Ухвала
від 06.06.2024 по справі 522/8820/24
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Провадження № 2/522/5205/24

Справа № 522/8820/24

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

06 червня 2024 року м. Одеса

Суддя Приморського районного суду міста Одеси Бондар В.Я., дослідивши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_31 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_19 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 до товариства з обмеженою відповідальністю «Білдінг Групп» про зобов`язання ввести в експлуатацію багатоквартирний житловий будинок,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі в особі представника ОСОБА_52 звернулися 04.06.2024 до Приморського районного суду м.Одеси з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Білдінг Групп» про зобов`язання ввести в експлуатацію багатоквартирний житловий будинок.

Суд дослідивши матеріали позовної заяви з додатками, приходить до висновку про відмову у відкритті провадження.

Позовними вимогами є зобов`язання ТОВ «Білдінг Групп» у місячний термін з дня набрання законної сили рішення суду ввести в експлуатацію багатоквартирний житловий будинок, будівельна адреса: АДРЕСА_1 .

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 461 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 року № 750) затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів.

Відтак, згідно абз.2 п.3 Порядку, прийняття вексплуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об`єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється напідставі актаготовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката.

Надання (реєстрація),повернення (відмовау видачі)чи скасуванняреєстрації документів,що підтверджуютьприйняття вексплуатацію закінченихбудівництвом об`єктів,здійснюється органамидержавного архітектурно-будівельногоконтролю, визначеними статтею 7 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності (п.4 Порядку).

Згідно п.9 Порядку, на об`єкті повинні бути виконані всі передбачені проектною документацією згідно з будівельними нормами, стандартами і правилами роботи, а також змонтоване і випробуване обладнання з дотриманням таких особливостей: житлові будинки, побудовані за кошти юридичних і фізичних осіб, можуть прийматися в експлуатацію без виконання внутрішніх опоряджувальних робіт у квартирах та вбудовано-прибудованих приміщеннях, які не впливають на експлуатацію будинків, якщо це обумовлено договором,за умовивідповідності їхсанітарним,протипожежним ітехнічним вимогам. Перелік внутрішніх опоряджувальних робіт, без виконання яких можливе прийняття в експлуатацію житлових будинків, визначається Мінінфраструктури.

Представник позивачів ОСОБА_53 посилається на те, що відповідач свої зобов`язання за Договорами інвестування не виконав, а саме прострочив строк здачі об`єкту в експлуатацію та не передав позивачам за актом приймання-передачі квартири. Відповідач не ввів об`єкт будівництва в експлуатацію.

У рамках касаційного розгляду справи №826/11072/16 у постанові від 24.12.2019 Верховний Суд виклав правову позицію, згідно з якою, для отримання сертифіката замовник обов`язково зобов`язаний подати заяву про прийняття в експлуатацію об`єкта та видачу сертифіката, а також акт готовності об`єкта до експлуатації. Для розгляду зазначеного питання орган державного архітектурно-будівельного контролю має право, зокрема, одержувати проектну та виконавчу документацію.

Замовник подає документи для прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю. Однак, підтвердженням прийняття будинку в експлуатацію є сертифікат органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Позовні вимоги не стосуються отримання акту готовності об`єкта до експлуатації.

Таким чином, вимоги про зобов`язання ТОВ «Білдінг Групп» ввести в експлуатацію багатоквартирний житловий будинок, розцінюються судом як досягнення кінцевої мети, тобто отримання сертифікату від органів ДАБК.

Видача сертифікату органами ДАБК, в свою чергу, є дискреційними повноваженнями органу державної влади.

Як передбачено ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1.6 наказу Міністерства юстиції України «Про затвердження Методології проведення антикорупційної експертизи проектів нормативно-правових актів» № 1380/5 від 23.06.2010 дискреційні повноваження - сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом.

Тобто здійснення органом державної влади дискреційних повноважень може, в деяких випадках, передбачати вибір між здійсненням певних дій і нездійсненням дії.

При цьому, як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд, розглядаючи справу щодо правомірності дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Згідно п.1 ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, вимоги про отримання сертифікату як доказу здачі об`єкту в експлуатацію підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства.

Вимоги про зобов`язання замовника будівництва ввести а експлуатацію житловий будинок не підлягають розгляду судами, оскільки для введення будинку в експлуатацію чітко регламентована спеціальна процедура, і видача документів таких як акт готовності об`єкта до експлуатації та сертифікат входить до повноважень державних органів, і рішення суду не може підміняти собою діяльність інших органів державної влади. У разі не погодження з рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єктів владних повноважень, такі рішення, дії чи бездіяльність оскаржуються в порядку адміністративного судочинства.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов переконливого висновку, що у відкритті провадження у даній справі про зобов`язання відповідача ввести в експлуатацію житловий будинок, слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 4, 9, 19, 186, 258, 260, 353, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У відкритті провадження по справі за позовом за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_31 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_19 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 до товариства з обмеженою відповідальністю «Білдінг Групп» про зобов`язання ввести в експлуатацію багатоквартирний житловий будинок відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання, шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду.

Суддя В.Я.Бондар

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення06.06.2024
Оприлюднено07.06.2024
Номер документу119541740
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»