Справа № 585/3977/23
Номер провадження 2/585/283/24
У Х В А Л А
22 травня 2024 року м.Ромни
Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Цвєлодуб Г.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Роменський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання шлюбу недійсним,
В С Т А Н О В И Л А:
У провадженні Роменського міськрайонного суду Сумської області перебувають матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Роменський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання шлюбу недійсним.
Будь-якого обґрунтування підстав, за якого вказаний позов підлягає розгляду Роменським міськрайонним судом Сумської області за змістом позову не наведено.
У зв`язку із зазначеним та на виконання вимог ч.6 ст. 187 ЦПК України суд звернувся до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання відповідача громадянина Королівства ОСОБА_3 , щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Окрім вказаного, на адресу суду від позивача надійшла заява, відповідно до якої остання просить здійснювати розгляд справи за правилами підсудності, що визначені ч.2 ст. 28 ЦПК України Роменським міськрайонним судом Сумської області, у зв`язку із перебуванням на її утриманні неповнолітньої дитини.
Зважаючи на наведене суд, вирішуючи питання про відкриття провадження по справі прийшов до висновку, що вищевказана позовна заява підлягає направленню за підсудністю, виходячи з такого.
Так, відповідно до ст.4ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Порядок визначення територіальної підсудності цивільних справ закріплений в статтях 26-29 ЦПК України, відповідно до яких підсудність визначається за предметними і територіальними ознаками.
За загальним правилом, згідно ч.1 ст. 27 ЦПК України, позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Крім того, згідно ч.2 ст. 28 ЦПК України, позови про розірвання шлюбу можуть пред`являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров`я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.
Як підставу для звернення із вказаним позовом саме до Роменського міськрайонного суду Сумської області позивачем, із посиланням на ч.2 ст. 28 ЦПК України, було зазначено про те, що вона разом із неповнолітньою донькою зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідними витягами з реєстру територіальної громади, дитина перебуває на її утриманні.
У той же час, вказана позовна заява не може бути прийнята до розгляду Роменським міськрайонним судом Сумської області за правилами територіальної підсудності за ч.2 ст. 28 ЦПК України, у зв`язку із перебуванням на утриманні позивача неповнолітньої дитини, оскільки позови про визнання шлюбу недійсним не віднесено до категорії справ, що у порядку альтернативної підсудності можуть бути розглянуті розгляду місцевим судом за вибором позивача.
Крім того, згідно відповіді Управління реєстрації місця проживання Департаменту реєстрації Виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області встановлено, що відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин Королівства Марокко, у період з 16.07.2021 р. по 27.12.2022 року був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Виходячи із встановленого, навіть з урахуванням правил альтернативної чи виключної підсудності (ст.ст.28, 30 ЦПК України), вбачається, що вказана позовна заява не підсудна Роменському міськрайонному суду Сумської області.
У тойже час,згідно ч.9та 10ст.28ЦПК України,позови довідповідача,місце реєстраціїпроживання абоперебування якогоневідоме,пред`являються замісцезнаходженням майнавідповідача чиза останнімвідомим зареєстрованимйого місцемпроживання абоперебування чипостійного йогозаняття (роботи); Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред`являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.
Оскільки позивач звертається із позовом, декларуючи своє право ініціювати позов до місцевого суду за правилами альтернативної підсудності, встановленими ст. 28 ЦПК України, тому у даному випадку релевантним буде застосування правил ч.9 та 10 вказаної статті цивільного процесуального закону, у зв`язку із чим вказана позовна заява підлягає передачі за підсудністю до Червонозаводського районного суду міста Харкова, за останнім відомим зареєстрованим місцем проживання відповідача в Україні.
За правилами п. 1 ч. 1 ст.31ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Крім того, недотримання правил юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Згідно ст. 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.
Керуючись ст. ст.28, п. 1 ч. 1 ст. 31, ст. 260 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Роменський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Сумській області про визнання шлюбу недійсним, направити за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Червонозаводського районного суду міста Харкова.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги у 15-ти денний строк, з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ Г.О.ЦВЄЛОДУБ
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119197414 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Цвєлодуб Г. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні