Ухвала
від 21.05.2024 по справі 752/7607/24
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/7607/24

Провадження № 2/752/4448/24

У Х В А Л А

Іменем України

21 травня 2024 року Голосіївський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Слободянюк А.В.,

за участю секретаря судових засідань - Крушельницької Д.М.,

представника позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Житло-Капітал"</a> адвоката Гонтара Дмитра Олександровича про передачу за територіальною підсудністю цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Житло-Капітал"</a>, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Строй Сіті Кепітал", про розірвання договору про участь у Фонді фінансування будівництва №74-2908/2018-1 від 29.08.2018 та стягнення грошових коштів,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищевказаною позовною заявою.

Ухвалою судді від 25.04.2024 відкрито провадження у справі, вирішено цивільну справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

20.05.2024 від представника ТОВ "Фінансова компанія "Житло-Капітал" Гонтара Д.О. надійшов відзив на позовну заяву, а також клопотання про передачу справи за підсудністю до Шевченківського районного суду міста Києва.

Клопотання про передачу справи за підсудністю мотивоване тим, що однією із вимог позовної заяви є розірвання Договору №74-2908/2018-1 про участь у Фонді фінансування будівництва від 29.08.2018, відповідно до умов якого позивач не набув майнових прав на майбутній об`єкт нерухомого майна у зв`язку з частковою сплатою вартості об`єкта нерухомості. На думку представника відповідача, спір виник не з приводу нерухомого майна, а з приводу виключно договірних відносин між сторонами, а відтак позов має бути поданий за загальними правилами підсудності, згідно норм ст. 27 ЦПК України, за місцезнаходженням відповідача - у Шевченківському районному суді міста Києва.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечував щодо вимог заявленого клопотання та передачі даної справи до іншого суду.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про судовий розгляд повідомлений у спосіб, передбачений ст. 128 ЦПК України, про причини неявки суд не повідомив.

Вирішуючи клопотання суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Відповідно до ч.1 ст.30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою (виключна підсудність).

Суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду (п.1 ч.1 ст. 31 ЦПК України).

Як роз`яснено у п.4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013року № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Місцезнаходження нерухомого майна має бути підтверджено документально.

Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

До позовів, що виникають з приводу нерухомого майна, належать, зокрема, позови про визнання права на таке майно, про витребування майна із чужого незаконного володіння, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження майном, не пов`язаних із позбавленням володіння, про встановлення сервітуту, виключення майна з-під арешту, визнання правочину недійсним (незалежно від заявлення вимоги про застосування наслідків недійсності правочину) тощо (п.2 Постанови Пленуму ВСУ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав»).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2021 року у справі №911/2390/18 зазначила, що виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. Словосполучення «з приводу нерухомого майна» необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередньо об`єкт спірного матеріального правовідношення.

З матеріалів справи вбачається, що позивач просить розірвати Договір №74-2908/2018-1 про участь у Фонді фінансування будівництва від 29.08.2018, укладеним між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем ТОВ "Фінансова компанія "Житло-Капітал", предметом якого є отримання у власність ОСОБА_2 за передані ним грошові кошти в управління ТОВ "Фінансова компанія "Житло-Капітал" об`єкта нерухомості, яким є квартира у житловому комплексі «Паркова долина» за адресою: АДРЕСА_1 , що територіально знаходиться у Голосіївському районі м. Києва.

Позивач вважає, що відповідач не здійснив належного виконання свого зобов`язання щодо передачі у власність майнових прав на об`єкт інвестування йому, як довірителю, а тому відповідачем було порушено умови договору №74-2908/2018-1 про участь у Фонді фінансування будівництва від 29.08.2018.

Наведене свідчить, що спір у справі стосується виконання договору участь у фонді фінансування будівництва, тобто договору з приводу майнових прав на нерухоме майно, а тому він повинен розглядатись за правилами виключної підсудності, визначеної ч.1 ст.30 ЦПК України.

Оскільки незавершений будівництвом об`єкт нерухомості знаходиться в Голосіївському районі м. Києва, то справа за позовом ОСОБА_2 підсудна Голосіївському районному суду м. Києва.

Крім того, частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (надалі - «Конвенція») передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Інтерпретація суті конструкції «суд, встановлений законом» викладена Європейським судом з прав людини (надалі - «ЄСПЛ») у рішенні у справі «Сокуренко і Стригун проти України». Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію «суд, встановлений законом»: організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

З наведеного вище вбачається, що розгляд справи судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч.1 ст.6 Конвенції).

Керуючись ст.ст. 27, 31, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

Клопотання представника відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Житло-Капітал"</a> адвоката Гонтара Дмитра Олександровича про передачу за територіальною підсудністю цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Житло-Капітал"</a>, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Строй Сіті Кепітал", про розірвання договору про участь у Фонді фінансування будівництва №74-2908/2018-1 від 29.08.2018 та стягнення грошових коштів - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються в апеляційну скаргу на рішення суду.

Суддя А.В. Слободянюк

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.05.2024
Оприлюднено22.05.2024
Номер документу119156751
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —752/7607/24

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Слободянюк А. В.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Слободянюк А. В.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Слободянюк А. В.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Слободянюк А. В.

Ухвала від 25.04.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Слободянюк А. В.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Слободянюк А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні