Справа № 369/21767/23
Провадження №2-о/369/151/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.01.2024 року м. Київ
Суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Волчко А.Я., розглянувши заяву Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, заінтересовані особи: Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Леденьов І.С., приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Герасимів Ю.В., Акціонерне товариство «Комерційний банк «Приватбанк», Акціонерне товариство «Райффайзен банк», про визнання спадщини відумерлою, -
ВСТАНОВИВ:
22.12.2023 Вишнева міськарада Бучанського району Київської області звернуласьдо судуіз заявоюпро визнанняспадщини відумерлою.Відповідно дозаявлених вимогпросили:визнати спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_1 , що складаєтьсяз: житлового будинкуза адресою: АДРЕСА_1 , житлового приміщення№ НОМЕР_1 в будинкуза адресою: АДРЕСА_2 , земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий номер земельної ділянки 3222484001:01:001:0007, грошові кошти що розміщені на банківських рахунках: у Вишневому відділенні № 1 Райффайзенбанку (на рахунку НОМЕР_2 для виплати заробітної плати та на рахунку № НОМЕР_3 - депозитний рахунок) та ПриватБанку (на трьох карткових рахунках № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 та депозитних рахунках № НОМЕР_7 та № НОМЕР_8 ) депозитних рахунках в ПриватБанку карта № НОМЕР_9 , на рахунку НОМЕР_10 , на рахунку 26303617827978, на рахунку № НОМЕР_11 , а також на рахунку № НОМЕР_12 з картою № НОМЕР_13 та на рахунку до запитування 262006400928962654 відумерлою. Передати відумерлу спадщину у вигляді житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , житлового приміщення № НОМЕР_1 в будинку за адресою: АДРЕСА_2 , земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 кадастровий номер земельної ділянки 3222484001:01:001:0007 в комунальну власність Вишневої міської територіальної громади та кошти, які розміщенні на банківських рахунках у Вишневому відділенні № 1 Райффайзенбанку (рахунок НОМЕР_2 для виплати заробітної плати та рахунок № НОМЕР_3 ) та ПриватБанку (три карткові рахунки № НОМЕР_4 , № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 та депозитні рахунки № НОМЕР_14 та № НОМЕР_15 ) депозитні рахунки в ПриватБанку карта № НОМЕР_9 , рахунок НОМЕР_10 , рахунок НОМЕР_16 , рахунок № НОМЕР_11 , а також рахунок № НОМЕР_12 з картою № НОМЕР_13 та рахунок до запитування 262006400928962654 перерахувати до бюджету Вишневої міської територіальної громади.
Вказана заява підлягає залишенню без руху з огляду на таке.
Процесуальний порядок визнання судом спадщини відумерлою закріплений главою 9 розділу IV Цивільного процесуального кодексу України. Суд визнає спадщину відумерлою за правилами окремого провадження.
Заява про визнання спадщини відумерлою має відповідати загальним вимогам ст. 175 ЦПК Україниі особливостям, визначенимст.335 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 335 ЦПК Україниу заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості, зокрема, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Заявник в заяві про визнання спадщини відумерлою, просить суд не лише визнати спадщину відумерлою, але й передати спадщину, в комунальну власність Вишневої міської територіальної громади, тобто заява містить вимоги, які підлягають розгляду за різними правилами цивільного судочинства, а саме: щодо визнання спадщини відумерлою (окреме провадження) та передачі спадщини територіальній громаді (позовне провадження).
Згідно з вимогами ч. 2 п. 8ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ч. 1ст. 1277 ЦК Українисуд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних прав про спадкування» зазначає, що у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, зокрема, вимоги про передачу спадкового майна у власність територіальної громади. Суди повинні враховувати, що відповідно до ч. 1ст. 1277 ЦКсуд лише визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування у передбачених законом випадках.
Отже, у заяві про визнання спадщини відумерлою не можуть ставитись вимоги позовного характеру, про передачу майна у власність територіальної громади, а тому заявнику пропонується уточнити заявлені вимоги.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст.1277 ЦК Україниособи, які мають право або зобов`язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину.
Положеннями ч. 5 ст. 177 ЦПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
А саме, в заяві не зазначено докази, які свідчать про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Заявником не зазначено повне коло заінтересованих осіб та не долучено копії заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості заінтересованих осіб.
Відповідно до ст. 1277 ЦК України особи, які мають право або зобов`язані подавати заяву про визнання спадщини відумерлою, мають право на одержання інформації з Спадкового реєстру про заведену спадкову справу та видане свідоцтво про право на спадщину.
Як вбачається із доданих до заяви документів, заявником запитувалася та була отримана інформація лише щодо заведення спадкової справи, щодо видачі свідоцтва про право на спадщину інформація відсутня.
Відповідно до ч. 1 ст. 337 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом зобов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 16 грудня 2020 року в справі № 408/154/19-ц (провадження № 61-16397св19) вказано, що: «особливістю розгляду справи про визнання спадщини відумерлою, яка розглядається в окремому провадженні, як й інших справ окремого провадження, зокрема, є: заявлені вимоги у порядку окремого провадження повинні бути безспірними (відсутній спір про право); справи окремого провадження порушуються за заявою і розглядаються за участю заявника, заінтересованих осіб (відсутність спору про право зумовлює відсутність сторін з протилежними інтересами, відсутність позову); немає інститутів і категорій, властивих позовному провадженню (пред`явлення зустрічного позову, заміна сторін, співучасть, мирова угода, треті особи, звернення до третейського суду тощо); справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
При визначенні кола заінтересованих осіб у встановленні факту слід враховувати їх юридичний інтерес, зокрема: взаємовідносини із заявником залежать від мети спору, що підлягає встановленню, і можуть вплинути на їх права та обов`язки; організації та установи, у яких заявник буде реалізовувати рішення про встановлення факту.
Заявник у справі про визнання спадщини відумерлою - це особа, в інтересах якої в суді порушується справа про підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваного права на спадщину, необхідних для реалізації нею майнових прав, без судового підтвердження яких вона позбавлена можливості здійснити ці права. Отже, набуття права власності на відумерлу спадщину територіальною громадою можна розглядати як правовий засіб, що слугує досягненню визначеності у відносинах власності на засадах справедливості.
Аналіз положень статті 4, частини четвертої статті 394, статті 335 ЦПК України дозволяє зробити висновок, що заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов`язки, отже вони мають матеріально-правову заінтересованість.
Таким чином, заявнику необхідно зазначити відомості провсіх заінтересованих осіб та надати чи видавалось свідоцтво про право на спадщину.
У відповідності до частини 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, у відповідності до положень ч.1ст.185 ЦПК Українизаяву Вишневої міської ради Бучанського району Київської області належить залишити без руху та встановити заявнику строк для усунення її недоліків.
Якщо заявник у встановлений строк відповідно до ухвали суду не виконає зазначені вимоги, то на підставі ч.3ст. 185 ЦПК Українизаява буде вважатися неподаною і буде йому повернута.
Керуючись ст. ст.175,177,185,335,337,258 - 261 ЦПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Вишневої міської ради Бучанського району Київської області, заінтересовані особи: Приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Леденьов І.С., приватний нотаріус Бучанського районного нотаріального округу Київської області Герасимів Ю.В., Акціонерне товариство «Комерційний банк «Приватбанк», Акціонерне товариство «Райффайзен банк», про визнання спадщини відумерлою,- залишити без руху.
Надати Вишневій міськійраді Бучанського району Київської області строк десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення вказаних в ухвалі недоліків, шляхом надання оновленої заяви, яка відповідає вимогам ст. 175,335 ЦПК України у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи.
Роз`яснити, що у випадку невиконання зазначених вимог у встановлений строк, заява буде визнана неподаною та повернута відповідно до вимог ч. 3ст. 185 ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Андрій ВОЛЧКО
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 04.01.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119465891 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Волчко А. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні