532/1000/24
2/532/452/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 травня 2024 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді Тесленко Т. В.,
за участі секретаря
судового засідання Климченко А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засідання цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a>, треті особи: приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Олена Василівна, приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Гречин Наталія Володимирівна, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,-
В С Т А Н О В И В:
02 травня 2024 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a>, треті особи: приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Олена Василівна, приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Гречин Наталія Володимирівна, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.
Заявник вказував, що 22.09.2021 стосовно нього відкрито виконавче провадження № 66920653 на підставі виконавчого напису № 15515 від 17.05.2021 приватного нотаріуса Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Олени Василівни щодо стягнення з нього на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a> заборгованості у розмірі 16 042,00 грн.
Оскільки ОСОБА_1 заперечує проти нарахованої заборгованості, то вбачається спір по право, й тому він прохає суд визнати цей виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню та захистити його порушене право.
07 травня 2024 року відкрито провадження в справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження на 30.05.2024.
Позивач в заяві до суду прохав розгляд справи проводити за його відсутності, позовні вимоги підтримав, прохав задовольнити.
Представник відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a>, будучи належним чином повідомлений про час і місце слухання справи, в судове засідання не з`явився, жодних заяв, клопотань, заперечень суду не надавав.
Від третіх осіб жодних заяв, клопотань, заперечень до суду не надходило.
Суд вважає, що у справі є достатньо доказів про права та взаємовідносини сторін, тому справу можливо розглянути за правилами спрощеного позовного провадження у відсутності сторін.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає встановленими такі факти та зміст спірних правовідносин.
В матеріалах справи є відомості про те, що приватним виконавцем Виконавчого округу Полтавської області Гречин Наталією Володимирівною було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 22.09.2021 (ВП № 66920653) на підставі виконавчого напису № 15515, вчиненого 17.05.2021 приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Оленою Василівною.
Позивач зазначає, що виконавчий напис № 15515 від 17.05.2021 вчинений щодо звернення стягнення зі ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a> заборгованості у розмірі 16042,00 грн (шістнадцять тисяч сорок дві грн 00 коп.).
З вказаним виконавчим написом він не згодний та вважає, що він вчинений з порушенням чинного законодавства, а тому є таким, що не підлягає виконанню.
Суд встановив, що приватним виконавцем Виконавчого округу Полтавської області Гречин Наталією Володимирівною було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження 22.09.2021 (ВП № 66920653) на підставі вказаного вище виконавчого напису № 15515, виданий 17.05.2021.
Разом із вказаною постановою про відкриття виконавчого провадження, приватним виконавцем Виконавчого округу Полтавської області Гречин Наталією Володимирівною було винесено такі постанови:
1) постанова про стягнення з боржника основної винагороди від 22.09.2021 у сумі 1604,20 грн;
2) постанова про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 22.09.2021 у сумі 472,00 грн;
3) постанова про арешт коштів боржника від 15.12.2023.
За допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження з використанням ідентифікатору доступу до виконавчого провадження № 66920653, мною отримано копію виконавчого напису № 15515, вчиненого 17.05.2021 приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Оленою Василівною, та копію договору № 212612200202 надання онлайн кредиту від 02.02.2020, підписаного за допомогою електронного підпису, на підставі якого вчинений виконавчий напис.
Згідно зі статтею 87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Умови вчинення виконавчих написів визначені Порядком вчинення виконавчих дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5.
Відповідно до п. 2 Переліку документів для одержання виконавчого напису, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, для одержання виконавчого напису за кредитним договором додаються: оригінал кредитного договору; засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Пунктом 3.5 Глави 16 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України встановлено, що при вчиненні виконавчого напису, нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1172.
Відповідно до статті 88 Закону України «Про нотаріат» нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Враховуючи вищевикладене, можна дійти висновку, що безспірною заборгованістю є заборгованість боржника, з якою останній погоджується, що, відповідно, виключає можливість спору зі сторони боржника щодо її розміру, строку, за який вона нарахована, тощо, а відтак і документи, які підтверджують її безспірність, і на підставі яких нотаріусами здійснюються виконавчі написи, мають бути однозначними, беззаперечними, та такими, що містять вираз волі стосовно наявності певної заборгованості не тільки кредитора, а й самого боржника, або ж стовідсотково підтверджують наявність у боржника перед кредитором заборгованості саме в такому розмірі.
Але наявна заборгованість не є безспірною і не може вважатись обґрунтованою у зв`язку з тим, що позивач не отримував від Відповідача будь-які грошові, кредитні кошти; правова природа та підстави нарахування заборгованості йому невідомі.
Посилання на заборгованість у сумі 16 042,00 грн, яку нарахував нотаріус не підтверджена жодними доказами.
Вчинений виконавчий напис здійснений із порушенням, адже стягувачем (Відповідачем) не було надіслано на адресу боржника по провадженню вимогу про погашення простроченої заборгованості із зазначення суми погашення; не було повідомлено про зміну кредитора у зобов`язанні. Такими діями Відповідач (стягувач по провадженню) позбавив боржника можливості добровільно виконати вимогу, яку б останній міг отримати.
В письмовому повідомленні, яке Відповідач не надіслав на адресу позивача, повинна б була міститися така інформація:
1) зміст порушення, вчиненого боржником;
2) загальний розмір не виконаної боржником забезпеченої обтяженням вимоги;
3) опис предмета забезпечувального обтяження;
4) посилання на право іншого обтяжувача, на користь якого встановлено зареєстроване обтяження, виконати порушене зобов`язання боржника до моменту реалізації предмета обтяження або до переходу права власності на нього обтяжувачу;
5) визначення позасудового способу звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, який має намір застосувати обтяжувач;
6) вимогу до боржника виконати порушене зобов`язання або передати предмет забезпечувального обтяження у володіння обтяжувачу протягом 30 днів з моменту реєстрації в Державному реєстрі відомостей про звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження.
Отже, Відповідачем були порушенні норми п. 6 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» (обов`язок стягувача щодо надання 30-ти днів на добровільне виконання вимоги) та норми п. 5 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» (відсутність попередження про позасудовий спосіб звернення стягнення на предмет забезпечувального обтяження, який має намір застосувати Відповідач).
За результатами аналізу вищенаведених норм можна дійти таких висновків.
Стаття 50 Закону України «Про нотаріат» передбачає, що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду. Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.
Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису - надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником.
Отже, відповідне право стягувача, за захистом якого він звернувся до нотаріуса, повинно існувати на момент звернення. Так само на момент звернення стягувача до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису повинна існувати й, крім того, також бути безспірною, заборгованість або інша відповідальність боржника перед стягувачем.
Безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника - це обов`язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису (стаття 88 Закону України «Про нотаріат»). Однак характер правового регулювання цього питання дає підстави для висновку про те, що безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками - наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.
Отже, вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно із відповідним Переліком є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Однак сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.
В свою чергу, законодавством не визначений виключний перелік обставин, які свідчать про наявність спору щодо заборгованості. Ці обставини встановлюються судом відповідно до загальних правил цивільного процесу за наслідками перевірки доводів боржника та оцінки наданих ним доказів.
Такий висновок відповідає, зокрема, правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду України від 05 липня 2017 року у справі №6-887цс17.
Відомості про отримання боржником претензії про наявність боргу не згадуються нотаріусом у виконавчому написі, тобто він вчинений нотаріусом 17.05.2021 без дотримання строку, що є порушенням законодавства.
Неотримання Позивачем письмової вимоги про усунення порушень за кредитним договором та вчиненням виконавчого напису позбавив можливості бути вчасно проінформованим про наявність заборгованості та можливості або оспорити вимоги Відповідача, або ж виконати їх, що не може свідчити про безспірність суми, пред`явленої до стягнення.
Отже, з виконавчого напису вбачається спір про право, оскільки позивач заперечую проти нарахованої заборгованості за кредитним договором.
Також, нотаріусом за відсутності будь-яких правових підстав, стягнуто з боржника плату за вчинення виконавчого напису та включено його в розмір заборгованості за кредитним договором.
З урахуванням приписів статей 15, 16, 18 ЦК України, статей 50, 87, 88 Закону України «Про нотаріат» захист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотнього. Тобто боржник, який так само має право на захист свого цивільного права, в судовому порядку може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис: як з підстав порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи в частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчинення виконавчого напису.
Відповідно до правової позиції, яка висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 травня 2015 року у справі № 6-158цс15, відповідно до статті 88 Закону України «Про нотаріат» нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Ураховуючи наведене, вважаю доведеним факт невідповідності оспорюваного виконавчого напису нотаріуса нормам матеріального та процесуального права.
Тому, з урахуванням наведеного вище, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд дійшов висновку, що позовна вимога ОСОБА_1 знайшла своє підтвердження під час судового розгляду справи, а тому підлягає задоволенню.
Портрібно визнати виконавчий напис, вчинений 17.05.2021 приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Оленою Василівною, та зареєстрований в реєстрі за № 15515 про стягнення зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a> (адреса: 01054, місто Київ, вул. Пирогова, будинок 10-Г, офіс 14, ЄДРПОУ: 43604788) заборгованості у розмірі 16042,00 грн (шістнадцять тисяч сорок дві грн 00 коп.) таким, що не підлягає виконанню.
В порядку ст. ст. 141, 142 ЦПК України здійснити розподіл судових витрат.
Оскільки позов задоволено, то судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача.
Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно ч. 3 ст. 22 ЗУ «Про захист прав споживачів», тому з відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a> (адреса: 01054, місто Київ, вул. Пирогова, будинок 10-Г, офіс 14, ЄДРПОУ: 43604788) підлягає стягненню 3028,00 грн судового збору.
З огляду на наведене вище, керуючись Законом України "Про нотаріат", Постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 № 1172 "Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості проводиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів", Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України затвердженого наказом Міністерства Юстиції України 22.02.2012 № 296/5, ст.ст. 12, 13, 137, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a>, треті особи: приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Олена Василівна, приватний виконавець виконавчого округу Полтавської області Гречин Наталія Володимирівна, про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню - задовольнити.
Визнати виконавчий напис, вчинений 17.05.2021 приватним нотаріусом Бучанського районного нотаріального округу Київської області Грисюк Оленою Василівною, та зареєстрований в реєстрі за № 15515 про стягнення зі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a> (адреса: 01054, місто Київ, вул. Пирогова, будинок 10-Г, офіс 14, ЄДРПОУ: 43604788) заборгованості у розмірі 16042,00 грн (шістнадцять тисяч сорок дві грн 00 коп.) таким, що не підлягає виконанню.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «САНІГО»</a> (адреса: 01054, місто Київ, вул. Пирогова, будинок 10-Г, офіс 14, ЄДРПОУ: 43604788) на користь держави судовий збір в сумі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім грн 00 коп.).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
30.05.2024 складено повне судове рішення.
Суддя
Суд | Кобеляцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119396663 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Кобеляцький районний суд Полтавської області
Тесленко Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні