ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
"20" травня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/434/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.
при розгляді справи за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Ківіт Плюс (вул. 12 Поздовжня, 84, м. Миколаїв, 54028)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Шевчука Олега Дмитровича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 38535,00 грн,
УСТАНОВИВ:
Господарським судом Одеської області розглядається справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ківіт Плюс до Фізичної особи-підприємця Шевчука Олега Дмитровича про стягнення грошових коштів у розмірі 38535,00 грн.
З метою здійснення повідомлення відповідача Фізичної особи-підприємця Шевчука Олега Дмитровича про розгляд цієї справи судом було направлено на адресу останнього ( АДРЕСА_1 ) ухвалу суду від 12.02.2024 рекомендованим листом з повідомленнями про його вручення, який містить позначку «Судова повістка».
Судова повістка для відправлення була передана судом до відділення Укрпошти Одеса 65119, за адресою: пр. Шевченко, 29, м. Одеса та вказаному поштовому відправленню був присвоєний номер 0600249490072.
За змістом ч. 5 ст. 242 ГПК України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі шляхом надсилання до електронного кабінету у порядку, визначеному законом, а в разі відсутності електронного кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 №10-р «Про національного оператора поштового зв`язку» виконання функцій національного оператора поштового зв`язку покладено на акціонерне товариство "Укрпошта".
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку встановлено Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі Правила»).
За змістом 82 Правил рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім`ї, який проживає разом з адресатом (одержувачем). У разі відсутності адресата (одержувача), будь-кого з повнолітніх членів його сім`ї за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка". Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв`язку адресат (одержувач) не з`явився для одержання рекомендованого (реєстрованого) листа з позначкою Судова повістка, працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", яка засвідчується підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.
Згідно з п. 91 Правил під час вручення поштового відправлення з позначкою Вручити особисто, внутрішнього рекомендованого листа з позначкою Судова повістка адресат (одержувач) підтверджує такий факт своїм підписом та зазначає своє прізвище та ініціали або ім`я та прізвище у спосіб та відповідно до порядку, що встановлені оператором поштового зв`язку. Відповідні дані про вручення поштового відправлення також повинні містити інформацію про особу, уповноважену на одержання внутрішнього рекомендованого (реєстрованого) листа з позначкою Судова повістка, адресованого юридичній особі або фізичній особі за місцем роботи.
Відповідно до п. 99 Правил у разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначкою Судова повістка, працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку Адресат відмовився і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Згідно з п. 101 Правил у разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка або реєстрованого поштового відправлення з позначкою Адміністративна послуга такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Відповідно до ч. 1, 6-7 ст.246 ГПК України суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Отже, згідно з нормами ГПК України та Правил у рекомендованих поштових відправленнях з позначкою Судова повістка передбачено проставлення працівником поштового зв`язку виключно відміток про: 1) вручення поштового відправлення; 2) адресат відсутній за вказаною адресою; 3) адресат відмовився від отримання поштового відправлення.
Водночас, здійснене судом в межах справи № 916/434/24 поштове відправлення на адресу Фізичної особи-підприємця Шевчука Олега Дмитровича (0600249490072) було повернуто не врученим із зазначенням працівниками АТ "Укрпошта" причин невручення: "за закінченням терміну зберігання".
У зв`язку з неналежним виконанням працівниками АТ «Укрпошта» обов`язків при врученні поштового відправлення поштової кореспонденції з позначкою «Судова повістка» судом 10.04.2024 був направлений до АТ «Укрпошта» лист, в якому суд звернув увагу щодо цих недоліків, з метою їх опрацювання та належного надання послуг поштового зв`язку.
Між цим, приймаючи до уваги, що проставлення відмітки поштовою установою про причини невручення відправлення за закінченням терміну зберігання не є доказом вручення судового рішення відповідно до ст. 242 ГПК України, листом від 10.04.2024 суд повторно направив Фізичній особі-підприємцю Шевчуку Олегу Дмитровичу ухвалу суду від 12.04.2024 рекомендованим листом з повідомленнями про його вручення, який містить позначку «Судова повістка». Ця судова повістка для відправлення також була передана судом до відділення Укрпошти Одеса 65119, за адресою: пр. Шевченко, 29, м. Одеса та вказаному поштовому відправленню був присвоєний номер 0600260623025.
Водночас, вищевказане поштове відправлення знову повернулось неврученим із проставленням працівниками АТ «Укрпошта» відмітки за закінченням терміну зберігання.
Суд відзначає, що розумність строків розгляду справи судом є однією з основних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до ч.3 ст.2 ГПК України. Водночас, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається в першу чергу на державні судові органи, а Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (рішення у справі Шульга проти України, № 16652/04 від 02.12.2010).
Так, неналежне виконання працівниками поштового зв`язку обов`язків з проставлення на вищевказаних поштових відправленнях відміток про причини їх невручення, що містять позначки «Судова повістка» мають наслідком неналежне повідомлення відповідача про розгляд справи № 916/434/24, у зв`язку з чим господарський суд позбавлений можливості вирішити спір по суті з постановленням кінцевого рішення у справі та у строки, встановлені процесуальним законом.
Крім цього, суд наголошує, що необхідність повторного направлення кореспонденції сторонам у справі з вини працівників АТ «Укрпошта» зумовлює додаткові невиправдані витрати для суду за наявності при цьому критичної ситуації з фінансування судів.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним направити відповідачу ще одне повідомлення (ухвалу) про розгляд справи, постановити окрему ухвалу відносно Акціонерного товариства «Укрпошта» та повідомити керівництво Акціонерного товариства Укрпошта про вищевказані порушення, з метою їх негайного усунення та запобігання повторенню.
Керуючись ст. 234, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Постановити окрему ухвалу щодо Акціонерного товариства Укрпошта, у зв`язку з порушенням вимог Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінетів Міністрів України від 05.03.2009 № 270, при виконанні обов`язків із зазначення причин невручення поштових відправлень № 0600249490072 та 0600260623025, які містять позначку Судова повістка.
2. Направити окрему ухвалу Акціонерному товариству Укрпошта (вул. Хрещатик, 22, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 21560045) для відповідного реагування з метою усунення виявлених порушень та запобігання їх повторенню.
3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Одеської області у строк до 05.06.2024.
4. Попередити Акціонерне товариство Укрпошта про наслідки залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасну відповідь на окрему ухвалу суду, які передбачені ст. 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Ухвала набирає законної сили 20.05.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119167617 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні