Рішення
від 22.05.2024 по справі 925/130/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 року Черкаси справа №925/130/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Кучеренко О.І., із секретарем судового засідання Лисенко О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу

за позовом Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (проспект Берестейський, буд.107-А, м.Київ, 03115, ідентифікаційний код 21677333)

до приватного підприємства «Стан-Агро» (вул.Дружби, буд.34, с.Станіславчик, Звенигородський район, Черкаська область, 20611, ідентифікаційний код 36037061),

до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ),

до ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 )

про стягнення 614 912,61 грн,

представники сторін у судове засідання не з`явились,

30.01.2024 Акціонерне товариство «ПроКредит Банк» звернулося із позовом до відповідачів, у якому просить суд солідарно стягнути з них заборгованість за договором про відкриття кредитної лінії №115.50969/FW115.1938 від 08.12.2020, яка є невід`ємною частиною рамкової угоди FW115.1938 від 08.12.2020 у розмірі 614 912,61 грн. У позовній заяві позивач також просить суд стягнути з відповідачів на свою користь судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 9223,69 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позичальник не виконав умови кредитного договору, рамкової угоди та вимоги законодавства та не забезпечив своєчасне погашення кредиту, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість у сумі 614 912,61 грн. Після звернення банку з вимогою, поручителі не виконали свої зобов`язання щодо повернення кредитних коштів. Невиконання позичальником та поручителями своїх зобов`язань з погашення заборгованості за кредитом і стало підставою для звернення позивача з цим позовом до суду для солідарного стягнення з відповідачів заборгованості у судовому порядку.

04.03.2024 від приватного підприємства «Стан-Агро» (відповідач 1) до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач 1 просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач 1 зазначив, що рамкова угода, без укладення відповідних кредитних договорів, не породжує юридичних наслідків, а стосується лише наміру у подальшому укласти кредитні договори. Відповідач 1 звертає увагу суду, що законодавство не містить визначення поняття договору кредитної лінії, а подані позивачем у якості доказу договір відкриття кредитної лінії не відповідає визначенню кредитного договору, тому відповідач 1 вважає, що відносини між сторонами не є кредитними. Крім того договір кредитної лінії не містить належних істотних умов, а саме строку дії договору, оскільки строк та термін дії мають різну правову природу. Позивач належним чином не довів, що він належним чином узгодив із відповідачем 1 зміну процентної ставки.

ОСОБА_3 (відповідач 2) та ОСОБА_2 (відповідач 3) своїм правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористались та своїх заперечень стосовно позовних вимог суду не надали.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 05.02.2024 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху надати суду обґрунтований розрахунок суми заборгованості за договором та належні докази відправлення копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідачу.

16.02.2024 позивач направив до суду заяву про усунення недоліків, до якого долучив докази, які зазначені в ухвалі від 05.02.2024.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 19.02.2024 відкрито провадження у справі, справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Цією ж ухвалою призначено підготовче засідання у справі о 12 год 00 хв 05.03.2024 та встановлено відповідачу строк 15 днів з дня вручення ухвали про прийняття справи до свого провадження для подання суду відзиву на позовну заяву та усіх письмових та електронних доказів, що підтверджують заперечення проти позову.

Ухвали Господарського суду Черкаської області від 19.02.2024 про відкриття провадження у справі були направлені судом на адреси ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які вказані у Єдиному державному демографічному реєстрі та 24.02.2024 були вручені відповідачу 2 та 29.02.2024 - відповідачу 3, про що свідчать їх підписи на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення (а.с.88, 105).

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 05.03.2024 підготовче засідання відкладено до 10 год 00 хв 02.04.2024.

Протокольною ухвалою від 02.04.2024 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті о 10 год 15 хв 24.04.2024.

Протокольною ухвалою від 24.04.2024 суд оголосив перерву у судовому засіданні до 10 год 15 хв 22.05.2024.

Про відкладення підготовчого засідання, закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суді та про оголошення перерви у судовому засіданні відповідачі були повідомленні шляхом направлення судом на їх адресу відповідних ухвал суду, які були отримані відповідачами, про що є відомості у матеріалах справи,

Позивач та відповідачі (їх представники) у судове засідання 22.05.2024 не з`явились, проте про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про що є відомості у матеріалах справи, не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності.

Представник позивача надіслав суду заяву про розгляд справи без його участі, у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідачі будь-яких заяв чи клопотань про розгляд справи без їх участі чи відкладення розгляду справи суду не надали.

Відповідно до вимог частини 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.

08.12.2020 між приватним підприємством «Стан-Агро» (позичальник) та Акціонерним товариством «ПроКредит Банк» (банк) було укладено рамкову кредитну угоду №FW115.1938 (далі рамкова кредитна угода, а.с.15-18). За умовами цієї рамкової кредитної угоди банк встановлює для позичальника - відповідача-1 у справі, такі кредитні умови: максимальна сума 5 000 000,00 грн, максимальний строк - 120 місяців, максимальний розмір процентів - 40% річних. Рамкова угода застосовується до таких кредитних послуг, які позичальник може одержати від банку згідно з умовами та положеннями, визначеними в цій угоді: овердрафт, строковий кредит, відновлювальна кредитна лінія, гарантії, акредитиви (документарні операції), кредитні картки. Використання будь-якої кредитної послуги в рамках цієї рамкової угоди можливе лише на підставі позитивного рішення компетентного внутрішнього органу банку і за умови укладення окремих кредитних договорів, які є невід`ємними частинами цієї угоди і не мають самостійного значення (кредитний договір/кредитні договори) (пункт 1 рамкової кредитної угоди).

Позичальник може отримувати кошти від банку в рамках кредитної послуги лише після набрання чинності відповідним кредитним договором і виконання позичальником своїх договірних зобов`язань перед банком, необхідних для отримання коштів (пункт 3 рамкової кредитної угоди).

Кошти за кредитною послугою видаються згідно з кредитним договором (пункт 4 рамкової кредитної угоди).

За користування кредитними послугами позичальник зобов`язаний сплатити банку проценти у розмірі та порядку, визначених рамковою угодою та кредитними договорами, у межах максимального розміру процентів, встановлених рамковою угодою. Проценти обчислюються у валюті кредиту за процентною ставкою, встановленою відповідним кредитним договором, від суми залишку кредиту за кожен календарний день користування залишком кредиту, виходячи із 360 календарних днів у році, з моменту видачі кредиту до моменту повного погашення кредиту (пункт 5 рамкової кредитної угоди).

Кредитними договорами може бути встановлена можливість зміни процентної ставки та інших платежів за кредитом. Умови та випадки таких змін визначаються відповідним кредитним договором (пункт 7 рамкової кредитної угоди).

Усі платежі позичальника на користь банку здійснюються позичальником самостійно у день настання дати їх оплати без відрахування будь-яких витрат, комісій чи податків і без необхідності пред`явлення банком вимоги до позичальника. Зобов`язання щодо платежів вважаються виконаними з моменту зарахування коштів у розмірі цих зобов`язань та у встановленій угодою черговості на відповідний рахунок банку. Платежі по кредиту здійснюються в валюті, в якій кредит був наданий, а комісії, неустойки та інші платежі - у національній валюті, якщо інше не визначено цією угодою чи кредитним договором. Якщо здійснений платіж не є достатнім для повного погашення грошового зобов`язання, він спершу спрямовується на погашення заборгованості за пенею, витратами та комісіями; залишок після цього спрямовується на погашення процентів; а будь-яка решта коштів після цього спрямовується на погашення заборгованості за тілом кредиту. Сторони погоджуються, що поручителі позичальника вправі провести погашення грошових зобов`язань за позичальника, починаючи з дня настання строку погашення (пункт 10 рамкової кредитної угоди).

Ця угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами та діє протягом дії строку кредитування, встановленого пунктом 1 рамкової угоди. Закінчення строку дії рамкової угоди має наслідком лише припинення її умов щодо можливості укладенні з позичальником нових кредитних договорів та видачі нових кредитних послуг на підставі цієї угоди. Усі інші умови рамкової угоди, зобов`язання сторін, що виникли на підставі рамкової угоди і були неналежно виконані чи не виконані, зобов`язання щодо відповідальності, а також права та обов`язки сторін продовжують діяти до повного належного виконання таких зобов`язань та реалізації прав (пункт 20 рамкової кредитної угоди).

08.12.2020 відповідно до умов рамкової угоди між позивачем та відповідачем-1 укладено договір про відкриття кредитної лінії №115.50969/FW115.1938 (далі кредитний договір, а.с.23-24). За умовами цього договору банк відкриває для позичальника відновлювальну кредитну лінію (далі кредитна лінія) на наступних умовах: три періоди доступності: перший з 09.12.2020 до 08.12.2021; другий з 09.12.2021 до 08.12.2022; третій з 09.12.2022 до 08.12.2023. Розмір ліміту: 1 000 000,00 грн (пункт 1 кредитного договору).

Кредитна лінія, яка передбачена цим договором, відкривається для формування оборотного капіталу (пункт 2 кредитного договору).

Протягом періоду доступності банк надає позичальнику кредит в межах відповідного розміру ліміту за умови, що банк отримав від позичальника щонайменше за 1 робочий день до запланованої дати видачі такого кредиту належним чином оформлену заяву на надання кредитних коштів, або за наявності технічної можливості позичальник самостійно здійснює перерахування необхідної суми кредитних коштів з окремого аналітичного рахунку балансового рахунку НОМЕР_3 на свій поточний рахунок, зазначений в розділі 6 цього договору. Кредит видається в межах дії відповідного періоду доступності за умови, що дата видачі кредитних коштів передує даті погашення. «Кредит» означає позику, яка надається банком за кредитною лінією. «Робочий день» означає день, у який банк відкритий для проведення бізнес-операцій. «Період доступності» означає період, встановлений пунктом 1 цього договору, який діє від початку строку дії періоду доступності до його закінчення. Кожний наступний період доступності (крім першого) починає діяти у зазначені в пункті 1 цього договору календарні дати лише за умови прийняття банком відповідного рішення та направлення позичальнику повідомлення (пункт 3 кредитного договору).

Кредитна лінія є доступною для отримання, використання та погашення протягом періоду доступності, але не пізніше дати погашення. Під час проведення фінансово-економічного аналізу позичальника та групи компаній для початку дії наступного періоду доступності, банк перевіряє виконання наступних умов: позичальник та група компаній повно і своєчасно виконує свої зобов`язання перед банком та по всіх діючих кредитних договорах та Рамковій угоді; стабільність фінансового стану позичальника та відсутність суттєвих негативних змін; виконання вимог діючого фінансового ліміту щодо забезпечення; виконання позичальником та/або будь-ким з групи компаній Ковенант, встановлених у Рамковій угоді, кредитних договорах та цьому договорі; відсутні наступні індикатори раннього виявлення кредитних ризиків: регулярне несвоєчасне погашення кредитів, арешту рахунків, відсутність контакту з позичальником та/або будь-ким з групи компаній, нецільове використання коштів. В залежності від результату проведеного аналізу або при його не проведенні, банк приймає одне з таких рішень: 1) про початок дії наступного періоду доступності на тих самих умовах, без необхідності підписання з позичальником будь-яких змін до цього договору; 2) про початок дії наступного періоду доступності на наступні дванадцять місяців, або на зменшений строк, на змінених умовах з підписанням додаткової угоди до цього договору; 3) про відмову від початку дії наступного періоду доступності. В такому випадку позичальник зобов`язаний здійснити повне погашення кредитної лінії, у строк вказаний у повідомленні банку (пункт 4 кредитного договору).

Термін дії кредитної лінії завершується після закінчення періоду доступності, або в день повного закриття ліміту у дату, вказану в пункті 1 цього договору як дата закінчення строку дії періоду (далі - дата погашення) (пункт 5 кредитного договору).

На непогашену частину основної суми кредиту нараховуються проценти за ставкою: тип процентної ставки - змінювана, розмір процентів 12,5% річних, виходячи з 360 календарних днів у році. Проценти діють з моменту укладення цього договору і до моменту їх зміни відповідно до правил, вказаних у цьому пункті. Через кожні 12 місяців, починаючи з дати видачі кредиту та до моменту його повного погашення (надалі - дата зміни процентів), розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: Проценти = Індекс UIRD 12 + 3.84%. Дані про величини індексу є загальнодоступними в мережі інтернет зокрема на офіційному сайті банку. Розмір процентів, визначених відповідно до вищенаведеної формули не може перевищувати максимальний розмір процентів, який вказаний у рамковій угоді, та бути меншим мінімального розміру процентів. Мінімальний розмір процентів за цим договором для кредитів, що видаються у національній валюті України становить 10,00 % річних, виходячи з 360 календарних днів у році. Погашення процентів здійснюється у перший банківський день кожного календарного місяця користування кредитом, а у випадку повного погашення кредиту - у день повного погашення. (пункт 7 кредитного договору).

Позичальник зобов`язаний повністю погасити кредитну лінію на дату погашення (пункт 8 кредитного договору).

Кредитний договір підписаний уповноваженими представниками позичальника та банку та скріплений печатками.

07.12.2021 між сторонами за кредитним договором за допомогою кваліфікованих електронних підписів було підписано договір №1 про внесення змін до договору про відкриття кредитної лінії, відповідно до якого сторони за кредитним договором вирішили внести зміни до кредитного договору та продовжити дію кредитного договору на наступний (другий) період доступності.

Сторони за кредитним договором також домовились змінити проценти за користування кредитом та виклали абзац перший та четвертий розділу 7 кредитного договору у наступній редакції: «На непогашену частину основної суми кредиту нараховуються проценти за такою ставкою: тип процентної ставки незмінювана, розмір процентів 14% річних, виходячи з 360 календарних днів у році. Проценти індекс UIRD 12 + 5.24.

08.12.2022 між сторонами за кредитним договором було підписано договір №2 про внесення змін до договору про відкриття кредитної лінії, відповідно до якого сторони за кредитним договором вирішили внести зміни до кредитного договору та продовжити дію кредитного договору на наступний (третій) період доступності та виклали розділ 1 кредитного договору у новій редакції: «Банк відкриває для позичальника відновлювальну кредитну лінію (далі кредитна лінія) на умовах: три періоди доступності: другий з 09.12.2021 до 08.12.2022; третій з 09.12.2022 до 09.03.2023; четвертий з 10.03.2023 до 08.12.2023. Розмір ліміту: 1 000 000,00 грн.

Сторони за кредитним договором також домовились змінити проценти за користування кредитом та виклали абзац перший та четвертий розділу 7 кредитного договору у наступній редакції: «На непогашену частину основної суми кредиту нараховуються проценти за ставкою: тип процентної ставки змінювана, розмір процентів 23% річних, виходячи з 360 календарних днів у році. Проценти діють з моменту укладення цього договору і до моменту їх зміни відповідно до правил, вказаних нижче. Через кожні 6 місяців, починаючи з дати видачі кредиту та до моменту його повного погашення (дата зміни процентів), розмір процентів за користування кредитом, виданим на підставі цього договору змінюється і встановлюється у розмірі, що визначається за формулою: проценти індекс UIRD 6 + 11,29 %.

23.02.2023 між сторонами за кредитним договором було підписано договір №3 про внесення змін до договору про відкриття кредитної лінії, відповідно до якого сторони за кредитним договором вирішили внести зміни до кредитного договору та продовжити дію кредитного договору на наступний (четвертий) період доступності та виклали розділ 1 кредитного договору у новій редакції: «Банк відкриває для позичальника відновлювальну кредитну лінію (далі кредитна лінія) на таких умовах: три періоди доступності: третій з 09.12.2022 до 09.12.2023; четвертий з 10.03.2023 до 06.04.2023; п`ятий з 07.04.2023 до 08.12.2023. Розмір ліміту з 09.12.2020 до 08.03.2023 становить: 1 000 000,00 грн, а з 09.03.2023 943 000,00 грн.

З метою забезпечення виконання зобов`язань позичальника, 08.12.2020 між Публічним акціонерним товариством «ПроКредит Банк» (кредитор) та ОСОБА_1 (поручитель) та між Публічним акціонерним товариством «ПроКредит Банк» та ОСОБА_2 (поручитель) були укладені договори поруки №214723-ДП2 та №214727-ДП2 відповідно, які містять аналогічні положення (далі договори поруки).

На підставі договору, поручитель поручається перед кредитором за виконання усіх зобов`язань позичальника у їх повному обсязі як солідарний із позичальником боржник (пункт 2.1 договорів поруки).

Розмір зобов`язань позичальника визначається відповідно до кредитних договорів. При цьому розмір зобов`язань, які виникають з рамкової угоди і укладених на її підставі кредитних договорів, визначається з врахуванням усіх існуючих та майбутніх кредитів, виданих в межах лімітів умов кредитування, що на момент укладення договору становлять: ліміт суми кредитування 5 000 000,00, ліміт строку кредитування - до 08.12.2030, максимальний розмір процентів - 40% річних (пункт 2.2 договорів поруки).

Порука у повному обсязі поширюється на зобов`язання позичальника із врахуванням усіх кредитних договорів, а також змін та/або доповнень до кредитних договорів з моменту набрання ними чинності. Якщо зміни та/або доповнення до рамкової угоди стосуватимуться збільшення вказаних пунктом 2.2 договору лімітів умов кредитування, то порукою будуть забезпечуватися зобов`язання позичальника з врахуванням таких змін за умови отримання на те попередньої чи наступної згоди поручителя. Така згода може бути надана шляхом внесення змін до договору або вчинення поручителем погоджувального підпису на договорі про внесення змін до рамкової угоди або подання поручителем письмової згоди у формі листа. У випадку відсутності вказаної згоди порукою будуть забезпечуватися зобов`язання позичальника в межах лімітів умов кредитування, які діяли до внесення таких змін до рамкової угоди. Поручитель безумовно і безвідклично погоджується, що усі зміни кредитних договорів та/чи будь-які інші зміни до рамкової угоди, а також укладення нових кредитних договорів на підставі рамкової угоди можуть здійснюватися без будь-якого погодження з поручителем, а тому порукою будуть забезпечуватися зобов`язання позичальника з врахуванням усіх таких змін і нових кредитних договорів без необхідності їх попереднього чи наступного ознайомлення чи погодження із поручителем (пункт 2.3 договорів поруки).

Поручитель зобов`язаний належно повністю виконати зобов`язання позичальника у випадку та з моменту виникнення заборгованості позичальника у зв`язку із порушенням умов кредитних договорів чи неможливістю виконання ним його зобов`язань (смерть, тривала відсутність, хвороба, ліквідація, банкрутство тощо). Кредитор може вимагати від поручителя дострокового виконання усіх зобов`язань позичальника за наявності підстав для дострокового виконання, які встановлені умовами кредитних договорів (пункт 3.2 договорів поруки).

Моментом виконання забезпечених договором зобов`язань є дата зарахування відповідної суми коштів на відповідний рахунок кредитора у черговості, визначеній кредитними договорами (пункт 3.6 договорів поруки).

Порука діє з моменту укладання договору протягом усього часу дії, встановленого рамковою угодою ліміту строку кредитування та до моменту, що наступить пізніше: припинення строку дії рамкової угоди чи належне виконання усіх вимог кредитора. Припинення окремих кредитних договорів чи погашення заборгованості позичальника до моменту припинення строку дії рамкової угоди, а також непред`явлення кредитором вимоги про погашення поручителем заборгованості позичальника не тягне за собою припинення поруки. Кредитор вправі пред`явити вимогу поручителю про погашення заборгованості позичальника протягом 3 років з моменту виникнення існуючої на момент такої вимоги заборгованості позичальника (пункт 4.1 договорів поруки).

Договір вступає в силу з моменту його укладення діє протягом усього часу дії, встановленого рамковою угодою ліміту строку кредитування та до моменту, що наступить пізніше: припинення строку дії рамкової угоди, належного виконання усіх зобов`язань позичальника за кредитними договорами та поручителя за договором (пункт 4.2 договорів поруки).

Усі повідомлення сторін вважатимуться отриманими адресатом, якщо вони були відправлені на вказану у договорі адресу або іншу адресу, про яку відправник був попередньо письмово повідомлений і якщо з моменту відправлення минуло 5 (п`ять) календарних днів. Сторони зобов`язані вживати необхідних та достатніх заходів для своєчасного отримання повідомлень одна одної та не вчиняти дій, які можуть призвести до затягування, утруднення чи неможливості їх отримання. Ризик настання негативних наслідків у зв`язку із неотриманням письмового повідомлення, що зумовлені зміною адресатом адреси, про що відправник не був своєчасно і належно повідомлений чи невжиттям адресатом відповідних дій та/або заходів, необхідних для отримання повідомлення, несе адресат (пункт 4.4 договорів поруки).

Для підтвердження факту отримання відповідачем 1 кредитних коштів за кредитною лінією позивачем було надано банківську виписку по рахунку позичальника НОМЕР_4 .

З 09.12.2020 до 08.12.2021 тривав перший період доступності кредитної лінії, сторони належно виконали свої зобов`язання. В межах першого періоду доступності відповідач 1 здійснив на свою користь 50 транзакції зі свого окремого аналітичного рахунку (балансового рахунку НОМЕР_3 ) на свій поточний рахунок на загальну суму 2 985 000,00 грн. Призначення платежу: «видача кредиту в межах кредитної лінії згідно з договором про відкриття кредитної лінії №115.50969/FW115.1938 від 09.12.2020».

З 09.12.2021 до 08.12.2022 тривав другий період доступності кредитної лінії, сторони належно виконали свої зобов`язання. В межах другого періоду доступності в період відповідач 1 здійснив на свою користь 10 транзакції зі свого окремого аналітичного рахунку (балансового рахунку 2063) на свій поточний рахунок на загальну суму 837 000,00 грн. Призначення платежу: «видача кредиту в межах кредитної лінії згідно з договором про відкриття кредитної лінії №115.50969/FW115.1938 від 09.12.2020».

З урахування викладеного, відповідачем 1 отримано 3 822 000,00 грн кредитних коштів.

Відповідно до наданих позивачем банківських виписок загальна сума коштів сплачених відповідачем 1 коштів становить 2 829 000,00 грн. (3822000,00 2 829 000,00 = 993 000,00 грн.).

У період з 22.05.2023 до 11.10.2023 відповідач 1 здійснив погашення капіталу у сумі 378 087,39 грн. Отже, розмір простроченого основного боргу становить 614 912,61 грн ( 993 000,00 грн 378 087,39 грн).

З урахуванням змін до договору про відкриття кредитної лінії, процентна ставка змінювалась наступним чином: 07.12.2021 14,00%; 08.12.2022 23,00%; 09.06.2023 25,79%.

Отже, на виконання умов рамкової угоди та кредитного договору, банк у періоди доступності, надав позичальнику - приватному підприємству «Стан-Агро» 3 822 000,00 кредитних коштів, що підтверджене банківською випискою по рахунку відповідача 1 за період 07.12.2020 до 09.01.2024.

Відповідач 1 свої зобов`язання з повернення кредитних коштів належним чином не виконав та у визначений кредитним договором строк кредитні кошти у повному обсязі не повернув, внаслідок чого у позичальника виникла заборгованість перед позивачем у сумі 614 912,61 грн, що не заперечене і самим відповідачем 1 у відзиві на позов.

Позичальник користувався кредитними коштами у розмірі встановленого банком кредиту, проте належним чином не виконував умови договору, не дотримуючись строків погашення кредиту та сплати відсотків за користування кредитними коштами.

У зв`язку із неналежним виконанням відповідачем 1 свого обов`язку з повернення кредитних коштів, позивач направив на адресу позичальника претензію №02-11-23/1/66 від 02.11.2023 та на адреси поручителів вимоги №02-11-23/1/70 та №02-11-23/1/67 від 02.11.2023, у яких вимагав повністю погасити заборгованість позичальника у сумі 744 034,21 грн, яка складається з 755 760,60 грн заборгованості по капіталу та 11726,39 грн заборгованості за процентами за неправомірне користування кредитом.

Вказані вимоги залишились без відповідей відповідачами та без задоволення, тому банк і звернувся із вказаним позовом до суду для примусового стягнення заборгованості за капіталом з відповідачів у сумі 614912,61 грн.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при прийнятті рішення та оцінка аргументів учасників справи.

Предметом спору у цій справі є вимога позивача про солідарне стягнення з відповідачів 614 912,61 грн основної заборгованості за кредитом.

Відносини, які виникли між позивачем та приватним підприємством «Стан-Агро» за своєю правовою природою є фінансовими зобов`язаннями. Правовим регулюванням таких правовідносин є норми встановлені у §1 Фінанси і банківська діяльність Господарського кодексу України та Главі 71 Цивільного кодексу України.

Підставою виникнення таких правовідносин, відповідно до положень закону є укладення письмового договору. Так, відповідно до частини 2 статті 345 Господарського кодексу України кредитні відносини здійснюються на підставі кредитного договору, що укладається між кредитором і позичальником у письмовій формі. У кредитному договорі передбачаються мета, сума і строк кредиту, умови і порядок його видачі та погашення, види забезпечення зобов`язань позичальника, відсоткові ставки, порядок плати за кредит, обов`язки, права і відповідальність сторін щодо видачі та погашення кредиту.

Згідно з положеннями статті 1054 Цивільного Кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до статті 1048 Цивільного Кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

У відповідності до приписів статті 1049 Цивільного Кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Відповідно до частини 1 статті 1066 Цивільного Кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.

В силу приписів частин 1 та 2 статті 1067 Цивільного Кодексу України договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов`язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

Відповідно до частини 1 статті 1069 Цивільного Кодексу України передбачено, якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов`язки сторін, пов`язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.

Судом встановлено, що між позивачем та приватним підприємством «Стан-Агро» на виконання умов рамкової кредитної угоди, було укладено договір про відкриття кредитної лінії, за умовами якого банк відкриває позичальнику відновлювану кредитну лінію та надає позичальнику кредитні кошти у періоди доступності, які позичальник зобов`язаний повернути, а також виплачувати банку проценти за користування кредитом.

Як свідчать докази, які містяться у матеріалах справи позивач надавав першому відповідачу грошові кошти у межах періодів доступності кредитної лінії у розмірі 3 822 000,00 грн, що підтверджується виписками про рух коштів з рахунку приватного підприємства «Стан-Агро».

Згідно із випискою про рух коштів з рахунку приватного підприємства «Стан-Агро» та розрахунку заборгованості позивача залишок простроченої заборгованості відповідача 1 за наданим кредитом (тілом кредиту, капіталом) становить 614 912,61 грн.

Відповідно до частини першої статті 68 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банки зобов`язані вести бухгалтерський облік та складати фінансову звітність відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та міжнародних стандартів фінансової звітності.

Частиною другою статті 68 Закону України «Про банки і банківську діяльність» визначено, що бухгалтерський облік має забезпечувати своєчасне та повне відображення всіх банківських операцій та надання користувачам достовірної інформації про стан активів і зобов`язань, результати фінансової діяльності та їх зміни.

Згідно із частиною третьою статті 69 Закону України «Про банки і банківську діяльність» Національний банк України встановлює для банків, банківських груп: перелік, форми звітності або вимоги до форм, періодичність та строки подання звітності, порядок подання та оприлюднення фінансової звітності (річної фінансової звітності, річної консолідованої фінансової звітності, проміжної фінансової звітності, консолідованої проміжної фінансової звітності), консолідованої та субконсолідованої звітності.

Перелік первинних документів, які складаються банками залежно від виду операції, та їх обов`язкові реквізити, визначений Положенням про організацію операційної діяльності в банках України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 №254 (далі Положення №254).

Подібне нормативне регулювання організації бухгалтерського обліку в банках наразі визначено Положенням про організацію бухгалтерського обліку, бухгалтерського контролю під час здійснення операційної діяльності в банках України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 04.07.2018 №75 (далі Положення №75).

Згідно із пунктом 1.10 Положення №254 первинний документ документ, який містить відомості про операцію та підтверджує її здійснення.

За підпунктом 14 пункту 1 Положення №75 первинний документ документ, який містить відомості про операцію.

Пунктом 4.4 Положення №254 визначено, що залежно від виду операції первинні документи банку (паперові та електронні) за змістом поділяються на касові, якими оформлюються операції з готівкою та меморіальні, які використовуються для здійснення безготівкових розрахунків із банками, клієнтами, списання коштів з рахунків та внутрішньобанківських операцій.

Відповідно до пункту 5.1 Положення №254 інформація, що міститься в первинних документах, систематизується в регістрах синтетичного та аналітичного обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться на паперових носіях або в електронній формі. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа (паперового або електронного).

Схоже регулювання щодо обліку первинних документів містить пункт 57 Положення №75, який визначає, що інформація, що міститься в прийнятих для обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку. Регістри синтетичного та аналітичного обліку ведуться на паперових носіях або в електронній формі. Запис у регістрах аналітичного обліку здійснюється лише на підставі відповідного санкціонованого первинного документа.

Відповідно до пункту 5.3 Положення №254, підпункту 1 пункту 59 Положення №75 банки обов`язково мають складати на паперових та/або електронних носіях такі регістри як особові рахунки та виписки з них.

Пунктом 5.4 Положення №254, пунктом 60 Положення №75 визначено, що особові рахунки є регістрами аналітичного обліку, що вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня.

Згідно із пунктом 5.6 Положення №254, пунктом 62 Положення №75 виписки з особових рахунків клієнтів є підтвердженням виконаних за день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту.

Отже, виписки з особового рахунка клієнта банку (банківські виписки з рахунку позичальника) є належними та допустимими доказами у справі, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.09.2019 у справі №910/10254/18, від 19.02.2020 у справі №910/16143/18, від 26.02.2020 у справі №911/1348/16, від 19.11.2020 у справі №910/21578/16, постанови Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 25.05.2021 у справі №554/4300/16-ц, від 21.09.2022 у справі №381/1647/21, від 07.12.2022 у справі №298/825/15-ц).

З огляду на це, виписки по особовому рахунку (картковому рахунку) можуть бути належним доказом заборгованості щодо тіла кредиту за кредитним договором.

Суд враховує те, що у цій справі позивач звернувся із позовом до суду за стягненням з відповідачів лише заборгованості за кредитними коштами у розмірі 614 912,60 грн.

Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Статтями 553, 554 Цивільного кодексу України визначено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі.

У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.

Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно з положеннями статті 543 Цивільного кодексу України, у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі.

Отже, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо.

Умовами договору поруки передбачено право кредитодавця вимагати від поручителя виконання зобов`язань у разі порушення позичальником строків виконання зобов`язань, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що й позичальник, включаючи сплату основного боргу; процентів, неустойки, відшкодування збитків.

З метою виконання основного зобов`язання між банком та другим та третім відповідачем, як поручителями було укладено договори поруки, за умовами яких поручитель поручається перед кредитором за виконання усіх зобов`язань позичальника у їх повному обсязі як солідарний із позичальником боржник.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 193 Господарського Кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Матеріали справи не містять доказів належного виконання умов кредитного договору позичальником чи поручителями, наявність і розмір заборгованості за кредитом доведені позивачем належними, достатніми та допустимими доказами, вимоги позивача відповідачами не спростовані. Отже, враховуючи наявність заборгованості, суд дійшов висновку про солідарне стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості за кредитним договором у розмірі 614 912,61 грн.

Щодо заперечень відповідача 1, які викладені ним у відзиві на позов, щодо не відповідності наданого позивачем договору про відкриття кредитної лінії статусу кредитного договору, то суд їх не приймає до уваги, оскільки договір про відкриття кредитної лінії є одним із видів кредитного договору, а кредитна лінія - однією із форм її кредитування, в якій у межах встановленого ліміту здійснюється видача і погашення кредиту кількома частинами (траншами). Оскільки в цьому договорі передбачено всі істотні умови, необхідні для кредитного договору, то зобов`язання з надання кредиту є дійсним із моменту укладення кредитного договору - договору про відкриття кредитної лінії, тому посилання відповідача 1 у цій частині є безпідставними.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення у повному обсязі.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі, сума судового збору у розмірі 9223,69 грн підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок відповідачів у рівних частинах, а саме по 3074,56 грн з кожного.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути солідарно з приватного підприємства «Стан-Агро» (вул.Дружби, буд.34, с.Станіславчик, Звенигородський район, Черкаська область, 20611, ідентифікаційний код 36037061), ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (проспект Берестейський, буд.107-А, м.Київ, 03115, ідентифікаційний код 21677333) 614912,61 грн заборгованості.

3.Стягнути з приватного підприємства «Стан-Агро» (вул.Дружби, буд.34, с.Станіславчик, Звенигородський район, Черкаська область, 20611, ідентифікаційний код 36037061) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (проспект Берестейський, буд.107-А, м.Київ, 03115, ідентифікаційний код 21677333) 3074,56 грн судового збору.

4.Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (проспект Берестейський, буд. 107-А, м.Київ, 03115, ідентифікаційний код 21677333) 3074,56 грн судового збору.

5.Стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 ,РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства «ПроКредит Банк» (проспект Берестейський, буд.107-А, м.Київ, 03115, ідентифікаційний код 21677333) 3074,56 грн судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення. Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складене 30.05.2024.

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення22.05.2024
Оприлюднено03.06.2024
Номер документу119416817
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —925/130/24

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 11.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Окрема ухвала від 11.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 09.07.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Ухвала від 28.06.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Корсак В.А.

Рішення від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 24.04.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Ухвала від 02.04.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні