Справа №296/9875/23
Категорія 35
2/295/297/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
20.05.2024 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі
Головуючої судді Воробйової Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Опанасюк В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Свій дім - 112»
до ОСОБА_1 ,
ОСОБА_2 ,
про стягнення заборгованості по сплаті внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідачів заборгованість у розмірі 22905,87 грн, з яких: основна заборгованість по оплаті за послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.06.2017 по 01.06.2023 в розмірі 16508,80 грн, інфляційні втрати у розмірі 5621,58 грн та три відсотки річних у розмірі 775,49 грн, та стягнути з відповідачів судові витрати з оплати судового збору в розмірі 2 684,00 грн та витрати на професійну правову допомогу в розмірі 5 000,00 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що рішенням загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Свій дім-112». Відповідачі є співвласниками квартири АДРЕСА_2 . Відповідачі зареєстровані та проживають за зазначеною адресою та користуються послугами позивача, між сторонами склались зобов`язальні відносини - позивач надає послуги з утримання будинку, споруд та прибудинкової території, а відповідачі такими послугами користуються та мають обов`язок по їх оплаті. Проте згідно з розрахунком нарахування та сплати членських внесків по особовому рахунку за адресою: АДРЕСА_3 , наданою ОСББ «Свій дім -112», відповідачі у період з червня 2017 року по червень 2023 року не виконували своїх обов`язків по сплаті внесків на утримання будинку і споруд та прибудинкової території. Заборгованість за вказаний період становить 16 508,80 грн.
Ухвалою Богунського районного суду м. Житомира від 27.11.2023 відкрито провадження у справі, ухвалено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін; визначено сторонам строк для подачі заяв по суті справи.
Інших заяв по суті справи до суду не надійшло.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, від представника позивача ОСОБА_3 до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, відповідно до змісту якої позивач позов підтримує та просить задовольнити, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.
Відповідачі у судове засідання не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.
Згідно з ч.3 ст.131ЦПКУкраїни учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.
Відповідно до ч.4 ст.223 ЦПК Україниу разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Частиною 1 ст.280ЦПКУкраїни встановлено, що суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів про взаємовідносини сторін, з урахуванням наявності усіх умов, за яких можливе проведення заочного розгляду справи, відповідно до ст.211, 280 ЦПК України суд визнав за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін та ухвалити заочне рішення, про що винесено відповідну протокольну ухвалу суду.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 322 ЦК України передбачено обов`язок власника утримувати майно, що йому належить.
Частиною 1 статті 355 ЦК України визначено, що майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно).
Співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном (ст. 360 ЦК України).
Згідно із ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.
Окрім того, згідно із ч.2 ст.317 ЦК України визначено, що на зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Згідно зі ст. 162 ЖК України власники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Як вбачається зі змісту п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуга зуправліннябагатоквартирнимбудинком включає: забезпеченняутримання спільногомайна багатоквартирногобудинку,зокрема прибираннявнутрішньобудинкових приміщеньта прибудинковоїтериторії,якщо прибудинковатериторія,за данимиДержавного земельногокадастру,знаходиться увласності абокористуванні співвласниківбагатоквартирного будинкувідповідно довимог законодавства,виконання санітарно-технічнихробіт,обслуговування внутрішньобудинковихсистем (крімобслуговування внутрішньобудинковихсистем,що використовуютьсядля наданнявідповідної комунальноїпослуги уразі укладенняіндивідуальних договорівз обслуговуваннямвнутрішньобудинкових системпро наданнятакої послуги,за умовамияких обслуговуваннятаких системздійснюється виконавцем),утримання ліфтівтощо; купівлюелектричноїенергії длязабезпеченняфункціонуванняспільного майнабагатоквартирногобудинку; поточнийремонтспільногомайна багатоквартирногобудинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.
Згідно з п.5 ч.2 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги має право звертатися до суду в разі порушення споживачами умов договору.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань співвласників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законами України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч. ч. 6, 7, 8 ст. 22, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.
Згідно зі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком, в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Згідно з ч.1 ст.16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління, експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Нормами статей525,526,530ЦКУкраїни передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а також встановлений у зобов`язанні строк (термін) його виконання.
Положенням статті 611 ЦК України визначено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до п. 1.1 Розділу 1 Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Свій дім 112», затвердженого загальними зборами співвласників будинку АДРЕСА_1 , протокол №3 від 25.04.2017 (а.с. 4-16), позивач створений власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використаний спільного неподільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності Об`єднання може здійснюватися власними силами Об`єднання (п. 2.1, 2.2 Статуту).
Відповідно до п. 10.7.3 Розділу 10 Статуту співвласник об`єднання зобов`язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати належні внески та платежі.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, квартира за адресою: АДРЕСА_3 , належить на праві приватної спільної часткової власності ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , частка власності кожного співвласника (а.с. 29).
Розмір внесків на утримання будинку та прибудинкової території встановлений рішенням загальних зборів співвласників будинку, яке оформлене протоколом №4 від 04.11.2017: для власників квартир 1-го поверху 8,80 грн за метр квадратний, для власників квартир 2-9 поверхів 4,30 грн за метр квадратний, для власників нежитлових приміщень: 1,35 грн за метр квадратний. Додатково відрахування до ремонтного фонду 0,30 грн за метр квадратний, до резервного фонду - 0,20 грн за метр квадратний (а.с. 18-21).
З наданого позивачем розрахунку, який суд визнає правильним, вбачається, що заборгованість ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , по оплаті членських внесків за період з 01.06.2017 по 30.06.2023 становить 16508,80 грн (а.с. 30-31).
Крім того, у зв`язку з неналежним виконанням відповідачами покладених на них обов`язків щодо своєчасної оплати за надані послуги, позивач також просив суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інфляційні нарахування за період з червня 2017 року по лютий 2022 року у сумі 5621,58 грн та три відсотки річних за період з 01.09.2020 по 01.02.2022 у сумі 775,49 грн, які нараховані на відповідні суми боргу згідно наданого розрахунку.
Згідно з ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідачі допустили неналежне виконання грошового зобов`язання, внаслідок чого виникла заборгованість, наявні правові підстави для стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , інфляційних втрат і трьох відсотків річних на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Суд зауважує, що постановою Кабінету міністрів України «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» №206 від 05.03.2022, до припинення чи скасування воєнного стану в Україні заборонено нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги; припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 24.02.2022.
Разом з тим, інфляційні нарахування та три проценти річних нараховані позивачем до лютого 2022 року, отже такі дії не суперечать приписами вищевказаної постанови КМУ.
Беручи доуваги викладеневище,дослідивши докази,надані позивачемв обґрунтуваннязаявлених вимог,суд дійшоввисновку пронаявність правовихпідстав длязадоволення позовута стягненняз відповідачівзаборгованості пооплаті запослуги зутримання будинкута прибудинковоїтериторії, які слід стягнути з відповідачів у розмірі по 1/2 частині заборгованості, пропорційно належних їм часток (по 1/2) у праві спільної часткової власності на квартиру.
Відповідно до положень частини 1, пункту 1 частини 3статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно з положеннями частин першої-четвертоїстатті 137 ЦПК Українивитрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Згідно з правилами частин 1 та 2статті 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Частиною 8статті 141 ЦПК Українивстановлено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
На підтвердження понесених позивачем витрат з надання правової допомоги представником позивача надано копію ордеру на надання правничої допомоги від 01.09.2023, копію договору про надання професійної правничої допомоги №1807 від 18.07.2023, відповідно до п. 4.1, 4.2 якого передбачено, що вартість наданих юридичних послуг адвокатське бюро визначає самостійно після одержання від клієнта замовлення на надання юридичної допомоги, та виставляє клієнта відповідний розрахунок. Оплата за даним договором здійснюється не пізніше 3-х днів з моменту отримання клієнтом розрахунку (якщо інше не вказано в розрахунку) від адвокатського бюро. Такий розрахунок за вибором адвокатського бюро може бути надіслано поштовою кореспонденцією та/або електронним листом на електронну поштову скриньку клієнта. Розрахунок вважається отриманим клієнтом з моменту його надходження до поштового відділення, яке обслуговує адресу місця проживання (реєстрації) клієнта та/або з моменту надходження електронного листа на електронну поштову скриньку клієнта.
Згідно з розрахунком суми гонорару за надану правову допомогу від 18.07.2023 та акту наданих послуг від 01.09.2023, на наданні правової допомоги адвокатом витрачено 10 годин, загальна вартість наданих послуг становить 5000,00 грн.
Витрати за надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою, чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини другої статті 137 ЦПК України).
Аналогічна позиція висловлена Об`єднаною палатою Верховного Суду у складі Касаційного господарського суду у постанові від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, від 22.01.2021 у справі № 925/1137/19, постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02.12.2020 у справі №317/1209/19.
Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову, стягненню з відповідачів на користь позивача підлягають понесені судові витрати з оплати судового збору у сумі 2684,00 грн (по 1342,00 грн з кожного відповідача) та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 5 000,00 грн (по 2 500,00 грн з кожного відповідача), понесення яких позивачем підтверджено належними доказами, які містяться у матеріалах справи.
Керуючисьстаттями 2, 7, 10-13, 76-83, 141, 263-268, 354 ЦПК України, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Свій дім 112» заборгованість у розмірі 11452,93 грн, з яких: заборгованість по оплатіза послугиз утриманнябудинку таприбудинкової територіїза періодз 01.06.2017по 01.06.2023в розмірі8254,40грн,інфляційні втратиу розмірі2810,79грн татри відсоткирічних урозмірі 387,74грн,а також судові витрати з оплати судового збору у сумі 1342,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2 500,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Свій дім 112» заборгованість у розмірі 11452,94 грн, з яких: заборгованість по оплатіза послугиз утриманнябудинку таприбудинкової територіїза періодз 01.06.2017по 01.06.2023в розмірі8254,40грн,інфляційні втратиу розмірі2810,79грн татри відсоткирічних урозмірі 387,74грн,а також судові витрати з оплати судового збору у сумі 1342,00 грн та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 2 500,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено без змін за результатами апеляційного розгляду справи.
Відомості про учасників справи:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Свій дім 112» (м.Житомир, вул. Князів Острозьких, 112, код ЄДРПОУ 40465584).
Відповідачі:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ),
ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Суддя Т.А.Воробйова
Суд | Богунський районний суд м. Житомира |
Дата ухвалення рішення | 20.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119409448 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Богунський районний суд м. Житомира
Воробйова Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні