Рішення
від 05.06.2024 по справі 128/1949/23
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/1949/23

РІШЕННЯ

Іменем України

05 червня 2024 року місто Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області

в складі

головуючого судді Бондаренко О.І.

з участю присяжних Костюк О.П., Підкалюк П.П.,

за участі секретаря Літневській А.Р.

захисника Драчук Т.М.

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи орган опіки та піклування Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області, Стрижавський дитячий будинок інтернат про визнання особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася досуду ззаявою про визнанняособи недієздатною,встановлення наднею опікиі призначенняопікуна, посилаючисьна те,що ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 .Матір`ю ОСОБА_2 є ОСОБА_3 . ОСОБА_2 єінвалідом здитинства,група інвалідностіперша «А»,код захворюванняF73.1.Згідно Перелікутяжких захворювань,розладів,травм,станів,що даютьправо наодержання державноїдопомоги надитину,якій невстановлено інвалідність,надання такійдитині соціальнихпослуг,затверджених постановоюКабінету МіністрівУкраїни від27грудня 2018р.№ 1161,під кодомF73.1розуміється такезахворювання,як глибокарозумова відсталістьпри якійхворий потребуєпостійного догляду. З огляду на вищевикладене, з дитинства внаслідок гострої розумової відсталості син ОСОБА_4 ОСОБА_2 , втратив здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. А саме, в зв`язку з наявним у сина заявника захворюванням ОСОБА_2 обмежений в самообслуговуванні, а саме останній не має змоги самостійно приготувати собі їжу, прибрати за собою чи займатись іншими домашніми справами, обмежений в здатності до орієнтації, наявне обмеження здатності спілкування, а саме його мова є нечіткою та незрозумілою, а також наявне обмеження здатності контролювати свою поведінку. З огляду на вищевикладене, син заявника в зв`язку з наявним у нього захворюванням не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, цим самим він може поставити себе у скрутний стан, стати жертвою недобросовісних людей. Враховуючи вищевикладене, син заявника потребує постійного догляду, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААБ № 097381 та на даний час проживає в Стрижавському дитячому будинку-інтернаті та отримує там соціальні послуги стаціонарного догляду.

Оскільки, внаслідок свого захворювання ОСОБА_2 позбавлений можливості розуміти значення своїх дій та керувати ними, тому заявитель по справі, змушений був звернутися до суду з даною заявою про визнання свого сина недієздатним.

Заявник ОСОБА_1 та її адвокат Пунько І.В. надали суду заяву, відповідно до якої просили справу щодо визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначенні опікуна розглянути в їх відсутність, вимоги заяви підтримують в повному обсязі, просила вимоги задоволити.

Представник особи, відносно якої вирішується питання про визнання його недієздатним ОСОБА_2 адвокат Драчук Т.М. подав суду заяву, згідно якої не заперечує проти визнання ОСОБА_2 недієздатним та призначення йому опікуна, та судове засідання просить провести без технічної фіксації.

Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, попередньо надіславши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність, не заперечує щодо задоволення заяви ОСОБА_1 .

Представник заінтересованої особи Стрижавського дитячого будинку інтернату в судове засідання не з`явився, попередньо надіславши суду заяву, в якій просить справу розглянути в його відсутність.

Частиною 3 статті 211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим розглянути справу за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Врахувавши думку позивача, викладену у наданій суду письмовій заяві, дослідивши письмові докази у справі та надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов такого висновку.

Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

ІНФОРМАЦІЯ_1 народився ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 (а.с.4). Матір`ю ОСОБА_2 є ОСОБА_3 , що підтверджується вищевказаним свідоцтвом про народження, копією паспорта громадянина України, копією рішення про розірвання шлюбу, копією свідоцтва про шлюб (а.с.5,6,7).

ОСОБА_2 є інвалідом з дитинства, група інвалідності перша «А», код захворювання F 73.1, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12ААБ № 097381 та довідкою Стрижавського дитячого будинку-інтернат № 137 від 15.05.2023 року (а.с.10-11).

Згідно Переліку тяжких захворювань, розладів, травм, станів, що дають право на одержання державної допомоги на дитину, якій не встановлено інвалідність, надання такій дитині соціальних послуг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1161 , під кодом F 73.1 розуміється таке захворювання, як глибока розумова відсталість при якій хворий потребує постійного догляду.

Стрижавськоюселищною радоюВінницького районуВінницької областівнесено поданняпро доцільністьпризначення опікуном ОСОБА_1 сина ОСОБА_2 ,в разівизнання йогонедієздатним зарішенням суду; рішення№ 303від 22.08.2023року прозатвердження висновкуОпікунської радипри ВКселищної ради продоцільність встановленнянад ОСОБА_2 опіки тапризначення йомуопікуна;висновок опікунськоїради від10.08.2023року продоцільність призначенняопікуна ОСОБА_2 (а.с.45-48,49-50,51-53).

Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного , стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та ( або) керувати ними.

У відповідності до ч.1,2,3ст.41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.

У відповідності до ст.55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно ст.58 ЦК України опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.

У відповідності до ст.60 ч.1 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Статтею 62 ЦК України передбачено, що опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування.

Згідно ст.63 ЦК України опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, котра є членом сім`ї або родичом з підопічним.

Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Абзацом 2 пункту 1.2 Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 34/166/131/88 від 26 травня 1999 року, опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.

Відповідно до п. 2.1, п. 2.4 вищевказаних Правил опіка встановлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань. Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).

Згідно з п. 3.1 Правил для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.

Відповідно до висновку експерта Вінницької філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» за результатами судово-психіатричноїекспертизи № 154 від 14.03.2024, ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості тяжкого ступеня із значними відхиленнями у поведінці, які потребують особливої уваги і лікування (F72.1); генетичний синдром-туберозний склероз, Судомний синдром в анамнезі; внаслідок свого захворювання ОСОБА_2 позбавлений здатності повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує опіки.

За таких обставин, оскільки ОСОБА_2 має першу«А» групу інвалідності, якавстановлена здитинства безтерміново,та потребуєпостійного нерегульованогостороннього доглядута допомоги, внаслідок чого він не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому суд вважає необхідним встановити над ним опіку, призначивши опікуном останнього його матір ОСОБА_1 .

Оскільки ОСОБА_1 дає згоду на призначення її опікуном над сином ОСОБА_2 , має всі можливості для цього, добре характеризується за місцем проживання, піклується про його стан здоров`я, а тому може бути призначена опікуном хворого.

Згідно із ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику ОСОБА_1 положення частини сьомої статті 300 ЦПК України, відповідно до якого клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Згідно з ч. 8 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Приписамист. 294 ЦПК Україниврегульовано порядок розгляду справ окремого провадження, згідно з частиною 7 якої при ухвалені судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом. Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2ст. 299 ЦПК України).

Керуючись ст.. 39, 58, 60, 62, 63 ЦК України, 247,295, 296,298, 299,300 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Заяву ОСОБА_1 - задоволити.

Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Встановити опікунад недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Призначивши опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).для захисту прав та законних інтересів недієздатної особи.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ДУ «ІСП МОЗ України», код ЄДРПОУ 04803492, р/р № UA158201720313251005201007077, МФО 820172, ІПН 048034926566, ДКСУ у Подільському районі м. Києва. Призначення платежу: оплата за судово-психіатричну експертизу ОСОБА_2 ; цивільна справа № 128/1949/23, Вінницька філія судових експертиз, експерт Карплюк А.І., судові витрати, пов`язані з проведенням судово-психіатричної експертизи у розмірі 9270 грн 54 коп.

Встановити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною - два роки з дня набрання рішенням законної сили. Повідомити опікуна, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною.

Копію рішення після набуття законної сили направити Органу опіки та піклування Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Вінницький районний суд Вінницької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст судового рішення виготовлено 05.06.2024.

Суддя Оксана БОНДАРЕНКО

Присяжні Оксана КОСТЮК

Петро ПІДКАЛЮК

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення05.06.2024
Оприлюднено06.06.2024
Номер документу119514681
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —128/1949/23

Рішення від 05.06.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 17.11.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 16.10.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 31.08.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 06.06.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

Ухвала від 24.05.2023

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Бондаренко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні