ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Хмельницький
"03" червня 2024 р. Справа № 924/514/24
Господарський суд Хмельницької області у складі
судді Крамара С.І., розглянувши матеріали
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗахідЛідерОптТорг", м. Хмельницький
про стягнення 63 990,54грн безпідставно одержаних коштів та зобов`язання надати дозвіл на повернення безпідставно одержаних коштів
ВСТАНОВИВ:
27.05.2024 до Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр" Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗахідЛідерОптТорг", м. Хмельницький про стягнення безпідставно одержаних коштів в сумі 63 990,54грн та зобов`язання надати дозвіл на повернення безпідставно одержаних коштів.
За правилами господарського процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам статей 162, 164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 162 ГПК України визначено, що позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позовна заява (вх.№05-08/1911/24) подана позивачем в електронній формі через Електронний кабінет з використанням підсистеми "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи (далі - ЄСІТС) в порядку, визначеному ч.8 ст.6 ГПК України.
Відповідно до пункту 26 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 №1845/0/15-21, електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, поданої через електронний кабінет з використанням підсистеми "Електронний суд" ЄСІТС, в порушення вимог ст.162 ГПК України та п.26 вищевказаного Положення представником позивача електронний документ "Позовна заява" підписана кваліфікованим електронним підписом та надіслана до господарського суду засобами відповідної підсистеми ЄСІТС без зазначення у тексті документу вимог щодо предмета спору та їх обґрунтування, у т. ч. відомостей, визначених п.п. 4, 5, 7, 8, 9 ч.3 ст.162 ГПК України. Натомість документ "Позовна заява про стягнення безпідставно одержаних коштів" від 24.05.2024 скеровано до суду в якості додатка до позовної заяви з найменуванням "Позов".
Крім того, як слідує з позовної заяви, однією з позовних вимог є зобов`язати Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" (яке позивач просить залучити як третю особу), надати дозвіл на повернення з розрахункового рахунку відповідача безпідставно одержані кошти.
Відповідно до ч.4 ст.45 ГПК України відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу. Правові підстави залучення третіх осіб до участі в справі визначені статтями 49 та 50 ГПК України.
Разом з тим, вказаний у позовній заяві зміст позовних вимог не відповідає визначеному позивачем складу учасників справи у спірних правовідносинах, оскільки не узгоджується з вимогами ч.4 ст.45 ГПК України та ст. ст. 49, 50 ГПК України.
Також позовна заява не містить попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку з розглядом справи, що свідчить про її невідповідність п.9 ч.3 ст.162 ГПК України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.
Частиною 1 ст.172 ГПК України передбачено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Проте, як вбачається із поданих до позовної заяви матеріалів, зокрема опису вкладення у рекомендований лист на ім`я Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗахідЛідерОптТорг" від 24.04.2024 позивачем не надано доказів направлення примірника позовної заяви відповідачу, оскільки у зазначеному в описі поіменному переліку документів найменування документа "Позовна заява" відсутнє.
З огляду на зазначене, позивач не надав суду належних та допустимих доказів, що підтверджували б відправлення копії позовної заяви з доданими до неї документами відповідачу.
Окрім того, відповідно до п.2 ч.1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Порядок та розмір справляння судового збору встановлений Законом України "Про судовий збір".
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.4 зазначеного Закону, ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підпунктом 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України „Про судовий збір" визначено, що ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 202 року встановлено в розмірі 3 028,00грн.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивачем заявлено вимоги про:
- стягнення з ТОВ "ЗахідЛідерОптТорг" 63 990,54 грн безпідставно одержаних коштів;
- зобов`язання Акціонерного товариства Комерційний Банк "Приватбанк" надати дозвіл на повернення з розрахункового рахунку ТОВ "ЗахідЛідерОптТорг" безпідставно одержаних коштів та понесені судові витрати.
Таким чином, сума судового збору, яка підлягає сплаті позивачем виходячи із позовних вимог та ціни позову становить:
- за подання вимоги немайнового характеру - 3 028,00грн;
- за подання вимоги майнового характеру - 3 028,00грн.
Судом враховано, що у разі подання до суду процесуальних документів, передбачених ч.2 ст.4 Закону України "По судовий збір", в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Згідно платіжної інструкції №375 від 24.05.2024 позивач сплатив судовий збір у розмірі 2 422,40грн, що не відповідає вимогам Закону України "Про судовий збір" з огляду на заявлені позовні вимоги.
Таким чином, матеріали позовної заяви не містять належних доказів, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, тобто позивачу належить доплатити судовий збір, а відповідні докази надати суду.
Крім того, ч.2 ст.164 ГПК України визначено обов`язок позивача додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачем у позовній заяві зазначено про здійснення запитів (вимог) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗахідЛідерОптТорг" та Акціонерного товариства Комерційний Банк "Приватбанк" про повернення безпідставно одержаних коштів в сумі 63 990,54 грн, а також серед додатків міститься перелік з найменуваннями "Запит (вимога) №627 від 09 квітня 2024 року на 1 арк.", "Запит (вимога) №626 від 09 квітня 2024 року на 1 арк.", "Лист АТ КБ "Приватбанк" №20.1.0.0.0/7-240409/15169 на 1 арк.;" та "Відповідь ТОВ "ЗахідЛідерОптТорг" на запит №627 на 1 арк." (пункти 13-16).
Разом з тим, позивачем зазначені ним документи до позовної заяви не додано.
З огляду на викладене, позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам ГПК України, оскільки текст позовної заяви, поданої через Електронний кабінет з використанням підсистеми "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи не містить відомостей, визначених ч.3 ст.162 ГПК України, зміст позовних вимог не відповідає визначеному позивачем складу учасників справи у спірних правовідносинах, не зазначено попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку з розглядом справи, а також позивачем не надано належних і допустимих доказів направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів; документів, зазначених серед додатків як доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги; документів, що підтверджують сплату судового збору у встановленому розмірі.
Відповідно до частин 1, 2 статті 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачем ухвали.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст.ст. 162, 164, 172 ГПК України, що відповідно до вимог ч.1 ст.174 ГПК України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
У разі невиконання вимог ухвали у визначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Комунального підприємства "Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр" Хмельницької міської ради, м. Хмельницький до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗахідЛідерОптТорг", м. Хмельницький про стягнення 63 990,54грн безпідставно одержаних коштів та зобов`язання надати дозвіл на повернення безпідставно одержаних коштів залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків заяви - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення заяви без руху, передбачені ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана та набрала законної сили 03.06.2024, оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Крамар
Віддрук: 2 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу - Комунальному підприємству "Хмельницький міський лікувально-діагностичний центр" Хмельницької міської ради (29013, м. Хмельницький, вул. Подільська, 54) надісл. в ел. кабінет в системі "ЕС"
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 07.06.2024 |
Номер документу | 119521093 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Крамар С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні