Справа №760/4561/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 травня 2024 року суддя Солом`янського районного суду м. Києва Букіна О.М. розглянувши клопотання відповідача ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Солом`янського районного суду м. Києва на розгляді знаходиться вищезазначена справа.
17.05.2024 через підсистему «Електронний суд» до суду надійшло клопотання від відповідача ОСОБА_1 про участь у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Клопотання зареєстроване в канцелярії суду 20.05.2024 року за Вхід. № 33530.
У поданому клопотанні відповідач вказує на те, що на час звернення до суду з цим клопотанням триває правовий режим воєнного стану. Враховуючи постійну небезпеку ракетних ударів по території України, перебої з енергопостачанням, загрозу оголошення повітряної тривоги, з метою збереження життя і здоров`я працівників суду та учасників процесу під час можливого нападу ворожих сил з повітря, відповідач не може з`являтися до приміщення суду. На час звернення до суду з цим клопотанням, відповідач по справі легально перебуває на території Республіки Польща, де проживає разом зі своїм старшим сином ОСОБА_3 , 2010 р.н.
Відповідач вказує на те, що не може прибути до України, оскільки не має з ким залишити на території Республіки Польща його старшого сина, який на даний час навчається в школі та інших додаткових навчальних закладах.
Однак, відповідач бажає приймати участь в судових засіданнях та мати рівні права у поданні доказів, їх дослідженні та доведення перед судом їх переконливості.
Відповідач вказує на те, що він зареєстрований в підсистемі «Електронний суд», має технічну можливість брати участь у судових засіданнях з використанням власних технічних засобів, пройти ідентифікацію на сайтів захищеного відеоконферензв`язку із судом в підсистемі «Електронний суд» за допомогою КЕП. Зазначає про обізнаність з порядком роботи з технічними засобами відеоконференцзв`язку. Відповідачу відомо, що відповідно до ч. 5 ст. 212 ЦПК України ризики технічної неможливості участі в відео конференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку, тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву.
Отже, відповідач просить суд постановити ухвалу про участь у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції відповідача ОСОБА_1 поза межами приміщення суду за допомогою захищеного відеоконферензв`язку із судом через сайт https://vkz.court.gov.ua/ або EasyCon з використанням власних технічних засобів.
Дане клопотання було фактично передане судді 22.05.2024 року.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 212 ЦПК України, учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження в справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Дослідивши подане клопотання відповідача ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у цивільній справі, суд приходить до висновку, що подане клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.
Згідно з ч. 6 цієї статті суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції в приміщенні суду, визначеному судом.
Разом з тим, вказана норма не несе обов`язкового характеру щодо проведення судового засідання в режимі відеоконференції навіть за наявності відповідного клопотання сторони.
Таким чином, прийняття рішення щодо проведення судового засідання в режимі відеоконференції є правом суду, необхідність якого визначається у кожному окремому випадку індивідуально, так як законодавством при розгляді цивільних справ відсутній перелік випадків, відповідно до якого суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
Випадки, в яких суд може постановити ухвалу про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції не визначені у законі.
Проте, необхідність здійснення відеоконференції, на думку суду, визначається з врахуванням обставин справи, її складності та потреби у наданні пояснень залучених спеціалістів чи інших учасників процесу, які за станом здоров`я чи з інших незалежних від цих осіб причин не можуть бути присутніми у засіданні суду, а їх участь є обов`язковою.
Разом з тим, віддаленість учасників судового розгляду від місцезнаходження суду чи перебування їх в іншому населеному пункті, а також перебування у інших судових засіданнях не є підставою для підтвердження необхідності саме такої участі в судовому засіданні та не позбавляє можливості сторони з`явитись у судове засідання.
Крім того, суд вважає за необхідне повідомити, що в Солом`янському районному суді м. Києва є обладнані зали для проведення судових засідань у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Разом з тим, у переважній більшості в цих залах проводиться розгляд кримінальних справ та відеоконференцій для забезпечення участі в судових засіданнях осіб, що тримаються під вартою та для розгляду справ, завчасно призначених (заброньованих) дистанційно з іншими судами.
Дані обставини позбавляють суд можливості забезпечити проведення судового засідання у режимі відеоконференції.
Велика Палата Верховного Суду в ухвалі від 07 квітня 2020 року у справі № 910/22513/17 зазначила, що норми права, передбачаючи можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції, висувають певні вимоги до технічних засобів і технологій, які мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, відео- та звукозапис, а також інформаційну безпеку відеоконференції.
Оскільки станом на день розгляду справи у суду відсутня технічна можливість забезпечити проведення судового засідання в режимі відеоконференції та дотриманням при цьому вимог щодо інформаційної безпеки відеоконференції, враховуючи відсутність виключних обставин для здійснення розгляду справи в режимі відеоконференції, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у цивільній справі.
Керуючись ст.ст. 212, 260 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання відповідача ОСОБА_1 про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Солом`янської районної в місті Києві державної адміністрації, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Букіна О.М.
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 24.05.2024 |
Номер документу | 119213161 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Букіна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні