Справа № 579/2510/23
2/579/76/24
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
21 травня 2024 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі: головуючого судді - Кибець І.А.,
за участі секретаря - Сірої С.І.,
представника позивача - Хальоси О.Ю. ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
відповідача - ОСОБА_3 ,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кролевець справу за позовом приватного підприємства «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлову послугу,-
в с т а н о в и в:
позивач приватне підприємство «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» звернулося до суду в порядку цивільного судочинства з позовом до відповідача ОСОБА_3 про стягнення заборгованості з оплати житлової послуги.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 та споживачем житлової послуги з управління багатоквартирним будинком за вказаною адресою.
ОСОБА_3 належним чином не виконує зобов`язання з оплати житлової послуги з управління багатоквартирним будинком у період з 01 вересня 2021 року по 01 грудня 2023 року, в результаті чого виникла заборгованість з оплати житлової послуги з управління багатоквартирним будинком у розмірі 4490 грн. 64 коп.
За таких обставин позивач просить суд стягнути з ОСОБА_3 заборгованість за послугу з управління багатоквартирним житловим будинком в сумі 4490 грн. 64 коп., втрати від інфляційних процесів 1622 грн. 02 коп. та 3% річних 303 грн. 03 коп., на загальну суму 6415 грн. 69 коп.
Відповідач подала відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що з 27.02.1996 року по даний час КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради веде діяльність з комплексного обслуговування об`єктів. Після створення ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» відбулося переоформлення частини споживачів послуг з порушенням законодавства. Так, 03.07.2020 року позивачем був укладений договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з неуповноваженою особою ОСОБА_4 . У протоколі зборів співвласників не був присутній головний співвласник КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради, на балансі якого знаходиться багатоквартирний будинок. Окрім того, протокол зборів співвласників не переданий на зберігання виконавчому комітету Кролевецької міської ради. Вважає, що протокол зборів співласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 є недійсний, а ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» не є управителем багатоквартирного будинку та не має права надавати послуги, про що також вказує відсутність кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку. Позивач не отримав від співвласників багатоквартирного будинку необхідну для обслуговування документацію, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не створено. (а.с.35-45)
У відповіді на відзив представник позивача зазначив, що пояснення відповідача нічим не підтверджені та не відповідають дійсності, відповідач повноцінно разом із іншими співвласниками отримує послуги, але не хоче виконувати свої обов`язки з оплати послуги. Зазначив, що за період з 01.08.2020 року по 01.09.2021 року заборгованість з відповідача була стягнута за рішенням суду примусово. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі (а.с.48)
Представники позивача Хальоса О.Ю. та ОСОБА_2 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, просили позов задовольнити. Зауважили, що ціна послуги не змінилася порівняно із КП «Кролевецька ЖЕК». При цьому відповідач уже понад два роки не сплачує за надані послуги. Також не сплачувала і попередньому управителю, тобто КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради.
Відповідач в судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала з підстав, зазначених у відзиві. Просила в задоволенні позову відмовити.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 надала покази, що в середині березня 2020 року, за адресою: АДРЕСА_2 . Присутніх було близько 25-30 чоловік. На зборах розглядали питання переоформлення договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком та заміни КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради на ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс». ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відмовились підписувати протокол.
Свідок ОСОБА_7 показав, що в березні 2020 року він був присутній на зборах співласників будинку, на яких було близько 20 чоловік. Послугами КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради мешканці не були задоволені. Особисто він був за приватні послуги, тому підписав договір з ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс». Представник ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» Хальоса О.Ю. виконує свої обов`язки.
Свідок ОСОБА_8 показала, що вона була присутня на зборах в березня 2020 року. Якщо хтось з співласників будинку не міг з`явитися на збори, то їх підписи збирав представник. Крім сплати за послуги згідно договору, мешканці будинку збирали ще додаткові кошти на заміну труб.
Свідок ОСОБА_9 показав, що він мешкає в будинку АДРЕСА_2 . В березні 2020 року проводились збори співласників будинку, на яких було близько 20 чоловік. Збори проводились з представниками ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс», будинком АДРЕСА_2 . Збір підписів він не дочекався, пішов додому.
Свідок ОСОБА_5 показав, що він мешкає в будинку АДРЕСА_2 , повідомлення про збори мешканців будинку АДРЕСА_2 він не бачив, також він не отримував повідомлення про те, що укладено договір з ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс».
Свідок ОСОБА_10 показала, що мешкає в будинку АДРЕСА_2 , про те, що змінився управитель і послуги почало надавати ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» їй не було відомо.
Свідок ОСОБА_11 показав, що він є приватний підприємцем, надавав послуги з перевезення. Документи про вивіз сміття по АДРЕСА_2 , він не підписував. Про проведення зборів по АДРЕСА_2 , було оголошення. Коли вони приїхали на збори, людей не було, збори не відбулись. Коли зібрали підписи меншканців будинку АДРЕСА_2 , тоді він почав обслуговувати вказаний будинок.
Свідок ОСОБА_6 показав, що він мешкає в будинку АДРЕСА_2 , він чув розмови, про те, що змінився управитель і послуги почало надавати ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс». Їх буднок з новим управителем обслуговувався погано.
Заслухавши учасників, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд приходить до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 .
ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» є управителем багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується наступним.
Протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_2 від 18 березня 2020 року:
- відкликано достроково з 01 серпня 2020 року діючого управителя будинку КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради;
- призначено з 01 серпня 2020 року нового управителя будинку ПП «По управлінню житлом Житлкомсервіс»;
- затверджено умови договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається з ПП «По управлінню житлом Житлкомсервіс», а саме:
«1) Перелік послуг: - послуги, передбачені пунктами 1.1,1.2, 1.5, 1.6, 4, 6, 7.1, 7.2,7.5, 7.6,9, 11,14 Обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.07.2018 р. № 190.
Для забезпечення виконання даних послуг складовою тарифу передбачити витрати на оренду машин і обладнання та накладні витрати, без яких неможливо надання даних послуг.
Проведення робіт по капітальному ремонту конструктивних елементів будинку, внутрішньобудинкових мереж визначити як окремий вид послуг, який проводиться за рахунок співвласників.
2) Права і обов`язки сторін: - згідно з Типовим договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком;
3) Ціна на послуги (за один місяць): усього 16468,98 грн. (у т.ч. 16468,98 грн. - утримання будинку, грн. винагорода управителю), у розрахунку на 1 кв.м - 3,30 грн (у т.ч. 3,30 грн. - утримання будинку, грн. винагорода управителю);
4) Строк дії договору з 01 серпня 2020 року по 01 серпня 2021 року включно.»
Також на зборах співвласників багатоквартирного будинку уповноважено ОСОБА_4 від імені співвласників багатоквартирного будинку укласти з ПП «По управлінню житлом Житлкомсервіс» договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. (а.с.10-14).
Загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку складає 4990,6 кв.м; загальна кількість співвласників 156 осіб, кількість квартир АДРЕСА_7 . У зборах співвласників взяли участь особисто та/або через представників 44 співвласники, котрим належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 2546,6 кв.м (51,02% від загальної площі житлових і нежитлових приміщень будинку). (а.с.10, 15)
Протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 18.03.2020 року переданий на зберігання виконавчому комітету Кролевецької міської ради з 22.06.2020 року. (а.с.90, 91)
03 липня 2020 року між управителем ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» та співвласниками багатоквартирного будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , в особі уповноваженої ОСОБА_4 укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком АДРЕСА_2 з додатками (а.с.74-78).
Відповідно до рішення 7 скликання 40 сесія Кролевецької міської ради від 04.09.2020 року «Про списання багатоквартирних будинків з балансу КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради надано згоду КП «Кролевецька ЖЕК» Кролевецької міської ради на списання з балансу багатоквартирного будинку, зокрема, будинку АДРЕСА_2 . (а.с.95)
Відповідно до п.1.1., 1.3. цього договору управитель зобов`язується надавати співвласникам послугу з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_2 , а співвласники зобов`язуються оплачувати управителю зазначену послугу, згідно з вимогами законодавства та умовами цього Договору. Послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території.
Згідно з п.3.1. цього договору ціна послуги становить: 3,30 грн. на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: витрати на утримання і проведення ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території - 3,30 грн. за кв.м., та винагорода управителю у розмірі 0% від суми платежу за послуги на місяць.
Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим (п.3.2 Договору).
Згідно пп.3 п.2.2. договору кожен із співвласників зобов`язаний оплачувати управителеві надані послуги з управління в порядку, за ціною та у строки, встановлені цим договором.
Порядок та підстави внесення змін до узгодженого сторонами тарифу врегульовано п.7.1 Договору.
Відповідно до п.5.1 Договору, інформацію, пов`язану з виконанням цього договору, управитель доводить до відома співвласників шляхом загального та персонального повідомлення: на дошках (стендах) оголошені у під`їздах будинку, на звороті платіжних документів, що надаються управителем співвласникам на електронну адресу співвласника, якщо така адреса надана співвласником.
За несвоєчасне внесення плати за послугу з управління співвласники сплачують управителю пеню в розмірі, встановленому законом/договором. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 % загальної суми боргу (п.6.11 Договору).
За період з вересня 2021 року по грудень 2023 року сума нарахувань за надані послуги по управлінню багатоквартирним будиноком по особовому рахунку № НОМЕР_1 , складає 4490 грн. 64 коп. (166,32 грн. * 27 міс.), що підтверджується інформацією про нарахування та оплату (а.с.21).
Протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: АДРЕСА_2 , від 03 січня 2024 року:
- відкликано діючого управителя багатоквартирного будинку, виконавця житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- визначено нового управителя багатоквартирного будинку, виконавця житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
- затверджено умови договору, ціни послуги з управління багатоквартирним будинком для власників, наймачів квартир та ціни послуги з управління для орендарів і власників нежитлових приміщень багатоквартирним будинком (а.с.103-105).
Протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 03.01.2024 року переданий на зберігання виконавчому комітету Кролевецької міської ради з 10.01.2024 року. (а.с.102)
Вирішуючи питання про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості за житлову послугу з управління багатоквартирним будинком суд виходить з наступного.
Згідно ст.322 ЦК України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління регулюються Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14 травня 2015 року №417-VIII.
Відповідно до ст. 9 цього Закону, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
За приписами ст. 10 цього ж Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем.
Ст.11 Закону передбачено, що управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем.
Згідно ч.6 ст.10 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», рішення зборів з питань зазначених у пунктах 2, 3 і 9 частини другої цієї статті, вважаються прийнятими зборами співвласників, якщо за них проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Загальна площа приміщень у будинку АДРЕСА_2 складає 4990,6 кв.м. - виходячи зі змісту протоколу зборів співвласників від 18.03.2020 року. Кількість співвласників - 156 осіб, кількість квартир - 90. У зборах співвласників взяли участь особисто та/або через представників 44 співвласники, котрим належать квартири та/або нежитлові приміщення загальною площею 2546,6 кв.м (51,02% від загальної площі житлових і нежитлових приміщень будинку).
Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.
Як зазначалось вище, за наслідками проведених загальних зборів співвласників 18 березня 2020 року визначено позивача управителем будинку, квартира АДРЕСА_1 , яка належить відповідачу. У подальшому уповноваженим представником співвласників укладено договір про надання послуг з управління. Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» від 03 серпня 2020 року є обов`язковим для виконання всіма співвласниками в тій частині, яка була погоджена на зборах співвласників до моменту відкликання діючого управителя. 03 січня 2024 року протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку відкликано діючого управителя багатоквартирного будинку. Однак, позивачем заявлено вимогу про стягнення заборгованості за період з вересня 2021 року по грудень 2023 року, тобто під час дії договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №8.
Згідно п. 5, 12 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;
послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.
Згідно п.2 ст.4 ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирних будинках» власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників, як передбачено ч. 1 ст. 5 цього ж Закону.
Згідно п.5, 10 ст.7 цього ж Закону співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» надавало послуги передбачені договором, що підтверджується виконанням кошторису витрат на утримання житлового будинку та прибудинкової території АДРЕСА_2 , з 01.09.2021 року по 31.12.2021 року, за 2022 рік, з 01.01.2023 року по 01.12.2023 року (а.с.132-134) та фотографіями наданих послуг (а.с.136-147)
Згідно з п.6 ч.1 ст.7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» встановлюється право споживача на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг.
Чинним законодавством не надається право споживачеві житлово-комунальних послуг на неоплату вартості житлової послуги.
Згідно з ч.1 ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлової послуги з управління багатоквартирним будинком, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Вказане свідчить про те, що між сторонами виникли цивільно-правові відносини, внаслідок яких у відповідача виникло зобов`язання сплатити вартість спожитої житлової послуги з управління багатоквартирним будинком за ціною, яка була встановлена на дату споживання послуг.
За змістом ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
За приписами ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
З урахуванням викладеного, суд вважає обґрунтованими вимоги про стягнення з відповідача заборгованості за житлову послугу за період з 01.09.2021 року по 01.12.2023 року у розмірі 4490 грн. 64 коп.
Щодо вимог позивача про стягнення 3% річних та інфляційних нарахувань суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно з наданим позивачем розрахунком нарахування інфляційних втрат на суму заборгованості за послугу з управління будинком за період з 01.09.2021 року по 01.12.2023 року становить 1622 грн. 02 коп. (а.с.22)
Сума нарахованої пені за прострочення платежу за надану послугу з управління будинком, згідно ст.625 ЦК України, по особовому рахунку № НОМЕР_1 становить 303,03 грн., що підтверджується розрахунком. (а.с.23)
Відповідач не згодна з нарахуванням інфляційних втрат та розрахунку пені та посилається на зміст п.1 ч.2 ст.258 ЦК України, відповідно до якої позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені). (а.с.163-165) Однак, суд не погоджується з вказаним твердженням посилаючись на наступне.
Статтею 625 ЦК України передбачено стягнення індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних. Стягнення пені ст.625 ЦК України не передбачено.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання.
Невиконанням грошового зобов`язання не припиняє правовідносин сторін, не звільняє відповідачів від відповідальності за невиконання грошового зобов`язання та не позбавляє позивача права на отримання сум, передбачених ст.625 ЦК України, за весь час прострочення (зобов`язання є триваючим). Приписи цієї статті поширюються на всі види грошових зобов`язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов`язань.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.11.2019 у справі №127/15672/16-ц зробила висновок, що невиконання боржником грошового зобов`язання є триваючим правопорушенням, тому право на позов про стягнення коштів на підставі статті 625 ЦК України виникає у кредитора з моменту порушення грошового зобов`язання до моменту його усунення і обмежується останніми трьома роками, які передували подачі такого позову.
З огляду на те, що відповідач порушила вказане зобов`язання, у позивача виникло право на застосування наслідків такого порушення відповідно до ст.625 ЦК України.
Однак, з 24 лютого 2022 року на території України запроваджено та діє воєнний стан через збройну агресію російської федерації проти України. Дані обставини є загальновідомими та доказуванню не підлягають.
Відповідно до абз.2 п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 року №206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» (зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 21.04.2023 року, у редакції від 27.04.2023 року) в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 «Про введення воєнного стану в Україні», до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуга. Постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24 лютого 2022 року.
Отже, враховуючи Постанову КМУ від 05.03.2022 року №206 (зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 21.04.2023 року, у редакції від 27.04.2023 року), з 24.02.2022 року забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуга.
Тобто, у даному випадку, враховуючи позовні вимоги, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних можливе за період з 01.09.2021 року по 23.02.2022 року. З 24.02.2022 року заборонено стягувати неустойку (штрафів, пені), інфляційні нарахування, проценти річних.
Позивачем не враховано положення постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 № 206, перехідних положень ЦК України та безпідставно здійснено розрахунок інфляційних втрат та 3% річних на всю суму заборгованості в період з 24.02.2022 року до грудня 2023 року, а тому в цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Враховуючи наведений позивачем розрахунок інфляційних втрат та трьох відсотків річних має бути обмежений і становити період з 01.09.2021 року до 23.02.2022 року включно, тому суд здійснює перерахунок заявлених позивачем до стягнення сум інфляційних нарахувань та 3% річних, які у такому випадку відповідно становлять 295 грн. 02 коп. та 64 грн. 69 коп., на загальну суму 359 грн. 71 коп.
Отже, суд вважає обґрунтованими вимоги про стягнення з відповідача 4490 грн. 64 коп. заборгованості за житлову послугу, 295 грн. 02 коп. - втрати від інфляційних процесів та 3% річних у розмірі 64 грн. 69 коп., на загальну суму 4850 грн. 35 коп.
Щодо обрахунку трьох процентів річних, то при обрахунку трьох процентів річних за основу має братися прострочена сума, визначена у договорі чи судовому рішенні. Три проценти річних розраховуються з урахуванням простроченої суми, визначеної у відповідній валюті, помноженої на кількість днів прострочення, які вираховуються з дня, наступного за днем, передбаченим у договорі для його виконання до дня ухвалення рішення, помноженого на 3, поділеного на 100 та поділеного на 365 (днів у році).
Дана правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 16 січня 2019 року справа № 373/2054/16-ц.
Згідно п.3.2. Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №8 від 03.07.2020 року плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 25 числа місяця, наступного за розрахунковим. (а.с.16)
Заборгованість з плати за послугу з управління виникла з 26 жовтня 2021 року. Тому, сума заборгованості за період по 23.02.2022 року, з урахуванням інформації про нарахування та оплату за надані послуги наданої позивачем (а.с.21), складає 801 грн. 90 коп.
Отже, розрахунок трьох процентів річних складається з: 801 грн. 90 коп. (сума заборгованості) * 121 (дні прострочення)* 3 : 100 : 365 (днів у році) та становить 07 грн. 98 коп.
Нарахування інфляційних втрат здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Сума інфляційних втрат, з урахуванням розрахунку нарахування інфляційних витрати на суму заборгованості становить - (101,2 :100) * (100,9 :100)* (100,8 :100)* (100,6 :100) * (101,3 :100)* (101,6 :100).
Доводи відповідача в тому, що протокол зборів співласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 є недійсний, а ПП «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» не є управителем багатоквартирного будинку та не має права надавати послуги суд не приймає до уваги, оскільки визнання протоколу зборів співласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 від 16 березня 2020 року та договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком №8 від 03 липня 2020 року недійсними не було предметом спору даної справи. На час розгляду справи вище зазначені документи були чинні, що не спростовано відповідачем, тому суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь приватного підприємства «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» заборгованість за послугу з управління багатоквартирним житловим будинком в сумі 4490 (чотири тисячі чотириста дев`яносто) грн. 64 коп.; втрати від інфляційних процесів 295 (двісті дев`яносто п`ять) грн. 02 коп.; 3% річних у розмірі 64 (шістдесят чотири) грн. 69 коп., а всього 4850 (чотири тисячі вісімсот п`ятдесят) грн. 35 коп.
Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
У відповідності до положень ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь позивача понесені судові витрати у вигляді сплати судового збору, які документально підтверджені (а.с.3, 4), пропорційно до частини задоволених позовних вимог, що становить 2029 грн. 14 коп.
Керуючись ст. ст. керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 12, 13, 76-82, 89, 133, 137, 141, 258, 259, 263-265, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 625 ЦК України, Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», постановою Кабінету Міністрів України №206 від 05.03.2022 року «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», суд, -
у х в а л и в:
позовну заяву приватного підприємства «По управлінню житлом «Житлкомсервіс», місцезнаходження: 41300, Сумська область, м.Кролевець, вул.Соборна, буд.8, код ЄДРПОУ 43458763 до ОСОБА_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_9 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_8 , паспорт НОМЕР_2 про стягнення заборгованості за житлову послугу - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь приватного підприємства «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» (р/рахунок НОМЕР_3 у банку філія КБ "ПРИВАТБАНК" Сумське РУ МФО 337546):
- заборгованість за послугу з управління багатоквартирним житловим будинком в сумі 4490 (чотири тисячі чотириста дев`яносто) грн. 64 коп.;
- втрати від інфляційних процесів 295 (двісті дев`яносто п`ять) грн. 02 коп.;
- 3% річних у розмірі 64 (шістдесят чотири) грн. 69 коп., а всього 4850 (чотири тисячі вісімсот п`ятдесят) грн. 35 коп.
Стягнути із ОСОБА_3 на користь приватного підприємства «По управлінню житлом «Житлкомсервіс» судові витрати у вигляді 2029 (дві тисячі двадцять дев`ять) грн. 14 коп. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст.273 ЦПК України.
Повне рішення суду складено 28 травня 2024 року.
Суддя І. А. Кибець
Суд | Кролевецький районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.05.2024 |
Оприлюднено | 30.05.2024 |
Номер документу | 119327355 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Кролевецький районний суд Сумської області
Кибець І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні