ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.05.2024м. СумиСправа № 920/250/24
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/250/24
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Енера Суми (вул. Реміснича, буд. 35, м. Суми, 40004)
про стягнення 117 454 грн 91 коп.
УСТАНОВИВ:
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 117 454 грн 91 коп., в тому числі 39 263 грн 35 коп. інфляційних втрат, 78 191 грн 56 коп. 3% річних за несвоєчасну оплату активної електричної енергії за період березень серпень 2023 року відповідно до договору про постачання електричної енергії споживачу № 1818 від 01.07.2019, укладеного між сторонами.
Ухвалою від 11.03.2024 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/250/24, визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надав відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення.
Згідно зі ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
За приписами ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 11.03.2024, що підтверджується довідкою Господарського суду Сумської області.
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк, будь-яких клопотань чи заяв не подав.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
01.07.2019 між сторонами укладений договір № 1818 про постачання електричної енергії споживачу шляхом підписання споживачем заяви-приєднання до умов договору.
Цей Договір про постачання електричної енергії споживачу (далі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу (далі - Споживач) постачальником електричної енергії (далі - Постачальник) та укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору.
Згідно з п. 2.1. договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.
Ціна, порядок обліку та оплати електричної енергії визначається розділом 5 договору.
Відповідно до п. 5.1. договору, споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до договору.
Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції постачальника (пункт 5.2. договору).
Ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни (пункт 5.4. договору).
За умовами пункту 5.6. договору розрахунковим періодом за договором є календарний місяць.
Відповідно до комерційної пропозиції № 3ВП, що є додатком № 2 до договору, оплата електричної енергії здійснюється споживачем плановими платежами за наступним графіком: до 29 числа місяця, що передує розрахунковому 25% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ; до 06 числа розрахункового місяця - 25% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ; до 10 числа розрахункового місяця - 25% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ; до 20 числа розрахункового місяця - 25% вартості заявлених обсягів на розрахунковий місяць з урахуванням ПДВ; з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку.
Оплата рахунка постачальника за договором має бути здійснена споживачем у строки, визначені в рахунку, але не більше 5 робочих днів від дати його отримання споживачем.
Згідно з п. 6.2. договору, споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами договору.
За умовами комерційної пропозиції договір набирає чинності з дня, наступного за днем отримання ТОВ «Енера Суми» заяви-приєднання споживача до умов договору про постачання електричної енергії споживачу, в якій вказано про обрання Комерційної пропозиції №ЗВП (1818), якщо протягом трьох робочих днів споживачу не буде повідомлено будь-яким способом про невідповідність його критеріям обраної комерційної пропозиції. Договір діє до моменту початку постачання електричної енергії споживачу іншим постачальником. В частині розрахунків, в будь-якому разі, договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідач порушив визначені договором строки оплати планових платежів та фактично отриманої електричної енергії у період з березня до серпня 2023 року, у зв`язку з чим позивач нарахував відповідачу та заявляє до стягнення 39 263 грн 35 коп. інфляційних втрат, 78 191 грн 56 коп. 3% річних, виходячи з суми планових платежів, остаточної вартості отриманої електричної енергії, заборгованості за попередні періоди, з урахуванням часткових оплат.
Статтею 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".
Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/визначених відповідно до вимог закону (частина шоста 276 ГК України).
Частиною сьомою статті 276 Господарського кодексу України визначено, що оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору.
Згідно зі ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 530 цього ж Кодексу, якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Суд встановив, що сторонами у договорі погоджено попередню оплату електричної енергії плановими платежами, виходячи із заявлених обсягів, із остаточним розрахунком за фактично відпущену електричну енергію.
Заявлений обсяг електричної енергії підлягає оплаті на умовах попередньої оплати, а фактичний обсяг встановлюється по закінченню розрахункового місяця.
Прогнозовані обсяги споживання електричної енергії на 2023 рік з розбивкою по місяцях були надані відповідачем позивачу у листі від 01.08.2022 № 263. Заявками від 08.02.2023 № 73, від 03.03.2023 № 106, від 03.04.2023 № 147, від 02.05.2023 № 176, від 06.06.2023 № 150, від 03.07.2023 № 176 відповідачем повідомлені позивачу обсяги споживання на кожен місяць у періоді з березня до серпня 2023 року. Сума планових платежів, зазначена у рахунках, розрахована позивачем виходячи із прогнозованих обсягів споживання електричної енергії повідомлених відповідачем.
Згідно з п. 5.9. договору у разі несвоєчасної оплати платежів передбачених договором, постачальник проводить споживачу нарахування за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання пені, 3% річних від простроченої суми та інфляційних нарахувань.
Статтею 625 ЦК України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Виходячи з умов договору, як невиконання або неналежне виконання споживачем зобов`язання з попередньої оплати заявленого на період обсягу електричної енергії, так і зобов`язання з оплати фактично отриманої електричної енергії, є порушенням виконання грошового зобов`язання і передбачає застосування правових наслідків порушення зобов`язання.
Суд встановив, що відповідач порушив договірні зобов`язання щодо оплати електричної енергії за період з березня до серпня 2023 року (з урахуванням заборгованості за попередні періоди) у строки, визначені договором, як щодо внесення планових платежів, так і щодо оплати фактично відпущеної електричної енергії, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: виставленими рахунками на оплату електричної енергії (рахунки на оплату отримані відповідачем, про що міститься відповідна відмітка), актами прийняття-передавання товарної продукції активної електричної енергії за період з березня до серпня 2023 року, що підписані сторонами, підписи скріплені печатками, довідкою нарахувань та оплат по активній електроенергії за період з 01.01.2023 до 07.08.2023, виписками по особовому рахунку позивача щодо здійснених відповідачем оплат.
Відповідно до розрахунку позивача за прострочення виконання грошового зобов`язання зі сплати планових платежів та з оплати фактичних обсягів отриманої електричної енергії у період з березня до серпня 2023 року, а також прострочення виконання грошових зобов`язань з оплати заборгованості за попередні періоди, що зафіксована у виставлених рахунках, позивач нарахував відповідачу 3% річних в загальній сумі 78 191 грн 56 коп., інфляційне збільшення суми боргу в загальній сумі 39 263 грн 35 коп.
Враховуючи факт неналежного виконання відповідачем договірних зобов`язань щодо строків оплати електричної енергії, перевіривши обставини, пов`язані з правильністю здійснення розрахунку, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 78 191 грн 56 коп. 3% річних, 39 263 грн 35 коп. інфляційних втрат.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 3028 грн 00 коп. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 123, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства Охтирський комбінат хлібопродуктів Державного агентства резерву України (вул. Армійська, буд. 11, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 00956031) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Енера Суми (вул. Реміснича, буд. 35, м. Суми, 40004, код ЄДРПОУ 41884537) 78 191 грн 56 коп. 3% річних, 39 263 грн 35 коп. інфляційних втрат, 3028 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане суддею 21.05.2024.
СуддяД.В. Вдовенко
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119167843 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Вдовенко Дар'я Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні