Рішення
від 07.05.2024 по справі 504/140/23
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 504/140/23

Номер провадження 2/504/584/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.05.2024смт.Доброслав

Комінтернівський районний суд Одеської області у складі:

головуючої судді - Вінської Н.В.

при секретарі Коцар А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Доброслав Одеської області цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропівдень-1» в особі директора Іванова Олександра Васильовича, до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із позовом у якому просив визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На випадок смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,32 га, кадастровий номер 5122785100:01:001:0432, розташована на території Свердловської сільської ради, Одеського (Лиманського) району, Одеської області, що належала померлому на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, серія РІ №461292 від 28 листопада 2003 року, виданого на підставі розпорядження районної державної адміністрації Комінтернівського району Одеської області від 24 листопада 2003 року № 924.

Померлий ОСОБА_2 08.08.2019 року склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Петрушенко Т.А., зареєстрований в реєстрі за №1116, яким на випадок своєї смерті зробив розпорядження, яким належну йому земельну ділянку, загальною площею: 6,3212 га., розташовану за адресою: Одеська область, Лиманський район (колишня назва Комінтернівський район) Красносільська сільська рада (колишня назва Свердловська сільська рада), кадастровий номер: 5122785100:01:001:0432, заповів Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропівдень-1», код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України 37803813.

Позивачу було відомо про існування заповіту на його користь, однак вчасно звернутись до нотаріуса він не міг за станом здоров`я. Посилаючись на вищевказане, просив суд визначити йому додатковий строк в шість місяців для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

У судове засідання позивач ОСОБА_3 не з`явився, надав до суду заяву якою просив проводити судовий розгляд без його участі, позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

В судове засідання відповідач ОСОБА_1 області не з`явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.

Дослідивши докази наявні в матеріалах справи, суд враховує наступне.

Судом встановлено, що 08 серпня 2019 року ОСОБА_2 залишив заповіт яким заповідав належну йому земельну ділянку, загальною площею: 6,3212 га., розташовану за адресою: Одеська область, Лиманський район (колишня назва Комінтернівський район) Красносільська сільська рада (колишня назва Свердловська сільська рада), кадастровий номер: 5122785100:01:001:0432, Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропівдень-1», код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України 37803813. Заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу Петрушенко Т.А., зареєстрований в реєстрі за №1116,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданим Доброславським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), актовий запис №821.

У відповідності до отриманої судом відповіді з Лиманської державної нотаріальної контори Одеської області заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_2 . З матеріалів спадкової справи №228/2021 вбачається, що із заявами про прийняття спадщини після ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулась ОСОБА_1 та директор ТОВ «Агро Південь-1» ОСОБА_3 .

Згідно зі статтею 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Частиною першою статті 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до частини першої статті 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Звертаючись до суду з позовом ОСОБА_3 як на підставу своїх порушених прав, зазначив, що строк для подання заяви про прийняття ним спадщини пропущений з поважної причини у зв`язку із хворобою, а тому не звернувся до нотаріуса з відповідною заявою у встановлений законом строк.

У статті 1233 ЦК України зазначено, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

За загальним правилом, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які пов`язані, зокрема, з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, хвороба спадкоємця є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Спадкове законодавство засновується на принципі переваги формального волевиявлення спадкодавця (заповіту) над положеннями закону, спадкоємці за законом спадкують тільки у випадках відсутності заповіту, визнання його недійсним, нерозподілення заповідачем усієї спадщини або неприйняття (відмови від прийняття) спадщини спадкоємцями, призначеними у заповіті (частина друга статті 1223 ЦК України).

Про свободу заповіту, як фундаментальний принцип спадкового права та поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку доведеності факту необізнаності спадкоємця про існування заповіту вказано також у постановах Верховного Суду від 25 березня 2020 року у справі N 642/2539/18-ц, від 28 травня 2021 року у справі N 688/106/20, від 17.12.21 р. у справі № 315/368/19.

Суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_2 , визнавши поважною причиною пропуску встановленого законом шестимісячного строку хворобу спадкоємця.

Керуючись ст. ст. 211, 263-266, 268, 272 ЦПК України , суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропівдень-1» в особі директора Іванова Олександра Васильовича, до ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити Товариству з обмеженою відповідальністю «Агропівдень-1» в особі директора Іванова Олександра Васильовича, (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), додатковий строк тривалістю шість місяців з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного суду. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Вінська Н. В.

СудКомінтернівський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення07.05.2024
Оприлюднено05.06.2024
Номер документу119467792
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —504/140/23

Рішення від 07.05.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

Ухвала від 12.04.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

Ухвала від 19.01.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні