ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"27" травня 2024 р.м. Одеса № 916/2215/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали (вх. № 2273/24)
позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до відповідача 1 Житлово-будівельного кооперативу «Верстатобудівельник-1» (65005, м. Одеса, вул. Бугаївська, буд. 46/2, код ЄДРПОУ 23876166)
до відповідача 2 Державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Черненко Ю.В. (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, буд. 6)
до відповідача 3 Юридичного департаменту Одеської міської ради (65026, м. Одеса, Думськаплоща, будинок 1, код ЄДРПОУ 26302537)
про зобов`язання вчинити певні дії та стягнення 258428,53 грн.
ВСТАНОВИВ:
21.05.2024 ОСОБА_1 звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Житлово-будівельного кооперативу «Верстатобудівельник-1», Державного реєстратора юридичного департаменту Одеської міської ради Черненко Ю.В. та Юридичного департаменту Одеської міської ради, в якій просить суд :
- визнати недійсним та скасувати рішення Загальних зборів Житлово-будівельного кооперативу «Верстатобудівельник-1» що оформлені протоколом б/н від 19 березня 2023 року Загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу «Верстатобудівельник-1»;
- скасувати реєстраційні дії, проведені державним реєстратором Юридичного департаменту Одеської міської ради Черненко Ю.В. 28.03.2023 року за номером 1005561070010026435, про зміну керівника або відомостей про керівника юридичної особи, зміну складу засновників (учасників) або зміну відомостей про засновників (учасників) юридичної особи, зміну установчих документів;
- поновити ОСОБА_1 на посаді голови правління Житлово-будівельного кооперативу «Верстатобудівельник-1»;
- стягнути з Житлово-будівельного кооперативу «Верстатобудівельник-1» на користь ОСОБА_1 заборгованість зі сплати заробітної плати в розмірі 892,00 грн. та середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 257 536,53 грн станом на травень 2024 року.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке:
По-перше, відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити, крім іншого: відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Однак, в порушення зазначених вимог позовна заява не містить інформації про наявність або відсутність електронного кабінету позивача та відповідачів.
По-друге, згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок сплати судового збору та його розмір передбачені Законом України „Про судовий збір від 08.07.2011р. № 3674-VI (з наступними змінами).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України „Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
П.2., ч. 2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно ч. 1, 2 ст. 9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Ст.7 Закону України „Про Державний бюджет України на 2024 рік у 2024 році встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб, у розмірі: з 1 січня 2024 року 3 028 гривень.
Згідно положень ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Враховуючи те, що заявником у позові заявлено вимоги, що мають одночасно майновий (стягнення заборгованості по заробітній платі та середнього заробітку) і немайновий характер (визнання недійсним і скасування рішення, скасування реєстраційних дій, поновлення на посаді), відповідно судовий збір за поданий позов має бути сплачено як за вимогу майнового характеру (1,5% від суми позову), так і немайнового характеру (3028 грн.).
Отже, при зверненні до Господарського суду Одеської області з цією позовною заявою, що був поданий в електронній формі, позивачем мав сплатити судовий збіру в розмірі 9 689,60 грн., виходячи з розрахунку 2 422,40 грн. - за майнову вимогу + 7 267,20 грн. - за 3 немайнові вимоги (із застосуванням коефіцієнту 0,8 у відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»). Однак, позивачем до матеріалів позовної заяви не додано доказів сплати судового збору.
При цьому, позивачем у позовній заяві викладено клопотання про звільнення його від сплати судового збору за подачу заявленого позову.
В обґрунтування зазначеного клопотання заявник зазначає, що за період з 1 кварталу 2023 року по 4 квартал 2023 він не отримує доходи через протиправні дії відповідача, що призвели до позбавлення позивачки заробітної плати та можливості працевлаштуватися через невидачу позивачці її трудової книжки.
Так, позивачем до матеріалів позовної заяви на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового додано: інформацію щодо руху коштів по розрахунковому рахунку ОСОБА_1 з 01.01.2021 по 20.05.2024, та відомості №1552-24-03183 від 16.04.2024 з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 16.04.2024, де зазначено, що інформація про доходи з 1 кварталу 2023 по 4 квартал 2023 - відсутня.
Отже, позивач вважає, що є підстави для звільнення від сплати судового збору, оскільки сума судового збору становить більше ніж 5% від сукупного річного доходу.
Відповідно до ст. 8 Закону України Про судовий збір передбачено, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналіз змісту вказаної норми свідчить про те, що звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Разом з тим, наведеними правовими нормами Закону України "Про судовий збір" встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб`єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.
В свою чергу, особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести аргументовані доводи того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі, а також надати докази, які б свідчили про вжиття ним всіх необхідних заходів для сплати судового збору та/або підтверджували можливість/неможливість сплати судового збору.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу, рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (п. 44 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі Kniat v. Poland; пункти 63-64 рішення ЄСПЛ від 26 липня 2005 року у справі Jedamski and Jedamska v. Poland).
Таким чином, підставою для звільнення від сплати судового збору можуть бути, окрім довідки про доходи, також видані у встановленому законом порядку банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідки податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків, інформація щодо наявності рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, тощо, які підтверджують у сукупності на визначений конкретний період майновий стан особи. При цьому, Податковим кодексом України визначено, що являється джерелом доходу та перелічено низку доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Тим більш подання позову від імені ОСОБА_1 адвокатом, який діє на підставі ордеру серії ВН № 1367549 від 20.05.2024, оформленого на підставі укладеного договору про надання правової допомоги № 16-04/24 від 16.04.2024, свідчить про надання позивачу оплатної правової допомоги.
Також суд зауважує, що посилання позивача на звільнення його від сплати судового збору при поданні відповідного позову до відповідача у 2021 році не є підставою для звільнення позивача від сплати судового збору за подачу даного позову.
Разом з тим, суд зазначає, що ОСОБА_1 , має однаковий обсяг процесуальних прав та обов`язків, поряд з іншими учасниками справи, може отримувати грошові кошти з різних джерел, а тому має вживати всі заходи щоб забезпечувати можливість неухильного виконання останнім покладених на нього нормами ГПК України процесуальних обов`язків щодо оформлення позовної заяви.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права відповідно до статті 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини, право на справедливий суд охоплює не лише стадію розгляду справи по суті, але також дотримання всіх процедур, що передбачені національним законодавством і повинні відбуватися до порушення провадження у справі.
Таким чином, якщо нормами процесуального законодавства передбачено вчинення стороною до подання позовної заяви певних дій, в тому числі щодо сплати судового збору, такі дії мають бути вчинені.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що здійснюючи свої конституційні обов`язки, господарські суди повинні дотримуватися принципів здійснення правосуддя, зокрема, принципу рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Враховуючи даний принцип, а також положення статті 5 Закону України Про судовий збір господарський суд позбавлений права надавати перевагу будь-якій стороні, в тому числі й у питанні звільненні від сплати судового збору.
Отже, як органи державної влади, що утримуються за рахунок держбюджету, так і суб`єкти господарювання та громадяни поставлені перед законом в рівних умовах в частині обов`язку сплачувати судовий збір, у зв`язку з чим вибіркове надання господарським судом суб`єктивних переваг одним учасникам процесу перед іншими учасниками судового процесу шляхом звільнення чи відстрочення сплати судового збору, окрім випадків, встановлених статтею 8 Закону України Про судовий збір, призведе до порушення вищевказаного конституційного принципу, що є неприпустимим.
Приймаючи до уваги те, що надана позивачем інформація щодо руху коштів по розрахунковому рахунку ОСОБА_1 з 01.01.2021 по 20.05.2024, та відомості №1552-24-03183 від 16.04.2024 з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 16.04.2024 не підтверджують реальний майновий стан ОСОБА_1 , не свідчить про те, що останній не спроможний сплатити визначений законом судовий збір за подачу позовної заяви, те, що до суду не надано інформації з приводу наявності/відсутності коштів, рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання ОСОБА_1 про звільнення її від сплати судового збору за подачу позову.
Між тим недотримання приписів ст. 162 ГПК України, про які зазначено вище має наслідком застосування положень ч.1 ст.174 ГПК України.
Згідно до ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява ОСОБА_1 , на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду: відомостей щодо наявності або відсутності електронного кабінету сторін та доказів сплати судового збору у розмірі 9 689,60 грн.
Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
2. Позовну заяву ОСОБА_1 (вх.№ 2273/24 від 21.05.2024.) - залишити без руху.
3. Встановити позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: відомостей щодо наявності або відсутності електронного кабінету сторін та доказів сплати судового збору у розмірі 9 689,60 грн.
4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набрала законної сили 27.05.2024 року та не підлягає оскарженню.
Суддя Ю.І. Мостепаненко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2024 |
Оприлюднено | 29.05.2024 |
Номер документу | 119307933 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про внесення змін у реєстр акціонерів та оскарження дій реєстратора |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мостепаненко Ю.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні