Справа №295/5701/24
Категорія 59
2/295/1728/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.05.2024 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м.Житомира Лєдньов Д.М. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд із позовом, в якому зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба - ОСОБА_2 .
Згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2022 року у справі № 240/20259/21 було задоволено позов даної особи до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання до вчинення дій; рішенням суду відповідача зобов`язано здійснити з 23.01.2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_2 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам.
При цьому, відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, вказаний у рішенні суду розмір пенсії не сплачувався на користь ОСОБА_2 , що призвело до виникнення заборгованості за рішенням суду на суму 100 311,81 грн.
Після смерті ОСОБА_2 позивач виступив спадкоємцем за законом, прийняв спадщину.
З огляду на відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату заборгованих сум на користь позивача як спадкоємця, сторона, посилаючись на вимоги норм законодавства, що врегульовують питання переходу права та обов`язків спадкодавця до спадкоємців, просить стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь ОСОБА_1 не отримане за життя ОСОБА_2 підвищення до пенсії в сумі 100 311,81 грн.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому сторона зауважує, що покладений судом обов`язок здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії здійснюється з одночасним застосуванням вимог законодавства у сфері бюджетного врегулювання.
Так, зокрема, виплата донарахування може бути здійснена виключно за наявності відповідного бюджетного фінансування з Державного бюджету України.
Відповідач вказує на те, що за померлою ОСОБА_2 обраховується заборгованість з виконання судового рішення на суму 100 311,81 грн., погашення якої відбувається згідно з вимогами Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року за № 649.
Вказуючи на відповідні обставини, відповідач просить відмовити у задоволені позову.
Судом встановлено наступні обставин.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.01.2022 року у справі № 240/20259,21 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити із 23 січня 2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_2 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює трьом мінімальним заробітним платам (згідно із законом про Державний бюджет України на відповідний рік).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем ОСОБА_2 (спадкова справа № 24/2022). Особою отримано свідоцтво про право на спадщину за законом, а саме: земельну ділянку площею 2,6899 га. кадастровий номер 1823782000:05:000:0037.
За приписами статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1218 ЦК України - до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч.1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Положеннями 52 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Статтею 1227 ЦК України встановлено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що членам сім`ї спадкодавця передаються (або включаються до складу спадщини у разі відсутності членів сім`ї) ті суми соціальних виплат, які належали спадкодавцю за життя, проте, не були одержані ним.
Зміст ч. 3 ст. 52 Закону також узгоджується зі змістом ст. 1227 ЦК України, якою визначено, що суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім`ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини. Крім того, зміст вищевказаних норм узгоджується із положенням Закону України «Про пенсійне забезпечення», де в ч. 1 ст. 91 вказано, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності входять до складу спадщини.
Враховуючи указане, спадкоємець померлого має право отримати нараховану доплату пенсії, яка належала пенсіонерові й залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю.
З огляду на встановлені судом обставини, нормативне врегулювання виниклого спору, суд погоджується з доводами позивача про належність нарахованих за життя ОСОБА_2 грошових сум до спадщини, прийняття якої здійснене позивачем, що є підставою для стягнення нарахованої суми в розмірі 100 311,81 грн. на користь позивача.
Суд звертає увагу, що зазначені позивачем обставини унеможливлюють іншим способом захистити її інтереси, а заявлена вимога про стягнення грошової суми є ефективною в розрізі поновлення порушених прав.
Керуючись ст.ст. 258-279 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (код ЄДРПОУ 13559341, адреса місцезнаходження: м. Житомир, вул. Ольжича, 7), на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), неодержане за життя ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , підвищення до пенсії в сумі 100 311,81 грн.
Стягнути Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь держави судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: Д.М. Лєдньов
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2024 |
Оприлюднено | 31.05.2024 |
Номер документу | 119364497 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Лєдньов Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні