Рішення
від 22.05.2024 по справі 131/1549/23
ІЛЛІНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 131/1549/23

Провадження № 2/131/525/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 р.м. Іллінці

Іллінецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Шелюховського М.В.,

розглянувши в судовому засіданні без фіксації процесуальної дії технічними засобами в м. Іллінці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

До Іллінецького районного суду Вінницької області звернувся ОСОБА_1 із позовом до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, в якому вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько ОСОБА_3 .

До складу спадщини померлого входять земельна ділянка площею 1,7898 га кадастровий номер 0521287600:03:000:0012 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області та земельна ділянка площею 3,6146 га кадастровий номер 0521287600:03:000:0011 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Іллінецької міської ради Вінницького району Вінницької області.

ОСОБА_3 являється позивачу рідним дядьком, оскільки батько позивача ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 був йому рідним братом.

Позивач являється спадкоємцем другої черги, оскільки за правом представлення має право спадкувати ту частку спадщини, яка б за законом належала його батькові, якби він був живий на час відкриття спадщини.

Однак, у шестимісячний строк позивач не зміг звернутися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у зв`зку з тим, що не знав про смерть ОСОБА_3 так, як тривалий час не спілкувався з ним і проживав у іншому місті, що значно віддалено від місця проживання ОСОБА_3 .

Крім того, позивач вказує, що не знав про наявність у ОСОБА_3 земельних ділянок, оскільки останній про них не розповідав.

13 грудня 2023 року позивач дізнався про смерть свого дядька ОСОБА_3 і отримав свідоцтво про смерть, а також дізнався про наявність у останнього двох земельних ділянок.

Таким чином позивач вважає наведені причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними, тому звернувся до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою Іллінецького районного суду Вінницької області від 18 грудня 2023 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Щавінський К.С. у судове засідання не з`явились, проте представник позивача подав до суду заяву, якою позовні вимоги підтримює у повному обсязі та просить їх задовільнити. Щодо обставин справи подав до суду письмовий виступ у судових дебатах.

Відповідача ОСОБА_2 та її представник адвокат Пинзар І.В. в судове засідання не з`явились, проте представник відповідача подав заяву, в якій позовні вимоги не визнають та просили у задоволенні позову відмовити, оскільки вважають неповажними причини пропуску ОСОБА_1 строку на прийняття спадщини.

Окрім того, 08.02.2024 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 з огляду на недоведеність поважності пропуску ним строку на прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 .

Відповідь на відзив до суду не надходила.

Суд, розглянувши матеріали цивільної справи, заслухавши пояснення сторін, їх представників, дослідивши надані докази, допитавши свідків, давши оцінку зібраним доказам, приходить до наступного висновку.

Як вбачається з копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 (а.с.2), ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Тягун Іллінецького району Вінницької області у віці 52 років помер ОСОБА_3 (а.с.2).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до складу якої входять земельна ділянка площею 1,7898 га., кадастровий номер 0521287600:03:000:0012 призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Тягунської сільської ради Вінницького району Вінницької області та земельна ділянка площею 3,6146 га., кадастровий номер 0521287600:03:000:0011 призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Тягунської сільської ради Вінницького району Вінницької області, право власності на які підтверджується витягами з Державного земельного кадастру про право власності на земельну ділянку (а.с.7,8).

Позивач зазначає, що пропустив строк на подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 та як на підставу встановлення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 позивач ОСОБА_1 посилається на те, що зі спадкодавцем тривалий час не спілкувався, проживав в іншому місці та не знав про смерть спадкодавця та про наявність в нього спадкового майна.

Відповідач у справі дані обставини не визнала та будучи допитаною в якості свідка пояснила, що в 2018 році помер її брат ОСОБА_3 , якого вона доглядала та поховала. В день смерті спадкодавця вона телефонувала позивачеві, проте він на її дзвінки не відповідав, тоді вона разом з ОСОБА_5 поїхали в с. Білозірку, Вінницького (Липовецького) району де проживає ОСОБА_1 та повідомили йому про смерть його дядька ОСОБА_3 , проте останній повідомив, що йому не до того.

Також заперечення відповідача проти задоволення позову викладено у відзиві на позовну заяву та позивачем вони не спростовувалися, так як відповідь на відзив ним не подавалася.

Також судом допитано свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_1 .

Так, будучи допитаним в якості свідка ОСОБА_5 надав суду покази про те, що у 2018 році разом з ОСОБА_2 на його власному автомобілі марки ВАЗ 2104 їздили до ОСОБА_1 в с. Білозірка, Липовецького району. З розмови ОСОБА_2 та ОСОБА_1 йому було зрозуміло, що вони говорили про смерть ОСОБА_3 та його поховання.

Допитаний в якості свідка ОСОБА_1 повідомив, що він не пам`ятає вищевказаних обставин, так як тривалий час зловживає спиртними напоями, крім того, за декілька днів до смерті ОСОБА_3 у позивача померла сестра. З ОСОБА_3 він тривалий час не спілкувався та бачився останній раз в 2015 році на похороні його батька, а про його смерть дізнався від свого представника до якого звернувся з питань прийняття спадщини після смерті свого батька.

Згідно з частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до статей 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).

Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (стаття 1223 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з частинами першою, другою статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.

Такий висновок викладений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17. З указаним висновком погодився Верховний Суд у постанові від 01 квітня 2019 року у справі № 643/3049/16-ц (провадження № 61-39398св18).

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Разом з тим, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

При цьому, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо.

Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.

Подібна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц (провадження № 61-12844св18).

За таких обставин суд вважає, що поважність причин пропуску позивачем строку на подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не доведено, а пропуск ним вказаного строку не пов`язаний з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, тому в задоволенні його позовної заяви слід відмовити.

Вирішуючи питання про судові витрати суд враховує, що представником відповідача у відзиві на позовну заяву зазначено, що відповідачем понесено витрати на правову допомогу у розмірі 10000 грн., проте матеріали справи не містять доказів понесення ОСОБА_2 таких витрат, тому у їх стягненні слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1270, 1272 ЦК України ст.ст. 258, 259, 265 -268 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Відмовити ОСОБА_2 у стягненні з ОСОБА_1 на її користь витрат на правову допомогу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники провадження:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .

Суддя:

СудІллінецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.05.2024
Оприлюднено23.05.2024
Номер документу119190956
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —131/1549/23

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Тітов Максим Юрійович

Постанова від 27.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Постанова від 27.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Ухвала від 27.06.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Сало Т. Б.

Рішення від 22.05.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Ухвала від 14.03.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Ухвала від 17.01.2024

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

Ухвала від 27.12.2023

Цивільне

Іллінецький районний суд Вінницької області

Шелюховський М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні