ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22078/19
провадження № 1-кп/753/1439/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" травня 2024 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі:
головуючий суддя ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
учасники судового провадження:
прокурор ОСОБА_3 ,
захисник ОСОБА_4 ,
законний представник ОСОБА_5 ,
особа, стосовно якої передбачається застосування
примусових заходів медичного характеру ОСОБА_6 ,
провівши підготовче судове засідання з розгляду клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 12019100020004696 від 23.06.2019, стосовно
ОСОБА_6 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва,
громадянина України, розлученого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
за ознаками суспільно небезпечного діяння, передбаченого п.п. 2, 4 ч. 2 ст. 115 КК України,
встановив:
Історія провадження
До Дарницького районного суду м. Києва 23 квітня 2024 року після завершення апеляційного розгляду надійшло клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР № 12019100020004696 від 23.06.2019, стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого пп. 2, 4 ч. 2 ст. 115 КК України.
Відповідно до частини 3 ст. 35 КПК України на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23 квітня 2024 року для розгляду цього кримінального провадження визначено головуючого суддю ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 24 квітня 2024 року клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру призначено до підготовчого судового засідання на 22 травня 2024 року.
Проведення підготовчого судового засідання
Під час підготовчого судового засідання 22 травня 2024 року прокурор ОСОБА_3 просила призначити судовий розгляд на підставі клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у закритому судовому засіданні та заявила клопотання про продовження запобіжного заходу ОСОБА_6 у вигляді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку строком на 60 днів.
Захисник ОСОБА_4 під час підготовчого судового засідання заявила клопотання про повернення клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру прокурору, оскільки таке не відповідає вимогам ст. 292 КПК України та вважала відсутні підстави для продовження запобіжного заходу.
Особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру ОСОБА_6 підтримав позицію свого захисника.
Законний представник особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру ОСОБА_5 вважала за можливе продовжити строк дії запобіжного заходу.
Потерпіла ОСОБА_7 у підготовче судове засідання не прибула, попередньо засобами поштового зв`язку направила клопотання про розгляд справи без її участі.
На питання головуючого судді всі учасники судового розгляду підтвердили, що не заперечують проти проведення підготовчого судового засідання за відсутності потерпілої. Щодо інших клопотань, пов`язаних із призначення клопотання до судового розгляду, учасники не висловились.
Щодо призначення до судового розгляду
Узагальнені вимоги клопотання захисника про повернення клопотання прокурора зводились до того, що у змісті самого клопотання сторона обвинувачення зазначає про вчинення ОСОБА_6 суспільно небезпечного діяння із встановленням у його діях форми вини, що у цій категорії справ неможливе з огляду на нездатність ОСОБА_6 усвідомлювати свої дії та керувати ними в момент вчинення інкримінованого йому діяння.
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження вважає, що клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру підлягає призначенню до судового розгляду, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 292 КПК України клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру має відповідати вимогам статті 291 цього Кодексу, а також містити інформацію про примусовий захід медичного характеру, який пропонується застосувати, та позицію щодо можливості забезпечення участі особи під час судового провадження за станом здоров`я.
Статтею 291 КПК України передбачено вичерпний перелік відомостей, які мають міститися у клопотанні про застосування примусових заходів медичного характеру.
При цьому прокурором дотримані вимоги, передбачені ст. 291 КПК України, а саме у клопотанні про застосування щодо ОСОБА_6 примусових заходів медичного характеру міститься: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) анкетні відомості особи стосовно якої вирішується питання про застосування примусових заходів медичного характеру; 3) анкетні відомості потерпілої; 4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада прокурора; 5) виклад фактичних обставин суспільно небезпечного діяння, які прокурор вважає встановленими та правова кваліфікація суспільно небезпечного діяння з посиланням на положення закону і статті закону України про кримінальну відповідальність та формулювання суспільно небезпечного діяння; 6) з огляду на неосудність особи щодо якої складено клопотання, правомірно не вказано обставини, які обтяжують та пом`якшують покарання; 7) розмір витрат на залучення експертів; 9) дата його складання.
Також суд звертає увагу, що обов`язковими обставинами, які підлягають доказуванню у такому кримінальному провадженні є: час, місце, спосіб вчинення суспільно небезпечного діяння та вчинення суспільно небезпечного діяння цією особою, враховуються й інші обставини (інформація про психічні розлади, поведінка, небезпечність особи, розмір завданої шкоди).
При цьому предмет доказування у кримінальному провадженні щодо застосування примусових заходів медичного характеру має низку особливостей, де не ставиться питання про винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, а йдеться про вчинення особою суспільно небезпечного діяння.
Суд погоджується з доводами сторони захисту, що формулювання суспільно небезпечного діяння у клопотанні про застосування примусових заходів медичного характеру має відбуватися лише виходячи з об`єктивних ознак такого діяння, натомість умисел є елементами суб`єктивної сторони саме кримінального правопорушення та встановлюється виключно щодо осудної особи.
Водночас посилання сторони обвинувачення у клопотанні про застосування примусових заходів медичного характеру щодо наявності умислу у ОСОБА_6 під час вчинення суспільно небезпечного діяння не є порушенням вимог ст.ст. 291-292 КПК України та зазначені недоліки можуть бути усунені при розгляді клопотання по суті. Водночас виклад змісту клопотання та фактичних обставин є прерогативою прокурора, у що не може втручатись суд під час проведення підготовчих дій.
Таким чином, клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру в цілому складено відповідно до вимог КПК України.
Це клопотання підсудне Дарницькому районному суду м. Києва. Будь-які порушення вимог КПК України, які б унеможливлювали призначення клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру до судового розгляду відсутні. Підстав для повернення клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру, не виявлено.
Тому наявні достатні підстави для призначення цього клопотання до судового розгляду.
Судове засідання у цьому кримінальному провадженні з урахуванням положень ч. 2 ст. 27 КПК України, з метою запобігання розголошенню відомостей про особисте життя учасників справи, суд вважає за доцільне призначити справу до судового розгляду у закритому судовому засіданні, в яке викликати сторін у справі.
Викликати для участі у судовому засіданні прокурора, потерпілу, захисника, особу, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру та його законного представника.
Суд вважає за можливе прийняти цивільний позов потерпілої ОСОБА_7 до розгляду у цьому кримінальному провадженні.
Щодо продовження запобіжного заходу
Прокурор у підготовчому судовому засіданні вимоги клопотання про продовження строку дії запобіжного заходу обґрунтовувала наявністю ризиків, які були підставою для обрання запобіжного заходу і які на теперішній час не зменшилися. Прокурор вказала, що строк визначений 15.04.2024 ухвалою Київського апеляційного суду, закінчується 12.06.2024, однак на сьогоднішній день продовжують існувати ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України. У зв`язку з наведеним прокурор просила продовжити запобіжний захід ОСОБА_6 строком на шістдесят днів. Прокурор зауважила, що інший, більш м`який запобіжний захід не здатен забезпечити належну процесуальну поведінку ОСОБА_6 .
Суд, заслухавши думку учасників судового провадження вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з огляду на таке.
Примусовими заходами медичного характеру (далі - ПЗМХ) є надання амбулаторної психіатричної допомоги, поміщення особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною КК України, в спеціальний лікувальний заклад з метою її обов`язкового лікування, а також запобігання вчинення нею суспільно небезпечних діянь (ст. 92 КК України).
ПЗМХ можуть бути застосовані: 1) до осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння, передбачені Особливою частиною КК України, в стані неосудності; 2) до осіб, які вчинили злочин у стані обмеженої осудності; 3) до осіб, які вчинили злочин у стані осудності, але захворіли психічним розладом до ухвалення вироку або під час відбування покарання, що робить неможливим призначення або виконання покарання.
Глава 39 КПК України регулює питання про розгляд кримінального провадження щодо застосування ПЗМХ.
Приписами ч. 1 ст. 508 КПК України встановлено, що до особи, стосовно якої передбачається застосування ПЗМХ або вирішується питання про їх застосування можуть бути застосовані такі запобіжні заходи:
1) передання на піклування опікунам, близьким родичам чи членам сім`ї з обов`язковим лікарським наглядом;
2) поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги, що виключають його небезпечну поведінку.
При цьому законодавець у ч. 2 ст. 508 КПК України закріпив положення, відповідно якого запобіжні заходи застосовуються до особи з моменту встановлення розладу психічної діяльності чи психічної хвороби.
Частиною ч. 3 ст. 508 КПК України визначено, що застосування запобіжних заходів у провадженні щодо ПЗМХ здійснюється відповідно до загальних правил, передбачених гл. 18 КПК України з урахуванням особливостей передбачених гл. 39 КПК України.
Тому під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу стосовно ОСОБА_6 суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні (ч. 1 ст. 194 КПК України).
Так, станом на 22 травня 2024 року, строк застосованого до ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку спливає та після направлення клопотання на новий судовий розгляд кримінальне провадження розпочинається зі стадії підготовчого судового засідання.
Суд вважає наявним ризик переховування ОСОБА_6 від суду, оскільки у разі встановлення факту вчинення ним суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки ст. 115 КК України, до нього може бути застосовані примусові заходи медичного характеру у вигляді госпіталізації до закладу з наданням психіатричної допомоги із суворим наглядом.
Окрім цього, реальним є і ризик незаконного впливу на недопитаних судом свідків та потерпілої у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки ОСОБА_6 відоме місце їх проживання, які є його близькими та родичами особи загиблого, а отже може бути ним використано, враховуючи насильницький характер суспільно небезпечного діяння.
Оцінюючи вказані обставини, суд приймає до уваги, що поміщення особи у психіатричний заклад з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку, може бути виправдано, за наявності ознак того, що цього вимагають справжні інтереси суспільства, які незважаючи на існування презумпції невинуватості переважають інтереси забезпечення поваги до особистої свободи.
Суд не вважає за можливе застосувати до ОСОБА_6 більш м`який запобіжний захід у вигляді передання на піклування опікунам, близьким родичам чи членам сім`ї з обов`язковим лікарським наглядом, оскільки в цьому випадку, характер суспільно небезпечного діяння, висунутого ОСОБА_6 має високий ступінь суспільної небезпеки, зумовленої наслідками не лише для конкретної особи, а й для суспільства в цілому, позаяк внаслідок зазначеного діяння вчинено протиправне заподіяння смерті малолітній дитині, а недоторканість життя та здоров`я людини, є найвищими соціальними цінностями, що виправдовує поміщення ОСОБА_6 до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку і застосування саме такого запобіжного заходу у цьому випадку буде виправданим з точки зору наявності відповідного суспільного інтересу.
Слід також відмітити, що застосування найменш суворого запобіжного заходу у цій категорії справ можливе лише за згодою опікунів, близьких родичів чи членів сім`ї, водночас жоден з перелічених осіб не звертався до суду з можливістю та бажанням передання їм на піклування ОСОБА_6 .
Враховуючи наведене, суд вважає, що встановлені судом ризики виправдовують подальше застосування до ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають його небезпечну поведінку та відповідає стану здоров`я ОСОБА_6 і є співмірним характеру суспільно небезпечного діяння та саме такий запобіжний захід здатен забезпечити уникнення ризиків вказаних судом.
Положеннями КПК України не визначено строків, на які може бути застосовано та продовжено запобіжний захід у вигляді поміщення до психіатричного закладу в умовах, що виключають його небезпечну поведінку, проте із урахуванням дії «презумпції осудності особи» (адже визнання суб`єкта неосудним як констатація його правового стану належить до виключної компетенції суду), суворості такого запобіжного заходу, тому строк запобіжного заходу має відповідати процесуальними гарантіям та судовому контролю з урахуванням вимог КПК України.
У частині 1 ст. 197 КПК України визначено, що строк дії ухвали суду про тримання під вартою або продовження строку тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів.
З урахуванням того, що наразі триває початкова стадія судового провадження, суд ще не переходив до дослідження обставин справи та перевірки їх доказами, з метою досягнення дієвості цього кримінального провадження, суд вважає за доцільне продовжити строк дії запобіжного заходу стосовно ОСОБА_6 на 60 днів.
На підставі викладеного, суд вважає за необхідне запобіжний захід у вигляді поміщення особи до психіатричного закладу в умовах, що виключають його небезпечну поведінку в КНП «Клінічна лікарня «ПСИХІАТРІЯ» спеціальний підрозділ з надання психіатричної допомоги, застосований щодо ОСОБА_6 продовжити строком на 60 днів.
Керуючись статтями 92-94 КК України, статтями 314-316, 508, 512 КПК України, суд
постановив:
Призначити судовий розгляд на підставі клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні суспільно небезпечного діяння, передбаченого п.п. 2, 4 ч. 2 ст. 115 КК України, на 10 годину 30 хвилин 04 червня 2024 року.
Судовий розгляд здійснювати у закритому судовому засіданні суддею одноособово.
Прийняти цивільний позов потерпілої ОСОБА_7 до розгляду.
Для участі у судовому засіданні викликати прокурора, потерпілу, захисника, особу, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру, та його законного представника.
Клопотання прокурора ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку, задовольнити.
Продовжити обраний стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді поміщення до закладу з надання психіатричної допомоги в умовах, що виключають його небезпечну поведінку в КНП «Клінічна лікарня «ПСИХІАТРІЯ» спеціальний підрозділ з надання психіатричної допомоги, на строк 60 днів, тобто до 20 липня 2024 року включно.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 29.05.2024 |
Номер документу | 119296510 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти життя та здоров'я особи Умисне вбивство |
Кримінальне
Дарницький районний суд міста Києва
Бондаренко М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні