Ухвала
від 20.05.2024 по справі 531/1405/24
КАРЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 531/1405/24

номер провадження 2/531/557/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про залишення позовної заяви без руху

20 травня 2024 року суддя Карлівського районного суду Полтавської області Попов М.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Мартинівської сільської ради, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання права власності в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із позовною заявою у якій просить визнати за нею право власності на земельні ділянки в порядку спадкування щза законом після смерті ОСОБА_3 .

Дана позовна заява не відповідає вимогам статей 175-177 ЦПК України.

Згідно ч.4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

У позовній заяві позивач посилається, як на підставу звільнення її від сплати судового збору на малозабезпеченість, пенсійний вік, мінімальну пенсію та те, що вона є ВПО.

Відповідно до ч.1 ст.136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більш як до ухвалення судового рішення у справі.

З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати (ч.3 ст. 136 ЦПК України).

Згідно з частиною 1 та 2 ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору напевний строк, але недовше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача -фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: військовослужбовці; батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; особа,яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Наведені норми закону дають можливість зробити висновок проте, що підставою для відстрочення/звільнення від сплати судового збору може бути лише майновий стан сторони, який перешкоджає сплаті нею судового збору. Крім того дана дія є правом суду і застосовується у виключних випадках за наявності лише вагомих для цього підстав.

Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст.12Ц ПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

ОСОБА_1 звернулася досуду здвома позовнимивимогами майновогохарактеру:про визнанняправа власностів орядкуспадкування зазаконом наземельну ділянкуплощею 0,1211гата наземельну ділянкуплощею 0,3737га.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому відповідно заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.

Тож, розмір судового збору має становити1% від суми позову, тобто від вартості майна на яке претендує позивач, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати.

Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 гривень.

У матеріалах справи відсутні докази на підтвердження вартості спірного майна, що унеможливлює визначення ціни позову щодо вказаних майнових вимог. Тільки за наявності документального підтвердження оцінки майна, можливо визначити ціну позову та відповідно й розмір судового збору, який повинен бути сплачений у дохід держави.

До позову долучено довідку про доходи позивача з жовтня 2023 по квітень 2024 (7 місяців), яка свідчить про те що розмір її пенсії за вказаний період склав 18050,00 грн. Тобто виходячи із вказаної довідки та якщо до вересня 2024 року дохід останньої не буде збільшуватися до вересня 2024 , то складатиме за 12 місяців 31675,00 грн.

Мінімальний розмір судового збору, який повинен бути сплачений за подання до суду даної позовної заяви - 1211 грн. 20 коп. за кожну викладену позовну вимогу. Сукупний розмір судового збору (2422,40 грн) перевищуватиме 5 відсотків розміру річного доходу позивача.

За викладених вище обставин, заявлене клопотання про звільнення від сплати судового збору підлягає частковому задоволенню, та позивачці слід сплатити судовий збір за одну з зазначених позовних вимог у мінімальному розмірі визначеному законом 1211,20 грн., від сплати судового збору за іншу вимогу ОСОБА_1 доцільно звільнити.

Таким чином, позивач має долучити до позовної заяви документ, що підтверджує сплату судового збору у вказаному розмірі.

Відповідно до частини 1 ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України, суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищезазначене, дана позовна заява має бути залишена без руху і позивачу має бути надано строк, протягом якого він може усунути вказані у цій ухвалі недоліки позову.

Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями175і177цьогоКодексу, позовна заява вважатиметься поданою в день її первісного подання до суду. Якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви у строк, що встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві.

Керуючись ст.ст.175,177,185 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Мартинівської сільської ради, третя особа: ОСОБА_2 , про визнання права власності в порядку спадкування.

Позивач протягом 10 (десяти) днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху повинен усунути недоліки позовної заяви, а саме: долучити до позовної заяви документ про сплату судового збору у визначеному законом мінімальному розмірі (не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб), що становить 1211,20 грн.

Роз`яснити позивачу, що якщо відповідно до ухвали суду у встановлений строк він виконає вимоги, визначені статтями175і177цього Кодексу, позовна заява вважатиметься поданою в день первісного її подання до суду, а якщо не усуне недоліки позовної заяви у строк встановлений судом, заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачеві. Копію ухвали надіслати позивачу. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою http://court.gov.ua/. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Ухвала не підлягає оскарженню.

Суддя М.С.Попов

СудКарлівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.05.2024
Оприлюднено23.05.2024
Номер документу119170145
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —531/1405/24

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні