ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
"27" травня 2024 р.Справа № 924/324/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О., розглянувши заяву Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу у справі
за позовом Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" м. Дніпро
про стягнення 4982340,23 грн
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 13.05.2024 позов задоволено частково. Стягнуто з Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Хмельницька атомна електрична станція" на користь Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" 4813132,80 грн заборгованості по сплаті вартості поставленого товару, 4646,65 грн 0,3 % річних, 164510,27 грн інфляційних втрат, 38636,60 грн витрат на оплату судового збору. У стягненні 50,51 грн 0,3% річних відмовлено.
До суду 20.05.2024 надійшла заява Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу, згідно з якою заявник просить стягнути з Акціонерного товариства "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом" в особі філії "Відокремлений підрозділ "Хмельницька атомна електрична станція" на користь Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" 12000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу. Додатками до заяви заявник оформив рахунок №1 від 25.03.2024 на суму 12000,00 грн, платіжну інструкцію №5806 від 25.03.2024 на суму 12000,00 грн та акт приймання - передачі юридичних послуг до договору про надання правової допомоги від 25.03.2024.
Відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 20.05.2024 вказану заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
Враховуючи, що станом на дату надходження вищевказаної заяви суддя Субботіна Л.О. перебувала у відпустці, розгляд заяви про розподіл витрат на професійну правничу допомогу здійснюється після усунення обставин тимчасової неможливості виконання Субботіною Л.О. обов`язків судді.
Згідно з ч. 1 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.
Відповідно до п. 3 ч.1 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
Приписами ст. 113 ГПК України визначено, що строки, в межах яких вчиняються процесуальні дії, встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені, - встановлюються судом.
За змістом ст. 123 ГПК України, витрати на професійну правничу допомогу віднесені до витрат, пов`язаних з розглядом справи в суді, які, в свою чергу, віднесені до судових витрат.
Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Отже, подання стороною доказів на підтвердження витрат на правову допомогу після винесення рішення у справі можливо лише у випадку, якщо до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву та в межах визначеного кодексом строку.
Суд зазначає, що право особи на отримання правничої допомоги під час розгляду справи господарськими судами гарантоване ст. 131-2 Конституції України, ст. 16 ГПК України, відповідними нормами Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч.3 ст. 2 ГПК України).
Однак для реалізації такого права сторона має дотриматися процедури, встановленої нормами процесуального права, а саме:
- у своїй першій заяві по суті сторона має навести попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ст. 124 ГПК України);
- подати до суду детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч.3 ст. 126 ГПК України);
- подати до суду докази, які обґрунтовують розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи (ч.8 ст. 129 ГПК України);
- зробити заяву про подання до суду доказів, які обґрунтовують розмір судових витрат, протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду у зв`язку з наявністю поважних причин, які унеможливлюють подання таких доказів до закінчення судових дебатів.
Дотримання стороною викладеного вище порядку, передбаченого нормами права ГПК України, необхідно для інформування іншої сторони про попередній (орієнтовний) розмір судових витрат, які можуть бути покладені на неї судом за наслідками розгляду справи, що може вплинути на стратегією захисту прав та інтересів такої сторони під час розгляду справи, що враховується судом під час визначення розміру судових витрат, що заявлені до відшкодування.
Такий правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 28.04.2023 у справі №924/427/22.
Виконання стороною вищезазначених приписів процесуального законодавства має істотне значення для встановлення обґрунтованості судом судових витрат, заявлених стороною до відшкодування, та визначення їх розміру.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач в описовій її частині зазначив, що він, поруч із вимогами щодо стягнення заборгованості за договором, вважає за необхідне клопотати перед судом щодо розподілу витрат на правничу допомогу, які буде понесено позивачем у зв`язку із розглядом справи. Вказано, що на підтвердження розміру понесених витрат на правничу допомогу, позивачем до винесення рішення по справі буде надано додаткові документи.
Разом з тим, до закінчення судових дебатів у справі №924/324/24 позивач не подав суду детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом відповідно до вимог ч. 3 ст. 126 ГПК України, та доказів, які обґрунтовують розмір судових витрат на професійну правничу допомогу, а також не зробив заяви про свій намір подати до суду такі докази в порядку, передбаченому ч. 8 ст. 129 ГПК України (тобто протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду).
Натомість, через систему електронний суд 20.05.2024 позивач надіслав до суду докази, які обґрунтовують розмір судових витрат на професійну правничу допомогу, разом із заявою про розподіл витрат на професійну правничу допомогу.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 240 ГПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частина рішення у справі №924/324/24 проголошена судом 13.05.2024 в судовому засіданні за участю представників сторін, з огляду на що строк для подання доказів понесення витрат на професійну правничу допомогу за умови, що сторона зробила заяву про подання таких доказів протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, в будь-якому випадку закінчився 18.05.2024.
Таким чином, заява Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу подана з пропуском процесуального строку, встановленого ч. 8 ст. 129 ГПК України. При цьому до заяви не долучено клопотання про поновлення такого строку.
За умовою ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Враховуючи подання заяви позивача про розподіл витрат на професійну правничу допомогу від 20.05.2024 та доказів понесених судових витрат з пропуском строку, встановленого ч. 8 ст. 129 ГПК України, відсутність заяви про поновлення такого строку, суд дійшов висновку про залишення вказаної заяви Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" без розгляду.
Керуючись ст.ст. 80, 118, 129, 234, 235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Приватного підприємства "Науково - виробнича фірма "Ергомера Інвест" про розподіл витрат на професійну правничу допомогу від 20.05.2024 у справі №924/324/24 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 27.05.2024 та може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені ст.ст.254-259 ГПК України.
СуддяЛ.О. Субботіна
Ухвала надсилається сторонам до електронних кабінетів.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2024 |
Оприлюднено | 29.05.2024 |
Номер документу | 119308412 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Субботіна Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні