Справа № 499/393/24
Провадження № 2-о/144/42/24
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
"29" травня 2024 р. смт Теплик
Суддя Теплицького районного суду Вінницької області Довгалюк Л.В., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Іванівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оголошення фізичної особи померлою, -
В С Т А Н О В И Л А :
24.05.2024 із Іванівського районного суду Вінницької області до Теплицького районного суду Вінницької області надійшла за підсудністю указана цивільна справа, яка відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, передана на розгляд судді Довгалюк Л.В.
Вивчивши зміст ОСОБА_1 та доданих до неї матеріалів, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі суддя дійшов висновку про залишення даної заяви без руху, з огляду на наступне.
Частиною 3 та 4 ст. 294 ЦПК України передбачено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Справи окремого провадження суд розглядає з участю заявника та заінтересованих осіб.
Статтями 175, 177 ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України. Підставою оголошення фізичної особи померлою є презумпція її смерті.
Визнання особи померлою є крайньою мірою та потребує встановлення всіх об`єктивних обставин, що стали передумовою для такого звернення, з метою уникнення в подальшому негативних наслідків щодо переходу майнових прав особи, оголошеної померлою, у разі її появи (постанові Верховного Суду від 19.03.2018 у справі № 638/18251/16-ц).
Заявниця звернулася до суду із заявою про оголошення померлим її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Зі змісту заяви вбачається, що оголошення особи померлою необхідне заявнику для реєстрації факту смерті свого батька та оформлення спадщини.
Заінтересовані особи беруть участь у справах цієї категорії з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Заінтересованими особами у справах про встановлення юридичного факту, залежно від мети встановлення цього факту, можуть бути й інші особи. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов`язки.
Суд роз`яснює, що до заінтересованих осіб віднесено: 1) осіб, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню; 2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту. Саме ці групи заінтересованих осіб залучаються до участі у справах окремого провадження.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, залучення цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення чи оспорювання їх суб`єктивних прав у зв`язку із встановлюваним судом фактом.
За правовими наслідками оголошення фізичної особи померлою прирівнюється до правових наслідків, які настають у разі смерті фізичної особи, а саме: на майно такої особи відкривається спадщина. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини (ст. 47 ЦК України).
Зважаючи на викладене, визначаючи коло заінтересованих осіб у даній справі, заявнику належить виходити саме з цих положень. Отже, заінтересованими особами у даній справі мають бути усі спадкоємці особи, якщо вони є, чи відповідна територіальна громада.
Натомість у заяві не зазначено всіх заінтересованих осіб, а саме: спадкоємців майна померлого (у випадку наявності).
Водночас заявником не вказано про наявність (відсутність) у ОСОБА_2 права власності на майно, яке може бути успадковано, відомості чи зверталась заявниця до суду з заявою про визнання ОСОБА_2 безвісно відсутнім, не зазначено чи існує спір про право та інші обставини, що стосуються предмету доказування у даній справі.
Крім іншого, при розгляді справ вказаної категорії судам слід з`ясовувати, чи може бути відсутність особи умисною, тобто чи не переховується вона від правоохоронних органів з метою уникнення юридичної відповідальності. Вказаний висновок висловлено у постанові Верховного Суду від 06.11.2019 у справі № 226/3053/18 (провадження № 61-11048св19).
Наведені вище обставини перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.
Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975. Відтак, у кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
Додержання процесуальної форми і змісту заяви є однією з обов`язкових вимог національного законодавства, що забезпечує право на звернення до суду та порушення судом провадження у справі.
Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог викладених у статтях 175,177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наявність у позовній заяві зазначених вище недоліків, позовну заяву слід залишити без руху. При цьому, на виконання вимог ухвали заявнику необхідно надати до суду заяву у новій редакції у відповідній кількості (п. 2 ч. 3 ст.175 ЦПК України), визначивши коло заінтересованих осіб або ж вказати про їх відсутність, а також інші необхідні відомості у строк, який не може перевищувати семи днів із дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 4, 52, 53, 175, 177, 185, 258,260, 261, 294 ЦПК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: військова частина НОМЕР_1 , Іванівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Березівському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про оголошення фізичної особи померлою - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати семи днів з дня отримання копії ухвали.
Копію ухвали невідкладно направити заявнику.
У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу разом з усіма доданими до неї документами.
Роз`яснити заявнику, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя
Суд | Теплицький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2024 |
Оприлюднено | 31.05.2024 |
Номер документу | 119375914 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Теплицький районний суд Вінницької області
Довгалюк Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні