Справа № 396/216/24
Провадження № 2/396/213/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.05.2024 року м. Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого - судді Цесельської О.С., за участю секретаря судового засідання Новікової Я.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в місті Новоукраїнка Кіровоградської області в залі судових засідань Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області цивільну справу запозовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Катеринопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - Катеринопільська державна нотаріальна контора про визнання права власності на майно в порядку спадкування за законом. В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт. Катеринопіль Звенигородського району Черкаської області померла його мати ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку кадастровий номер 3524084300:02:000:0602, площею 8,7779 га, зареєстрованої Новоукраїнською районною державною адміністрацією 26 квітня 2002 року. За життя мати склала заповіт, згідно з умовами якого, вищезазначена земельна ділянка заповідалася її дітям в рівних частинах кожному: ОСОБА_2 , 1955 р.н., ОСОБА_3 ,1959 р.н., ОСОБА_1 , 1967 р.н.. У встановлений законом шестимісячний строк з дня відкриття спадщини, позивач звернувся до Катеринопільської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті матері. В листопаді 2022 року він звернувся до Катеринопільської державної нотаріальної контори з заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за заповітом на 1/3 частку у праві власності на вказану земельну ділянку та свідоцтва про право на спадщину за законом на 2/3 частки у праві власності на дану земельну ділянку, у зв`язку з тим, що інші спадкоємці за заповітом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не зверталися до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини та не бажають її приймати, оскільки проживають за межами України та є громадянами іншої держави. Інших спадкоємців немає.
22 листопада 2022 року державним нотаріусом Катеринопільської державної нотаріальної контори позивачу видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом, реєстровий № 785 на 1/3 частку у праві власності на вищезазначену ділянку в якому водночас зазначено що іншим спадкоємцем за заповітом на 1/3 частку земельної ділянки є дочка спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .. Цього ж дня державним нотаріусом йому видано свідоцтво про право на спадщину за законом, реєстровий № 787 на 1/6 частку у праві власності на вищезазначену ділянку в якому також зазначено що іншим спадкоємцем за законом на 1/6 частку земельної ділянки є дочка спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 Державний нотаріус пояснила, що такий порядок розподілу спадщини, оскільки згідно даних Катеринопільської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, на час смерті його матері, разом з нею в одній квартирі за адресою: АДРЕСА_1 була зареєстрована його рідна сестра ОСОБА_2 , а тому вона вважається такою, що прийняла спадщину після смерті матері. Після чого у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/2 частку у праві власності на вищевказану земельну ділянку, позивачу було відмовлено та видано постанову про відмову у вчиненні вказаної нотаріальної дії, оскільки на момент смерті разом із померлою також була зареєстрована ОСОБА_2 , тому у відповідності до п. 3 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину. Разом з тим, рішенням Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 18.10.2023 року встановлено факт не проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 . Враховуючи, що інші спадкоємці за заповітом ОСОБА_2 та ОСОБА_3 спадщину не прийняли, позивач зазначає що він є спадкоємцем відповідних часток, тому він звернувся до суду.
Позивач в судове засідання не з"явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність.
Відповідачі, третя особа в судове засідання не з"явилися, відзиву на позов не надали.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч.1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що в справі є достатні дані про права і взаємовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлений про місце і час судового засідання, відзиву на позов та заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не надав, суд за згодою позивача та її представника розглядає справу у відсутності відповідача та згідно з ч.4 ст.223 ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд установив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Родинні відносини позивача ОСОБА_1 із померлою ОСОБА_4 , як сина з матір`ю, підтверджуються свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 .
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 всмт.Катеринопіль Звенигородськогорайону Черкаськоїобласті померламати позивача ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,що підтверджуєтьсясвідоцтвом просмерть серії НОМЕР_2 ,виданим 29.12.2021року Катеринопільськимвідділом державноїреєстрації актівцивільного стануу Звенигородськомурайоні Черкаськоїобласті Центральногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиції(м.Київ),актовий запис№ 292.
На підставі Державного акта про право приватної власності на землю серії IV-KP №036196, виданого Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 26 квітня 2002 року, ОСОБА_4 на праві власності належала земельна ділянка кадастровий номер 3524084300:02:000:0602, площею 8,78 га, зареєстрованої Новоукраїнською районною державною адміністрацією 26 квітня 2002 року, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Глодоської територіальної громади Новоукраїнською району Кіровоградської області.
Згідно копії заповіту нотаріально посвідченого державним нотаріусом Катеринопільської державної нотаріальної контори, зареєстрованого в реєстрі № 67 11.01.2008 року, ОСОБА_4 заповіла належну їй на праві власності земельну ділянку, кадастровий номер 3524084300:02:000:0602, площею 8,78 га в рівних частинах кожному: ОСОБА_2 , 1955 р.н., ОСОБА_3 , 1959 р.н. ОСОБА_1 , 1967 р.н.
Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі Катеринопільською державною нотаріальною конторою 04.05.2022 заведено зареєстровано спадкову справу № 69263685 померлої ОСОБА_4
22.11.2022 року державним нотаріусом Катеринопільської державної нотаріальної контори видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за заповітом, реєстровий №785 на 1/3 частку у праві власності на вищезазначену ділянку в якому водночас зазначено що іншим спадкоємцем за заповітом на 1/3 частку земельної ділянки є дочка спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якій свідоцтво про право на спадщину не видано .
Також, 22 листопада 2022 року державним нотаріусом Катеринопільської державної нотаріальної контори позивачу було видано свідоцтво про право на спадщину за законом, реєстровий №787 на 1/6 частку у праві власності на вищезазначену ділянку в якому також зазначено що іншим спадкоємцем за законом на 1/6 частку земельної ділянки є дочка спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , якій свідоцтво про право на спадщину не видано.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 18.04.2023 року позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на іншу 1/2 частку у праві власності на земельну ділянку , площею 8,7779 га, оскільки на момент смерті разом із померлою також була зареєстрована її дочка ОСОБА_2 відповідач у справі, так як на час смерті спадкодавця місце проживання ОСОБА_2 було зареєстроване разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, то відповідно до п. 3 ст. 1268 ЦК України, вона вважається такою, що прийняла спадщину.
Відповідач ОСОБА_2 на день смерті ОСОБА_4 була зареєстрована за адресою спадкодавця, а саме: АДРЕСА_1 .
Рішенням Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 18.10.2023 року встановлено факт не проживання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зі спадкодавцем ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 3 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Позивач є спадкоємцем після смерті матері, інші спадкоємці спадщину не прийняли.
За вказаних обставин, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, що в судовому засіданні знайшли підтвердження обставини, на які посилається позивач, суд приходить до висновку, що позивач позбавлений можливості здійснення права на спадкування в інший спосіб, тобто в наявності є порушення права позивача, за захистом якого спрямоване його звернення до суду, а тому заява підлягає до задоволення та є підстави для визнання права визнання права власності на спадкове майно.
Керуючись ст. 16 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 30, 76-89, 247, 258, 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_4 , 1922 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 1/2 частку земельної ділянки, кадастровий номер 3524084300:02:000:0602, площею 8,7779, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої в адмінмежах Глодоської територіальної громади Новоукраїнського району Кіровоградської області (раніше Новомиколаївської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області), що належала спадкодавцю ОСОБА_4 , на підставі Державного акта про право приватної власності на землю серії ІV - КР № 036196, виданого Новоукраїнською районною державною адміністрацією Кіровоградської області 26 квітня 2002 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. У разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційного скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття.
Суддя: О. С. Цесельська
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119390897 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Цесельська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні