), до акту на суму 1 567 678,20 грн. - 21 460,08 грн. (договір від 16.09.2021 року №395), до акту на суму 124 651, 94 грн. - 6 600,00 грн. (договір від 08.12.2021 року №426).
У ході зустрічної звірки ТОВ «ПромАльянс» не підтверджено наказами, звітами про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт та банківськими виписками витрати на відрядження працівників на загальну суму 175 387,68 грн., які включені до актів приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року, які пред`явлено до оплати АТ «КТЦ».
Таким чином, з урахуванням документально не підтверджених витрат ТОВ «ПромАльянс» за результатом проведеної зустрічної звірки встановлено завищення вартості виконаних робіт, які пред`явлено до оплати АТ «КТЦ», на загальну суму 175 387,68 грн. без ПДВ, в тому числі:
- в сумі 147 327,60 грн. - кошти на відрядження працівників, включених до акту приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року до договору від 24.06.2021 року №15;
- в сумі 21 460,08 грн. - кошти на відрядження працівників, включених до акту приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в грудень 2021 року до договору від 16.09.2021 року №395;
- в сумі 6 600,0 грн. - кошти на відрядження працівників, включених до акту приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2021 року до договору від 08.12.2021 року №426.
З урахуванням ПДВ сума завищення вартості виконаних робіт, які пред`явлено до оплати АТ «КТЦ», складає 210 465,22 грн. (грудень 2021 року), що є порушенням пункту 5.4.4.1 ДСТУ-НБД.1.1-5:2013 Правила визначення вартості будівництва, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 року №405.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що встановлені порушення призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» на загальну суму 210 465, 22 гривень.
Від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 110 876,38 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «АДЕЙ-БУД», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 110 876,38 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статті 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
У ході ревізії здійснено перевірку виконаних ТОВ «АДЕЙ-БУД» підрядних робіт за договорами від 22.07.2020 року №478, від 16.08.2022 року, №315 та від 10.08.2021 року №10/08-01 загальною вартістю 13 428 208,39 грн., а саме:
- договір від 22.07.2020 року № 478 по об`єкту: «Роботи з відновлення теплової ізоляції трубопроводів БК-425 до БК-421 0820 АТ «КТЦ» Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, об`їзна дорога» вартістю 4 890 973,30 грн. з ПДВ;
- договір від 16.08.2022 року № 315 по об`єкту: «Роботи з відновлення теплової ізоляції на ділянці трубопроводів ТК-421 - БК-416 0820 АТ «КТЦ» вартістю 4 917 966,09 грн. з ПДВ;
- договір від 10.08.2021 року № 10/08-01 по об`єкту: «Роботи з відновлення теплової ізоляції трубопроводів ТК-1007 - ТК-901А 0820 АТ «КТЦ» Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул. Миколи Світальського» вартістю 3 619 269,00 грн. з ПДВ;
За змістом та основними умовами всі договори підряду є типовими.
Основні умови цих договорів, зокрема, наступні:
Відповідно до пункту 3.3 умови договорів від 22.07.2020 року №478 та від 16.08.2022 року №315 - договірна ціна робіт за договором розраховується на основі цін і розцінок будівництва відповідно до «Настанови з визначення вартості будівництва» згідно Наказу Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 року №281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві».
Відповідно до пункту 3.2 умови договору від 10.08.2021 року №10/08-01 - Договірна ціна за цим Договором розраховується на основі цін і розцінок у будівництві відповідно до ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва».
Відповідно до пункту 3.3 умови договорів - ціна є твердою, визначена у кошторисній документації, що є Додатком №2 до Договору.
Відповідно до пункту 3.4 - вартість робіт за договором може бути переглянута протягом строку його дії шляхом укладення додаткових угод до нього за наявності наступних обставин:
- зміни обсягів та складу Робіт, які не передбачені Дефектним актом;
- у зв`язку з обставинами непереборної сили, що підтверджується відповідними документами.
Відповідно до пункту 5.3 - замовник повинен протягом 5 (п`яти) робочих днів перевірити ПВР та, у разі відсутності зауважень, погодити його і дозволити підряднику приступити до виконання робіт на об`єкті.
Відповідно до пункту 5.4 - після узгодження з замовником ПВР, замовник письмово повідомляє підрядника про можливість початку виконання Робіт згідно умов цього Договору.
Відповідно до пункту 5.5 - без погодженого ПВР, підрядник не має права приступати до виконання робіт.
Відповідно до пункту 7.2 - підрядник повинен забезпечити виконання робіт у відповідності з затвердженим ПВР, будівельними нормами та правилами, діючими на території України.
У ході проведення ревізії відповідно до пунктів 5.2, 5.3, 5.4, 7.2 умови договорів від 22.07.2020 року №478, від 16.08.2022 року №315 та від 10.08.2021 року № 10/08-01, до ревізії не надано затверджені проекти виконання робіт.
При співставленні даних актів приймання виконаних будівельних робіт форми № Кб2в з дефектним актом, що є додатком 2 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, дефектним актом та кошторисною документацією, що є додатками до договору від 10.08.2021 року №10/08-01, проектом виконання робіт (ПВР), передбаченого умовами договору, з вимогами Порядку застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення при визначенні вартості будівництва, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 25.06.2021 року №162 встановлено, що до п.15 акту форми №Кб-2в б/н за грудень 2021 року за договором від 10.08.2021 року № 10/08-01 включені роботи з покривання поверхонь устаткування трубопроводів (запірної арматури) теплоізолююча суміш Веlzona 5871 за нормою ПР13-6066 «Покриття органосилікатними матеріалами поверхні устаткування, трубопроводів і технологічних металевих конструкцій у два шари за допомогою фарборозпилювача».
Складом робіт за нормою ПР13-6066 передбачено очищення металевої поверхні від іржі і забруднень, знежирення поверхні, готування фарбувального составу, нанесення покриття.
Крім того, за нормою ПР 13-6066 передбачено витрати матеріальних ресурсів на 100м2:
- бензин авіаційний Б-70-0,0035 тонн на 100 м2,
- фарба ОСМ-3, ОСМ-4, ОСМ-5 органосилікатна - 0,026 тонн на 100 м2, Толуол кам`яновугільний та сланцевий, марка А - 0,044 тонн на 100 м2, розчинник, марка Р-4 - 0,0003 тонн на 100 м2.
Однак, до акту за нормою ПР 13-6066 включено витрати матеріальних ресурсів «Суміш «Веlzоnа 5871», зазначених в пункті 16 акту форми №Кб-2в та пункті 12 Відомості ресурсів до акту форми №Кб-2в, за нормою витрат 3 л/1 м2 в кількості 29,7 літрів на загальну суму 98 565,69 грн. без ПДВ.
На підставі технічної характеристики виробника «Суміші «Веlzona 5871» передбачена норма витрат 1 л./1 м2 на 1 шар.
Аналогічно, до пункту 13 до акту ф.№Кб-2в б/н за грудень 2021 року за договором від 10.08.2021 року №10/08-01, включені роботи з покривання поверхонь устаткування трубопроводів (запірної арматури) теплоізолююча суміш Веіrоnа 5871 за нормою ПР13-6066.
Однак, до акту за нормою ПР 13-6066 включено витрати матеріальних ресурсів «Суміш «Веlzоnа 3211», зазначених в пункті 14 акту ф.№Кб-2в та пункті 11 відомості ресурсів до акту ф.№Кб-2в за нормою витрат 0,54 кг. на 1 м2 в кількості 5,35 кг. на загальну суму 5 796,08 грн. без ПДВ.
При цьому, технічною характеристикою Виробника «Суміш «Веlzоnа 3211» передбачена норма витрат 1 кг. на 3,7 м2 на 1 шар (0,27 кг. на 1 м2).
Пунктом 3 розділу 7 «Фарбування устаткування, металевих конструкцій промислових будинків і споруджень» вказівок щодо застосування кошторисних норм і розцінок на ремонт технологічного устаткування підприємств, підпорядкованих Міністерству промислової політики України, вказівок щодо застосування кошторисних норм і розцінок на спеціальні та ремонтно-будівельні роботи, які виконуються на підприємствах, підпорядкованих Міністерству промислової політики України, затверджених Наказом від 13.01.2000 року №16 «Про затвердження збірників кошторисних норм і розцінок на ремонтні роботи, які виконуються на підприємствах, підпорядкованих Міністерству промислової політики України» передбачено фарбування металоконструкцій кількістю шарів, передбачених проектом.
У ході ревізії здійснено перерахунок вартості виконаних робіт за договором від 10.08.2021 року №10/08-01 з урахуванням встановлених порушень, за результатом якого встановлено завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 82 323,70 грн. з ПДВ (грудень 2021 року).
Зазначене є порушенням пункту 6.2.1.1 ДСТУ БД 1.1-2:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 року №293.
Таким чином, ревізією встановлено завищення вартості виконаних за договором від 10.08.2021 року №10/08-01 робіт на загальну суму 107 099,0 грн. (82 323,70 грн. + 24 775,30 грн.) (в тому числі: грудень 2021 року - 107 099,0 грн.; грудень 2022 року - 3 777,38 грн.).
Враховуючи зазначене, загальна сума завищеної вартості виконаних робіт ТОВ «АДЕЙ-БУД» за договорами від 22.07.2020 року №478, від 16.08.2022 року №315 та від 10.08.2021 року №10/08-01 складає 110 876,38 грн. (3 777,38 + 107 099,0 грн.), що є порушенням пункту 2.2, 2.3 Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої Наказом Міністерства розвитку громад на території України від 01.11.2021 року №281, пункту 1.1.7 технічної частини Збірника 1 Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи земляні роботи, пункту 4.4.1 та пункту 6.3.3. Настанови щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва ДСТУ-Н.Б.Д.1.1.-2:2013 та пункту 6.2.1.1 ДСТУ БД.1.1-2:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 року №293.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що встановлене порушення призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ «КТЦ» в сумі 110 876,38 гривень.
Від АТ «КТЦ» вимагалося відобразити в обліку дебіторську заборгованість в розмірі 19 940,00 грн. внаслідок завищення вартості виконаних робіт по договорах з ТОВ «ТРІАДА-ЕНЕРДЖІ», забезпечити відшкодування порушення на користь АТ «КТЦ» в сумі 19 940,00 грн. відповідно до норм статей 193, 222, 224-226 Господарського кодексу України, статей 22, 610-611 Цивільного кодексу України.
Під час ревізії Східним офісом Держаудитслужби листом від 03.04.2023 року №040406-15/2471-2023 направлено запит товариству з обмеженою відповідальністю «ТРІАДА - ЕНЕРДЖІ» про надання документів, що підтверджують факти здійснених господарських операцій між АТ «КТЦ» та ТОВ «ТРІАДА - ЕНЕРДЖІ».
На час завершення ревізії відповіді не отримано.
Перевірку виконаних ТОВ «ТРІАДА-ЕНЕРДЖІ» підрядних робіт було проведено за наданими в ході ревізії АТ «КТЦ» документами.
Ревізією встановлено, що в 2021 році між АТ «КТЦ» в особі заступника голови правління з загальних питань ОСОБА_2 (договір від 31.05.2021 № ПД3105.21) та ТОВ «ТРІАДА-ЕНЕРДЖІ», в особі директора ОСОБА_24 укладено договір на загальну суму 23 182 731,00 грн. з ПДВ на виконання підрядних робіт з капітального ремонту водогрійного котла типу ПТВМ-50 №6-2 районної котельні №6 АТ «КТЦ» за адресою: вул. Домобудівна, Інгулецький р-н, м. Кривий Ріг на загальну суму 23 182 731,00 грн. з ПДВ.
Основні умови договору наступні:
Відповідно до пункту 2.1 договору від 31.05.2021 року №ПД3105.21 замовник доручає, а підрядник, в межах договірної ціни зобов`язується виконати роботи (з капітального ремонту водогрійного котла типу ПТВМ-50 №3-1 районної котельні №3, Демонтаж, виготовлення та монтаж металевої димової труби №5 водогрійного котла типу ПТВМ-5 ст.№6-2 в районній котельні №6) у відповідності до будівельних вимог, інших чинних законодавчих та нормативно-правових документів, які діють на території України.
Відповідно до пункту 3.1 договору від 31.05.2021 року №ПД3105.21 договірна ціна розраховується на підставі відомостей обсягів робіт.
Відповідно до пункту 3.2 договору від 31.05.2021 року №ПДЗ 105.21 договірна ціна робіт за цим договором розраховується на основі Норм часу на ремонт основного та допоміжного енергетичного обладнання СОУ-Н МЕВ 40.1-00130044-602/56:2011, у відповідності до змін №33 до нормативного документа ГКД 34.08.601-2003, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України №351 від 15.08.2019 року та визначається у кошторисній документації (договірна ціна, локальний кошторис, загальновиробничі витрати, підсумкова відомість ресурсів, пояснювальна записка тощо, узгоджені сторонами).
Відповідно до пункту 3.3 договору від 31.05.2021 року №ПД3105.21 договірна ціна робіт за цим договором є твердою, визначена у кошторисній документації, що є Додатком №2 до цього Договору, розраховується на основі цін і розцінок у будівництві відповідно до ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» та визначається у кошторисній документації (договірна ціна, локальний кошторис, загальновиробничі витрати, підсумкова відомість ресурсів, пояснювальна записка тощо, узгоджені Сторонами).
Відповідно до пункту 3.4 договору вартість робіт може бути переглянута протягом дії цього Договору шляхом укладення додаткових угод до цього Договору за наявності наступних обставин:
- зміни обсягів та складу робіт, які не передбачені відомістю обсягів робіт;
- у зв`язку з обставинами непереборної сили, що підтверджується відповідними документами.
Відповідно до пункту 18.1 укладених договорів, договір вступає в силу з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення печатками та діє до «31» грудня 2021 року (включно), але в будь-якому разі до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим Договором, а в частині розрахунків - до повного їх виконання.
Порівнянням складу прямих витрат, включених до Актів ф.№КБ-2в до договорів на предмет його відповідності національним стандартам України «Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи», вимогам Правил визначення вартості будівництва, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 року №293 (із змінами та доповненнями), Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої Наказом Міністерства розвитку громад на території України від 01.11.2021 року №28,1 Норм часу на ремонт основного і допоміжного енергетичного обладнання СОУ-Н МЕВ 40.1-00130044-602/56:2011, у відповідності до змін №33 до нормативного документа ГКД 34.08.601-2003, затверджених Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 351 від 15.08.2019 року.
При співставленні даних актів приймання виконаних будівельних робіт з вимогами державних будівельних норм встановлено, що до акту форми №3КБ-2в та підсумкової відомості ресурсів за листопад 2021 року включено роботу машин і механізмів:
- кранів на автомобільному ходу вантажопідйомністю 16 тонн в кількості 16 маш-год на загальну суму 14 400,00 грн. без ПДВ (позиція 54/92 акта);
- розчинозмішувачі пересувні, місткість 250 л. в кількості 15 маш-год на загальну суму 1800,00 грн. без ПДВ (позиція 53/91 акта).
Однак, використання крану на автомобільному ходу вантажопідйомністю 16 тонн та розчинозмішувачів пересувних місткістю 250 л. не враховані ресурсними елементними кошторисними нормами України та не передбачено затвердженим Проектом виконання робіт, передбаченим умовами Договору.
Так, пунктом 3.2.9 Проекту виконання робіт №1860.00.000 ППР-21 «Капітальний ремонт водонагрівального котла ПТВМ-50 №6-2 РК №6 АТ «КТЦ» передбачено, що демонтажні роботи та монтаж і ремонтні роботи виконуються вручну з використанням пенькових канатів та за допомогою лебідок МТМ-1,6 тонн.
Також, до Проекту виконання робіт додається відомість вантажних механізмів, обладнання і пристосувань, в якій надано перелік машин і механізмів: МТМ-3,2 тонн - 1 шт., МТМ-1,6 тонн - 4 шт., блок монтажний г.п. 3,0 тонн - 2 шт., комплект підмостей та пристосування - 1 шт.
Проект виконання робіт (ПВР) - вид проектно-технологічної документації, яка розробляється на основі робочої документації та проекту організації будівництва і визначає та деталізує технологію, організацію та умови виконання будівельних робіт.
Відповідно до пункту 5.3.1 ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного виробництва», затверджених наказом Мінрегіону України від 05.05.2016 року №115 має містити рішення з технології та організації виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва або окремих його черг, пускових комплексів, окремих видах чи етапах робіт, а також перелік необхідної виконавчої документації.
ПВР розробляється на підставі робочої документації та має передбачати заходи з забезпечення якісного, безпечного і своєчасного виконання робіт з дотриманням вимог 4.2. (ДБН А.3.1-5-2016 «Організація будівельного виробництва»).
При розробленні ПВР до уваги беруться характеристики матеріалів і конструкцій, задіяних будівельних машин, обладнання, технічних засобів, а також умови виконання робіт.
Таким чином, при виконанні робіт та застосуванні механізмів будівельних машин, обладнання, технічних засобів необхідно керуватися вимогами Проекту виконання робіт.
Враховуючи зазначене, до акту від 02.11.2021 року №3 зайво включено механізми підрядника, що не враховані ресурсними елементними кошторисними нормами України у будівництві: крани на автомобільному ходу вантажопідйомністю 16 т в кількості 16 маш-год на загальну суму 14 400,00 грн. без ПДВ (позиція 54/92 акта) розчинозмішувачі пересувні, місткість 250 л. в кількості 15 маш-год на загальну суму 1 800,00 грн. без ПДВ (позиція 53/91 акта).
Таким чином, ревізією встановлено завищення вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт за договором від 31.05.2021 року №ПД3105.21 на суму 19 940,00 грн. з ПДВ (листопад 2021 року), внаслідок необґрунтованого включення до акту приймання виконаних робіт за листопад 2021 року механізмів, що не враховані умовами ПВР та ресурсними елементними кошторисними нормами України у будівництві, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.06.2021 року № 156.
Вищевикладене є порушенням частини 1 статті 318 Господарського кодексу України, пункту 6.2.1 ДСТУ БД.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2013 року №293, пункту 5.1, пункту 5.4.1 ДСТУ- НБД.1.1-2:2013 Державного стандарту України «Настанова щодо визначення прямих витрат у вартості будівництва ДСТУ-НБД.1.1-2:2013», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 № 405, пункту 5.18 частини 15 «Ремонт теплової ізоляції і обмурівки» Норми часу СОУ 40.1.00130044-33:2010 на ремонт основного і допоміжного енергетичного обладнання, затвердженого Наказом Мінпаливенерго України від 12.08.2010 року № 317.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що встановлене порушення призвело до втрат фінансових та матеріальних ресурсів АТ«КТЦ» в сумі 19 940,0 гривень.
Враховуючи вищевказане, суд погоджується з доводами відповідача про правомірність пунктів 11-14 оскаржуваної вимоги.
Щодо пункту 15 вимоги, суд виходить з наступного.
Пунктом 15 вимоги від AT «КТЦ» вимагалося при проведені процедури закупівель дотримуватися вимог Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 року №922-VIII (зі змінами).
Відповідно до статті 8 Закону № 2939-ХІІ визначено основні функції фінансового контролю:
1) здійснює державний фінансовий контроль та контроль за:
виконанням функцій з управління об`єктами державної власності;
цільовим та ефективним використанням коштів державного і місцевих бюджетів;
цільовим використанням і своєчасним поверненням кредитів (позик), одержаних під державні (місцеві) гарантії; достовірністю визначення потреби в бюджетних коштах при складанні планових бюджетних показників; відповідністю взятих бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі); веденням бухгалтерського обліку, а також складанням фінансової і бюджетної звітності, паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі), кошторисів та інших документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету;
станом внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту у розпорядників бюджетних коштів;
усуненням виявлених недоліків і порушень;
розробляє пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому;
вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб;
здійснює інші повноваження, визначені законами України та покладені на нього Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 15 Закону №2939 законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов`язковими для виконання службовими особами об`єктів, що контролюються.
Ревізією дотримання вимог законодавства у сфері закупівель встановлено, що під час проведення процедури закупівлі робіт за номером ID: UA-2021-10-29-009442-а встановлені порушення норм пунктів 5, 6 статті 41 Закону України №922 в частині зміни істотних умов договору, внаслідок зміни обсягів робіт, які не передбачені умовами договору та тендерною документацією, а також в порушення норм пункту 11 частини першої статті 10 Закону України №922 не здійснено оприлюднення повідомлення про внесення змін до договору в електронній системі закупівель.
Оскільки відповідачем фактично до позивача не ставиться вимога відшкодувати збитки або відобразити дебіторську заборгованість в цій частині, отже суд приходить до висновку, що вимога щодо дотримання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» не порушує прав та законних інтересів позивача та відповідає пункту 2 статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі».
З урахуванням викладеного, відповідачем доведено правомірність прийняття вимоги Східного офісу Держаудитслужби №040406-15/4187-2023 від 28 червня 2023 року про усунення порушень відображених в Акті ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за період з 01.06.2021 року по 31.12.2022 року від 18.05.2023 року №040406-22/02, а позивачем не доведено протиправність останньої, у зв`язку з чим спірна вимога не підлягає скасуванню.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» встановлює, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 90 Кодексу адміністративного судочинства суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на вказані вище обставини в їх сукупності, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог і відсутність підстав для їх задоволення.
У пункті 58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі повинні оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Відтак, інші, зазначені в апеляційній скарзі доводи, окрім проаналізованих вище, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин справи і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді або спростування.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду відсутні. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують, а зводяться до переоцінки та незгоди з доказами.
Згідно частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 77, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року в адміністративній справі №160/21901/23 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2023 року в адміністративній справі №160/21901/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий - суддяС.В. Білак
суддяІ.В. Юрко
суддяС.В. Чабаненко
Суд | Третій апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.05.2024 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 119142173 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо здійснення публічних закупівель, з них |
Адміністративне
Третій апеляційний адміністративний суд
Білак С.В.
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Олійник Віктор Миколайович