Рішення
від 16.05.2024 по справі 568/231/24
РАДИВИЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №568/231/24

Провадження №2/568/125/24

16 травня 2024 р. м.Радивилів

Радивилівський районний суд Рівненської області у складі головуючого судді Делалової О.М., за участю секретаря судового засідання Мельничук Л.І., представника позивача адвоката Бернацького П.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Радивилів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області, ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, зазначаючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дід ОСОБА_4 , який постійно до дня смерті проживав у АДРЕСА_1 . За життя померлий вирішив розпорядитись своїм майном на випадок смерті та залишив заповіт, згідно якого земельну частку (пай), що належала спадкодавцю на підставі державного акта серії ЯЖ № 339413, площею 3,29 га., кадастровий номер земельної ділянки: 5625886900:10:001:0112 заповів онуку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . На час смерті ОСОБА_4 склад його сім`ї був наступним: дружина ОСОБА_2 , яка являється пенсіонером за віком, а тому має право на обов`язкову частку у спадщини незалежно від змісту заповіту та син ОСОБА_3 , який на спадкове майно визначене у заповіті не претендує. ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини з поважних , адже після введення в Україні воєнного стану він перебував за межами України, та на час відкриття спадщини вважав, що існує реальна загроза життю та здоров`ю, ці обставини перешкоджали йому подати заяву про прийняття спадщини. У зв`язку із зазначеним він змушений звернутися до суду з метою захисту своїх прав.

11.03.2024 року по даній справі відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку загального провадження.

10.04.2024 року справу було призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача адвокат Бернацький П.В. позов підтримав, просив його задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_3 в судове засідання не з"явилися, про час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, до суду надали заяви про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнають, не заперечують щодо їх задоволення та надання позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

Представник відповідача Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області у судове засідання не з`явився, будь яких заяв чи клопотань про причину неявки у судове засідання суду не надали.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідачів та третьої особи.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 16.08.2022 року Радивилівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено відповідний актовий запис №187 (а.с. 9 ).

Відповідно до заповіту від 20.07.2020 року, посвідченого в.о. старости Підзамчівського старостинського округу Радивилівської міської ради Радивилівського району Рівненської області та зареєстрованого в реєстрі за № 4-108, ОСОБА_4 заповів земельну ділянку, що нележить йому на підставі державного акта серії ЯЖ № 339413, площею 3,29 га., кадастровий номер земельної ділянки : 5625886900:10:001:0112 ОСОБА_1 (а.с. 10).

Згідно копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , виданого 06.08.1964 р. Підзамчівською сільською радою Дубнівського району Ровенської області, ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_5 , актовий запис № 23, атьками якого записані ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с. 8).

Відповідно до копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 , виданого 08.02.1993 р. відділом ЗАГС м. Рівне, ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_1 , актовий запис 354, батьками якого записані ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а.с. 7).

Згідно довідки, виданої Підзамчівським старостинським округом Радивилівської міської ради № 01.05-15/33 від 23.01.2024 року, встановлено, що померлий ОСОБА_4 був постійним жителем АДРЕСА_1 та на час смерті склад його сім`я складався: дружина ОСОБА_2 , 1933 р.н., син ОСОБА_3 , 1974 р.н. (а.с. 15).

Відповідно до довідки приватного нотаріуса Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області Гордійчука В.І. № 28-01/16 від 23.01.2024 р. встановлено, що завести спадкову справу після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не видається можливим, оскільки спадкоємець за заповітом ( ОСОБА_1 ) пропустив встановлений законом шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття спадщини та немає документального підтвердження, що постійно проживав (був зареєстрований у встановленому законом порядку) разом зі спадкодавцем на час його смерті (а.с. 16).

Згідно відповіді на запит суду № 87-01/16 від 20.03.2024 року, виданої приватним нотаріусом Дубенського районного нотаріального кругу Гордійчуком В.І., спадкова справа після сметрті ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась.

Згідно копії закордонного паспорту позивача вбачається, що він постійно з 2016 року їздив за кордон у Чеську Республіку, і фактично з цього часу постійно перебуває за кордоном та наразі має посвідку на постійне проживання у Республіці Польша (а.с. 11-14).

У статті 15ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Ст. 1216 ЦК України, визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

У відповідності дост. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1ст.1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст.ст.1220-1221,1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з цього моменту виникає право на спадкування, а місцем відкриття спадщини - є останнє місце проживання спадкодавця.

Саме спадкування може відбуватися за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст.1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Ст.1261ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно вимог ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщиниз умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Ст.1270ЦК України для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах-уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач просить встановити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті свого діда.

Спадкоємцями за законом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 подані суду заяви про відсутність спору між ними та позивачем з приводу спадкового майна та відсутність заперечень щодо надання позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в п. 24постанови від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування"роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У постанові Верховного Суду № 565/1145/17 від 26.06.2019 визначено, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Визначення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є оціночним поняттям та оцінюється судом в залежності від конкретних обставин справи.

Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Позивачем на думкку суду доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Суд враховує і ту обставину, що виражене волевиявлення померлого щодо передання спадкового майна позивачу в заповіті, а також відсутність заперечень і спору щодо спадкового майна між спадкоємцями, має враховуватися при вирішенні питання про подальшу долю спадкового майна.

На підставі наведеного, керуючись статями 3,10,12, 81,89,258-259, 263- 265 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області, ОСОБА_2 , третя особа: ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити після набрання рішенням законної сили ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк протягом трьох місяців для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті діда ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 20.05.2024 року.

Суддя О.М. Делалова

СудРадивилівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення16.05.2024
Оприлюднено27.05.2024
Номер документу119252893
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —568/231/24

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Рішення від 16.05.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 10.04.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

Ухвала від 04.03.2024

Цивільне

Радивилівський районний суд Рівненської області

Делалова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні