Справа № 727/12208/23
Провадження № 2/727/282/24
УХВАЛА
13 травня 2024 року Шевченківський районний суд м. Чернівці, в складі:
головуючого судді Слободян Г.М.
за участю секретаря судового засідання Вакарчук Т.Р.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1 , адвоката Софяк В.В.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні, в залі суду м. Чернівці клопотання експерта від 22.04.2024 року Львівського науково дослідженого експертно кримінального центру за № СЕ-19/114-24/2032-БД/Кл-2 по справі за позовом ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання батьківства,-
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Шевченківського суду м. Чернівці перебуває на розгляді цивільна справа за позовом ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання батьківства.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02.01.2024 року було призначено судову молекулярно-генетичну експертизу виконання якої доручено Львівському науковому дослідженому експертно кримінальному центру. Провадження у вищенаведеній цивільній справі було зупинено.
30 квітня 2024 року до суду надійшло клопотання експерта від 22.04.2024 року щодо уточнення доцільності дослідження наданих зразків та конкретизацію обсягу доручення, а також про забезпечення оплат рахунку для виконання ухвали суду. У клопотанні відповідно до статей 72, 107 ЦПК України та Інструкції з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби МВС України, затвердженої наказом МВС України №591 від 17.07.2017, зареєстрованим в МЮ України 18.08.2017 за №1024/30892, просять підтвердити або заперечити доцільність проведення судової молекулярно-генетичної експертизи за наданими на дослідження таким чином зразками; підтвердити або заперечити доцільність дослідження наданих на дослідження зразків букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 для надання відповідей на поставлені перед експертом питання. Крім цього, у випадку підтвердження доцільності проведення молекулярно-генетичного дослідження наданих на дослідження зразків букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 просять забезпечити проведення оплати позивачкою ОСОБА_5 вартості молекулярно-генетичної експертизи наданих на дослідження зразків букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 на суму 14 137,14 гривень, з інформуванням її про необхідність здійснення такої оплати до 06.06.2024.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 30.04.2024 року поновлено провадження по справі.
В засіданні представник позивача ОСОБА_1 , адвокат Софяк В.В. зазначила, що вважає за доцільне проведення судової молекулярно-генетичної експертизи за наданими на дослідження зразками. Вказала, що позивачкою буде забезпечено оплату вартості судової молекулярно-генетичної експертизи наданих на дослідження зразків букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , ОСОБА_6 на суму 14137,14 гривень.
Відповідач ОСОБА_2 в засіданні не заперечував щодо задоволення клопотання експерта. Підтвердив, що при його особистій присутності було відібрано на дослідження зразків букального епітелію, як його, так як і дитини. Вважав, що зразки надані на дослідження після проведення експертизи підлягають частковому знищеню.
Суд, вивчивши клопотання експерта, заслухавши позицію представників сторін, оглянувши матеріали справи, зважає на наступне.
Згідно абз. 2 п. 9 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності,а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Суд враховує, що єдиним об`єктивним та науковим методом встановлення спорідненості дітей та батьків є проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, який досліджується з іншими у справі доказами.
За обставин наведених в клопотанні, встановлено наступне.
13.03.2024 до Львівського НДЕКЦ МВС надійшла ухвала Чернівецького апеляційного суду про часткове задоволення апеляційної скарги ОСОБА_2 від 11.03.2024, відповідно до якої до відбору зразків для експертизи залучено в якості спеціаліста працівника Чернівецького ОБСМЕ.
15 квітня 2024 року до Львівського НДЕКЦ МВС кур?єром компанії «Нова пошта» було доставлено картонну коробку, клапани якої фіксовано етикеткою Нової пошти та чотирма етикетками з логотипом адвокатського об?єднання «Sofiak Partners», а відправником вказано ОСОБА_7 . В коробці містилися: супровідний лист КМУ «Обласне бюро судово-медичної експертизи» від 10.04.2024 (в якому відсутні такі необхідні реквізити документа як адресат та реєстраційний індекс) про направлення зразків крові та букального епітелію ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з відміткою про отримання зразків адвокатом Софяк В.В.; акт відбору зразків від 10.04.2024, завірений підписами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , завідувача відділення судово-медичної імунології ОСОБА_8 , трьох працівників Чернівецького ОБСМЕ та засвідчений відбитком печатки «ВІДДІЛЕННЯ СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ІМУНОЛОГІЇ * Чернівецьке обласне бюро судово-медичної експертизи МОЗ України», з відмітками про відсутність претензій у ОСОБА_2 та ОСОБА_9 щодо відбору зразків крові та букального епітелію; шість паперових згортків зі зразками крові та букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , вільні кінці яких опечатано відтисками печатки «ВІДДІЛЕННЯ СУДОВО-МЕДИЧНОЇ ІМУНОЛОГІЇ * Чернівецьке обласне бюро судово-медичної експертизи МОЗ України» та фіксовано відрізками прозорої клейкої стрічки та 16.04.2024р. до Львівського НДЕКЦ МВС кур?єром компанії «Нова пошта» доставлено конверт, що містив клопотання ОСОБА_2 від 15.04.2024 щодо судової молекулярно-генетичної експертизи по справі №727/12208/23, в якому ним висловлено прохання до Львівського НДЕКЦ МВС повернути ініціатору проведення експертизи або учасниками справи відібрані зразки та звернутись до Шевченківського районного суду м. Чернівців з клопотанням про призначення повторного відбору біологічного матеріалу, оскільки його надіслано з порушенням вимог щодо скерування зразків ініціатором проведення експертизи або спеціалістом, якому доручено провести відбір зразків.
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу» судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом. Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Відповідно до положень п. 25, пп. 25.2 розділу І Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року № 53/5, молекулярно-генетична експертиза відноситься до видів біологічних експертиз, основними завданнями яких є встановлення спорідненості (родинних зв`язків).
З огляду на наведене та враховуючи відсутність заперечень сторін, в їх інтересах представників щодо відбору біологічних зразків матері дитини, а також враховуючи думку сторін по справі, суд вважає, що клопотання експерта від 22.04.2024 року підлягає задоволенню та надання експерту підтвердження доцільності проведення судової молекулярно-генетичної експертизи за наданими на дослідження зразками вищенаведеними та підтвердження доцільності дослідження наданих дослідження зразків букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 для надання відповідей на поставлені перед експертом питання зазначені в ухвалі Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02.01.2024 року (а.с. 59-61).
Основними завданнями молекулярно-генетичної експертизи, яка є видом біологічної експертизи є встановлення спорідненості (родинних зв`язків).
Згідно ч. 3, п. 1 ч. 4 ст.108ЦПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою.
Враховуючи вищенаведене, оскільки для проведення молекулярно-генетичної експертизи необхідно відібрати зразки букального епітелію, які можуть бути в процесі дослідження знищені, суд приходить до висновку про необхідність надання дозволу на знищення об`єктів дослідження після проведеного дослідження.
Згідно з п.1.13. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень затверджена наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 року, строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах від 10 календарних днів до понад 90 календарних днів. Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом, який призначив експертизу, після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
В судовому засіданні встановлено, що позивач, в його інтересах представник не заперечували відносно проведення оплати за доданими до клопотання від 22.04.2024 року рахунку по сплаті 14137,10 грн.
Керуючись ст.ст.103-104,353-354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Клопотання експерта від 22.04.2024 року Львівського науково дослідженого експертно кримінального центру за № СЕ-19/114-24/2032-БД/Кл-2 по справі за позовом ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання батьківства задовольнити.
Надати експерту, за згодою сторін, підтвердження доцільності проведення судової молекулярно-генетичної експертизи за наданими на дослідження зразками вищенаведеними та підтвердження доцільності дослідження наданих дослідження зразків букального епітелію ОСОБА_2 , ОСОБА_3 і ОСОБА_4 для надання відповідей на поставлені перед експертом питання зазначені в ухвалі Шевченківського районного суду м. Чернівці від 02.01.2024 року
Надати експерту дозвіл на повне або часткове знищення об`єктів дослідження відібраних біологічних зразків підекспертних осіб.
Надати експертній установі квитанцію по проведеній оплаті за проведення судово-генетичної експертизи та усі витрати, пов`язані з її проведенням, сплачені ОСОБА_1 .
Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, зокрема про те, що у разі ухилення учасника справи, від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також, яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Розгляд цивільної справи 727/12208/23 за позовом ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) про визнання батьківства на період проведення експертизи зупинити.
Копію ухвали направити учасникам провадження.
Копію ухвали направити для виконання до Львівського науково дослідженого експертно кримінального центру за адресою АДРЕСА_3 та на електронну пошту експертного центру.
На ухвалу суду в частині зупинення провадження може бути подана апеляційна скарга до Чернівецького апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівці, протягом 15 днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Слободян Г.М.
.
Суд | Шевченківський районний суд м. Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 23.05.2024 |
Номер документу | 119190186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Чернівців
Слободян Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні