Рішення
від 27.05.2024 по справі 342/2/24
ГОРОДЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 342/2/24

Провадження № 2/342/163/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року м. Городенка

Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Гайдич Р.М.,

секретаря судового засідання Сьомкайло І-М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бігун Вікторія Петрівна, до Городенківської міської ради, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач в інтересах якої діє представник - адвокат Бігун В.П. звернулася до суду із позовом до Городенківської міської ради, в якому просить визнати за позивачкою право власності на земельну ділянку площею 0,1202 га кадастровий номер 2621688600:02:003:0339, яка знаходиться за межами с. Ясенів-Пільний Коломийського (Городенківського) району Івано-Франківської області в порядку спадкування. Позовні вимоги мотивовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мама позивачки ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько ОСОБА_4 . За життя померлий ОСОБА_4 склав заповіт, згідно якого все своє майно, а саме: житловий будинок з по господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва заповів своїй дочці ОСОБА_1 . У 2022 році позивачка звернулася до Городенківської ДНК і заявою про прийняття спадщини. 17.08.2023 нотаріальною конторою видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з по господарськими спорудами. Щодо видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку кадастровий номер 2621688600:02:003:0339) отримала постанову про відмову від вчинення нотаріальних дій, оскільки ОСОБА_1 не надала оригіналу правовстановлюючих документів.

В судове засідання позивач та представник позивача не прибули, про час та місце розгляду справи були повідомлені у встановленому законом порядку. Представник позивача - адвокат Бігун В.П. подала заяву про розгляд справи без участі позивача та її представника за наявними у матеріалах справи документами. Проти заочного рішення не заперечують. Заявлені вимоги підтримують в повному обсязі. Також, в подані заяві від 18.04.2024 представник позивача просить при прийнятті рішення врахувати, що в прохальній частині позовної заяви помилково зазначено «в порядку спадкування за заповітом», тоді як правильно « визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,1202 га, кадастровий номер 2621688600:02:003:0339, яка знаходиться за межами с. Ясенів-Пільний Коломийського (Городенківського ) району Івано-Франківської області в порядку спадкування за законом».

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи Городенківська міська рада повідомлялася у відповідності до вимог чинного законодавства.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся у відповідності до вимог чинного законодавства.

Клопотань про відкладення розгляду справи до суду станом на 21.05.2024 не надходило.

Передбачених ч.2 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи з ухваленням, відповідно до ст.ст. 280-283 ЦПК України, заочного рішення. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до наступного.

Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (пункт 1 частини другої цієї статті).

Згідно ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може гуртуватись на припущеннях.

Копією повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 доводиться, що ОСОБА_5 (позивачка) народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_3 . Після реєстрації шлюбу 14 листопада 1981 року з ОСОБА_6 , прізвище дружини ОСОБА_5 було змінено з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 виданого 14.11.1981 Серафинецькою сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.

Мама позивачки, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 у віці 77 років в с. Ясенів-Пільний Коломийського району Івано-Франківської області, актовий запис за № 303, що доводиться копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого 19.04.2022 Городенківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ).

За заповітом від 18.04.2012 посвідченого секретарем Ясеневопільнівської сільської ради, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , на випадок своєї смерті: житловий будинок, який належить на правах особистої власності на йому та земельну ділянку згідно державного акту серіх ЯЖ № 555140 площею 2,5026 га заповів дочці ОСОБА_1 , 1964 р.н., яка проживає в АДРЕСА_1 . Заповіт зареєстровано в журналі реєстрації нотаріальних дій за № 15.

Батько позивачки, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 81 рік в с. Ясенів-Пільний Коломийського району Івано-Франківської області, актовий запис № 579 від 14.09.2022, що стверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , виданого 14 липня 2022 року Городенківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ). Внаслідок його смерті відкрилася спадщина, на нажене йому майно.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України прийняття спадщини - це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Ч.1 ст.1270 згаданого кодексу визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Із довідки про останнє місце реєстрації громадянина на день його смерті № 2360696 від 17.10.2023 виданої ЦНАП Городенківської міської ради вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 та разом з ним на день смерті за вказаною адресою був зареєстрований: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Представником позивача - адвокатом Бігун В.П., подано до матеріалів справи копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 виданого 21.06.1980 Ясеневопільнівською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області, якого вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_9 , його батьками є ОСОБА_9 та ОСОБА_10 .

Також, представником позивача подано копію письмової заяви ОСОБА_10 (мама ОСОБА_2 ), яка посвідчена старостою Ясенево-Пільнівського старостинського округу Коломийського району Івано-Франківської області 07.03.2024 та зареєстрована в реєстрі за № 25/23. З даної заяви слідує, що з 1997 року син ОСОБА_10 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_2 , а після прийняття спадщини за померлим ОСОБА_9 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_10 , проживає в АДРЕСА_1 . З ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , ніколи разом не проживали, не є родичами, а факт спільної реєстрації відбувся через помилки у поштових адресах.

Із відповіді Управління «Центр надання адміністративних послуг» Городенківської міської ради № 2552447 від 21.05.2024 вбачається, що за даними реєстру територіальної громади за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрованих немає.

Із копії спадкової справи № 342/2022, яка надана суду державним нотаріусом Коломийського РНО, слідує, що до Городенківської державної нотаріальної контори 19.10.2022 із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 звернулася позивач ОСОБА_1 . Витяг про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 70364160 від 19.10.2022 свідчить про реєстрацію спадкової справи спадкодавця ОСОБА_4 , номер у Спадковому реєстрі 69816017, номер у нотаріуса 342/2022. Відповідно до копій свідоцтв про право на спадщину позивачка прийняла спадщину після смерті батька ОСОБА_4 , як за заповітом так і за законом на належне спадкодавцю майно, а саме недоотриману пенсію, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами та земельну ділянку кадастровий номер 2621688600:04:001:0102. Витяги про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 73630194, 73630214 та 73630235 від 17.08.2023 свідчать про внесення до Спадкового реєстру реєстраційного запису про реєстрацію видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_4 , спадкоємець ОСОБА_1 , номер у Спадковому реєстрі № 69816017, номер у нотаріуса 342/2022.

Відповідно до ч. 1 ст.1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Згідно з вимогами ч.1 ст. 1297 згаданого Кодексу спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно, зокрема земельна ділянка площею 0,1202 га призначена - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 555139 .

Позивач, як спадкоємець, яка прийняла спадщину, у складі якої є нерухоме майно, звернулася до нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1202 га, проте, Постановою державного нотаріуса Коломийської ДНК Капріян С.В. № 1043/02-31 від 22.07.2023 позивачці ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , на належну йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,1202 га, що знаходиться за межами населеного пункту с. Ясенів-Пільний Коломийського (Городенківського) району Івано-Франківської області у зв`язку з тим, що спадкоємець не надала оригінал документа, який посвідчував би право власності спадкодавця ОСОБА_4 на належну йому вищезазначене спадкове майно.

Відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 555139 виданого 14.05.2009 Управління Держкомзему у Городенківському районі ОСОБА_4 на підставі розпорядження Городенківської райдержадміністрації від 16.12.2008 за № 874 є власником земельної ділянки площею 0,1202 га кадастровий номер 2621688600:02:003:0339, яка розмішена на території Ясеневопільнівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області для ведення товарного сільськогоспорадського виробництва.

Копією Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ- 2600673312023 від 23.11.2023 доводиться, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 2621688600:02:003:0339 становить 4225,66 грн.

За ст.1225 Цивільного кодексу України - право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Досліджені судом документи підтверджують те, що спадкодавцю ОСОБА_4 був виданий документ, що посвідчує його право власності на земельну ділянку, оригінал якого у позивачки як спадкоємця відсутній. Через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно.

Статтею 317 ЦК України встановлено, що власникові належать права володіння, користування та розпорядження майном. Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Передбачених згаданою статтею підстав неправомірності набуття позивачем, як спадкоємцем за законом, права власності на земельнуі ділянки, що належали ОСОБА_11 , судом не встановлено, представник відповідача в судове засідання не прибув для надання особистих пояснень щодо заявленого позову, також до суду під час розгляду справи від відповідача не надходив відзив чи заява/пояснення з приводу даного позову, тому суд приходить до переконання, що позов підлягає задоволенню.

На підставі ст.ст. 5, 316, 317, 325, 328, 1216, 1222,1258, 1241, 1261,1274, 1268,1269, 1296, 1297 ЦК України, керуючись ст. ст. 223, 258, 259, 263-265, 268, 273, 280-283, 352, 354 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , право власності на земельну ділянку площею 0,1202 га, кадастровий номер 2621688600:02:003:0339 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , яка належала спадкодавцю згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЖ № 555139.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Місце проживання позивача ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Місце знаходження відповідача Городенківської міської ради - вул. Шевченка,77 м. Городенка Коломийський район Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 04054292.

Останнє відоме місце реєстрації проживання третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 - АДРЕСА_1 .

Суддя: Гайдич Р. М.

СудГороденківський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено29.05.2024
Номер документу119316654
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —342/2/24

Рішення від 27.05.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 21.03.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 21.02.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

Ухвала від 03.01.2024

Цивільне

Городенківський районний суд Івано-Франківської області

Гайдич Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні