ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
Справа № 500/3185/24
05 червня 2024 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
визнати протиправними дії Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 щодо передчасного складання постанови у вигляді свідоцтва про хворобу №573 від 27.10.2022 про не пов`язаність діагностованого захворювання з проходженням військової служби;
скасувати результати експертизи Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 у вигляді свідоцтва про хворобу №573 від 27.10.2022, затвердженого ЦВЛК 04.11.2022;
зобов`язати Військово-лікарську комісію Військової частини НОМЕР_1 повторно провести медичний огляд позивача та винести постанову про причинний зв`язок захворювання із проходженням військової служби.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.05.2024 у задоволенні заяви позивача про поновлення строку звернення до суду відмовлено, позовну заяву залишено без руху.
Відповідно до вимог статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в ухвалі було зазначено недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення (десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху).
Позивачу у цей строк необхідно було усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, у якій вказати інші поважні причини пропуску строку звернення до суду, ніж наведені у заяві від 16.05.2024, та надати докази на їх підтвердження.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслано представнику позивача адвокату Кобринчук О.М. в електронний кабінет та доставлено 23.05.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа. Відповідно до частини сьомої статті 251 КАС України якщо копію судового рішення вручено представникові, вважається, що його вручено й особі, яку він представляє.
Відтак строк на усунення недоліків позовної заяви сплинув 03.06.2024.
Станом на 05.06.2024 позивачем (його представником) вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху не виконані, у встановлений строк позивач (представник позивача) на усунення недоліків позовної заяви відповідної заяви та документів не подали та у порядку, визначеному частиною другою статті 121 КАС України, з клопотанням про продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви не зверталися.
Згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Також відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу, позовна заява повертається позивачеві.
Частинами першою, другою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Позовну заяву і додані до неї документи необхідно повернути позивачу без розгляду з таких мотивів та підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись. Так під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття повинен був дізнатися необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені (постанова Верховного Суду від 21.02.2020 у справі №340/1019/19).
З позовної заяви вбачається, що позивачем оскаржуються дії Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 щодо складання постанови у формі свідоцтва про хворобу №573 від 27.10.2022 з встановленнями непов`язаності діагностованого захворювання з проходженням військової служби.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14..08.2008 № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 № 402 (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), (далі Положення №402) військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І цього Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов`язкові до виконання.
Відповідно до підпункту 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення № 402 постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку.
Отже, про порушення своїх прав оскаржуваними діями відповідача позивач дізнався 27.10.2022, отримавши відповідне свідоцтво про хворобу у формулюванні, з яким він не погоджується.
Позивач звернувся до суду із цим позовом 20.05.2024, тобто зі значним пропуском встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, причини наведені у поданій одночасно з позовом заяві про поновлення строку звернення до суду, суд визнав не поважними.
На виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху від 23.05.2024 позивач не подав нової заяви про поновлення строку звернення до суду з зазначенням інших підстав для поновлення такого строку, не подав доказів наявності обставин, які перешкоджали своєчасному зверненню до суду.
Отже, оскільки позивач у строк, встановлений ухвалою судді від 23.05.2024 про залишення позовної заяви без руху, не подав нову заяву про поновлення строку звернення до суду, тому на підставі пункту 9 частини четвертої статті 169, частини другої статті 123 КАС України позов необхідно повернути позивачеві.
Керуючись частиною другою статті 123, частинами четвертою-п`ятою статті 169, статтею 248 КАС України,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії повернути позивачеві.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня підписання ухвали суддею. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЧепенюк О.В.
Суд | Тернопільський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 07.06.2024 |
Номер документу | 119530875 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Адміністративне
Тернопільський окружний адміністративний суд
Чепенюк Ольга Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні