ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
"31" травня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/922/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Сулімовської М.Б., розглянувши матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНССЕРВІС 2008" (код ЄДРПОУ 35818770, 67840, Одеська обл., Овідіопольський р-н, с. Молодіжне, вул. Залізнична, буд. 3)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "БОЛВІНБРІЗ" (код ЄДРПОУ 42066509, 29019, м. Хмельницький, вул. Нижня Берегова, буд. 42/2)
про стягнення 107173,67 грн.
в с т а н о в и в:
Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРАНССЕРВІС 2008" звернувся до Господарського суду Одеської області із позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "БОЛВІНБРІЗ" про стягнення 107173,67 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору поставки продукції, виготовленої на замовлення №00143 від 23.03.2023.
Ухвалою суду від 11.03.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАНССЕРВІС 2008" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи.
13.03.2024 Господарським судом Одеської області до відділення Укрпошти "Одеса 65119" було передано поштову кореспонденцію для її відправлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення на юридичну адресу відповідача, що зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 29019, м. Хмельницький, вул. Нижня Берегова, буд. 42/2.
18.03.2024 вищевказане поштове відправлення повернулось до суду як не вручене із довідкою поштової установи з відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса".
Враховуючи, що відмітка поштової установи "неправильно зазначена (відсутня) адреса" не може вважатись належним доказом вручення судового рішення відповідно до положень ст. 242 ГПК України, суд супровідним листом 29.03.2024 повторно направив копію ухвали про відкриття провадження у справі №916/922/24.
16.04.2024 вищевказане поштове відправлення повернулось до суду як не вручене із довідкою поштової установи з відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса".
Оскільки наявність відмітки поштової установи "неправильно зазначена (відсутня) адреса" не може вважатись належним доказом вручення судового рішення відповідно до положень ст. 242 ГПК України, суд 24.04.2024 втретє направив на адресу відповідача копію ухвали про відкриття провадження у справі №916/922/24 та супровідні листи суду.
06.05.2024 вищевказане поштове відправлення повернулось до суду як не вручене із довідкою поштової установи з відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса", а тому, з урахуванням положень ст. 242 ГПК України, суд 07.05.2024 вчетверте направив на адресу відповідача ухвалу про відкриття провадження у справі №916/922/24 та супровідні листи суду.
28.05.2024 вищевказане поштове відправлення повернулось до суду як не вручене із довідкою поштової установи з відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса".
Отже, всі (чотири!) поштові відправлення у цій справі, що направлялись на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "БОЛВІНБРІЗ" - 29019, м. Хмельницький, вул. Нижня Берегова, буд. 42/2, повернулись до суду як не вручені із неналежно оформленими довідками поштової установи.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку встановлено Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі - Правила).
Згідно з п.82 Правил, рекомендовані листи з позначкою "Судова повістка", адресовані фізичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу), а в разі його відсутності - будь-кому з повнолітніх членів його сім`ї, який проживає разом з адресатом (одержувачем). У разі відсутності адресата (одержувача), будь-кого з повнолітніх членів його сім`ї за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка".
Відповідно до п.83 Правил, рекомендовані поштові відправлення з позначкою "Судова повістка", адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання поштових відправлень, під розпис. У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку "адресат відсутній за зазначеною адресою", яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до суду.
Згідно з п.99 Правил, у разі відмови адресата (одержувача) від одержання поштового відправлення, коштів за поштовим переказом поштове відправлення, поштовий переказ не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертається відправнику (крім випадків, коли відправником надано розпорядження "не повертати"). Таке відправлення вручається відправнику за умови оплати ним плати за пересилання відправлення. Такі поштові відправлення, поштові перекази не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертаються за зворотною адресою.
У разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом або в інший спосіб, передбачений оператором поштового зв`язку, факт відмови від одержання поштового відправлення, коштів за поштовим переказом, такі поштове відправлення, поштовий переказ зберігаються у приміщенні об`єкта поштового зв`язку протягом установленого пунктом 101 цих Правил строку (крім рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка"), після закінчення якого повертаються оператором поштового зв`язку за зворотною адресою.
У разі коли адресат (одержувач) відмовляється засвідчити своїм підписом факт відмови від одержання рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка", працівник об`єкта поштового зв`язку робить позначку "Адресат відмовився" і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
У разі відмови адресата (одержувача) (представника юридичної особи, уповноваженого на одержання пошти) від одержання рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" працівник об`єкта поштового зв`язку робить на ньому позначку "Адресат відмовився" у спосіб та відповідно до порядку, встановленого оператором поштового зв`язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду.
Відповідно до п.101 Правил, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" або реєстрованого поштового відправлення з позначкою "Адміністративна послуга" такі відправлення разом з бланком повідомлення про вручення повертаються за зворотною адресою у порядку, визначеному в пунктах 81, 82, 83, 84, 91, 99 цих Правил, із зазначенням причини невручення.
Відповідно до пунктів 1.1, 1.2. Порядку пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" від 12 травня 2006 року № 211 (далі - Порядок № 211), цей Порядок визначає порядок приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень. Дія цього Порядку поширюється на національного оператора поштового зв`язку, виконання функцій якого покладене на Українське державне підприємство поштового зв`язку "Укрпошта".
Згідно з пунктом 3.1.1.3 Порядку, причина повернення поштового відправлення відправнику зазначається на довідці ф.20, яка акуратно прикріплюється внизу, ліворуч лицьового боку відправлення письмової кореспонденції. На довідці зазначається прізвище працівника, який обробляв кореспонденцію, та проставляється відбиток календарного штемпеля.
Отже, згідно з нормами ГПК України та Правил, у рекомендованих поштових відправленнях з позначкою "Судова повістка" передбачено проставлення працівником поштового зв`язку виключно відміток про: 1) вручення поштового відправлення; 2) адресат відсутній за вказаною адресою; 3) адресат відмовився від отримання поштового відправлення.
Суд констатує, що розумність строків розгляду справи судом є однією з основних засад (принципів) господарського судочинства відповідно до ч.3 ст.2 ГПК України.
Водночас, статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини передбачено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на державні судові органи, а Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (рішення у справі "Шульга проти України" №16652/04 від 02.12.2010).
Так, неналежне виконання працівниками поштового зв`язку обов`язків з проставлення на вищевказаних поштових відправленнях відміток про причини їх невручення, що містять позначки "Судова повістка", мають наслідком неналежне повідомлення відповідача про розгляд справи № 916/922/24 судом.
Суд вкотре наголошує, що Правилами надання послуг поштового зв`язку чітко визначено порядок та вимоги до вручення листа з позначкою "Судова повістка", яким унеможливлено повернення листа з позначкою "Судова повістка" до суду, зокрема, з підстав "неправильно зазначена (відсутня) адреса"!
Крім того, неодноразове направлення судом поштових відправлень рекомендованим листом з позначкою "Судова повістка" через неналежне виконання працівниками відділень зв`язку АТ "Укрпошта" своїх обов`язків призводить до необґрунтованих витрат суду на послуги зв`язку.
Відповідно до ч.ч.1, 6-7 ст.246 ГПК України, суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним постановити окрему ухвалу відносно Акціонерного товариства "Укрпошта" та повідомити керівництво Акціонерного товариства "Укрпошта" про вищевказані порушення, з метою їх негайного усунення та запобігання повторенню.
Керуючись ст.ст. 234, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
у х в а л и в :
1. Постановити окрему ухвалу відносно Акціонерного товариства "Укрпошта" у зв`язку з порушенням вимог Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, при виконанні обов`язків із зазначення причин невручення поштових відправлень, які містять позначку "Судова повістка".
2. Направити окрему ухвалу Акціонерному товариству "Укрпошта" (01001, місто Київ, вулиця Хрещатик, будинок 22) для відповідного реагування з метою усунення виявлених порушень та запобігання їх повторенню.
3. Про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Одеської області у строк до 14.06.2024.
4. Попередити Акціонерне товариство "Укрпошта" про наслідки залишення посадовою особою без розгляду окремої ухвали суду або невжиття заходів до усунення зазначених в ній порушень закону, а так само несвоєчасну відповідь на окрему ухвалу суду, які передбачені ст. 185-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Додаток на адресу Акціонерного товариства "Укрпошта": копії поштових конвертів та витяг з ЄДР.
Суддя М.Б. Сулімовська
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвалу підписано 31.05.2024.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 31.05.2024 |
Оприлюднено | 03.06.2024 |
Номер документу | 119416526 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Сулімовська М.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні