Справа № 303/821/23
Провадження № 22-ц/4806/508/24
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
21 травня 2024 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського апеляційного суду Кожух О.А., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 березня 2023 року (головуючий суддя Кость В.В.) у справі №303/821/23 за позовом Управління соціального захисту населення Мукачівської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди завданої злочином,
в с т а н о в и в :
02.05.2024 (згідно календарного штемпелю на поштовому конверті) ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 14.03.2023 та одночасно заявила клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.
На обґрунтування поважності причин пропуску строку вказує, що 26.03.2024 її банківську картку було заблоковано, у зв`язку з чим вона звернулася до Банку за отриманням інформації, де її було повідомлено, що Мукачівським відділенням виконавчої служби накладено арешт на грошові кошти, які знаходяться на вказаній банківській картці. Враховуючи наведене, апелянт звернулася до державної виконавчої служби за роз`ясненнями, де її було повідомлено про наявність оскаржуваного рішення. У зв`язку з цим, нею 02.04.2024 подано до місцевого суду заяву про видачу копії оскаржуваного рішення, яку нею було отримано 09.04.2024, що стверджується наявною у матеріалах справи розпискою.
Статтею 55 Конституції України передбачено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Основним Законом України передбачено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом; кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (частини 1, 2 статті 55 Конституції України). Відмова суду в прийнятті позовних заяв, скарг, оформлених відповідно до процесуального закону, є порушенням права на судовий захист, яке за статтею 64 Конституції України не може бути обмежене.
Реалізація права особи на судовий захист здійснюється, зокрема, шляхом оскарження судових рішень у судах апеляційної інстанції, оскільки перегляд таких рішень в апеляційному порядку гарантує відновлення порушених прав і охоронюваних законом інтересів особи. За правовим висновком, сформульованим Конституційним Судом України, правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року N 3-рп/2003).
Отже, право на апеляційне оскарження судових рішень в контексті положень частин 1, та 2 статті 55, пункту 8 частини третьої статті 129 Конституції України є складовою права кожного на звернення до суду.
З матеріалів справи вбачається, що справа була розглянута, а оскаржуване рішення ухвалено без повідомлення та участі ОСОБА_1 . Відповідно до супровідного листа, копію оскаржуваного рішення надіслано апелянту (а.с.23), однак у справі відсутні відомості про вручення такої копії адресату рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
02.04.2024 апелянтом подано заяву про видачу копії судового рішення (а.с.25), яку було вручено ОСОБА_1 09.04.2024 (а.с.26).
Враховуючи наведені обставини, виходячи з права кожного на доступ до правосуддя, проголошеного ст. 55 Конституції України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, обставини щодо пропуску строку апеляційного оскарження рішення суду дають підстави для висновку про його пропуск з поважних причин, а тому цей строк підлягає поновленню.
Разом з тим, прохальна частина апеляційної скарги всупереч вимог п.7 ч.2 ст. 356 ЦПК України та ст.374 ЦПК України не містить чіткого клопотання особи, яка подала скаргу.
Відповідно до ст. 374 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги суд апеляційної інстанції має право: 1) залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення; 2) скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення; 3) визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у передбачених цим Кодексом випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині; 4) скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково; 5) скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю; 6) скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції; 7) скасувати ухвалу про відкриття провадження у справі і прийняти постанову про направлення справи для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю; 8) у передбачених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених в пунктах 1-7 частини першої цієї статті.
В прохальній частині апеляційної скарги ОСОБА_1 просить скасувати рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 14.03.2023 по справі №303/821/23. Однак, в апеляційній скарзі не зазначено, яке судове рішення просить апелянт ухвалити за наслідками розгляду апеляційної скарги.
З врахуванням наведеного, апелянту необхідно сформулювати клопотання (прохальну частину) апеляційної скарги, відповідно до повноважень суду апеляційної інстанції, визначених ст.374 ЦПК України.
Крім цього, апелянтом у порушення вимог п.2 ч.2 ст. 356 ЦПК України не зазначено відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.
Слід зазначити, що реєстрація ОСОБА_1 в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, є добровільною.
Відповідно до ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу.
За таких обставин, скарга підлягає залишенню без руху, про що слід повідомити апелянта та надати їй строк для усунення недоліків, шляхом оформлення апеляційної скарги відповідно до вимог, встановлених ст. 356 ЦПК України протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 185, 357 ЦПК України, суддя-доповідач,
у х в а л и в :
Клопотання про поновлення процесуального строку задовольнити та поновити ОСОБА_1 строк на апеляційне оскарження рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 березня 2023 року.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 14 березня 2023 року - залишити без руху, про що повідомити апелянта та надати їй строк для усунення недоліків, шляхом оформлення апеляційноїскарги відповіднодо вимог,встановлених ст.356ЦПК України протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.
Роз`яснити апелянту, якщо відповідно до цієї ухвали у встановлений строк вона не усуне недоліки апеляційної скарги, шляхом оформлення її відповідно до вимог, встановлених статтею 356 ЦПК України, подання або надіслання уточненої редакції апеляційної скарги до апеляційного суду разом із копією для учасників справи, апеляційна скарга буде визнана неподаною і підлягатиме поверненню апелянту.
Суддя Олена КОЖУХ
Суд | Закарпатський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 27.05.2024 |
Номер документу | 119235119 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Закарпатський апеляційний суд
Кожух О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні